BlogKariyer

‘Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsun?’ Sorusuna Verilebilecek En İyi 10 Cevap

Bir iş arayan her insanın karşı karşıya kalacağı bazı sorular vardır.  Net bir cevabı bize garanti etmeyen bir soru… Özellikle de işe alım uzmanları bize ‘Bizimle neden çalışmak istiyorsun?’ diye sorduğunda.

Şirkete uygunluğunuzu ölçüp mevcut ekibine neler katabileceğinizi belirlemeye çalışıyorlar.

Şirketin misyonu ve değerleriyle uyuşan bir çalışan daha verimli olacak, şirkette daha uzun süre kalacaktır. İşe alım müdürü o kişinin siz olup olmadığını bulmaya çalışıyor.

Nasıl cevap vereceğinizi şaşırıp panik mi yapıyorsunuz? Sakin kalmaya çalışın çünkü bu soruya asla ‘Peki, maaşı da beğendim, zaten bir işe ihtiyacım vardı.’ gibi bir cevap vermek istemezsiniz.

Aslında bu cevap çok da yanlış sayılmaz. Ancak bu cevap karşımızdakinin bizi seçmesi için çok da şans vermiyor.

Gelmeden önce şirket üzerinde araştırma yaptığınızı, temel değerlerinizin şirketin değerlerine uygun olduğunu ve orada çalışmaktan keyif duyacağınızı kanıtlamanız gerek.

İşe alım uzmanı sadece para için orada çalışacak birini tabii ki işe almak istemez.

Mülakattan önce şirket hakkında detaylı araştırmak yapmak sizi bir adım öne geçirecektir.

Web sitelerini ziyaret edin ve “Hakkımızda” bölümünü okuyun. Şirketin işleyişi ve değerleri hakkında bir fikir edinmek için sosyal medya hesaplarına göz atın ve şirketin üzerinde çalıştığı ya da proje yürüttüğü inovasyonlar hakkında basında çıkan haberleri araştırın.

Hayal gücünüzü harekete geçiren ya da çalışma arzunuzu arttıran bir şey bulamadınız mı? Üzülmeyin. Demek ki bu şirket size hitap etmiyor.

Cevabı verirken, hepimiz onun şirkete özel olması gerektiğinin bilincindeyizdir. Ne yazık ki işe alım uzmanları, “Burası çalışmak için harika bir yer. Ekipte yer almayı çok isterim” gibi genel bir cevaptan tatmin olmuyorlar.

Bu, adayın şirket üzerindeki etkisi ve ona katabilecekleri hakkında maalesef hiçbir şey söylemiyor.

Bunun yerine, hedeflerinizin şirketin değerleri ile uyumlu olduğunu gösteren bir cevap düşünün.

Örneğin, şirket topluluk hizmetine değer veriyorsa, gönüllü çalışmanız ve toplulukta iyi durumda olan bir ekibin bir parçası olmayı neden istediğiniz hakkında konuşun. Cevaplarınız her zaman deneyiminizle bağlantılı olsun.

Vermek istediğiniz cevaba hazırlanmakta zorlanıyorsanız, size ilham verebilecek bazı örnek cevaplar hazırladık. Sizin için gerçekten önemli olan şeyleri anlamak için zaman ayırın ve yalnızca bu değerleri yansıtan şirketlerle görüşün.

Gelin hep birlikte bu yaygın mülakat sorusuna cevabınızı oluşturmanıza yardımcı olacak bazı örnekleri inceleyelim!

 

CEVAP 1:

Her proje için iş birliğine dayalı bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğine inanıyorum, bu yüzden şirketinizde üretim ekibine katılmak için bir ilan gördüğümde başvurmam gerektiğini biliyordum. Tiyatrosal üretim çalışmalarınızı gördüm ve perde arkası videonuz bana gerçekten ilham verdi çünkü aktif bir ekip çalışması gördüm. Ortak bir hedefe ulaşmak için bir ekiple çalışmayı seviyorum ve üretimdeki geçmişimin beni bu role hazırladığını biliyorum. Bu olağanüstü takıma önemli bir katkıda bulunmak için sabırsızlanıyorum.

Açıklama: Bu yanıt, her şeyi hediye paketli ve fiyonklu bir şekilde işe alım uzmanına teslim eder. Bu durum adayın şirket hakkındaki bilgilerini gösterir çünkü onlar da projelerinin farkındadırlar ve hatta çalışmalarının bir videosunu bile izlemişlerdir. Aday daha sonra kendi kişisel değerleri ve takım için daha iyi bir kişinin olmadığı noktasını ikna edici bir şekilde anlatabilmek için önceki deneyimleriyle bağlantı kurar.

 

CEVAP 2:

Birkaç ay önce şirketinizin topluluk içinde yaptığı sosyal yardım hakkında bir makale okudum. Geri vermek ve gönüllü olmak kendi kişisel değerlerimin önemli bir parçası ve bir şirketin topluma benim kadar değer vermesi beni heyecanlandırdı. Bu heyecan burada benim çalışma alanımla ilgili bir pozisyon açıldığını görünce daha da arttı. Buradaki çalışmalarım sayesinde toplumda bir fark yaratmaya yardımcı olduğumu bilerek, her gün işe gelmeyi çok istiyorum.

Açıklama: Önemli olan kendi değerlerinizle ilgili cevap vererek ve bu değerlerin şirketle ne kadar uyumlu olduğunu göstererek, bir aday olarak, bu şirkette çalışmayı memnuniyetle ve tüm kalbiyle istediğini göstermektedir. Buna karşılık, aday muhtemelen şirkete daha uzun süre bağlı olacak ve şirkette kalacaktır. İşe alım uzmanlarının böyle cevaplar duymayı çok sevdiğine eminiz!

 

CEVAP 3:

Yazılımınızı yıllarca kullandım ve uzayda yapmış olduğunuz yeniliklerden ve geliştirmelerden sürekli olarak etkilendim. Ayrıca, eğitime olan bağlılığınız için teşekkür ederim. Müşterilerinize ürünlerinizi etkili bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğretmek için ücretsiz demolar sunuyorsunuz. Bu yenilikçi ekibin bir parçası olmak ve yeteneklerimi burada yaptığınız çığır açan çalışmalara devam etmek için kullanmak isterim.

Açıklama: Aday doğrudan buradaki şirketin ürünlerinin kalitesini ifade eder, bu da işe alım uzmanı için gurur vericidir. Ürünlerin bir kullanıcısı olarak, bu aday, şirketin neler yaptığı ile ilgili bilgi sahibi olduğunu ve ekibin bir parçası olmak için ne kadar istekli olduğunu gösterir.

 

mulakat-sorulari

 

CEVAP 4:

Şirketinizin çalışmak için en iyi yerlerden biri olarak sürekli listelendiğini gördüm. Çalışanların referanslarını okudum ve eğitim, öğretim ve geniş kaynaklar aracılığıyla çalışanların büyümesini teşvik etme hevesinizi duydum. Birbirine bağlı olan çalışanların daha iyi iş ürettiğini biliyorum ve en son ortaya çıkardığınız kampanya da bunun kanıtı. Yenilikçi ekibinize katılmayı, harika işler yaratmaya devam etmeyi ve yeni beceriler öğrenerek şirketle beraber gelişmeyi çok isterim.

Açıklama: Şirketin itibarı hakkında konuşmak, işe alım uzmanının hoşuna gideceği bir şeydir. Çünkü şirketlerini daha iyi bir yer haline getirmek için çok çalışıyorlar bu yüzden de çabalarının fark edilmesini isterler. Bu durum bir adım daha ileri gitmek için, adayın şirketin ona neler katabileceğini anlatmasından daha önemlidir. Bu cevap, çalışanın deneyim ve yenilik yoluyla neler getirebileceğini ve gelişmeye nasıl devam edebileceğini vurgulamak için harika bir cevaptır.

 

CEVAP 5:

Sektördeki itibarınızı duydum. Bu kadar mükemmel bir sicile ve alanında güçlü bir liderlik örneğine sahip bir şirket için çalışmaktan gurur duyarım. Muhasebe bölümünde çalışan bir arkadaşım var. Bana buradaki kültürün birinci sınıf olduğunu ve yönetimin sıkı çalışmayı ödüllendirirken sürekli eğitim ve öğrenmeyi desteklediğini söyledi. Onun değerlendirmelerine ve cesaretlendirmesine dayanarak, doğrudan bir etki yaratmak için buradaki ekiple mükemmel uyum sağlayacağımı düşünüyorum.

Açıklama: Şirkette çalışan birini zaten tanıyan biri olarak, adayın meslektaşlarının bahsettiği avantajları doğrudan konuşabileceği bir otomatik desteğe sahip olması. Adayın yerleşik bir çevresinin olduğunu göstermesiyle birlikte işe alma uzmanının bu kişiyi işe alma olasılığı daha yüksek olabilir, çünkü çalışanın şirketlerinde mutlu olacağını bilirler.

 

CEVAP 6:

Şirketinizin yeni CEO’su John Smith ve yenilenen yatırımları hakkında bir makale gördüm. Doğuştan yenilikçi biri olarak, bu durum dikkatimi çekti. Çünkü biliyorum ki yeniliğin her şeyin önünde olduğu bir yere doğru tekâmül ediyoruz.

Açıklama: Bu aday için, yenilikçi olabilme yetisi şirketin en temel değerlerinden biri. Bu kısa ve öz cevabın içinde aday, şirket hakkındaki bilgisini ve bu pozisyonun onun doğal kabiliyetleriyle uyuştuğunu gösteriyor.

 

CEVAP 7:

Şirketiniz ürettiği teknolojik ürünlerle dünya çapında bir üne sahip. Teknolojiyle ilgili sahip olduğum deneyim ve yeni ürünler geliştirme fikri bu pozisyonla ilgili ilgimi çeken özellikler. Geçen yıl, yeni ürettiğiniz işlemci sayesinde birçok ödüle layık görüldüğünüzü biliyorum. İşbirlikçi, çalışkan, işinin ehli olan bu takımda olmayı çok isterim.

Açıklama: Bu cevap, şirketi, rolü ve adayın değerlerini birbiriyle bağlar. Bazen, işe alım uzmanları ‘Neden bizimle çalışmak istiyorsun?’ diye sorduğunda iki cevabın verilmesini beklerler: Şirketi neden sevdiğiniz ve bu pozisyonu neden sevdiğiniz. Neden tercih ettiğinizden bahsetmeniz sizin yararınıza olabilir.

 

neden-bizimle-calismak-istiyorsun

 


CEVAP 8:
Çok basit, sizin şirketinizin sahip olduğu misyon ve vizyonu okudum. Sosyal medya sayesinde şirket hakkında daha fazla bilgiye ulaştıkça, benim hedeflerimle sizin amaçlarınızın nasıl uyuştuğunu açık bir şekilde görebildim. Diğer çalışanlarla birlikte bir iş ortaya koymaktan daha fazla sevdiğim bir şeyin olmaması beni burada çalışmam konusunda heyecanlandırdı. Araştırmam beni benim hedeflerimi sizin hedeflerinizle buluşturan dört temel şeye yöneltti.

Açıklama: Bu örnek değerlerin ortak bir noktada buluşmasıyla ilgilidir. Adayın, misyonunun şirketin misyonuyla örtüştüğünü belirtmesi, işe alım uzmanına adayın iyi bir araştırma yaptığını ve gelecekteki geliştirmelere ve şirketin sahip olacağı değerlere sahip çıkacağını fark etme imkânı sağlıyor.

 

CEVAP 9:

Şirketinizi yıllar önce buldum ve şirketinizin havasının ve tarzının çok ilham verici olduğunu düşündüm. Ürünlerinizi milenyum kuşağına pazarlıyorsunuz ve ben de bunu kendimle ilişkilendirebiliyorum. Sizi ve iş ilanlarınızı yıllardır takip eden ve o dönemde küçük bir pazarlama firmasında kendini her geçen gün geliştirmeye çalışan biri olarak, sizin nadir bulunan, bir markayı büyütmeyi ve yükseltmeyi benim gibi doğal bir inanç olarak gören bu takımınıza katılmaya hazır olduğumu hissediyorum.
Açıklama: Verilen örnek, şirketin ve adayın değerlerini ortak bir noktada sorunsuz bir şekilde buluşturuyor. Adayın markalaşmayı sanki yaşıyormuş gibi göstermesi, markanın ve şirketin inşa ettiği ekibin bir temsili olarak ortaya çıkarmak için kolay bir yol gibi görünüyor.

 

CEVAP 10:

 İşveren beni bu fırsat hakkında aramadan önce, şirketiniz hakkında fazla bir şey bilmediğimi itiraf etmeliyim. Bu mülakata hazırlanmak için biraz araştırma yaptım, işinizden ve gelecek vizyonunuzdan etkilendiğimi söylemeliyim. Pazarlamanın teknolojik tarafında daha fazla yer almakla gerçekten ilgileniyorum ve o bölgede büyüdüğünüzü okudum. Teknolojiye önem veren deneyimli bir pazarlamacı olarak, takıma çok değer katabileceğimi inanıyorum.

Açıklama: Dürüstlük, işe alım müdürü tarafından her zaman takdir edilir ve adayın başvuru yapmadan önce şirket hakkında bilgi sahibi olmamasını itiraf etmesi şirket tarafından sorun olarak görülmez. Ancak, bu ifade her zaman adayın yaptığı araştırma ve şirket hakkında ilgi çekici buldukları şeylerle desteklenmelidir. Şirkette neden çalışmak ve istediklerini açıklamaları ve göstermeleri gerekiyor.

SONUÇ

Mülakat için kesinlikle hazır olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, daha fazla hazırlanmanıza yardımcı olacak 35’ten fazla ortak röportaj sorusu ve cevabı listemize göz atın!

Bir işe alım yöneticisi size “Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?” diye sorduğunda farklı yanıtlar verilebilir.

En önemli şey özgün olmaktır. Yalnızca inandığınız şeyle ilgili belirli değerleri veya bilgileri belirleyin.

Soruyu cevaplamanın bir yolunu bulamıyorsanız, şirket sizin için uygun olmayabilir.

Her zaman şirket hakkında bilgi sahibi olduğunuzu ve şirket değerlerini kendi değerlerinizle bağladığınızı göstermeyi unutmayın. Bu röportaj sorusu sizin ayağınıza asla çelme takamayacak!

Gizem ARIK

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu