BlogYurtdışı Eğitim

Yurt Dışında Okumak ve Çalışmak İçin En Uygun 11 Ülke

Yurt Dışında Okumak ve Çalışmak İçin En Uygun 11 Ülke ile kariyerinizi ve eğitim hayatınızı yurt dışında sürdürebilirsiniz. Ülkeleri kıyasladığınızda Kanada’nın iş fırsatları göz doldururken Almanya’da okumak daha az masraflı oluyor. Bu yüzden sizin için 2023 yılı bitmeden çalışıp okuyabileceğiniz ülkeleri ve onlara dair bilmeniz gereken şeyleri derledik. Her yıl değişen göçmen politikaları ve ülkelerin aralarında oluşturdukları rekabet ortamından etkilenmeden karar verebilmeniz için onlardan da bahsediyor olacağız. Doğru ülkeyi seçmek için sonuna kadar okutmanızı tavsiye ederiz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yurt Dışında Okumak ve Çalışmak İçin En Uygun 11 Ülke

Fransa

Fransa zengin kültürü ve barındırdığı okullardaki akademisyenlerin başarısıyla öğrenciler arasında belirli bir üne sahiptir. Bununla beraber Fransız hükümeti yurtdışından gelen öğrencilerin okul hayatını kolaylaştırmak için onlara burs imkanı da sunmaktadır. Aide personnalisee au lodgement adını verdikleri ve öğrencilere aylık ödeme yaptıkları bir burs bile var.

Bilinen Üniversiteler :
1. Universite PSL
2. École Polytechnique
3. Sorbonne University
4. CentraleSupelec
5. École Normale Superieure de Lyon

Fransa’da öğrenci olmanın maliyetinin nasıl olacağı sizin devlet ya da özel üniversite öğrencisi olmayı seçmenize bağlıdır. Devlet üniversitesi öğrencisi seçmeniz durumunda ödemeniz gereken ücretler aşağıdaki gibidir :
1. Lisans öğrencileri yıllık yaklaşık 2770 Euro
2. Yüksek Lisans öğrencileri 3800 Euro
3. Doktora öğrencileri ise yıllık 380 Euro ödemekle yükümlüdür.

Özel üniversiteler içinse durum genelde yıllık 3000 ile 20000 Euro ödeme arasındadır. Bunlara ek olarak Fransa’da yaşamak için 800-2000 Euro bandında bir paraya ihtiyaç duyarsınız .Öğrenci olarak kalabileceğiniz yurtlarla beraber ev kiralamak isterseniz bu yola da başvurabilirsiniz elbette ama bu konuda harcamalarınız yaşayacağınız şehirle beraber değişkenlik gösterecektir.

Singapur

Üst düzey üniversite eğitimi ve gelişen teknolojisiyle öğrenci dostu olan bu ülke yabancı öğrenciler için de güzel fırsatlar sunuyor. Özellikle Teknik Eğitim Enstitülerine sahip olduğu için küresel olarak dikkat çekiyor. Altı tanesi ulusal olmak üzere 34 tane ünlü üniversiteye sahiptir. Bunlar sırasıyla NUS, NT, SMU, SIT, SUTD şeklindedir. Eğitim ücretleri ise Lisans öğrencileri için 18000-50000 ve Yüksek Lisans için 27000-60000 SGD şeklindedir. Yaşamak içinse 10000 ya da 15000 SGD’ye ihtiyaç duyarsınız. Bu masrafları orada yarı zamanlı çalışarak karşılamanız mümkündür. Singapur’un verdiği eğitim sayesinde kendinize çalışmak için çok fazla alan bulmanız mümkündür.

Bilinen Üniversiteler :

İtalya

Avrupa’nın en kalabalık 5.ülkesi olan ve kültürüyle zengin olan İtalya öğrenciler için yaşamak ve yeni yerler keşfetmek için en uygun ülkelerden biridir. Özellikle devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti gayet karşılanabilirdir.850 ile 1000 Euro arasında değişir. Hükümet öğrencilere eğitim masraflarını karşılamak için ayrıca 5000-12000 Euro bazında bölgesel ve ulusal burslar sunar.

Bilinen Üniversiteler :
1. Politecnico di Milano
2. Scuola Normale Superiore di Pisa
3. Scuola Superiore Sant’Anna Pisa
4. Universiaenbsp; di Bologna
5. Sapienza- Universitaenbsp; di Roma

İtalya’da eğitim alma ücretiniz 200-300 Euro şeklindedir. Buna ek olarak yurt ücretleri aylık 200 Euro ortalamasındadır ve ev kiraları da aylık 400 Euro şeklindedir.Dilerseniz bir ailenin yanında da kalabilir ya da ucuz bir otel bulabilirsiniz.

Hollanda

Almanya ve Belçika gibi ünlü ülkelerin yanında Hollanda da kusursuz eğitimiyle ünlüdür. Özellikle eğitim, işletme, mühendislik ve teknoloji programlarıyla tanınır. Plajlar, tekne turları ve mahallede bisikletle turlayabilmek ilginizi çekerse Hollanda sizin için doğru ülke olabilir.

Bilinen Üniversiteler:

Lisans için 6000-12000 Euro, Yüksek Lisan içinse 7000-20000 Euro ödemeniz beklenmektedir. Yaşadığınız yere bağlı olarak yaşamınız 800 ile 1000 Euro arasında bir ücrete denk gelecektir. Bunun içine barınmanız, sağlık sigortanız, yeme içme ihtiyaçlarınız ve ulaşım dahildir.

Almanya

Almanya dünya sıralamasında en iyi 150 üniversiteden 8 tanesine ev sahipliği yapmaktadır. Bir eyalet hariç diğerlerinin hepsinde lisans öğrencilerine ücretsiz eğitim sunmaktadır.

Bilinen Üniversiteler :

  1. Technische Universität München
  2. Ludwig-Maximilians-Universität München
  3. Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
  4. Humboldt-Universität zu Berlin
  5. Freie Universität Berlin

Almanya’da yaşamak ortalama 800 Euro bandındadır. Diğer her ülkede olduğu gibi yaşadığınız şehre göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, tercihiniz Münih olursa daha küçük bir şehir olan Leipzig’ teki harcamalarınızdan daha fazla bir masrafınız olacaktır. Bu nedenle Almanya’da öğrenci yurtları ve evleri çok yaygındır.

ABD

Ülkede bulunan 4000’den fazla üniversite sayesinde çok fazla kültür ve milletten öğrenciye ev sahipliği yapmasıyla meşhurdur.Bu üniversiteler öğrencilerine çok sayıda kurs ve sertifika imkanı sunduğundan dünya sıralamasında en önde olurlar.

Bilinen Üniversiteler :
1. Harvard University

İrlanda

Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak da bilinen ülkemiz yabancı öğrencilerin uğrak durağı olma konusunda hızlı bir yükseliştedir. Dünya standartlarında eğitimi ve dost canlısı toplumu sayesinde öğrenciler tarafından sevilmektedir. İrlanda üniversiteleri doğa bilimleri, teknoloji, ekonomi ve beşeri bilimler konusunda uzmanlaşmıştır.

Bilinen Üniversiteler :

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık üniversiteleri çok yönlü destek ve burslarıyla meşhurdur. Çok çeşitli konularda uzmanlaşmış kadrolarıyla sizi başarılı bir mezunlar ağına bağlar.

Bilinen Üniversiteler :

Eğitim ücretleri aldığınız eğitimin dalına göre değişir. Yaşamak içinse 12000-18000 dolar gibi bir paraya ihtiyacınız olacaktır. Ama en güzel yanı vize şartlarında gelen değişiklik sayesinde mezun öğrenciler 2 yıl kadar iş aramak için oturumlarına devam edebiliyorlar.

Yeni Zelanda

Ülke Pasifik okyanusunda küçük bir ada gibi görünebilir ama rahat yaşam tarzı ve modern yaşam ile güzel doğa arasında kurduğu mükemmel dengeyle bundan çok daha fazlasıdır. Gelişen ekonomisi ve uygulamalı öğrenim avantajlarıyla sekiz üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmiştir.

Bilinen Üniversiteler :
1. University of Auckland
2. University of Otago
3. Victoria University of Wellington
4. University of Canterbury
5. University of Waikato

Yaşamınıza devam edebilmek için aylık 1250 dolarımız olması beklenir bununla beraber okul masrafları 22000-37000 dolar şeklindedir.

Avustralya

Bu ülke kangurulardan, koalalardan ve geniş plajlardan çok daha fazlasıdır. Yüksek yaşam standartları ve rahat doğası eğitim alma isteğinizi arttırabilir. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesine 8 üniversitesine kaydettirmeyi başarmış bir eğitim sistemi vardır. Araştırma eğitimin en temel dayanağıdır ve bu da uygulamalı eğitim almak isteyen öğrencileri heyecanlandırır.

Bilinen Üniversiteler :

Kanada

Bu listenin başında Kanada vardır çünkü sunduğu imkanlar ve kolaylıklar öğrencilerini dünyanın en eğitimli bireyleri haline getirir. Çok fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yaptığı için içinde çok fazla kültür barındırır. Aynı zamanda mezun öğrencilerine sunduğu iş imkanları da oldukça fazladır.

Bilinen Üniversiteler:

Kanada’da öğrenci olmak diğer saydığımız ülkelerden daha az maliyetlidir çünkü eğitim masraflarınız seçtiğiniz programa göre değişir. Bununla beraber barınma ihtiyacınız bursiyeriniz tarafından karşılanır ve yarı zamanlı işleri kampüs içinde dahi bulabilir ve gelir elde edebilirsin.

Sinem Varlı

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu