Blog

Sizi Neden İşe Almalıyız? Verebileceğiniz En İyi 10 Cevap

sizi-neden-ise-alalim

İş görüşmeleri bazen göz korkutucu olabilir. Kendinizi işe alma yöneticisi ile bir odada otururken bulursunuz; tecrübeleriniz ve yetkinliğiniz hakkında önünüze gelen zor soruları cevaplarsınız ve şirketteki başvurduğunuz pozisyon için test edilirsiniz.

 

Görüşme boyunca, olabildiğince sık bir şekilde spesifik örneklendirme yapabilmek önemli. Yani ne kadar temeli iyi örnekler sağlarsanız, işe alma yöneticisine değerinizi o kadar vurgulamış olursunuz.

Bu durum aklıma muhtemelen hep karşılaşacağınız zorlayıcı görüşme sorularını getiriyor.

Görüşme süreci boyunca “Sizi neden işe almalıyız?” sorusu ile karşılaşmamanız neredeyse imkansız. Tam da bu noktada, olaya dikkatle yaklaşmalısınız.

Sonuçta kendinizi diğer adaylarla karşılaştırıyorsunuz ve çok böbürlenen biri gibi görünmeden kim olduğunu bilmediğiniz diğer kişiliklerden farkınızı göstermeye çalışıyorsunuz. Hava atmaya çalışır gibi görünüp çok konuşarak görüşmenin kontrolünün kaybetme riskini göze almak istemezsiniz.

İşe alma yöneticisi sizin cevabınıza göre bu iş için mükemmel olup olmadığınızı anlamaya çalışır. “Sizi neden işe almalıyız?” sorusu sorulduğu zaman biraz yavaşlayın ve önceden hazırlanmış olduğunuz cevapları düşünün.

Bu soru göz korkutucu ya da modası geçmiş gibi görünse de işe alma yöneticileri arasında hala oldukça popüler; bu yüzden hazırlıklı olmak önemli.

İş tanımını bütün detayları ile okuyun ve sizi özel bir şekilde bu işe uygun kılacak vasıflarınızı düşünün. Diğer adayların vasıflarını bilemediğinize göre tam da bu anda yapabileceğiniz en iyi şey, sizi işe en uygun kişi yapan özelliklerinizi anlatmanızdır.

“Sizi neden işe almalıyız?” sorusuna nasıl cevap verileceğini göstermeden önce muhtemel tuzakları ve kendinizi pozisyon için tanımlarken kaçınmanız gereken ifadeleri öğrenelim.

“Ben zekiyim, yetkinim ve bu işi istiyorum.” gibi genel cevaplar kullanmayın. Elbette eğer böyle bir cevap veriyorsanız bu koltukta oturuyor olmazdınız çünkü neredeyse bütün adaylar bu soruya aynı cevabı verecektir.

Eşsiz olmalısınız ve kendinizi yetenekli insanlarla dolu o havuzda ayırmalısınız. Aksi takdirde zaten en baştan beri kaçınmaya çalıştığınız şeyi yapmış olursunuz ve kendinizi herkesle aynı kategoriye düşmüş bulursunuz.

Kendisine aşırı güvenen ve şov yapan insanlardan biri olmak istemeseniz de sahip olduğunuz yetenekleri ve becerileri göstermenin şimdi tam sırası. Soruyu cevaplamak için önceden birkaç madde hazırlayabilirsiniz ve bu maddelerin üstünde durabilirsiniz. Elbette hazırlamış olduğunuz şeyi ezberlemeyin fakat iyi bir hazırlık bu durumda sizi farklı kılacaktır.

Aşırı derecede konuşmaktan kaçının. Sadece belirtmek istediğiniz özellikleri anlatın ve kenara çekilin. Kendiniz hakkında çok fazla şey söylemeye devam ettikçe işe alma yöneticisinin dikkatini kaybedersiniz ve o da diğer adaylarla devam eder.

Bu soruya vereceğiniz cevap sizin işi yapmaya hazır olduğunuza dair iddianızı cilalayıp ışıldatmak için bir fırsat. Net bir şekilde düşünün ve yeni işinizdeki masanızı hazırlamaya hazır olun.

İşte karşınızda bu yaygın iş görüşmesi sorusuna verebileceğiniz cevaplar:

 

ÖRNEK 1

Bu harika bir soru! Tam olarak ne aradığınızı bildiğinize göre bu kesinlikle bir avantaj çünkü ben hala şirketiniz hakkında yeni şeyler öğreniyorum. Anladığım kadarıyla müşteri hizmetlerinde hızlı ve etkin çalışabilen birini arıyorsunuz, değil mi?

(Görüşmeyi yöneten kişi muhtemelen cevaplar: “Evet.”)

Bu durumda size bir müşterinin ihtiyacını karşıladığım ve müşterinin hizmetimize dair yenilenmiş bir güvenle devam ettikleri bir durumdan bahsetmek isterim.

Açıklama: Bu soruyu cevaplarken her zaman görüşmeyi yapan kişiye soruyu sorduğu için teşekkür etmelisiniz. Cevabınız, görüşmeyi yapan kişiden tam olarak ne istediklerine dair bir netleştirme edinmeye yardımcı olacaktır. Eğer adaylardan ne beklediklerini netleştirebilirseniz beklenen davranışı sergilediğiniz ve olumlu sonuç aldığınız bir olayı örnek verebilirsiniz. Ne kadar spesifik olursanız o kadar akılda kalıcı bir aday olursunuz.

 

ÖRNEK 2

Sorduğunuz için teşekkürler, bu hala cevabını düşündüğüm kritik bir soru. Bugün söylediklerinize dayanarak ve yaptığım araştırmalara göre şirketiniz, büyümek ve rakiplerinize fark atmak için iletişimde ve reklamcılıkta becerikli bir çalışan arıyor. Daha önceki şirketimde sosyal medya reklamcılığı ile şirket aktivitesini yüzde 24 artırdım. Aynı şekilde bu yenilikçi ve girişimci ruhumu şirketinizde de devam ettireceğim ve başarınız benim en temel önceliğim olacak.

Açıklama: Bu cevap, yüzde içeren ifadeler kullanarak iş tanımına göre sorumluluklarını yerine getirme bağlamında adayın başarı kabiliyetini gösterir. Ne kadar detaylı ve açık olursanız işi alma şansınız o kadar artar. Eğer kuruluşa etkinizi direkt olarak gösterebilirseniz işe alma yöneticisi bunu hatırlayacak ve pozisyon için sizi tavsiye edecektir.

 

ÖRNEK 3

Teknoloji konusundaki tecrübeme güveniyorum. Özellikle web dizayni hakkında tecrübemin benimle bu pozisyon arasında ideal bir eşleşme yarattığını düşünüyorum. Daha önceki işimde kurumun web sitesini güncellemek ve takip etmekle sorumluydum. Bu göreve, çalışan profillerini güncellemek ve sürekli olarak yakın zamandaki etkinlikler hakkında bilgilendirme yapmak da dahildi. Yaptığım işten gerçekten zevk alıyordum ve beni sizin şirketinizdeki bu pozisyona çeken etken de bu. Orada öğrendiğim kod yazma ve içerik üretme becerilerini burada da kullanmak isterim.

Açıklama: Pozisyonun gerektirdiği yeteneği tecrübeniz ile harmanlayıp bunu detaylı bir şekilde anlattığınızda yeteneğinizi daha önce nasıl kullandığınızı göstermiş olursunuz. İşa alma yöneticine göre bu çalışmalarınızı ve aday olarak uygunluğunuzu değerlendirme fırsatı tanır. Eğer en iyi beceriniz hakkında konuşmak istiyorsanız görüşmede de bundan bahsetmekten çekinmeyin.

 

 

ÖRNEK 4

Bu soruyu iyi ki sordunuz. Daha önce bahsettiğiniz gibi liderlik yeteneklerim bu pozisyon için bir bonus. 10 yıllık satış yöneticisi olarak 15 kişiyi aşan takımları etkili bir şekilde yönetme şansı buldum. Motivasyon yetenekleri edindim ve bunları kendi bölgemde uyguladım, sonucunda “Yılın Bölgesi” ödülünü 5 yıl üst üste kazandım. Satış hedeflerime başarı ile ulaştım hatta bu hedefleri aştım. Liderlik yeteneklerimi bu pozisyona da getirmek istiyorum.

Açıklama: Bonus özelliklere sahip olduğunuzu göstermek diğer adaylar arasından sıyrılmak için harika bir yöntemdir. Eğer işe alma yöneticisi işe almak istedikleri çalışanın sahip olması gereken spesifik özelliklerden bahsediyorsa, bu özelliklere sahip olduğunuzu belirtmek görüşmeyi yapan kişinin, sizin güçlü yanlarınıza olan inancını artıracaktır.

 

sizi-neden-ise-almaliyiz

 

Bu yazıda kullanılan görsellerin tasarımı Beste Yorgun tarafından yapılmıştır.

Instagram Adresi: https://www.instagram.com/bi_grafik/

 

ÖRNEK 5

İş ilanına göre sabırlı olan ve üstün iletişim becerileri sergileyen birini arıyorsunuz. Special Olympics için çalıştığım ofiste sporcularla ve katılımcılarla iletişim kurarken sabırlı olmayı öğrendim. Bir etkinlik organize ederek iletişim ve planlama kabiliyetlerimi kullandım. Sonuç olarak bugün anlattığınız gereklilikleri ve sorumlulukları alma konusunda uygun kişi olduğumu düşünüyorum.

Açıklama: Başvurduğunuz alanda yeterince tecrübeniz yoksa, hayatınıza dair ya da gönüllü olarak yaptığınız işlerde edindiğiniz becerilerden bahsedebilirsiniz. Böylece işe uygunluğunuzu anlatabilirsiniz.

 

 

ÖRNEK 6

Diğer adayların tecrübelerini bilmesem de, beni bu pozisyon için en iyi aday yapan etkenler hakkında konuşabilirim. Bir organizasyonda aynı pozisyonda altı yıldan fazladır çalışırken reklamcılık departmanında bulunan 12 kişilik bir takımı başarıyla yönetiyordum. Benim sorumluluğum bütçeyi kontrol etmek, kampanyaları idare etmekti. Hatta bir kampanya sonucunda hedef kitlemizde farkındalığı yüzde 14 oranında artırdım. Şimdi de sizinle çalışmak için can atıyorum.

Açıklama: Sorulduğu anda becerileriniz hakkında dürüst davranmak ve yetkin olmadığınız zaman bunu açıkça belirtmek görüşmeyi yapanın gözünde güvenilirliğinizi artırır. Tecrübeniz dışında şirketteki bu pozisyon hakkında neden ilgilendiğinizi de anlatabilirsiniz. Bu tarz bir cevap adayın bahsi geçen endüstriye karşı tutkusunu gösterir çünkü aradan geçen sekiz yıl sonra bile hala aynı alanda fakat daha geniş çaplı bir iş bakıyordur.

 

 

ÖRNEK 7

Üniversiteden yakın zamanda mezun olmuş biri olarak yeterli tecrübem olmadığının farkındayım. Fakat benim getireceğim tecrübeleri geleneksel kriterlerle ölçmek yetersiz. Dört farklı kuruluş için ofis organizasyonunu sağlamanın yanı sıra üniversitede tam zamanlı bir öğrenci olarak aynı anda birden fazla işi yönetmeyi ve sorumlulukları öncelik haline getirmeyi öğrendim. Şirketinizin hızlı yapısına yetişmek amacıyla bu etkenin başarı için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Açıklama: En başta tecrübenizin azlığından bahsederseniz bunu aradan çıkarıp şirkete neler getirebileceğinize odaklanabilirsiniz. Görüşme sırasında bilgi birikimi ya da doğrudan beceriler yerine öncelikleri bilmek, iletişim, liderlik gibi genel olabilecek becerilere değinmek faydalı olabilir. Yeni başlayan bir çalışan için bu genel beceriler sizi işe alma yöneticisine karşı daha etkileyici gösterir.

 

 

ÖRNEK 8

Öncelikle iş tanımında bahsedilen bütün becerileri ve tecrübeyi barındırdığımdan bahsetmek istiyorum. Şirketinizde hemen başarılı olacağıma karşı güvenim tam. Sadece başarılı Fortune 500 şirketlerinde çalışma geçmişim değil aynı zamanda bu endüstriye karşı tutkum da beni başarılı olmaya itiyor. Eğer bu rol için seçilirsem sizin organizasyonunuz için de yüksek kalite sonuçlar vereceğimi göreceksiniz.

Açıklama: Bu cevap biraz genel dursa da yüksek derecede öz güven ve pozitif bir bakış açısıyla dolu olması yönüyle bolca tecrübesi bulunan biri için profesyonel bakış açısının temellerini içeriyor. Eğer bu adayın görüşmenin başında tecrübelerini paylaştığını varsayarsak, böyle bir durumda cevaplar genel olabilir.

 

 

ÖRNEK 9

Sorduğunuz için teşekkürler. Ajanslık dünyasında geçirdiğim 15 yıllık lider tecrübem ile şirketinizin müşterileri ilgilendiren tarafına yaratıcı, motivasyonel ve stratejik reklamcılık becerilerimi getireceğim. Kurumsal anlamda herhangi bir doğrudan tecrübem olmasa da yatırım alanındaki 20 yıllık güçlü kariyerim boyunca bireysel müşterilerimle harika sonuçlar aldık.

Açıklama: Endüstri değiştiren bu aday liderlik ve stratejik reklamcılık becerilerine odaklanıp bu becerileri yeni şirketine taşıyabilir. En son görev yaptığınız yerdeki pozisyonunuzu ve zamanını belirterek yıllar içinde edindiğiniz sadık olma becerisini gösterebilrsiniz. Liderlik her zaman bir endüstriden diğer endüstriye bile taşınabilecek bir beceridir.

 

ÖRNEK 10

Bir seçim yapmanız gerektiğini biliyorum ve bunun sizin zor olduğunun farkındayım. Bugünkü konuşmamızda umuyorum ki finans analizi alanındaki yeterliliğimi ve gazlı içecekler hakkındaki ilgimi anlatabilmişimdir. Takımınıza katılmak ve işinizi büyütmeyi gerçekten isterim.

Açıklama: Eğer pozisyon ve yeterlilikler hakkında çoktan uzun uzadıya bir konuşma yaptıysanız bu soruya verebileceğiniz en güzel cevap empati belirterek, şirkete karşı tutkunuzu açıklayarak, pozisyona dair tecrübenizi örnekleyerek verilebilir. Ayrıca işe alma yöneticisine pozisyon için geliştirmenizden memnun olacakları diğer yetkinlikleri de sorabilirsiniz.

Görüşme süreci hızınızı yavaşlatacak engellerle ve mayınlarla dolu olabilir.

Bu süreçte “Neden sizi işe almalıyız?” sorusunun sizi yıldırmasına izin vermeyin. İşe alma yöneticisi diğer adaylar da kendi görüşmelerini beklerken bu soruyu sorarak neden pozisyonu istediğinizi anlamaya çalışıyor. Eğer çok aday varsa bu soruyu sorarak görüşmenin temel hatlarını oluşturabilir.

Bu örneklerin pratiğini yapın, sizi bu işe bağlayan kendinize özgü becerilerinizi seçin, hazırlıklı olun ve görüşmenizi başarıyla sonuçlandırın.

Bu yazının orijinali 11 Şubat’ta Novorésumé Career Blog’ta paylaşılmıştır.

 

Büşra Nur Deliveli

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı