BlogÜniversite Hayatı

Üniversite Nasıl Yüksek Dereceli Diploma ile Bitirilir?

Üniversitede yüksek dereceli bir diploma kazanmak işe alınımınızı kolaylaştırır ve sürekli olarak yüksek standartlarda çalışabileceğinizi kanıtlayabilir.

Sınıfınızı derece ile bitirebilmek için genellikle %70 ve üstü ortalama gerekir. Bu ortalama ödevler, sunumlar, projeler ve sınavlar üzerinden hesaplanır; bu da üniversite süresince sürekli iyi notlar almayı başarmanız gerektiği anlamına gelir.

Kulağa zor geliyor olabilir ama iyi bir dereceye ulaşmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. İşte bu üst düzey diplomaya sahip olmak için şansınızı arttıracak 9 kolay yol.

Derslerinizin ve seminerlerinizin hepsine (ya da çoğuna) katılın

Bazı dersler diğerlerinden daha ilgi çekici olsa da diğerlerine de katılarak çaba sarf etmek,, büyük ihtimalle karşılığını uzun süreçte verecektir. Derslerinize ve seminerlerinize – sıkıcı olanlara bile – giriyor olmak, çalışacağınız zamanı azaltabilir ve derste işleneni farklı yollardan anlamanıza yardımcı olabilir. Hatta eğitmenleriniz ödevlerinizi veyahut projelerinizi nasıl iyileştirebileceğinize ya da sınav için çalışmanız gerekenlere dair fazladan ipuçları verebilir.

Eğitmenler, derste işlenenler hakkında temelde gerekenleri verir. Bu da demektir ki çalışmaya başladığınızda, her şeyi en baştan öğrenmek yerine kolayca tekrar yapabilirsiniz. Seminerler ise derste işlenenler hakkında aklınızda kalan bazı soru işaretlerini giderebilir.

Öğretmenlerinizle konuşun

Öğretmenleriniz tanımak adına fazladan sarf edilen efor, derece yaparken büyük bir fark sağlayabilir.

Öğretmenlerinizle konuşma ayarlayabilmeyi birçok şekilde sağlayabilirsiniz. Çoğu eğitmenin senenin başında bilgilendirmesini yaptığı mesai saatleri olur. Bu saatler içerisinde ofislerine uğrayarak yardım isteyebilir veya herhangi bir sorununuz varsa çözüm bulabilirsiniz.

Ne istediklerini bilin

Eğitmenlerinizin ödevlerinizde ne aradığını biliyor olmak, üniversitede ödevlerinizin en iyisi olabilmesi açısından en önemli koşullardan biridir. Oluşturacağınız ödevin nasıl olması gerektiğini biliyor olmak, ödevden almak istediğiniz başarıya yönelik açık bir yol sunar. Bunun için ödevinizi nasıl şekillendirmeniz gerektiğini anlamak adına notlandırma kriterlerini okuyun. Bunlar arasından anlamadığımız bir kısım olursa (sıklıkla net olmayabiliyorlar), açıklık getirmek adına eğitmenlerinizle konuşun.

Özgün olun

Deneme yazıyorken verilen okuma listesinin dışına çıkmaya çalışın veya bir başka alandan bulduğunuz, cevaplamaya çalıştığınız soruyla ilgisi olan kaynaklardan yararlanın. Üniversitede en iyi yazı, online dergiler, belgeler ve kitaplar dahil olmak üzere geniş bir alandan kaynaklar içeren yazılardır.

Çoğu öğrenci bir başkasının yazdığını alır ve ana tartışma olarak yazılarında kullanır. Eğer derece yapmak istiyorsanız tartışma alanınızı genişletmeli ve kendi yorumlarınızı, düşüncelerinizi oluşturmalısınız.

Gerekli okumayı yapın

Her konunun başında size bir okuma listesi verilir. Bazen can sıkıcı olsa da gerekli okumayı yapmak, derece yapmak istiyorsanız şarttır. Bazı üniversitelerde gerekli okumayı yapmayanlar, seminerlere de katılamaz.

Okuma listesindekilerin hepsini inceleyin, sadece ödeviniz için cevaplamanız gereken soruya yardımcı olanları değil. Bu kitapların çoğu internette, çevrim içi arşivlerde ya da kütüphanede bulunabilir.

Düzenli olun

Düzenli olmak; konularınızın her birinin değerlendirme yapısını sınavlar, ödevler veya grup projeleri içeriyor olsa da anlamak, bunların ne zamana teslim edilmesi gerektiğini bilmek ve yapılması

gerekenlerin her birinin ne zorlukta olduğunun farkında olmak demektir. Bu da teslim tarihlerini kaçırmayacağınızı temin eder.

Her bir ödevinizi farklı dosyalarda tutmak gelecekte onları kolayca bulabileceğiniz anlamına gelir ve aldığınız geri dönüşleri takip etmenize yardımcı olur ki böylece gerektiğinde bunlara kolayca yeniden değinebilirsiniz.

Aldığınız geri dönüşleri değerlendirin

İlk bakışta geri dönüşler, eğer pozitif değilse biraz moral bozucu olabiliyor olsa da genellikle, öğrenmenizi ve ödevlerinizi geliştirmede oldukça iyi bir yönlendiricidir.

Eğer aldığınız yorumlardan ötürü aklınızda soru işareti kaldıysa eğitmenlerinizle en kısa sürede konu hakkında görüşmelisiniz.

Uyku düzeninize dikkat edin

Her gece kaliteli ve yeterli uzunluktaki uykunun öğrenmede ve hatırlamada önemli bir etkisi olduğunu gösteren pek çok davranışsal çalışmalar yapılmıştır. Kaliteli uykunun bilgi kavramada ve sonrasında kaydetmede yardımcı olduğu kanıtlamıştır.

Derslerinize ve ödevlerinize sadece sınavlar için değil tüm yıl sıkı çalışın

Bu, derslerinize girmekle aynı kategoride olsa da sene boyunca derslerde işlenenleri anlamak – anlamadığında sormak – sınavlara çalışırken tekrarların sürelerini kısaltır ve basitleştirir.

Senem PAKSOY

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu