Blog

Öğrenci Dostu 5 Avrupa Şehri

Öğrencilik dönemi hayatımızın en keyifli fakat maddi olarak zorlandığımız dönemidir. Bu dönemde birçok yer gezip görmek, deneyim edinmek hayatımızın sonraki kısımları için oldukça faydalı olacaktır. Bir yandan gezip görme tutkusu bir yandan bütçe sıkıntısı derken öğrenciler gidebilecekleri bütçelerine en uygun yeri seçmeye çalışıyor. Bu yazımızda sizin için öğrenci dostu olan 5 Avrupa şehrini derledik.

 

  1. Belgrad

Listemizin ilk sırasında Sırbistan’ın başkenti Belgrad var. Son yıllarda popülerleşen bu turizm noktasının öğrencilere en uygun yönü vizesiz olması. Diğer bir avantajı ise, Euro bölgesinde olmayıp Dinar kullanıyor olmaları. 1 Dinar yaklaşık 0.65 Türk lirasına denk geldiği için öğrenciler için maddi açıdan daha rahat bir imkân Belgrad. Yeme içmenin oldukça uygun olduğu bu şehirde, Bira Festivali’ne katılabilir ya da Nikola Tesla Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

  1. Budapeşte

Macaristan’ın göz bebeği olan Budapeşte, vize gerektirse de öğrencilere en uygun 5 Avrupa şehrinden biri. Para birimi olan 1 Macar Forinti yaklaşık 0.22 Türk lirası değerinde. Bu sebeple, öğrenci bütçesine oldukça uygun bir şehir. Kültürel güzellikleriyle ve uygun yeme içme fiyatlarıyla görmeye değer bir şehir Budapeşte.

  1. Saraybosna

Listemizin bir diğer vize gerektirmeyen şehri ise Saraybosna. Bosna Hersek’in en büyük şehri olan Saraybosna, ekonomik açıdan öğrencilere oldukça uygun. Bosna Hersek Markı yaklaşık 0.43 Türk lirasına denk geldiğinden, öğrencilere uygun fiyatlarda konaklama ve yeme içme imkanı sunuluyor. Ayrıca Türk ve Osmanlı kültüründen de esintiler yakalayabileceğiniz bu şehirde eşsiz bir yurt dışı deneyimi yaşayabilirsiniz.

kiev-ogrenci

  1. Kiev

Bir diğer vizesiz seçenek ise Ukrayna’nın başkenti Kiev. Mimarisi ve doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen Kiev’de para birimi olarak Grivna kullanılıyor ve 1 Grivna yaklaşık 0.13 Türk lirasına denk gelmektedir. Türk vatandaşlarının bütçesine uygunluğunun yanı sıra Kiev’de konaklama ve yeme içme oldukça düşük miktarlarda. Böyle olunca öğrenciler için oldukça dikkat çekici bir Avrupa şehri haline geliyor Kiev.

  1. Varşova

Polonya’nın öğrenci kenti olarak bilinen Varşova maalesef vize istiyor fakat bu sizi üzmesin çünkü bu kent gerçekten öğrenci kenti olup öğrencilerin cebini yakmıyor. Varşova’da Zloty kullanılıyor ve 1 Türk lirası yaklaşık 1.40 Zloty’e denk gelmektedir. Bahsettiğimiz gibi Varşova öğrenci kenti olduğu için size oldukça bütçe dostu bir deneyim sunarken sizi tarihsel güzellikleri ile de büyülüyor.

Sizin için öğrencilik döneminizde cebinizi yakmayan ve eşsiz deneyimler sunan 5 şehri derlemeye çalıştık. Unutmayın akıllı bir bütçe planlaması ve detaylı araştırmalar ile karşınıza birçok uygun nokta çıkabilir.

Aslı Gülenç

Proje Yönetimi Okulu Editörü


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı