BlogKariyer

Türkiye Pilotaj Ücretleri 2023

Pilotaj Ücretleri kariyerini havacılık sektöründe devam ettirmek isteyen kişiler için en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Pilotaj bölümü sivil havacılık için temel pilot eğitimi veren bir bölümdür. Ulusal ve küresel şartları sağlayan adaylar arasından seçilen öğrenciler havacılık eğitimi almaya hak kazanırlar. Pilotaj bölümü okuyabilmek için belirli fiziksel kriterleri yerine getiriyor olmak gerekmektedir. Aksi takdirde pilotaj bölümünü okumak mümkün olmamaktadır. Peki pilotaj eğitimi almak ücretli mi? Türkiye’de pilotaj eğitimi veren kurumlar neresidir? Pilotaj Ücretleri Ne Kadardır?

THY Yetiştirmek için Pilot Adayı Arıyor

Türkiye Pilotaj Ücretleri 2023

Devlet üniversitelerinde öğrenciden ücret talep edilmiyor, vakıf üniversitelerinde ve özel uçuş okullarında pilotaj eğitimi ücretli. Pilotaj eğitimi alan üniversite mezunları yerli-yabancı havayolu şirketlerinde çalışabiliyorlar.

KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü

Türkiye’de planör eğitimiyle, kendi uçaklarıyla, kendi pisti ve bakım merkezinde pilot yetiştiren tek üniversite unvanını elinde bulunduran KTO Karatay Üniversitesi, sektöre yönelik iyi eğitim almış pilot yetiştirmektedir.

Özel havacılık şirketlerinin artması ile başlayan hava ulaşımındaki hızlı büyüme ve gelişim süreci, nitelikli personel ihtiyacı doğurmaktadır. Havacılık sektöründeki gelişmeler, uluslararası standartlarda pilot ihtiyacını ön plana çıkarmaktadır. Bu yüzden Pilotaj Bölümü’nün KTO Karatay Üniversitesi bünyesinde olması ve uluslararası düzeyde lisans eğitimi verilmesi hem öğrencilerimiz hem Konya hem de Türkiye için ayrı bir öneme sahiptir.

PİLOTAJ
Bölüm Adı Kont. Taban Puan Başarı Sırası Ücreti (KDV Hariç)
Pilotaj (Burslu) 4 524,52858 4.861 0.00 TL
Pilotaj (Ücretli) 28 263,02222 442.396 179.000 TL

Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü için Tıklayınız

Özyeğin Üniversitesi

Eğitim İngilizce dil eğitimini, akademik ve seçmeli dersleri, Hususi Pilot Lisansı(PPL) ve Havayolu Taşımacılığı Pilot Lisansı (ATP-A) Teorik Yer Derslerini ve Uygulamalı Uçuş Eğitimini kapsamaktadır. İngilizce hazırlık programı hariç 4 yıllık bir eğitim süresini kapsamaktadır. Öğrenciler mezun olduklarında toplam 213:00 saat uçuş yapmış olacaklardır.

Pilotaj Bölümü ücreti ₺382.000,00

Pilotaj programında yer alan zorunlu uçuş dersleri yıllık öğrenim ücretlerine dâhil değildir. Öğrenciler zorunlu uçuş dersleri için, Pilotaj lisans programında yıllık öğrenim ücretine ek olarak, Üniversitenin anlaşmalı olduğu uçuş okuluna lisans öğreniminin 4 üncü, 6 ncı ve 8 nci dönemleri başında olmak üzere 3 eşit taksitte uçuş ücreti öderler. Üniversitenin anlaşmalı olduğu Uçuş Okulu tarafından 2023-2024 akademik yılı girişli öğrenciler için belirlenen uçuş ücreti KDV hariç 55.000 Euro’dur.

Özyeğin Üniversitesi Pilotaj Bölümü için Tıklayınız

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Pilotaj

THK Üniversitesi Pilotaj bölümü ücreti yıllık 80.000 TL‘dir. 4 senelik özel uçuş ücreti ise 63 bin dolardır. Programın amaçlarından biri de, dört yıllık lisans diplomasına sahip üniversite mezunlarının, pilotluk mesleği ile ilgili bilgi edinmelerini sağlamaktır. Bu program mezunları havacılık alanında faaliyet gösteren birçok kamu ya da özel sektör kurumunda çalışabilirler. Mezunlar pilotların faaliyet gösterdiği hava yolu firmalarında ve pilot eğitimi alanında faaliyet gösteren kurumlarda çalışabilirler.  Bunların yanında mezunlar pilotluk mesleğine dair birçok alanda girişim yapabilecek altyapıya sahip olacaklardır. Mezunlar havacılık sektöründe pilotluk bakış açısıyla akademik araştırmalar yapabileceklerdir.

THK Üniversitesi Pilotaj Bölümü için Tıklayınız

Okan Üniversitesi Pilotaj Bölümü

İstanbul Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulan ve 2014 – 2015 akademik yılında ilk pilot adaylarını kabul eden Pilotaj Lisans Programı, özgün eğitim anlayışıyla, gelişen havacılık sektörüne dinamik, hızlı düşünen, yabancı dil becerileri gelişmiş, dünyanın her bölgesinde uçuş yapabilecek ve geleceğin mesleğine sahip havacıları ve pilotları yetiştiriyor.

İngilizce dilindeki pilotaj eğitim programının Pilotaj Ücretleri 115.162 TL‘dir. Tam ücretli programa ilk tercihten yerleşenler %10 indirimden yararlanırlar. Uçuş ücreti, ilk sınıftan başlayarak 4 yıl boyunca ödenir ve KDV hariç 14.250 Euro tutarındadır.

Okan Üniversitesi Pilotaj Bölümü için Tıklayınız

Bahçeşehir Üniversitesi Pilotaj Ücretleri

Bahçeşehir Üniversitesi Pilotaj Ücretleri yıllık olarak 119.850 TL olarak belirlenmiştir. Özel uçuş ücreti ise 50.000 Euro’dur. Bahçeşehir Üniversitesi Pilotaj Bölümü’ne kayıt yaptırmak isteyen aday öğrencilerimizin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yetkilendirilen havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli birinci sınıf sağlık sertifikası (Class-1) ve sağlık sertifikasında tek pilota sertifikalı uçaklarda sorumlu pilot olarak uçmasına engel kısıtlama bulunmadığını belirten sağlık raporu beyan etmeleri zorunludur.

Bahçeşehir Üniversitesi Pilotaj için Tıklayınız

Atılım Üniversitesi Pilotaj Ücretleri

Atılım Üniversitesi tarafından belirlenen Pilotaj Ücretleri yıllık 110.000 ₺ iken özel uçuş eğitimi toplam 58.000 Euro’dur. Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde yer alan Pilotaj Bölümü 2016 yılında açılmış bir lisans programıdır. Sivil Havacılık sektöründe çalışacak pilotları, yüksek teknoloji ve donanıma sahip öğretim ve uygulama ortamında üstün vasıflara sahip bir şekilde,  havacılığın küresel dili olan İngilizce dilinde yetiştirmekteyiz.

Pilotaj Bölümümüzün uçuş eğitimlerinin PPL(A) ve PIC uçuş safhaları 2017 yılından itibaren Atılım Üniversitesimizin Uçuş Okulu bünyesinde Zonguldak Çaycuma Havalanı ve Ankara Esenboğa Havalimanında, Atılım Üniversitesinin kendi hangarında ve sahip olduğu Technam tipi uçakları ile, CPL(A) eğitiminin IR ve ME yetkilendirme eğitim süreçleri ise eğitim işbirliği protokolümüzün bulunduğu, Atlantic Flight Academy, AFA Uçuş Okulu’nda gerçekleştirilmektedir.

Atılım Üniversitesi Pilotaj için Tıklayınız

Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi

Türk Hava Yolları’nın bir alt markası olarak Türk Hava Yolları ve diğer havayollarının ihtiyaç duyduğu havayolu pilotlarının yetiştirilmesi ve pilotluk eğitiminin (ATP (A) Birleştirilmiş Hava Yolu Nakliye Pilotu Eğitimi) verilmesi amacıyla kurulmuştur.

Eğitimlerine 2013 yılından bu yana Aydın Çıldır Havalimanı’nda bulunan akademi tesislerinde devam eden TAFA; mevcut filosunda bulunan 27 eğitim uçağı, 4 adet uçuş simülatörü, 6 adet derslik ve 39 Uçuş Öğretmeni, 6 Teorik Bilgi Öğretmeni olmak üzere toplam 45 eğitmeni ile eğitimlerini sürdürmektedir.

Eğitim süresi boyunca sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Eğitim ücreti siz göreve başladıktan sonra aylık dilimler halinde maaşınızdan kesinti yapılarak sağlanacaktır.

Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi için Tıklayınız

Ayjet Pilotaj Eğitimi için Tıklayınız

ATPL(A) Entegre Eğitimi sıfırdan havayoluna hazır pilot yetiştirmek için bütünleştirilmiş bir eğitim programıdır. Eğitim programındaki tüm teorik ve uçuş eğitimleri, birbirini tamamlayan ve tekrarı önleyen biçimde oluşturulmuştur. Bu nedenle, entegre eğitim programında zaman etkin bir şekilde kullanılmış ve uçuş eğitim süresi kısaltılmıştır.

Teorik bilgi eğitimi toplam 774:00 saattir. Uçuş ile doğrudan ilişkili uçak teknik eğitimi, temel alet ve prosedürel alet teorik eğitimleri, seyrüsefer, sınıf yetkisi teorik eğitimi, emniyet yönetim sistemi (SMS), uçuş emniyet eğitimi, anormal durumları önleme ve kurtarma eğitimi kursu – ileri seviye (AUPRT) ve uçuş ekibi işbirliği eğitimi (MCC) gibi diğer teorik eğitimler toplam 112:00 saatten oluşmaktadır.

AyJet Pilotaj Eğitimi için Tıklayınız


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu