BlogÜniversite Hayatı

Türkiye’nin En İyi Liseleri Listesi 2023

Türkiye’nin En İyi Liseleri 2023 ile lise tercihinizde başarıyı yakalayarak gelecek dönem üniversite seçimi ve kariyerinizde başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz. Türkiye’nin en iyi liseleri listesine bakıldığında okulların başarı oranı, tercih edilme sıraları ve üniversite kazanma oranları dikkate alınmaktadır. Listedeki birçok lise çift yabancı dil programına sahip ve eğitim kalitesi üst düzeydedir. Ayrıca sosyal olanakları ve kurum kültürü açısından da yüksek seviyededir.

Türkiye’nin En İyi Liseleri Listesi 2023

Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi Beyoğlu’nun tam ortasında ve en güzel yerinde kurulmuş bir müessesedir. Lisenin bulunduğu bina 1481 yılından beri Galata Sarayı olarak bilinmektedir. Söz konusu alan ve binalarda Galatasaray adıyla faaliyet gösteren eğitim kurumlarının tarihi sürecine bakıldığında üç dönem karşımıza çıkar. 1-Enderun dönemi 2- Tıp Mektebi dönemi 3- Mektebi Sultani/Galatasaray Lisesi dönemi ( Mekteb-i Sultani bünyesinde ayrıca bir de Darülfünunu Sultani adını taşıyan üniversite ‘1874-1881’ kurulmuştur). Görüldüğü üzere faaliyet alanları eğitim olan bu kuruluşlar aynı zamanda Galatasaray adını taşımaktadırlar ve hepsi bugünkü lise binasının bulunduğu sahada yer almışlardır. Galatasaray Lisesi 100 öğrencisini LGS ile almaktadır. 50 öğrenci ise kurayla ilkokula kabul edilen Galatasaray İlkokulu ve Galatasaray Ortaokulu’nu başarıyla tamamlayan öğrencilerden oluşmaktadır. Her yıl liseye toplam 150 öğrenci başlamaktadır. 2022 yılı taban puanı 494.7740 ve yüzdelik dilimi 0.04!

İstanbul Erkek Lisesi

İstanbul Cağaloğlu’nda Osmanlı döneminde kurulmuş köklü bir eğitim kurumudur.1933’den günümüze hizmetlerini Duyunu Umumiye(Osmanlı Devleti Genel Borçlar Kurumu) binasında sürdürür.İstanbul Erkek Lisesi adıyla bilinmesine rağmen karma eğitim yapar.Türk ve Alman eğitim sistemlerinin birleşiminden oluşan bir eğitim verilir. İstanbul Erkek Lisesi Anadolu Lisesi statüsündedir, ücretli özel lise değildir.

İstanbul Erkek Lisesi’nin öğretim dili Almanca ve Türkçe’dir.2.yabancı dil ingilizcedir.1997’de uygulamaya giren yeni yönetmelik gereğince ilköğretimin 8 yıla çıkmasıyla birlikte İstanbul Erkek Lisesi’nin orta okulu kapanmış,ilk yılı hazırlık sınıfı olmak suretiyle 5 yıllık lise eğitimi günümüzde devam etmektedir. İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerini liselere giriş sınavı (LGS) ile almaktadır. 2022 yılı taban puanı 494.7740 yüzdelik dilimi 0.04!

Ankara Fen Lisesi

Ankara Fen Lisesi, 2. Dünya Savaşı sonrasında ülkelerin içine girdiği büyük teknoloji yarışında, Türkiye’nin ortaöğretimini geliştirme girişiminin sonucu olarak kuruldu. Fen Lisesi projesi Millî Eğitim Bakanlığı, Ford Vakfı, ODTÜ ve AID (Milletler Arası Kalkınma Teşkilatı) tarafınca gerçekleştirilmiştir.

Okulun ilk öğretmenlerini ODTÜ’den ve Ankara Üniversitesinden danışmanlar sınavla seçmiştir. Seçilen fen dersleri öğretmenleri özel eğitimlere tabi tutulmuş, Amerika’ya gönderilerek branşlarındaki gelişmeleri takip etmişler, ders programları hazırlamışlardır. Mezunları yaptıkları başarılı çalışmalar sonucunda, bilim ve teknoloji alanlarında ulusal ve uluslararası ödüller almışlar, yurt içinde ve dışında önemli görevler üstlenmişlerdir.  Ankara Fen Lisesi taban puanı 490.4661 yüzdelik dilimi 0.11!

Kabataş Erkek Lisesi

1998-1999 öğretim yılından itibaren”Anadolu Lisesi” statüsüne alınan Kabataş Erkek Lisesinde halen 700 dolayında öğrencisi okumaktadır. Öğrencilerin 250’ye yakın bölümü yatılıdır. Kız ve erkek yatılı bölümleri mevcuttur.

Okul, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında, Anadolu liseleri arasında “hazırlık + 4 yıl” öğrenim uygulayan ayrı bir statü kazanmıştır. Okulun maketi 02 Haziran 2009’da yapılan törenle Miniatürk’te yerini almıştır.

Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi 2023-2024 eğitim öğretim yılı için 2023 LGS başvuru kılavuzunda bir değişiklik olmazsa LGS Puanı ile öğrenci alacak. Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi taban puanı 493.4272 yüzdelik dilimi 0.05!

İzmir Fen Lisesi

Tİzmir Fen Lisesi (İFL), 1983 yılında Türkiye’nin 3. olarak açılan fen lisesidir. Ankara ve İstanbul Atatürk Fen Liseleriyle birlikte Türkiye’nin en başarılı 3 fen lisesinden biridir.[neye göre?] Ortaöğretime geçiş sınavlarında ilk 1000 sıralamasından öğrenci alır. Biyoloji, Bilgisayar salonu, fizik kimya salonu gibi laboratuvarları okul açık olduğu sürece öğrencilerin kullanımına açıktır. İzmir Fen Lisesi taban puanı 488.2011 yüzdelik dilimi 0.15!

Çapa Fen Lisesi

Çapa Fen Lisesi, 24 sınıf, 55 öğretmen ve 742 öğrenciyle faaliyet gösteren ve Fatih ilçesinde yer alan tam zamanlı bir devlet okuludur. Çapa Fen Lisesi, Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar listesinde yer almaktadır. Okulda yabancı dil olarak İngilizce öğretilmektedir. Çapa Fen Lisesi taban puanı 483.5498 yüzdelik dilimi 0.29. Okulun alanı Fen Bilimleri Alanıdır.

En İyi Sayısal Bölümler için Tıklayınız

Bursa Tofaş Fen Lisesi

Tofaş Fen Lisesi taban puanı 482.9747 yüzdelik dilimi 0.32! Okul, İTÜ,ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, Hacettepe Üniversitesi gibi yüksek puanlı öğrenci alan üniversitelere birçok mezun vermiştir. Bu mezunlar bugün birçok önemli kurumlarda görev yapmaktadır. Okul 2014-2015 eğitim öğretim yılında Bursa’nın Nilüfer ilçesinin Özlüce semtine taşınmış ve adı “Bursa Tofaş Fen Lisesi” olarak değişmiştir.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi

Okul, 2022 LGS sınavı sonuçlarına göre Türkiye’deki bütün liseler arasında 7., Anadolu liseleri arasında da 4.dür. Okulda öğrenci ve öğretmenlerin yararlandığı sinema salonu, sinevizyon salonu, konferans salonu, satranç odası, fizik laboratuvarı, biyoloji laboratuvarı, kimya laboratuvarı, müzik odası, toplantı salonu, İngilizce ve Almanca dillerindeki ders kitapları ve edebi eserlerle birlikte her alanda Türkçe kaynağı ve Osmanlı zamanından kalma el yazması tarihi kaynakları da içerisinde barındıran bir kütüphane, bilgisayar laboratuvarı, kapalı spor salonu, aletli jimnastik salonu ve dans salonu, yemekhane, kantin, kız öğrencilerin kaldığı pansiyon bulunur. Cağaloğlu Anadolu Lisesi taban puanı 484.5187 yüzdelik dilimi 0.27!

Aydın Fen Lisesi

Aydın Fen Lisesi, Aydın’da dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılmış olan bir okuldur. Mezun verdiği ilk yıllardan bu yana her yıl, ÖSS sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türlerinde Türkiye’nin en başarılı okullarından biri olmuştur. İzmir Fen Lisesi’nin yıllardır elinde tuttuğu üniversitelere giriş ve yerleştirme sınavları puan ortalamaları bazında Türkiye’deki en başarılı lise unvanını art arda iki defa elde etmiş, bu bağlamda yerel ve ulusal basında geniş yankı uyandırmıştır. Aydın Fen Lisesi taban puanı 476.3614 yüzdelik dilimi 0.64!


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu