Blog

Öğrenciye Eşyalı Kiralık Ev Bulma Yöntemleri

kiralik-ev

Eğitim hayatına yaşadığı şehrin dışında devam etmek durumunda kalan birçok öğrenci, taşındığı şehirde kiralık ev arayışına giriyor. Öğrencilerin düzenli geliri olmaması, sık sık şehir değiştirmek zorunda kalması ya da bazı şehir efsanelerine fazlasıyla inanılıyor olması ev arayış süreçlerinde ciddi problemler olarak karşılarına çıkıyor. Öğrenciler normal bir daireyi daha yüksek fiyatlara kiralamak zorunda kalabiliyor ya da kiralama sürecinde karşı tarafın önyargıları nedeniyle kötü şartları olan bir kira sözleşmesine imza atmak zorunda kalabiliyor. Bütün bu durumların çözümü elbette bulunuyor. Flatfy kiralık ev arama sitesi, öğrencilerin ev kiralama sürecini nasıl yönetmesi gerektiğiyle ilgili bir rehber oluşturmuş. Sizler için paylaşıyoruz.

‘’Öğrenciye Kiralık Ev’’ Nasıl Bulunur?

Yeni taşınmakta olduğunuz bir şehirde ev kiralama sürecinizi titizlikle yürütmeniz gerekir. Yanlış ya da eksik bilgiler ile bu süreci yürütmeniz, eğitim hayatınızı büyük bir konsantrasyon ile yürütmeniz gereken yıllarda size zarar verebilir. Bu yüzden bir ev kiralama sürecine öğrenci olarak nasıl başlamanız gerekir hep beraber bakalım.

Okulunuz için En Uygun Konumu Bulun!

Eğitim için geldiğiniz şehirde elbette en çok vakit geçirdiğiniz yer okul ve çevresi olacaktır. Bu nedenle evinizin okula yakın olması ya da ulaşım seçeneklerinin geniş olması çok önemli bir kriterdir. İlk olarak okulunuzun sayfasına girerek, okulun size sunduğu ulaşım şartlarını inceleyin. Örneğin ring servisleri bulunuyorsa bu servislerin hangi bölgelerden geçtiğini, günde kaç sefer yapıldığını inceleyin. Temel ulaşım için verilen güzergahları detaylı olarak not edin. Dolmuş, otobüs, metro, tren gibi temel ulaşım araçlarının ilk ve son saatlerini ve bölgelere göre sefer sıklığını inceleyin.

Tutacağınız evin okulunuza tek ulaşım aracıyla gitmesi oldukça önemlidir. Yoğun eğitim takvimlerinde size bolca zaman gerekeceğini unutmayın. Aynı zamanda okulunuza tek ulaşım aracıyla gitmek ya da yürümek, bisiklet gibi ulaşım yöntemleri kullanmak öğrencilik hayatınızda daha ekonomik bir tercih olacaktır. Kirası ucuz diye daha uzak bir ev tercih etmek yerine yol parasına harcayacağınız miktarları, ev kiranıza dahil ederek ev arayış sürecine başlayabilirsiniz.

Konumu buldum. Sonra Kiralık Ev Arama Sürecinde Neler Yapmalıyım?

Okulunuz için en uygun konum tercihlerini belirlediniz. Şimdi o tercihler arasından eleme yapmanız gerekecek. Bu süreçte Flatfy gibi bir emlak platformu kullanmak sizi çok daha hızlı bir hale getirecektir. Flatfy sizin emlak ilan siteleriyle ya da emlakçılarla vakit kaybetmenizi engeller. Bütün ilanları tek bir tıkla önünüze getirir. Böylece bir konuma ait tüm ilanları kolayca görüntüler, birden fazla site gezmek ya da emlakçı aramak zorunda kalmazsınız.

 

KİRALIK EV BUL

En Uygun Konumu Nasıl Değerlendirmem Gerekiyor?

Ev arama sürecinin en önemli anlarından biri budur. Öncelikle eşyalı bir ev arıyorsanız bulduğunuz konumda eşyalı evleri ilk olarak incelemeniz gerekiyor. Eşyalı evlerin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar kısaca;

– Eşyalı eve taşınma süreci çok daha kısa süre içerisinde tamamlanır.
– Yeni bir eve taşınırken eşya almak büyük bir maddi yük getirir. Bu yüklerden tamamen kurtulursunuz.
– Eşyalı evler düzeninizi kısa sürede tamamlamak için daha iyidir.
– Eşyalı evlerin kiraları daha pahalıdır. Örneğin Ankara şehrinde eşyalı bir ev fiyatı 700TL civarında olurken eşyasız bir ev pazarlıka 550 – 600TL bandına kadar düşebilir.
– Eşyalı evler genellikle eski eşyalardan oluşur. Bu eşyaların kullanımı zordur ve hayatınızı yavaşlatır.
– Eşyalı evlerde bozulan ya da kırılan eşyalar size ekstra yük getirir.
– Eşyalı evlerde fazla kira ödemenize rağmen evden çıkarken elinizde herhangi bir eşya vesayre olmaz. Bu süreçte taksitle ya da borçla aldığınız eşyaları ödemeniz sizin için artı bir değer olacaktır.

Öğrenciler için genel olarak baktığımız zaman eşyalı ev kiralamak ideal bir tercih olabilmektedir. Buna rağmen eşyalı bir evin bazı dezavantajları beraberinde getirdiğini unutmamanız gerekiyor. Öğrenciye kiralık ev arıyorsanız, Flatfy üzerinden eşyalı ev aradığınız bölgeyi sonuna eşya kelimesi getirerek aramanız yeterli olacaktır.

 

ogrenci-kiralik-ev

 

Bir ev buldum. Öğrenci olarak nasıl daha kolay kiralayabilirim?

Toplum üzerinde öğrencilere karşı ev kiralama sırasında daha olumsuz bir bakış açısı olduğunu söylemek gerek. Bu yüzden ev bakarken bizzat emlakçılardan gidip fiyat almak yanlış bir tercih olacaktır. Bulacağınız evin ilk olarak internet üzerinde olmasına ve bir fiyat etiketine sahip olup olmadığına dikkat edin.

Fiyatı belli olan bir daire bulduktan sonra evi ilana veren emlakçı ya da kişiyi arayarak kendinizi tanıtın. Kendinizi tanıtırken öğrenci olduğunuzdan, ailenizin hangi işle uğraştığından kısaca bahsedin. Daha sonra ev hakkında bilgi isteyin. Bu ev sahibine ya da emlakçıya güven verecektir.

Türkiye’de yaygın bir alışkanlık olarak memur kefil alışkanlığı bulunmaktadır. Bu durum o kadar yaygındır ki büyük bir markada yöneticilik yapan birinden dahi memur kefil istenebilmektedir. Bu nedenle ailenizden ya da çevrenizden size kefil olacak birini bulmak, ev kiralama sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Emlak uzmanları internette kiralık evlerin 600 – 900TL aralığında piyasa fiyatından 75TL ile 150TL arası fazla, 900 – 1500TL arası evlerin 100 – 200TL arası fazla koyulduğunu belirtmektedir. Bu nedenle mutlaka beğendiğiniz ev için pazarlık yapın.
Sizin için mümkün ise kirayı peşin olarak vereceğinizi söylemek (belli bir periyotun) elinizi güçlendirecektir.


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı