Blog

Size Matematiği Sevdirecek 10 Youtube Kanalı

Kimilerimizin başlıkta bile matematik yazısını görünce monitöre biraz daha uzaktan baktığını tahmin ediyoruz. Ancak klasik lafı bilirsiniz; matematik de hayatımızın ve tabi derslerimizin bir parçası. Hayatımızın bu parçasını nasıl daha eğlenceli hale getirebiliriz, diye sorduk ve izleyene matematiği sevdirecek 10 Youtube kanalını paylaştık.

1 – Hocalara Geldik

https://youtu.be/nLYCeaJZ-_I

 

 

“Öğrenmek için, hocalara gelin!”

Öğrenciler için ücretsiz ve kaliteli videolar sunma amacıyla kurulan kanal sadece matematikle sıkıntı yaşayanlar için değil; YGS ve LYS’ye hazırlanacak herkese burada bir şeyler var. Matematikle ilgili tüm konuların çekimini bitiren kanalın diğer dersler ve rehberlik alanında videoları devam ediyor. Konu anlatımları, anlaşılır soru çözümleri, ve kafanıza takılabilecek soruları karşılıklı sohbet havasında açıklamaları kendini severek dinletiyor.

2 – Teachers

Matematik ve diğer alanlara yoğunlaşan Teachers kanalında 700.000’den fazla video var! İlkokuldan lise konularına dek her türlü alanda ve zorluk seviyesinde dersler anlatan kanalda ne yazık ki İngilizce altyazı yok.

3 – Numberphile

Matematik hayatın içinde sözünün hakkını veren Numberphile kanalının kuruluş amacı matematiği ve sayıları sevdirmek. Asal sayılar, pi mili, Rubik kübü, pasta kesmenin matematiksel yolu gibi değişik konuların basit anlatımı size de matematikten keyif aldırmaya başlayabilir. Videoları İngilizce altyazılı izleyebilirsiniz.

4 – Mathademics!

 

Matematik dersine mi ihtiyacınız var? Bu kanalı izlediğiniz sürece hocalardan ders almanız gerekmeyecek. Veri analizinden olasılıklara, cebirden fonksiyonlara farklı sekiz alanda konu anlatımı bulabilirsiniz. Kanal altyazılı değil.

5 – Tonguç Akademi

Konuları en basit şekilde, dolambaçlı yollara girmeden anlatan bir Youtube kanalı Tonguç Akademi. TEOG’dan KPSS’ye kadar her sınava uygun konu anlatımlı ve soru çözümlü videolar var. Üstelik kanal tamamen Türkçe!

6 – MatAkademi

 

 

Eğer yine sınavlara hazırlanıyor ama biraz daha ders havasında ve detaylı videolar izlemek istiyorsanız buraya gelin. MatAkademi ekranınızın başınca ücretsiz sizi bekleyen bir kurs gibi. Üstelik videoların altında deneme sınavları paylaşılıyor, siz kendinizi denerken bir yandan çözüm videoları hazırlanıyor.

7 – Mathologer

 

Pop kültürle matematiği bir araya getiren bu kanalı seveceğinize neredeyse eminiz. Dizilerle, animasyonlarla ve filmlerle matematiği ilişkilendiren bu kanal izlediklerinize farklı bir gözle bakmanızı sağlıyor. Paylaştığımız videoda, popüler çizgi dizi Futurama’nın bir bölümüne dair matematik teorisi anlatılıyor. Kanalda altyazı seçeneği yok.

8 – eHowEducation

Bu kanalda matematik ve daha fazlasını bulabilirsiniz. eHowEducation, temel matematik kavramlarını anlaşılır biçimde (ve İngilizce) açıklıyor. Eğer matematik hala ilginizi çekmezse iş mülakatı için nasıl giyinmeniz gerektiğinden fotosenteze kadar geniş bir konu arşivi var. Videolarda altyazı seçeneği yok.

9 – patrickJMT

 

 

Eski bir matematik öğretmeni olan Patrick, tamamı ücretsiz 1500’ün üzerinde video yayınlamış. Kendi tabiriyle kanalında “Ne şarkı, ne dans, ne saçma şapkalar, ne kısa tişörtler ne de çekici sesler var.” Sadece öğrenmek istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz. Altyazı seçeneği yok.

10 – MathHelp

 

 

MathHelp sitesinin Youtube kanalı. Üniversite seviyesi de de dahil, zorluk seviyeleri değişen videoları var. İnternet sitesi ücretli ancak hem demo versiyonu var hem de oradan seçilmiş her alanda video zaten Youtube kanalına eklenmiş.

Hande Sena Ün 

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

 

 

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu