Başarı ÖyküleriBlog

Türk Girişimcilerden 7 Harika Girişim

Geçen bir yazımızda yabancı firmaların 2020 yılında hayata geçirecekleri ve hatta geçirdikleri girişimlerden bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise Türkiye’de var olan girişimlerden bahsetmek istiyoruz. Türkiye’de de dünyanın her bir yanında olduğu gibi girişimcilik büyük bir ivme kazandı ve bunun sonucunda ortaya harika uygulamalar çıktı. Marketten, diş sağlığına, reklam girişimciliğinden çocuklar için özel hazırlanmış kutulara… Gelin hep beraber bu güzel girişimlere bir göz atalım.

 

BiSU-Bimarket

2015 yılında kurulmuş olan BiSU yoluna yeni kurduğu Bimarket’le devam ediyor. 5 sene boyunca kullanıcıların birkaç saniyede istedikleri suya ulaşabilmelerini sağlayan bu şirket, artık yaklaşık 7 bin ürünle bu kez marketleri insanların ayağına getiriyor. İstegelsin ile işbirliği yapan BiSU, bununla kalmayıp BiListe adını verdiği kısım ile da hazır bulunan alışveriş listeleri ile insanlarıı, aradıklarını tek tek sepetlerine atma zahmetinden kurtarıyor. İşten yorgun argın dönen ya da evde bir şeye acil ihtiyacı olan insanların kurtarıcı olacak gibi görünüyor. Bimarket şuanlık sadece İzmit ve Ankara’da aktif bir şekilde çalışıyor.

Web Site: https://bisu.com.tr/

CiciKutu

Çocuğunuz kitapla büyüsün!‘ mottosuyla yola çıkan CiciKutu‘nun, çocukların hatta bebeklerin bile yoğun bir teknolojiye maruz kaldığı bu devirde çok güzel bir şeye adım attığını söyleyebiliriz. Abonelikli e-ticaret şekliyle çalışan CiciKutu, 0-12 yaş aralığındaki her çocuğa hitap eden kitapları kutular şeklinde evlere ulaştırıyor. Aynı zamanda kutunun içindeki kitaplar da bir çocuk psikoloğu ve eğitim uzmanı desteği ile seçiliyor. Bu da CiciKutu’nun çocuklar için güvenli olduğunun bir göstergesi!

Web Site: https://www.cicikutu.com/

 

Bakkaldan

Evet, eve getirme uygulamalarında rekabetin bir hayli fazla olduğu bir gerçek. Ancak Bakkaldan bu konuda adının hakkını veren bir girişim. Her şeyden önce yitip gitmekte olan küçük esnafla işbirliği yaparak insanların gönlünü kazanıyor. Mahallenizde bulunan bakkalınızdan istediğiniz her şeyi sipariş edebilir, ödemeyi yine diğer uygulamalar gibi kapınızda nakit ya da kartla yapabilirsiniz. Tek eksisi şuanlık sadece İstanbul’da bulunuyor olması. İstanbul’da ise şuan yaklaşık 30 ilçede 350 anlaşmalı bakkal ile yoluna devam ediyor. Şuanlık tamamen bakkal dostu, küçük esnaf dostu olarak görünen bu uygulama zamanla ne yöne doğru evrilir bilemiyoruz ancak küçük esnafı desteklemek isteyenler için bizce oldukça güzel bir uygulama!

Web Site: https://www.bakkaldan.com/

 

Solarçatı

Girişim deyince akla aylık kutular ya da market uygulamaları geliyor. Ancak girişimler sadece bu konulardan ibaret değil. İşte bunun bir örneği olan Solarçatı.  Evde güneş enerjisi üretip merkez şebekeye enerji satmak artık mümkün. Ve Solarcati.com da Türkiye’deki güneş enerjisi potansiyelini açığa çıkarmayı hedefleyen bir girişim. Mesken çatılara güneş enerjisi panelleri kurmayı hedefleyen bu internet sitesinin sahipleri, işte bunu yaparken bu sayfadan da hesaplamalar yapmanızı sağlıyorlar. Bu sayfa üzerinden şuanki elektrik faturanızla, solar enerji sonrasındaki faturalarınızı karşılaştırabilir ve ne kadar tasarruf edeceğinizi de görebilirsiniz. Solarçatı’nın hedefi 2021’de 50 bin çatıya ulaşmak. Her geçen gün kirlenen dünyamızda dönüştürülebilir enerjiyi destekliyoruz. Bundan dolayı bu girişim de bizden tam not aldı.

Web Site: http://solarcati.com/

 

Orthero

Gelelim bir başka değişik fikre. Orthero, dijital ortodonti teknoloji sunan bir yazılım. Ortodonti ise dişlerin estetiksel ve işlevsel olarak çene kemiğine yerleştirilmesi anlamına geliyor. Yani bu yazılım bir diş sağlığı uygulaması. Daha fazla açıklamak gerekirse, doktorlar bu teknoloji sayesinde tedavilerine başlamadan önce hastaların ağızlarının 3 boyutlu görüntüsünü elde ediyorlar. Daha sonrasında daha detaylı bir şekilde tedaviyi nasıl uygulayacaklarını düşünüp, tedavi bitiminde de sonucun nasıl görüneceğini simüle edebiliyorlar. Bu da ortodonti alanında tedavilerin artık neredeyse kusursuz olacağı anlamına geliyor. Ve böylece hem doktorların başarı oranı artıyor hem de hastalar daha hızlı tedavi olup tedaviden daha memnun kalıyorlar.

Web Site: https://www.orthero.com.tr/

 

BeeAdx

BeeAdx, KOBİler için özel bir reklam platformu sunuyor. Reklamların şirketlerin kaderini belirlediği bu zamanda oldukça önemli bir girişim olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü BeeAdx, KOBİlerle beraber diğer işletmelerin de en doğru mecra ve ajanslarla bütçelerini en doğru şekilde yönetebilmelerini sağlıyor. Aynı zamanda basit bir şekilde yapılmış olan arayüzü sayesinde, daha önce hiç reklam platformu kullanmamış şirketler çok kolay bir şekilde gerekli ajanslarla iletişime geçebiliyorlar. İnternet sayfasının bir diğer güzelliği de ücretsiz üye olabilmek için sahip olmanız gereken tek şeyin ticari bir isminizin olması.

Web Site: http://beeadx.com/

 

Tiyatrolar.com

Tiyatronun günümüzde oldukça geri plana atıldığını düşünerek ortaya çıkmış olan Tiyatrolar.com, bünyesinden bilet satışı sağlıyor. Ve biletlerini sadece sahne sanatları ve tiyatrolar için sağlıyor. Biletlerin haricinde, oyunlar, oyuncular, sahne görevlilerine kadar pek çok bilgi de internet sayfasında yer alıyor. Ayrıca siteye üye olan birisi kendine özel kişisel bir seyir listesi de oluşturabiliyor ve diğer kullanıcılarla iletişime geçebiliyorlar. İzledikleri oyunları da puanlayabiliyorlar. Oldukça güzel olduğunu düşündüğümüz bu internet sayfasını günde yaklaşık 7000 kişi ziyaret ediyor. Sanat alanında yapılan her gelişmeyi takdir ettiğimiz gibi bu uygulamayı da biz çok beğendik. Umarız sanat alanındaki girişimler aynı hızla devam eder.

Web Site: https://tiyatrolar.com.tr/

 

Yazımın sonuna geldik ve şunu belirtmek isterim ki girişimcilik sadece yabancı insanlara özel bir durum değil. Biraz hayalgücü, biraz cesaret ve biraz sermayeyle mükemmel şeyler yaratabiliriz. Dünya değişiyor ve bizler de ona ayak uydurmak zorundayız, yoksa yeniliriz. Bu güzel Türk girişimlerini bu yüzden özellikle paylaşmak istedik. Hem destek olabiliriz hem de sizlere de ilham olabilirler. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Değişim ve gelişimle kalın!

 

Sıla Polat

Proje Yönetimi Okulu Editörü


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu