BlogKariyer

Online Staj Yapmanın 5 Katkısı

Online staj yapma konusunda kararsızsan, senin için online stajların sağladığı bazı avantajları listeledik!

Genellikle çoğu üniversite öğrencileri için staj yapmak, bir tercih değil zorunluluktur. Çok sayıda üniversitede stajlar müfredatlarının bir parçası. Gittikçe daha fazla şirketin önceden iş tecrübesine sahip adaylar aramasıyla birlikte, stajlar öğrenciler için çıkış yolu haline geliyor. Değerli mesleki deneyim kazanmalarına ve ayrıca kurumsal çalışma kültürünü anlamalarına yardımcı olurlar.

Ancak mevcut COVID-19 salgını, bu stajları dijital ortama taşıdı. Yani artık staj yapmak için ofis yerine gitmek gerekmiyor. İçinde bulunduğumuz bu dönemde online stajlar üniversite öğrencileri arasında çok ivme kazandılar. Birçok tanınmış şirket bile üniversite öğrencilerine online staj seçeneği sunuyor. Yani, istediğin alanda staj yapabilmen mümkün. Süreç, geleneksel stajlara benzer ilerlese de pek çok farklı avantaj sağlıyor.

İşte online staj yapmanın 5 avantajı!

  1. Esnek çalışabilirsin.

Online stajların ana avantajı sundukları esnekliktir. Yoğun okul veya iş programın sırasında uzaktan staj yapabilirsin ve geleneksel ofis staj programına bağlı kalmak zorunda değilsin. Belirlediğin son teslim tarihlerini karşılayabildiğin sürece, iş genellikle günün herhangi bir saatinde yapılabilir.

Bu esneklik sayesinde, hazırsan birden fazla online staja bile katılabilirsin! Seçim senin. Dahası, işe gidip gelmek zorunda kalmadan gerçekten tasarruf edebilirsin.

Örneğin, toptalent.co tarafından sunulan Online Staj Programları’nda saatleri tamamen kendin belirliyorsun. Yani dilediğin yerden dilediğin zaman, dijital pazarlama, pazarlama, satış vb. alanlarda online staj deneyimi kazanıp CV’ni güçlendirebilirsin.

  1. Kariyer becerilerini geliştirebilirsin.

 Bir öğrenci internet üzerinden staj görevlerini tamamlıyorsa, bu, dijital iletişim, araştırma ve belirli sistem ve uygulamalar hakkında bilgi gibi önemli becerileri geliştirmeyi öğrenmeleri gerektiği anlamına gelir. Özellikle günümüzde, genç bir profesyonel ister uzaktan ister yerinde çalışsın, bilgisayar okuryazarlığı olmazsa olmaz bir beceridir.

Sürekli denetim olmadan öğrencilerin disiplin ve zaman yönetimi sanatını öğrenmeleri gerekir. Online stajlar, bir öğrencinin organize, motive ve bağımsız olduğunu gösterdiği için harika bir özgeçmiş desteği sağlar.

Pazarlama, satış, finans, üretim, tedarik zinciri ve IT gibi alanlarda kariyer yapmak ve bu alanlardaki becerilerini geliştirmek istiyorsan, bu online staj programlarına göz atabilirsin.

  1. Uluslararası deneyim kazanabilirsin.

Dünyanın her yerinden online staj imkanı sunan şirket bulmak mümkün. İster büyük, hareketli bir metropolde, ister küçük bir kırsal bölgede yaşıyor ol, binlerce kilometre ötedeki bir şirkette tamamen farklı bir zaman diliminde ve kültürde çalışma olanağına sahipsin.

İşe alım profesyonelleri, yüzlerce özgeçmişe göz atarken ve insanlara karantina sırasında zamanlarını nasıl geçirdiklerini sorarken bir farklılık arıyorlar. Rekabetçi bir pazarda öne geçmek için Netflix’i izlemek mi yoksa kişisel ve profesyonel gelişimine odaklanmak mı?

Yurt dışında yerleşik bir şirkette çalışma deneyimine sahip olmak kesinlikle özgeçmişini güçlendirecek ve uyum yeteneğini gösterecek bir değerdir.

  1. Neyin önemli olduğuna odaklanabilirsin.

Ofis ortamları öğrencilerin kendi kendilerini kontrol etmelerini ve düzenli olmalarını sağlarken, aynı zamanda büyük bir dikkat dağınıklığı kaynağı olabilir. Modern ofis, ekip öğle yemekleri, kahve molaları ve hatta ara sıra öğrencileri kafa rahatlatmaya teşvik edebilen ofis partisi açısından zengindir.

Uzaktan çalışmak, öğrencileri tek bir göreve odaklanmaya zorlar. Evinin rahatlığında dinlenebilmek inanılmaz derecede motive edici ve güçlendirici olabilir. Ofis görgü kuralları kişinin başarısının anahtarı olsa da, işleri halletmeye odaklanabilmek daha da önemlidir.

  1. Dijital araçlara aşinalık kazanabilirsin.

Görünüm ve konferans görüşmelerinin norm olduğu günlerde, uzaktan çalışmak zordu. Ancak, artık şirketlerin uzaktan çalışmayı daha kolay ve daha üretken hale getirmek için kullanabileceği sayısız uygulama ve platform var.

Online stajları tamamladığınızda, şirketlerin bir ofiste çalışmazken bağlantıda kalmak için hangi iletişim platformlarını kullandığını anlamaya başlayacaksın. Zoom, Skype ve Google uygulamaları, şirketler tarafından günlük olarak kullanılan sadece birkaçıdır.

Staj yaptığın şirket için çalıştığın süre boyunca kullandığın sistemlerde yetkinlik kazanarak, gelecekteki çalışma ortamında aynı veya benzer platformlara hızlı bir şekilde uyum sağlayabileceksin.

Bunlar sanal stajların tek faydası olmasa da en değerli olanlardan bazılarıdır. Online bir stajın, geleneksel stajın nasıl görünmesi gerektiğine dair normlara meydan okuduğu kesindir. Öğrencilere, değerli iş deneyimi kazanma fırsatı verir. Dizüstü bilgisayarından uzaktan çalışarak dünyanın her yerindeki şirketlere erişebilirsin.

Şimdi Online Staj Programlar ile hemen deneyim kazanmaya başla!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu