BlogYurtdışı Eğitim

Yurtdışına Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Yurtdışına yatay geçiş yapmak birçok öğrencinin gerçekliği konusunda tereddüt yaşadığı ve en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Yazımızın sonunda söyleyeceğimiz şeyi başta söyleyerek sizi merakta bırakmayalım. Yurtdışına Yatay Geçiş yapmak mümkün ama kolay değil! Çünkü bu konuda genel şartlar olmamakla beraber yurtdışında bulunan üniversitelerin bu duruma olumlu bakmaları da pek kolay olmuyor.

Yurtdışına Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Genel Şartlar

Yatay geçiş konusunda yurtdışında her üniversitenin kendine özel prosedürleri bulunmaktadır. Üniversiteler alacakları öğrencilerin not ortalaması, başarı seviyesi, dil yeterliliği gibi unsurları göz önüne almaktadır. Genel olarak bakıldığında yurtdışı üniversiteleri yatay geçiş için;

  • IELTS sınavından 7/ TOEFL 94 ve üzeri bir puana sahip olmak gerekmektedir. Bu puan İngilizce C1 seviyesine denk gelmektedir.
  • Diploma notunuzun 5.00’lik sistem üzerinden en az 3.7 ve üzeri olması yurt dışında yatay geçiş ile üniversitelere alınmanızı sağlayacak olumlu bir etmendir.
  • Adli sicilinizin temiz olması gerekmektedir.

Özel Şartlar

Peki, iyi bir İngilizceniz var not ortalamanız yüksek ve adli siciliniz temizse kesin sizi kabul ederler mi? Maalesef hayır, çünkü üniversiteler kendi iç sistemlerine bağlı olarak birçok kriter koyabilmektedir. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de aldığınız derslerin yurtdışında geçerliliği olması gerekmektedir. Bu dersleri saydırarak yatay geçiş kapsamında yeni üniversitenizde bu dersleri almayabilirsiniz.

Unutmayın ki yatay geçiş süreci her ülke ve üniversite için farklılık gösterebilir, bu nedenle doğru bilgiler için hedeflediğiniz üniversitenin resmi web sitesini veya yerel yetkilileri ile iletişime geçmeniz önemlidir. Yatay geçiş sürecine başlamadan önce planlama ve hazırlık yapmak, süreci daha kolay ve başarılı hale getirecektir.

Yurtdışına Yatay Geçiş Konusunda Zorluklar

  • Yurt dışından alınan diplomanın Türkiye’de geçerli olup olmaması YÖK tarafından belirlenmektedir. Tercih ettiğiniz eğitim kurumunun YÖK tarafından tanınan kurumlardan biri olması şarttır. Aksi halde yurt dışına gittikten sonra alınan diplomanın Türkiye’de geçerli olmaması riski bulunmaktadır.

  • Yatay geçiş sürecinde aynı denklikte bir üniversiteden kabul almak zordur. Kalitesi yüksek bir üniversitede okuyorsanız yurtdışında aynı denklikte bir üniversite yerine eğitim kalitesi ve puanı biraz daha düşük üniversitelere başvurmanız başarı şansınızı artıracaktır.
  • Yurtdışında bir üniversiteden kabul aldığınızda o üniversitenin harç ücretlerini de dikkate almanız gerekmektedir. Üniversitenin burs seçeneklerini araştırabilir, ücretsiz/ düşük ücretli harç seçeneklerine sahip üniversiteleri değerlendirebilirsiniz.

Finlandiya, Norveç ve Almanya’da Ücretsiz Üniversiteler için Tıklayınız

Yatay Geçiş Süreci ile İlgili Öneriler

  • Yatay geçiş yapacağınız üniversiteyi bulmak ve kabul almak uzun bir süreç. Her üniversitenin de başvuru tarihleri farklılık göstermektedir. Yatay geçiş yapacağınız tarihten 7-8 ay öncesinden işlemlere başlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda kabul alırsanız vize sürecinin de uzun süreceğini göz önünde bulundurun.
  • Yatay geçiş başvurunuzda aldığınız dersler kadar, yaptığınız araştırma çalışmaları, proje çalışmaları ve hatta gönüllülük çalışmaları da önemli bir rol oynayacaktır.
  • Eğitimin ücretsiz olduğu ülkelere yapacağınız başvurular sizi maddi olarak daha rahat davranmanıza sebep olacaktır.
  • Başvurmak istediğiniz üniversitelere QS World Rankings sitesinden bakabilirsiniz.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu