BlogKariyer

“Neden Burada Çalışmak İstiyorsun?” Sorusuna Verilebilecek En İyi 10 Cevap

İş ararken her iş arayan görünüşte apaçık olan bir soruyla karşı karşıya kalacaktır. Aslında bir cevap bile gerektirmeyen bir soru.

İşe alım müdürleri mülakatlarda size “Neden burada çalışmak istiyorsunuz?” diye sıklıkla sormaktadır. Bu soru ile şirkete uyup uymayacağınızı ve mevcut ekiplerine bir değer katıp katamayacağınızı belirlemeye çalışıyorlar. Şirketin misyonu ve değerleri ile uyumlu, şirkete bağlı olan bir çalışan daha üretken olacak ve şirkette daha uzun süre kalacaktır. Bu soru ile işe alma müdürü, o kişinin siz olup olmadığınızı öğrenmeye çalışıyor.

Bu soruya nasıl yanıt vereceğinizi merak ederek paniğe kapılıyor olabilirsiniz. Bu soruya asla “Maaş iyi ve benim bir işe ihtiyacım var” gibi düşüncesiz bir yanıt vermek istemezsiniz. Bu doğru olabilir ama bu cevapla kendinize fazla şans tanımamış olursunuz.

Şirket üzerinde araştırma yaptığınızı, temel değerlerinizin şirketin hedefleriyle eşleştiğini ve orada çalışmaktan keyif alacağınızı göstermeniz gerekir. İşe alma müdürü, sadece maaş için başvuran birini işe almak istemeyecektir.

Şirket hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek için görüşmeden önce zaman ayırmanız çok önemlidir. Web sitelerini ziyaret edin ve “Hakkımızda” bölümünü okuyun, şirket kültürünü anlamak için sosyal medya hesaplarına bakın ve şirket hakkında içerikler, medya ögeleri veya makaleler arayın.

Hayal gücünüzü harekete geçiren ve orada çalışma isteğinizi arttıran bir şey bulamazsanız, bu sizin için doğru şirket olmayabilir.

Yanıtınızı görüşme yaptığınız şirkete göre özelleştirmeniz sizin için daha faydalı olur. İşe alma yöneticileri, “Burası çalışmak için harika bir yer ve takımda olmayı çok isterim.” gibi genel bir yanıta çok olumlu bakmayabilir. Çünkü bu tür cümleler adayın şirket üzerinde olabilecek etkisi ve masaya ne getirebileceği hakkında hiçbir bilgi vermiyor. Bunun yerine kişisel hedeflerinizin kuruluşun değerleriyle ne kadar uyumlu olduğunu gösteren bir yanıt hazırlamanız daha doğru olur. Örneğin, şirket toplum hizmetine değer veriyorsa, gönüllü çalışmalarınızdan ve topluma hizmet eden bir ekibin parçası olmak istediğinizden bahsedin. Yanıtlarınızı mutlaka deneyimlerinize bağlayın.

Yanıtınızı yazmakta zorlanıyorsanız, size ilham verebilecek bazı örnekler hazırladık. Sizin için gerçekten neyin önemli olduğunu anlamak için zaman ayırın ve yalnızca bu değerleri yansıtan kuruluşlarla görüşün.

Mülakat sorularına yanıt oluşturmanıza yardımcı olacak örnekler:

Cevap 1:

Her projede takım çalışmasına önem veren bir yaklaşım benimsemeye inanıyorum, bu yüzden şirketinizde üretim ekibine katılmak için açık bir pozisyon gördüğümde başvurmam gerektiğini düşündüm. Yaptığınız işi bir video prodüksiyonunda gördüm ve sahne arkası videonuz bana gerçekten ilham verdi çünkü ekip çalışmasını hareket halindeyken gördüm. Ortak bir hedefe ulaşmak için bir ekiple çalışmayı seviyorum ve üretim departmanındaki geçmişim de beni bu role hazırladı. Bu olağanüstü ekibe katkıda bulunan biri olmayı dört gözle bekliyorum.

Açıklama:

Bu yanıt işe alım müdürüne gereken her şeyi fiyonkla bağlanmış bir hediye paketinde teslim eder; adayın şirket hakkındaki bilgisini gösterir. Aday, şirketin projelerinin farkındadır ve şirketin çalışmalarının bir videosunu izlemiştir. Daha sonra deneyimleri ve kişisel değerleri ile takım için kendisinden daha iyi bir kişinin olmadığını ilişkilendirmiştir.

Cevap 2:

Birkaç ay önce, şirketinizin topluluk içinde yaptığı sosyal yardımlarla ilgili bir makale okudum. Gönüllü olmak kişisel değerlerimin önemli bir parçası ve bir şirketin topluma en az benim kadar değer vermesi beni heyecanlandırıyor. Bu heyecan, bu şirkette alanımla ilgili bir iş açığı olduğunu görünce daha da büyüdü. Buradaki işimle toplumda bir fark yaratmaya yardımcı olacağımı bildiğim için her gün işe gelmeyi gerçekten çok isterim.

Açıklama:

Bu aday, önemli olan değerlerle yanıt vererek ve bunların şirket ile ne kadar uyumlu olduğunu göstererek, bu şirkette çalışmaktan mutluluk duyacağını ve verilen görevlerin yerine getirileceğini göstermektedir. Bu sayede aday muhtemelen daha ilgili olacak ve daha uzun süre şirkette kalacaktır. İşe alma müdürü buna benzer yanıtlar duymaktan hoşnut olacaktır.

Cevap 3:

Yazılımınızı uzun yıllar kullandım ve bu alanda yapılan yenilik ve gelişmelerden sürekli olarak etkilendim. Müşterilerinize ürünlerinizi etkili bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri için ücretsiz deneme sürümleri sunarak eğitime olan bağlılığınızı da takdir ediyorum. Bu yenilikçi ekibin bir parçası olmayı ve burada yaptığınız çığır açan işe devam etmek için becerilerimi kullanmayı çok isterim.

Açıklama:

Aday, doğrudan şirketin ürünlerinin kalitesine atıfta bulunuyor ve bu, işe alma müdürünü metheden bir davranış. Ürünlerin bir kullanıcısı olarak bu aday, zaten şirketin ne yaptığını bildiğini ve ekibin bir parçası olmak istediğini belirtiyor.

Cevap 4:

Şirketinizin çalışılacak en iyi yerlerden biri olarak sürekli listelendiğini gördüm. Çalışanların görüşlerini okudum ve şirketinizin eğitimler, uygulamalar ve zengin kaynaklar ile gelişimi teşvik ettiğini duydum. Şirkete bağlı çalışanların daha iyi iş ürettiğini zaten biliyordum ve bu durum yarattığınız en son kampanyada açıkça görülüyor. Yenilikçi ekibinize katılmayı, sizlerle harika işler yaratmayı ve yeni beceriler öğrenerek şirket içinde büyümeyi çok isterim.

Açıklama:

Şirketin itibarıyla konuşmak, işe alım müdürünün seveceği bir şeydir, çünkü şirketlerini çalışmak için daha iyi bir yer haline getirmek için çok emek vermektedirler ve çabalarının işe yaradığından bahsetmek kesinlikle duymak isteyecekleri bir şeydir. Aday için şirketin içinde ne olduğunu konuşmaktansa bir adım öteye gitmek daha önemlidir. Bu yanıt, çalışanın deneyim ve yenilik yoluyla neler getirebileceğini ve gelişmeye devam edebileceğini vurgulamak için mükemmeldir.

Cevap 5:

Sektördeki itibarınızı duydum; mükemmel bir sicile sahip olan ve sektörde böylesine güçlü liderlik örneği olan bir şirkette çalışmaktan gurur duyarım. Muhasebe departmanında çalışan bir arkadaşım var ve bana buradaki kültürün birinci sınıf olduğunu söyledi, ayrıca yönetimin sıkı çalışmayı ödüllendirirken sürekli eğitimi ve iş başında öğrenmeyi desteklediğinden de bahsetti. Arkadaşımın değerlendirmesine ve cesaretlendirmesine dayanarak, bir etki yaratmak için buradaki ekiple mükemmel bir uyum içinde çalışabileceğimi düşünüyorum.

Açıklama:

Şirkette çalışan birini zaten tanıdığı için adayın otomatik olarak şirkette bir ayağı vardır, bu sayede arkadaşının bahsettiği ekstra faydalardan konuşabilmektedir. Ayrıca yerleşik bir bağ olduğunu gösterdiği için, işe alma müdürünün bu kişiyi işe alma olasılığı daha yüksek olabilir, çünkü arkadaşların şirkette beraber çalıştıklarında daha mutlu olacağını biliyorlardır.

Cevap 6:

Yeni CEO’nuz John Smith ve inovasyon alanında yenilenmiş şirket yatırımı hakkında bir makale gördüm. Yenilikçi biri olarak şirketteki bu pozisyon ilgimi çekti çünkü yapılan işlerde yeniliğin ön planda olduğu bir yerde gelişeceğimi düşünüyorum.

Açıklama:

İnovasyon, bu adayın temel değerlerinden biridir. Aday, kısa bir cevapla şirket hakkında bilgili olduğunu ve bu pozisyonun doğal yeteneklerine uygun olduğunu ortaya koyuyor.

Cevap 7:

Bu kuruluş, tasarladığı teknoloji ürünleriyle uluslararası olarak tanınıyor. Teknoloji ve yeni ürünler geliştirme konusundaki deneyimim beni bu pozisyona çekti. Geçen yıl tasarladığınız yeni işlemci ile çok sayıda ödül kazandığınızı gördüm, ayrıca çalışkan, becerikli ve takım çalışmasına yatkın bir ekipte olmayı çok isterim.

Açıklama:

Bu yanıt; şirketi, rolü ve adayın değerlerini birbirine bağlar. İşe alım müdürü “Neden burada çalışmak istiyorsunuz?” diye sorduğunda iki cevap arıyordur: neden şirketimizde çalışmak istiyorsunuz ve bu pozisyonu neden istiyorsunuz? Adayı bu pozisyona çeken şeyle ilgili küçük bir bilgi eklemek kesinlikle faydalı olacaktır.

Cevap 8:

Çok basit, şirketinizin misyonunu ve vizyonunu okudum. Sosyal medyadan şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra, hedeflerimin şirketin amaçlarıyla nasıl örtüştüğünü açıkça görebiliyorum. Diğer bireylerle ortak bir hedef için çalıştığım zamandan daha çok sevdiğim hiçbir şey yok ve burada çalışmak için beni heyecanlandıran sebep de bu. Araştırmam, kendi hedeflerimin sizinkilerle aynı doğrultuda olmasını sağlayan dört temel yola götürdü ve işte bu temel yollar: …

Açıklama:

Bu örnek, temel değerlerdeki doğrultuları açıkça ortaya koymaktadır. İşe alma müdürü, adayın misyonunun şirketin misyonuyla eşleştiğini görecektir. Bu kişinin ödevini yaptığını ve kuruluşun değerlerini daha da geliştirmek ve sürdürmek için mükemmel bir aday olduğunu düşünecektir.

Cevap 9:

Şirketinizi ilk olarak birkaç yıl önce duydum, markanızın tonundan ve tarzından ilham aldım. Araştırmalarıma göre markanızı, bağlantı kurabileceğim Y kuşağı kitlesine pazarlıyorsunuz. Kariyerimde küçük bir pazarlama firmasında ilerlerken sizi takip ettim ve birkaç yıl açık iş ilanlarınızı gözlemledikten sonra, artık kendi inançlarımın bir uzantısı olan bir markayı geliştirmeye ve olağanüstü ekibinize katılmaya hazır olduğuma inanıyorum.

Açıklama:

Bu örnek, adayın ve şirketin değerlerini sorunsuz bir şekilde birbirine bağlar. İşe alma müdürü, adayın daha önce deneyim kazandığını görüp ve açık olan pozisyon için uygun olduğunu düşünecektir. Ayrıca şirketi araştırdığını belirtmesi de fayda sağlayan bir nokta olmuş.

Cevap 10:

İnsan kaynakları departmanı beni bu fırsat hakkında aramadan önce, şirketiniz hakkında pek bir şey bilmediğimi itiraf etmeliyim. Bu görüşmeye hazırlık olarak biraz araştırma yaptım; yaptığınız işlerden ve gelecek vizyonunuzdan etkilendiğimi söylemeliyim. Pazarlamanın teknolojik tarafı ile daha çok ilgileniyorum ve şirketinizin bu alanda büyüdüğünü okudum. Teknolojiye önem veren deneyimli bir pazarlamacı olarak, ekibe çok fazla değer katabileceğime eminim.

Açıklama:

Dürüstlük, işe alma müdürü tarafından her zaman takdir edilir ve adayın başvurmadan önce şirket hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını kabul etmesinde bir sakınca yoktur. Bununla birlikte, bu ifade adayın yaptığı araştırmayla ve şirket hakkında bulduğu ilgi çekici şeylerle desteklenmelidir. Yine de adayın şirkette çalışmak istediğini göstermesi ve nedenini açıklaması gerekiyor.

Bir işe alım müdürü size “Neden burada çalışmak istiyorsunuz?” diye sorduğunda yanıt vermenin birçok farklı yolu vardır. En önemli şey, özgün olmaktır. İnandığınız şeyle ilgili belirli değerleri veya bilgileri kesin olarak belirleyin. Bu soruyu yanıtlamanın bir yolunu bulamıyorsanız belki de bu şirket sizin için uygun olmayabilir. Her zaman ödevinizi yaptığınızı ve şirket değerlerinin kendi değerlerinizle uyuştuğunu göstermeyi unutmayın, bu sayede bu mülakat sorusu sizi asla zorlamayacaktır.

İş görüşmelerinizde başarılar dileriz!

 

Yasin Emin Karaçelebi
Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu