Blog

Sağlıklı ve Başarılı Bir “Siz” için Faydalı Tavsiyeler

saglikli-yasam-sirri

              Hepimizin alışkanlıkları var. Büyük ya da küçük, sağlıklı ya da sağlıksız; alışkanlıklarımız bizim için günlük yaşam rutin formları oluşturuyor. Bunların bir çoğu, biz düşünmemize bile gerek olmadan gerçekleşiyor. Bu yüzden; iyi alışkanlıklar edinmenin önemini kavramış olsak bile, sağlıklı bir günlük rutin oluşturmak zor olabiliyor.

            Bugün, bir rutin oluşturmanın neden bu kadar zor olduğunu konuşacağız. Bu bağlamda; davranışlarınızın temelini kavrayarak, üzerlerinde değişiklikler yapmanın ve bu değişikliklere bağlı kalabilmenin yollarını da öğrenmiş olacaksınız. Bunlara ek olarak, bazı pozitif günlük rutinler de öğrenerek daha sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamanın püf noktalarını keşfedeceksiniz.

            Sizin için doğru olan günlük rutinleri bulmak ve uygulamak; enerjinizi yenileyecek ve kaybolan zamanınızı kazanmanızı sağlayacak. Zihniniz ve bedeninizi, kaygı oranını düşürdüğünüz için size minnettar olacak. Daha sağlıklı, sakin ve başarılı bir “siz” şerefine!

 

 

Günlük Rutinler Sayesinde Zaman Kazanın

        Günlük rutinler, alışkanlıklarınızdan oluşur. Verim alınan ya da kötü ve plansız geçirilen bir gününüzü şekillendiren bu eylemlerdir.

            Size enerji verecek, zaman kazandıracak rutinler belirlemek ya da zaman israfı ve bunaltıcı olanları seçmek sizin elinide. Bazı sağlıksız alışkanlıklarınızın sizi olumsuz etkilediğini bilmek ise gözünüzü korkutmasın. Önemli olan; bu kötü alışkanlıkları fark etmek ve değişim için harekete geçmektir.

 

 

            Daha Sağlıklı, Huzurlu ve Başarılı Bir Yaşam için En iyi Günlük Rutinler

            En iyi halinize ulaşmak zaman alacaktır ancak gerçekleştirdiğiniz takdirde bunu başarmanızı kolaylaştırmak için size yardımcı  dokunacak bazı günlük rutin tavsiyelerinde bulunacağım.

 • Sağlıklı ve Enerji Dolu Bir Yaşam için Günlük Rutin
 • Planlı bir Yaşam için Günlük Rutin
 • Üretici Bir İş Hayatı için Günlük Rutin
 • Daha Güçlü Bir İlişki için Günlük Rutin

Öncelikle, sadık kalacağınız bir tanesini seçin ve her hafta sırayla bir tanesini daha ekleyerek bir uyum yakalanmasını sağlayın. İki aydan daha kısa bir sürede, daha sağlıklı ve başarılı bir yaşam tarzına, otomatik pilot konforu ile kavuşacaksınız.

Sağlıklı ve Enerji Dolu Bir Yaşam için Günlük Rutin

            Sabah Rutini…        

 1. Güne bir bardak limon suyu ile başlayın

Yarım limon suyunu sıktığınız bardağınızı yudumlarken, taptaze bir başlangıcın tadını çıkarın.

Limon suyu, vücudunuzun asit seviyesini dengeler, mantar enfeksiyonu ve kemik erimesi gibi iltihaplı hastalıklara engel olur,

 1. Spor yapın

Sabahın erken saatlerinde yapılan egzersizler enerji seviyenizi yükseltir, kan dolaşımınızı artırır ve kaygı oranını azaltır. Günde sadece 20 dakika, bir fark yaratmak için yeterli! Kardio ve ağırlık çalışmaları karıştırılarak uygulanan bir egzersiz, size çok daha sağlıklı bir yaşam tarzı sunacaktır.

Her sabah yapılan egzersizler, fazla kilolarınızı vermenize de yardımcı olacaktır. Her hafta tartıya bakmaktan çekinmeyin, böylece fazla kilolarınızı görmezden gelmek zorlaşacaktır.

 1. İyi bir kahvaltı edin

Kendinizi sağlıklı proteinler, yavaş salınımlı karbonhidratlar, vitamin ve minareller ile bir kahvaltı sofrası ile doyurun. Tabağınızı; yoğurt, fındık, çilek ya da sebzeli bir omlet, ve düşük şekerli granola barları ve bir meyve gibi seçenekler ile şenlendirebilirsiniz.

 1. Susuz kalmayın ve iyi Atıştırın

Susuz kalmanın keyfinizi kaçırabiliceğini ya da konsantrasyonunuzu bozabileceğini biliyor muydunuz? Düşük şekerli içeçeklerinizi ve suyunuzu gün boyunca elinizin düşürmeyin.

Atıştırmalıklar da ise yavaş enerji salınımı olan yiyecekleri tercih edin. Protein ve karbonhidratı karıştırmak mantıklı bir seçim olacaktır. Örneğin, fındık ezmesi ve yarım elma yemeyi düşünebilirsiniz.

 

 

Öğleden sonra rutinleri…

 1. Sağlıklı bir öğle yemeyi yiyin

Çok meşgul olsanız dahi, sağlıklı bir öğle yemeği elde etmek mümkün. Üzerine biraz düşünmeniz yeterli.

Evde hazırlanmış yiyeceklerinizi işe götürmeyi tecih edebilirsiniz.

Meşgul bir günün atlatılmasını güçleştirecek bir uyuşukluğa sebep olmamak için fazla yağdan kaçınmanız önemli. Eğer kilonuza dikkat etmeye çalışıyorsanız, MyFitnessPal gibi bir uygulama ile yediklerinizi control altında tutabilirsiniz.

 1. Öğle arası egzersizlerine zaman ayırın

İkindi saatlerinde bir çoğumuzun gevşediği ortada, ancak sağlıklı bir öğle yemeği ve hafif egzersizlerle dinç kalmak mümkün.  Egzersizlerin yorucu olması gerekmiyor, on dakikalık bir yürüyüş ya da masanızda yapacağınız bir kaç esemene hareketi de işinize yarayacaktır.

Akşam rutini…

 1. Akşam yemeği

Yemek planlayıcı uygulamaların arttığı bugünlerde, çabuk ve sağlıklı akşam yemekleri tercih etmek oldukça kolay. Mealime gibi bir uygulama kullanarak alışveriş listenizi planlayabilir ve gerekli malzemeleri doğru bir şekilde elde edebilirsiniz. Dışarıda yemek zorunda kalmamak için ise önemli olan, zaman ve harcanacak efor konusunda gerçekçi olmak.

Antioksidanlar ve bazlaştırıcılar ile bezeli olduklarından; yeşil sebzeler her zaman için harika seçeneklerdir. Tofu ve seitan gibi bitki temelli proteinler ya da eğer hayvan temelli proteinler tercih ediyorsanız, biftak ya da tavuktan ise balık ve kuzu tercih etmeniz önerilir.

Uykunuzun kaçmaması için ise, bu saatlerde kafeinden uzak durmak oldukça önemli.

 

 

 1. Dinlenmeye Zaman Ayırın

Zaman zaman stresli olmak normaldir ama yüksek stress seviyesi size depresyon ve tansiyon gibi bir çok sağlık problemine karşı savunmasız bırakır.

Sizi rahatlacak sağlıklı bir yaşam aktivitesi bulun ve uygulamak için biraz zaman ayırın. Bu bir gazete ya da, ilham verici bir kitap okumak, evcil hayvanınızla zaman geçirmek, meditasyon yapmak ya da hayatınızda yolunda giden şeyleri kendinize hatırlatmak olabilir.

 1. Uykudan Önce C Vitamini Desteği Alın

Yarım çay kaşığı C vitamin tozunu su dolu bir bardağa boşaltın ve gününüzü, bu karışımı içmeden kapatmayın.

Bu, vücudunuzdaki asit seviyesini düzenlemek için çabuk ve etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra, uykuya susuz bir şekilde dalmamış olacak ve dinç bir sabaha uyanacaksınız.

 1. Mantıklı Bir saatte Uyuyun

Oldukça açık bir tanım ancak, iyi hissetmek istiyorsanız yeterli uykuyu almanız şart. Bir çok uzman, her gece 6 ila 10 saatlik uyku periyotlarına ihtiyacımız olduğu konusunda hem fikir. Bazılarımıza altı saat yeterli gelebilir ancak bu noktada önemli olan, kendinize karşı dürüst olmanız. Eğer daha fazla bir uyku ile daha iyi hissedeceğinizi düşünüyorsanız , alarmınızı kurarken bunu daima aklınızda bulundurun.

 

mutlu-yasam

 

 

Planlı bir Yaşam için Günlük Rutin

 1. Yatağınızı Sabah Toplayın

Güne yatağınızı toplayarak başlayın. Bu, sizi planlı ve üretici bir düşünce yapısına hazırlayacaktır.

 

 1. Spor Kıyafetlerinizi ve Eşyalarınızı Geceden Hazırlayın

Spor yapmayı seviyorsanız, gündüz vakti bunun için en doğru tercih olacaktır. Sizi gün boyu enerjik tutacak ve daha evden çıkmadan önce başarının tadını hissedeceksiniz. Yürüyüş yapmayı, spor salonuna gitmeyi ya da odanızda yoga yapmayı seviyor olabilirsiniz. Harekete geçmeden önce, kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı geceden hazırlayın size kendinizi hazır hissettirecektir.

 

 1. Banyonuzu Temizleyin

Sabah duşunuzu aldıktan sonra, banyonuzun en geniş yüzeylerinizi silebilirsiniz. Hafta içinde günlere bölebileceğiniz küçük temizlikler, haftasonuna bırakılan büyük temizliklerden çok daha eğlenceli ve kolaydır.

 1. Kahvaltı Sofranızı Toplayın

Kahvaltınızı bitirdikten sonra her şeyi yerli yerine kaldırın. Bu ertesi sabahın kahvaltı hazırlığını kolaylaştıracaktır. Bir malzemenin azalmak üzere olduğunu anladığınız anda, onu alışveriş listenize ekleyerek bir sonraki market alışverişinize dahil edin.

 

 1. Evden Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenlerin Üzerinden Geçin

Evden çıkmadan önce, cüzdanınız, iş evraklarınız ve su şişeniz gibi gerekli maddeleri unutmamak için listenin üzerinden geçin. Listeyi, kapının yakınlarında tutarak, evden çıkmadan önce çantanızı kontrol etmeyi kendinize hatırlatın. İşte önce evi toplamak gibi bir hata yapmak ise sadece stress seviyenizi yükseltmenize sebep olur.

 

İşe Vardığınızda…

 1. Önceliklerinizi Belirleyin

Önem arz eden, acil olan ya da olmayan sorumluluklarınızı belirleyin. Acil ve önemli olanları yapmak ile başlayın, ardından aciliyet gerektirmeyen ancak önem arz edenleri tamamlayın.  Yapılacaklar listenizin olması size bir kontrol olanağı sağlayacaktır.

 1. Maillerinizi Düzenleyin

Güne başmadan önce, on dakikanızı maillerinizi düzenlemek için ayırın. Hepsine geri dönüş yapmanın mümkün olamayabileceği sayıda mailer aldığımız zamanlar olabiliyor. Acil olanları ayırt etmeniz gerektiğine dair bir alışkanlık edinin ve ilginizi öenm sırasına göre yönlendirin.

Maillerinizi dakika aşırı kontrol etmek yerine, saat aşırı kontrol edin. Çünkü sürekli dağılan dikkatiniz, konsantrasyonunuzu ve veriminizi düşürür.

 

 

Kahve molanız sırasında…

 1. Mali Durumunuzu Kontrol Edin

Mali durumunuzu kontrol etmeye zaman ayırın. Banka hesaplarınıza bakıp, bütçenizi gözden geçirin. Para yönetiminize yardımcı olması için Mint de dahil bir çok mobil uygulama da kullanabilirsiniz.

 1. Akşam Ne Yiyeceğinizi Düşünün

Eve giderken marketten almanız gereken bir şeyler var mı? Bir tarife bakmanız gerekiyor mu? Bu süreç yalnızca bir kaç dakikanızı alır ancak, böylesi küçük bir planlama dahi, sonrası için oldukça zaman kazandırıcı olacaktır. Mealime gibi bir yemek planlama uygulaması kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

 

Öğle yemeğinde…

 1. Kişisel Telefon ve Mail Görüşmelerinizi Yapın

Kişisel telefon ve mail görüşmelerinizi yapmak için mükemmel bir zamanlama. Örneğin, dişçi randevunuzu ayarlayabilir ya da teyzenizzden gelen bir maili sonunda yanıtlayabilirsiniz.Bunlar işten eve döndüğünüzde dinlenmeye ayırıcağınız zamandan çalan bunaltıcı uğraşlar olabilir. O yzden öğle arasında yapmak en doğrusu olacaktır.

 1. Masanızı Terk Etmeden Önce Toplayın

 Öğle aranız için masadan ayrılmadan önce, dağınıkları toplamak için beş dakikanızı ayırın. Böylece işe döndüğünüzde daha düzenli hissetmiş olursunuz.

 

 

gunluk-program

 

 

Öğleden sonra rutini…

 1. Yapılacaklar Listenizi Gözden Geçirin

Eğer beklentilerinizi karşılayamadığınızı fark ettiyseniz, yeniden yazın!

 

 1. Sıradan ve Kolay Görevlerinizi Yerine Getirin

Eğer mümkünse, maillere cevap vermek gibi sıradan ve kolay görevlerinizi yemekten bir kaç saat sonrasına bırakın. Bu vakitlerde, doğal olarak üzerinize bir ağırlık çökecek ve önemki kararlar verebileceğiniz dinç bilincinizi kendinizde bulamayacaksınız.

Karmaşık işlerinizi ertesi sabaha ertelemeyi deneyin. Ne var ki; önemli ve acil işleriniz öncelik sırasını her zaman korur.

 

 1. Ofisten Çıkmadan Önce Masanızı Temizleyin

Günün son dakikalarını masanızı ve bilgasayarınızı temizleye ayırın. Böylece ertesi sabah kendinizi daha düzenli hissedeceksiniz.

 

 

Akşam rutini…

 1. Üzerinizdekileri Aldığınız Yerlere Bırakın

Kapıdan girdiğiniz anda; ceketinizi, çantanızı ve diğer tüm eşyalarınızı her zamanki yerlerine koyun. Yoksa kaybolacaklar!

 1. Bulaşıklarınızı Yemekten Hemen Sonra Yıkayın

Aksi taktirde, televizyon karşısında oturup kalacak ve bulaşıkları unutacaksınız.

 1. Yemekten Sonra, On Dakikanızı Evi Toplamaya Ayırın

Zamanlayıcınızı kurun, bir oda seçin ve işe koyulun! Sonucu hemen görmek için iyi bir yöntem olması dışında, size iplerin elinizde olduğunu hissettirecektir.

 

 

            Uyku vakti rutini…

 1. Ertesi Gün için Kıyafetlerinizi ve Aksesuarlarınızı Hazırlayın

Bu, ertesi sabah ne giyeceğinizi düşünmeye vakit harcamayacağınız anlamına gelir. Kahvaltı bulaşıklarınızı bile hazırlayabilirsiniz!

 1. Aklınıza Gelen Fikirleri Not Edin

Bu yöntem, eğer geceleri, eresi gün ne yapacağınızı düşünekten uyayamıyorsanız size epey yardımcı olacaktır. Aklınızdakileri yazıya döktüğünüz an, takıldığınız noktada dönüp bakabileceğiniz birliste olduğunu bilerek uykuya dalacaksınız.

Üretici Bir İş Hayatı için Günlük Rutin

İş ritüelinden önce…

 1. Gelecek Iş Günü Için, Geceden Plan Yapın

Etkin ve üretken bireylerin çoğu günlük rutinine bir gece öncesinden başlar.

Bunu bir planlama aşaması gibi düşünün, gününüzü her bir aktivite için ayrı zamanlara bölerek planlamayı daha faydalı bulabilirsiniz. Bu yöntem, genelde time-blocking adıyla anılıyor.

Bu yöntemi kullanarak üretkenliğinizi aynı anda bir çok eyleme paylaştırmamış oluyorsunuz. Tıpkı Barack Obama’nın ertesi gün yapması gerekenleri bir önceki geceden tasarlaması gibi.

 1. Size En Uygun Zamanda Uyanın (ve bu zamana bağlı kalın)

Kulağa çok sezgisel gelebilir ancak, başarı bir çok insanın şafak vaktinde güne başladığı söylenir. Ne var ki, 9-5 çalışma saatleri herkese uygun olamayabilir.

Kimseye daha az çalışmasını önermiyorum; sadece 10-6 çalışmayı tercih eden birinin 9-5 çalışandan bir farklı olmadığı gibi; uyuyarak geçirelen o bir saat; kişi için işe daha taze ve hazır olması anlamına gelebilir.

Ne zaman uyanacağınıza dair bir seçim şansınız olmasa da, eğer işe 9’da başlamanız bekleniyorsa bu saatlerde hala yatakta olmamalısınız. Ancak; bir esneklik şansınız varsa, sizin için en iyisini tercih edin.

 1. İyi Bir Kahvaltı Yapın

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Günlük Rutin bölümünde de bahsedildiği gibi, uyandığınız vakitlerde iyi beslenmek oldukça önemli. Size enerji verecek ve uzun süre tok tutacak besinler seçmelisiniz. Yulaf ezmesi, smoothie ya da meyve suyu; bunun için iyi seçenekler olabilir.

Geceden Hazırlayabileceğiniz Sağlıklı ve Lezzetli 30 Kahvaltı Tarifi; ne göz atarsanız, yapımı kolay, enerji verici ve  oldukça sağlıklı kahvaltı seçimleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

 1. İşe Dönüş Ritüeli

Princeton Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma gösteriyor ki, eğer çalışacağınız ortamda bir çok görsel uyarıcı bulunuyorsa; dikkatiniz hepiniz üzerinde tek tek yoğunlaşmak üzere dağılıyor. Başka bir deyişle, masanız dağınıksa işinize odaklanmanız güçleşiyor.

Odaklanmak ve verimi artırmak için gerekn çözüm ise basit; masanızı toplamak.

 1. Önceliği Maillerinize Vermeyin

Odak, yaratıcılık ve strateji gerektiren verimli işleri yapmak için en doğru zaman, günün erken saatleridir. Gelen kutunuzu temizlemek ise size gereksiz bir tatmin duygusu verir ve size asıl odaklanmanız gereken işlerden alıkoyar. Bir çok mail dahi okumuş olsanız, aslınad önemli bir iş başarmamışsınız demektir.

Eğer mesleğiniz mailleri kontrol etmek ve cevaplamak üzerine kurulu değilse, önce amaçlarınıza ve önemli olan işlerinize odaklanın.

 1. Zor Olanlara Öncelik Verin

Güne size sürüncemede bırakan, en zor ve en bunaltıcı işlere öncelik vererek başlayın.  Bu düşünce; Brian Tacy tarafından, kendi yazdığı O Kurbağayı Ye adlı kitapta öne sürülüyor.

Bu düşüncenin mantığı ise şöyle, eğer küçük bir şey başarmış olsan dahi önemli bir iş yaptığını biliyorsun. Ayrıca, üstünden geldiğin bu zorluk sayesinde biliyorsun ki diğer her şey çok daha kolay olacak.

 1. Kısa da Olsa Uyuyun ya da Meditasyon Yapın

Bir rutin oturtmaya çalışırken, en önemli ayrıntı olan dinlenme unsuru unutulabiliyor. İnsanlar tüm gün çalışmaya uygun canlılar değildir. Eğer günlük rutininizde bunu göze almazsanız; nerjinizi, heyecanınızı ve veriminizi kaybetme tehlikesiyle karşılaşırsınız. Bu yüzden dinlendiğinizden emin olmalısınız.

Bunu başarmanın yolu, çalışmaya arar vermek için uygun zamanı belirlemekten geçiyor. Uyumak ya da medasyon yapmak arasında yapacağınız tercih ise, yine size kalıyor.

 1. Mantıksız İsteklere Hayır Deyin

Listedeki en zor şey bu olabilir, ama en etkilisi de budur. Görevlerinize fazla maddeler eklemek günlük rutin dengenizi bozar ve veriminizi olumsuz etkiler.

Bu yüzden, fazladan istek ve görevleri acil ve mantıklı olmadıkları takdirde reddetmek önem arz ediyor. Ne de olsa, gerçekten başarılı yaptığınız bir çalışma; baştan savma bir kaç tanesinden çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Bazen evet demek ve fazladan işler üstlenmek zorunda kalabilirsiniz ancak durum her zaman böyle olmayacaktır. Bazen hayır demeyi bilmek en iyisi olabilir.

 

 

Daha Güçlü Bir İlişki için Günlük Rutin

Sabah rutini…

 1. Birbirinize Veda Öpücüğü Verin

Kapıdan aceleyle çıkarken, “Sonra görüşürüz!” diyerek yanağa kondurulan küçük buselere ne kadar aşinasınız? Belki artık bunu bile yapmadığınız bir aşamaya geldiniz. Ancak veda etmeye zaman ayırmak oldukça çok önemli.

Sabahları, eşinize düzgün bir veda edabilmek için birkaç dakika yaratın. Birbirinizi öpün ve anın tadını çıkarın. Bu küçük ve ince davranışları aceleye getirmemek ve göz ardı etmemek gerektiğini unutmayın.

Gün içinde…

 1. Birlikte ya da Ayrıyken Gerçekleştirebileceğiniz Günlük Rutinler Yaratın

İkiniz için de anlamlı olan küçük aktiviteler belirlemek aranızda bir bağ oluşturabilir ve bu süreç siz yan yana değilken dahi süregelebilir.

Bir kahve getirdiğiniz, birbirinize söylediğiniz bir şarkı bulun. Partneriniz tarafından keşfedilmesi için aynaya, arabaya ya da bisküvi kavanozuna bir not bırakın. Öğle aranızda komik bir mesaj atın.

Bu tip ritüeller, sadece ikinizin paylaştığı olumlu beklentiler ve bağlılıklar getitir. Bunlar olmadan ilişki, sıradan bir hal alabilir.

 

 

Akşam rutini…

 1. Merhaba Öpücüğü Verin

Bu anlar, ölmekte olan bir ilişkiyi yeniden canlandırabilir. Sıklıkla yorgun ve asabi olduğumuz aşikar; birbirimize ayıracak zaman bulmakta ise zorlanıyoruz.

Birbirinizi karşılarken güzel vakit geçirin. Öpüşün, sarılın, gününüzün nasıl geçtiğini sorun ya da hiç konuşmayın ve sadece kucaklaşın. Sessiz dokunuşlar da oldukça güçlüdür.

Küçük bir rutini ihmal etmek, onu yapmamak alışkanlık haline geldiğinde oldukça Kolaylaşıyor.

 1. Randevu Geceleri Düzenleyin

Bu durum çocuğunuz varsa daha farklı bir önem arz ediyor. Hayatınız çocuklar ve ekstra sorumluluklar tarafından kontrol edilmeye başladığında ilişkiniz gözden kaçabilir. Bu nokta, birbirinizi ne kadar çok sevseniz dahi bir şeylerin koptuğu ter olacaktır.

Sorumluluklardan kaçabileceğiniz ve birbirinize gerçekten bağlanabileceğiniz randevular düzenlemek oldukça önemli. Bu zamanı birbirinizi anlamak ve birlikte eğlenmek için kullanın. Birbirinizi neden sevdiğinizi tekrar hatırlayın.

 1. Bir Uyku Rutini Yaratın

Kapılar kapandığında ve nihayet yatağa girdiğinizde, uykuya teslimek olmak çok kolay. Diğer yandan, bu vakit partnerinizle yalnızca fiziksel olarak değil, duygusal olarak da yeniden bağlanmak için en uygun an.

Yatağa aynı zamanda girmeye ve bu zamanı birbirinize ayırmaya özen gösterin. Yastık muhabbetleri bağlanmak için harika fırsatlardır. İş, endişeler ve gelecek hakkında konuşabileceğiniz en rahat an. İletişim ve konuşma alışkanlığı, bir ilişkide elde edilebilecek en güzel rutindir. Bu noktada, birbirinizi can kulağıyla dinlediğinizden ve geceyi güzel bir şekilde sonlandıracağınızdan emin olun.

Sıradan ilişki alışkanlıkları…

 1. Birbirinize Teşekkür Edin

Sabah ya da akşam fark etmeksizin atılan bir mesaj, birbirinize olan muhabbetinizi artırır.

Müteşekkir olmak, bir ilişkide sevgiyi yakalamanın en güçlü yoludur, çünkü iki tarafı da memnun eder. Yapılan küçük ya da eskide kalan bir şey için bile gösterilen minnettarlık, oldukça önemli. Birinden aynı zamanda hem nefret etmek hem de minnettar olmak mümkün olmadığından bu yöntem sevginizi güçlendirmek için doğru bir yol olacaktır.

 1. Partnerinizin Aşk Dilini Kullanın

Kötü iletişim ve ilgisizlik birbirinizin aşk dilini anlamadığınızı gösterir. Bunu sağlamanın beş ana yolu var ve iki farklı insan birbirinden çok başka yöntemleri tercih ediyorsa; yanlış anlaşılmalar doğabilir.

Birbirinizin aşk dilini bulun ve bu dili; gece gündüz fark etmeksizin aşkınızı göstermek için kullanın.  Partneriniz sevgisini fiziksel dokunuşlarla gösteriyorken siz kelimeleri ya da hediyeleri tercih ediyor olabilirsiniz. Biri diğerinden daha iyi denilemez ancak hangisinin partneriniz için önemli olduğunu anlamak ilişkinize yardım edecektir.

 

Rutinlere Bağlı Kalmanın Yolu

Size doğrudan zararı dokunmayan bir eylemi, beyniniz tehlikeli olarak kodlamaz ve eylemi tekrar etmekte bir sakınca görmez. Bir alışkanlığın üstesinden gelmek zordur ve irade gerektirir.

Atıştırmalıklar ya da sosyal medya gezintileri beyninizde salgıladığı mutluluk hormone olan dopamine ile sağlıklı plan yapma dürtünüzü zedeler. Bu dopamine salınımı, sizin için iyi olmasa dahi eyleme devam edilmesini ister.

Hayatınızı değiştirmek için yapmanız gereken bir kaç şey olabilir. Bir kerede birden fazla alışkanlığı değiştirmek zor ve cesaret kırıcı olabilir.

Ama hepsinden önemlisi, karar mekanizmamızı şekillendiren bir çok zihinsel fonksiyonumuz var. Karar vermekten bıktığımız noktada, bizim için sağlıksız olsa dahi genellikle daha kolay olanı seçmeye meylediyoruz. Çiğneyebileceğinizden daha fazlasını ısırmak, bizi başarısızlığa götüren asıl sebeptir. Bunun yerine, bir rutin seçin ve onun üzerinde çalışın. Çok geçmeden, gününüzü yeniden şekillendirmeye başlamış olacaksınız. Sakin ve sağlam adımların sizi başarıya götüreceğinden şüpheniz olmasın.

Bütün hayatınızı bir gecede değiştiremezsiniz, ama aşama aşama yaşam tarzınızı ve rutinlerinizi değiştirebilirsiniz.

Günlük rutinlerinizi güncellemek bir taahhüttür. Küçük başlayarak ve akıllı davranarak sağlıklı ve size bir ömür yetecek rutinler elde edebilirsiniz.

 

Gizem Nalçakar

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı