Blog

Türkiye’nin En Büyük Burs Platformu: E-Bursum

e-bursum-nedir

 

“Bir öğrenci bir okulu, bir okul bir toplumu, bir toplum dünyayı değiştirebilir.”

2015 yılında kurulan E-Bursum, her seviyeden öğrencinin eğitim olanaklarına eşit şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkiye’deki burs ekosistemini daha demokratik hale getirmeyi hedefleyen bir sosyal girişimdir.

Bursların herkes için ulaşılabilir olması ve burs süreçlerinin daha adil, eşitlikçi ve kolay olmasını sağlamak amacıyla bu yolculuğa çıktık ve öğrenci ve burs veren kurumlar arasında köprü görevi görmenin yanında kendini burs ekosistemini değiştirmeye de adadık.

Sistematik hale getirilmiş burs sisteminin yanı sıra, 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip bireyler olarak yetişmeleri için temel finansal okuryazarlık eğitimi, kariyer videoları sunuyoruz. Bunun yanında sosyal etki ölçümü ve online mentorluk ile burs verenlerin öğrenciler üzerinde yarattıkları etkiyi en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz.

E-Bursum olarak, her bir öğrencinin günümüz ve geleceğimiz için değerli birer birey olduğuna inanıyor ve bu bağlamda çalışmalar yürütüyoruz. Çünkü biliyoruz ki bir öğrenci bir okulu, bir okul bir toplumu, bir toplum dünyayı değiştirebilir.

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının dokuzuncu sezonunun beşinci Fark Yaratan’ı, üniversite öğrencileri için burs sistemini daha adil ve erişilebilir hale getiren E-Bursum oldu.

Mesut Keskin, üniversite eğitimini sürdürürken burs bulma konusunda yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak, 2015 yılında E-Bursum adını verdiği sosyal girişimi kurdu. E-Bursum’da burs veren kurumlarla bursa ihtiyacı olan öğrenciler bir internet sitesi üzerinde buluşuyor. Böylece burs alım sürecindeki en büyük sorunlardan biri olan, farklı şehirlerdeki burs verenler ve burs alanlar arasındaki mesafe ortadan kalkarak, gerekli belgeleri hazırlama süreci kolaylaşıyor.

E-Bursum sadece burs imkanı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda öğrencilerin, burs veren kurumlarda staj yapma olanaklarına erişmelerine de yardımcı oluyor.

E-Bursum internet sitesini bugüne kadar 150 bin öğrenci kullandı. Girişim bugüne kadar 5 bin öğrencinin 15 milyon TL tutarında bursa ulaşmasına aracılık etti.

Mesut Keskin kurduğu bu eşit ve adil bir burs sistemi ile hem hayırseverlerin hem de binlerce öğrencinin hayatında kocaman bir fark yarattı.

 

E-BURSUM SİTESİNE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Sistem Nasıl Çalışıyor?


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı