Blog

Yalın 6 Sigma Nedir?

6-sigma

1990’lı yıllarda Toyota Üretim Sisteminden esinlenerek James P. Womack tarafındn yazılan “Dünyayı Değiştiren Makine” adlı kitapla gündeme gelen yalın üretim ve yalın düşünce kavramları; Motorola ve General Elektrik ile tanının 6 Sigma kavramı ile 2000’li yıllarda bir araya gelerek son zamanların en çok konuşulan “Yalın 6 Sigma” yaklaşımını ortaya çıkarmıştır. Yalın üretim; ürün ve hizmet yaratma sürecini israflardan arındırmak demektir. Yalın düşünce ise sürekli gelişim kültürü, maliyetleri etkin bir şekilde kontrol etme modeli ve firmaların kaynaklarını kullanım yönünden büyüme stratejisini yönlendiren bir sistem ve insana saygıyı baz alan bir felsefedir. 6 Sigma, bilimsel yaklaşım ile verileri iyileştirmeleri sistematik hale getiren proje odaklı çalışmalardır. Peki tanımını yaptığımız bu kavramların bir araya gelerek oluşturduğu Yalın 6 Sigma yaklaşımı nedir?

Firmaların amaç ve değerlerini baz alarak, israflara odaklı, bilimsel destekli verileri bilgiye dönüştüren ve ekip çalışması ile değişkenliği azaltmayı hedefleyip sürekli iyileşmeyi sistematik hale getiren kalite, maliyet ve hıza odaklı olan bir verimlilik yönetimidir diyebiliriz.

yalin-6-sigma

Yalın 6 sigmada süreç nasıl ilerler, fazları nelerdir?

 

Yalın 6 Sigma Fazları (DMAIC)
DMAIC; Define (tanımlama), Measure (ölçme), Analyze (analiz), Improvement (iyileştirme) ve Control (kontrol) olmak üzere 5 fazdan oluşur.

·         Tanımlama: problemi tanımlama, faaliyet ilerlemesi, ilerleme fırsatları, projenin amaçları, müşteri istemleri

·         Ölçme: süreç çalışırlığı (projenin işleyişi)

·         Analiz: değişimin veya performanstaki kusurların tanımlamadaki ilerleme

·         İyileştirme: temel nedenleri belirleme ve elemedeki süreç çalışırlığı

·         Kontrol: iyileştirilmiş işlem ve gelecekteki işleyiş performansları

 

Bir ekip çalışması olduğundan bahsettiğimiz yalın 6 sigmadaki roller, projelerin işleyişi açısından oldukça önemlidir. Kendi içerisinde belli gruplara ayrılan proje ekipleri de bu sayede daha sistematik çalışabilmektedir.

 

Yalın 6 Sigma’ da Roller

1- Sarı Kuşak
Projelere destek olup, iyileştirmelerin sürekliliğini sağlayan ve proje öneren ekip üyeleridir.

2-  Yeşil Kuşak
Değişimi sağlayan proje liderleridir.

3-  Kara Kuşak
Yeşil kuşaklara rehberlik ederek, değişimi sağlayan ve şampiyonlara destek olan proje liderleridir.

4- Uzman Kara Kuşak
Kara kuşaklara rehberlik ve yönetime danışmanlık yapan ve firma profilini analiz ederek projeler üreten liderlerdir.

5- Şampiyon
Problemleri çözerek projeyi değerlendiren projelerin yayılımını sağlayan altı sigma lideri ve organizatörüdür.

 

 

Türkiye’de Yalın 6 Sigma

Ford
Ford Otosan Türkiye Genel Müdürü verdiği bir röportajında, birkaç yıl içinde 27000 projenin yer aldığı bir proje çözüm havuzuna sahip olduklarını söyledi. Avrupa’da bir yeşil kuşak büyük boyutlu projeler yapmazken, Ford tüm yeşil kuşaklarının en az bir proje yapmalarını veya bir projede aktif görev almalarını istiyor. Amaçları 6 sigmanın bir yaşam tarzı olması.

Borusan Limanı
2002-2006 yılları arasında toplam 2043 Borusanlının katıldığı 715 proje tamamlanmıştır, bu projeler Borusan’ a 66 milyon USD tutarında değer sağlamıştır.

Demirdöküm
Yalın 6 sigma uygulamalarına 11 karakuşak projesi ile başlayan Demirdöküm, değişen rekabet ortamına uyum sağlamak için 6 sigma alternatifini seçerek kendilerine çok şey kattıklarını Altı Sigma Forum Dergisine verdiği bir röportajında söylemiştir. Üst kademeden başlayarak tüm çalışanlara 6 sigma eğitimi veren bu şirket sonuçtan oldukça memnun.

Sabancı Holding
6 Sigma’yı kendilerine göre içselleştiren Sabancı Holding, SABE (Sabancı Business Excellence – Sabancı İş Mükemmelliği) üyelerinin fikirleri doğrultusunda temel ilkelerini belirleyerek çalışmalarına devam etmektedir. Kalıcı rekabet sağlamak yolunda, 6 sigmayı tüm şirketlerine yaymayı hedeflemektedirler.

Vodafone
Vodafone, 6 sigma ismini süreç tasarım, süreç güvence, süreç yönetim ve süreç iyileştirme çalışmalarında marka ismi olarak kullanıyor. 6 sigmayı değişime fark atmak için kullanan vodafone, başarısını rakamlarla kanıtlamış durumda.

 

Kevser Ayvaz

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

 

 

2 Yorum

2 Comments

 1. halil ibrahim kırlı

  25 Temmuz 2016 at 00:07

  Yalın 6 Sigma Fazları (DMAIC)
  DMAIC; Define (tanımlama), Measure (ölçme), Analyze (analiz), “Iprovement (iyileştirme)” ve Control (kontrol)

  “İmprovement” OLACAK YANLIŞ YAZILMIŞ.

  • abproje

   25 Temmuz 2016 at 00:12

   Teşekkürler hemen düzeltiyoruz 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı