Blog

Mühendisler için En İyi 15 Android Uygulaması

android-muhendislik

Burada Android’i İOS’a tercih edenler için en iyi Android uygulamalarından bazılarını bulabilirsiniz.  Mobil kitaplıklardan hesap makinelerine, ve hatta mühendislik temalı eğlenceli oyunlara kadar bir çok uygulamayı sizler için bir araya topladık.

Ayrıca,  belki hayatınızı kolaylaştırmak istersiniz diye bazı genel organizasyon ve işletme uygulamalarını da listemize ekledik.

1)ENGINEERING UNIT CONVERTER

Thermofluids tarafından tasarlanmış olan  bu uygulama, mühendislerin kullandığı ölçü birimlerinin kendi arasında dönüşümünü kolaylaştırmaktadır.

Bu küçük uygulama, bir birimi herhangi diğer bir birime hızlıca dönüştürmesi gerektiren bir iş ile uğraşan herkes için vazgeçilmezdir. Kullacıcılar uygulamayı indirip açtığı zaman, farklı alanlardan birimler seçebilir. Uzunluk, enerji, entropi, elektrik yükü ve daha fazla alan içerir. Mevcut kullanıcılar tarafından şiddetle tavsiye edilir ve kullanımı oldukça kolaydır.

Eğer ihtiyacınız olan herhangi bir birim eksikse, geliştiriciler gelecekteki güncellemeler ile bu brimleri de dahil etmek için onlarla iletişim kurmanızı önermektedir.

2)REALCALC PLUS

Quartic Software‘in sunduğu uygulama, bilimsel bir sanal hesap makinesini mobil cihazlar üzerinden kullanmak konusunda kolaylık sağlamaktadır.

RealCalc Plus, fizikte kullanılan birimleri çoğaltmak için tasarlanmış kullanışlı bir bilimsel hesap makinesidir. Ancak; derece / dakika / saniye ve kesir hesaplamaları, birim dönüşümleri ve sabitler gibi ekstra fonksiyonların eklenmesiyle daha da dikkat çekmektedir.

Geçmiş ve hafıza fonksiyonlarına sahiptir ve bunula birlikte ikilik, sekizlik ve onaltılık hesaplamaları destekler. Bu uygulama aynı zamanda trig fonksiyonları, radyan ya da dereceler içerir ve 12 basamaklı bir ekrana sahiptir.

Eğer bu kadarı sizin için yeterli değilse, PRN ve geleneksel cebirsel modlar da içermektedir.

 

realcalc-plus

 

3)TURBOVIEWER

MSI / Design, LLC tarafından yayınlanan bu uygulama 2D ve 3D modeller üzerinde çalışmanıza, düzenlemeler yapmanıza ve paylaşmanıza olanak sağlar.

Elde edilen verilere göre, Android cihazınız ile 2D ve 3D modelleme yapmak için Turboviewer harika bir uygulamadır. Sadece 2D ve 3D modelleri oluşturmanıza, üzerinde çalışmanıza, düzenlemenize ve paylaşmanıza izin vermekle kalmaz. Şekiller, çizgiler, metinler ekleyebilir ve birçok başka işlevi de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu uygulama aynı zamanda modeli kolayca kaydırmanızı ve yakınlaştırmanızı da kolaylaştırır. Son olarak, en göze çarpan özelliği, dosyaları diğer TurboViewer uygulamalarıyla paylaşabilmesidir.

Uygulamanın bazı küçük sorunları var, bu sebeple premium versiyona geçmeden önce yorumları okumanızı tavsiye ederiz.

4)ENGINEERING CODES AND STANDARDS

AnimusDevs tarafından sunulmuş bu uygulama, adından da anlaşılacağı gibi özellikle mühendislik tasarım kodları için hızlı bir rehber olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her kod kullanıcısı için kısa bir açıklama ve ilgili kodlar için gönderiler sunulmaktadır.

Makina, inşaat ve elektrik mühendisliği gibi birçok alanı kapsamaktadır. Dikkat çeken özelliklerinden birisi de geliştiricilerin kullanıcıların sorularına ve karşılaştıkları problemlere cevap verme hızıdır.

Bu uygulama kullanışlı gelmelidir.er olacak şekilde tasarlanmıştır.

5)BUILD A BRIDGE

BoomBit Games tarafından tasarlanmış olan uygulama Android için bir mühendislik oyunudur.

Atasözününde dediği gibi; sıkı çalışın, sıkı oynayın. Mühendislerin de biraz mola vermeye ihtiyacları var, bu yüzden neden bu eğlenceli küçük bir mühendislik oyununu denemeyesiniz ki?

Adından da anlaşılacağı gibi, oyunun amacı çeşitli araziler ve senaryolar üzerinde bir köprü inşa etmektir. Eserinizi yaparken görmek için 2D’den  3D’ye geçebildiğiniz arayüzü kullanmakta oldukça kolaydır.

Boş vaktinizde dinlenirken aynı zamanda mühendislik becerilerinizi geliştirmek istediğinizde oynayabileceğiniz ideal bir oyundur. Müdavimi de oldukça fazla olan bu oyun şiddetle tavsiye edilmektedir.

6) DROUD TESLA

Vladimir Djokic tarafından yayınlanmış bir Android SPICE motorudur.

Entegre Devre (SPICE) uygulaması ile bu Android tabanlı Simülasyon Programı, basit ama güçlüdür. Kullanımı ve anlaması kolaydır, ayrıca Kirchhoff Mevcut Yasasını (KCL) kullanarak temel direnç devrelerini açıklamaya da yardımcı olmaktadır.

Elektronik devre tasarımı ve yapımında yeni olan öğrenciler için idealdir, aynı zamanda bu işlerle hobi olarak uğraşan birisi veya ustalar için de kullanışlı olacaktır.

Listedeki diğer uygulamalar gibi bu da şiddetle tavsiye edilmektedir, fakat her zaman olduğu gibi, premium sürümleri satın almadan gönce yorumları kontrol etmekte elbette ki fayda var.

muhendis-uygulama

 

 

7) MECHANICAL ENGINEERING ONE

Multi-Disciplinary Software tarafından mühendisler için günlük hesaplamaları yapmalarına yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu uygulama  mühendisler için yine mühendisler tarafından tasarlanmıştır. Makine mühendislerinin karşılaşabilecekleri günlük problemleri çözmelerinini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Google Play’a göre, piyasadaki en kapsamlı mühendislik araçlarından birisidir.

Basit ve anlaması kolay bir arayüze sahiptir ve birçok referans tablosu, hesap makinesi ve dönüştürücüler içermektedir. Bu uygulama aynı zamanda piyasadaki en kapsamlı birim dönüştürücülerden biriyle birlikte gelmektedir.

Hem metrik (SI) hem de İmperial (UD) birimleri bulunmaktadır.

8) LEARN JAVA

SoloLearn tarafından Java programlamanın temel ögellerinin öğrenilmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

LearnJava , Java kodlamasının ayrıntılarının öğrenilmesine olanak sağlamaktadır. Java hala en popüler programlardan birisidir ve bu uygulama Java programcısı olmak isteyen herkes için paha biçilmez bir fırsattır.

Bu uygulama, temel bilgiler edinmek için idealdir ve hem eğlenceli hem de etkili bir öğrenme yöntemidir. 64 ders içerir ve Java’nın çoğu noktasını ayrıntılı olarak anlatır.

Bu uygulamayı kullanmaktan zevk alıyorsanız bilmelisiniz ki, uygulamanın geliştiricileri, Python’dan C ++ ‘ya ve daha pek çok farklı program için uygulamalar tasarlamaktadırlar.

9) WOLFRAM ALPHA

Mühendisliğin Vikipedi’si olan bu uygulama Wolfram Group tarafından tasarlanmıştır.

Pek çok mühendislik öğrencisi Wolfram Alpha’yı Mühendislik Vikipedisi olarak adlandırmaktadır. Bu bağlamda, mühendislik ile ilgili soruları cevaplamak için kullanılabilecek vazgeçilmez bir bilgi arama motorudur.

Vikipedi gibi, uygulama veritabanındaki bilgileri tarayacak ve bulabildiği tüm alakalı gönderileri gösterecektir. Ücretli bir uygulamadır, fakat 5 dolardan az bir ücret ödeyerek uzun zamandır satın almış olduğunuz en iyi uygulama olacağını da söylemek mümkündür.

Uygulama sadece mühendisliği değil, daha birçok konuyu da kapsadığı için çeşitli uzmanlık alanlarındaki diğer profesyoneller ve öğrenciler için de yararlıdır.

10) ELECTRICAL ENGINEERING

GK Soft tarafından tasarlanmıştır, Elektrik Elektronik mühendisleri için bir mühendislik tasarım aracı ve harika bir hesap makinesidir.

Elektrik hesap makinesi, elektrik devresi hesaplayıcısı ve elektrik formülleri gibi bazı kullanışlı özelliklere de sahiptir. Sadece bunlarla sınırlı değil; elektronik, enerji mühendisliği, telekomünikasyon, kontrol sistemleri ve sinyal işleme vs. gibi daha çok sayıda alt branşı da kapsamaktadır.

Uygulamanın temel özellikleri, paralel devrelerdeki akımı hesaplamanın yanı sıra önemli elektriksel boyutları ve elektrik gücünü hesaplama yeteneğidir.

Ayrıca elektrik gücü, direnç, akım, kapasitör ve fazla depolanan enerjiyi hesaplamak için de kullanabilirsiniz.

 

 

11) ENGINEERING COOKBOOK

Makine Mühendisleri için şiddetle tavsiye edilen bu uygulama Loren Cook Company tarafından tasarlanmıştır.

Mühendislerin sık sık ihtiyaç duydukları  bilgilere bir parmağın ucunda,  hızlı ve kolay erişim sağlar. Uygulamaya ısıtma ve soğutma yükü tahmini, ses ve titreşim kuralları, iç mekan hava kalitesi için havalandırma oranları ve tasarım formülleri ve dönüşüm faktörleri gibi konular hakkında bilgiler de dahildir.

Birçok kullanıcının harika değerlendirmeler yaptığı uygulamadan kullanıcılar çok memnun görünüyor.

muhendislik-android

 

12) CAMSCANNER

INTSIG Information Co., Ltd tarafından tasarlanmış olan CamScanner belge ve notları dijitalleştiren kullanışlı küçük bir uygulamadır.

CamScanner, kullanılan en popüler mobil tarama uygulamalarından birisidir. Anlaması ve kullanması kolaydır ve fotoğrafları PDF de dahil olmak üzere çeşitli biçimlere dönüştürmektedir.

Oldukça popüler olan bu uygulama bugüne kadar 200 ülkede 350 milyondan daha fazla indirildi. Aynı zamanda 2013 yılında piyasanın en iyi 50 uygulamasından birisiydi.

Uygulama, kendi kırpma ve geliştirme araçlarını içermektedir ve belgeleri platformlar arasında saklamanıza ve senkronize etmenize olanak tanır.

13) DROPBOX

Dropbox Inc ‘nın sunduğu bu uygulama telefonunuzdan masaüstüne dosya göndermek veya eşitlemek için harika bir araçtır.

Eğer Dropbox’ı daha önce hiç duymadıysanız, son birkaç yıldır bir kayanın altında yaşıyor olmalısınız. Dropbox, Cloud tabanlı depolama uygulamaları kullanmak için en popüler, güvenilir ve kolay yöntemlerden birisidir.

Kullanıcı dostu anlaşılır bir arayüze sahiptir ve birçok platformda kusursuz çalışımaktadır. Belgeleri hızlı ve verimli bir şekilde paylaşmanız gerekiyorsa, bu uygulama kesinlikle tavsiye edilebilir. Diğer alternatiflere kıyasla sınırlı bir depolama kapasitesine sahiptir, ancak satın alarak veya sosyal medyada tanıtımını yaparak depolama alanını artırabilirsiniz.

14) FRAME DESIGN

LetsConstruct tarafından yayınlanmıştır ve mobil cihazlarınızdan 2D görüntüler tasarlamak için harika bir uygulamadır.

Frame Design mimarlara, makine mühendislerine, inşaat mühendislerine ve öğrencilere yardımcı olmak için tasarlanmış bir Finite Element Method (FEM) uygulamasıdır. Uygulama üzerinde destekleri, kuvvetleri, hiperstatik yapıları hem metin hem de grafik olarak tasarlayabilir ve düzenleyebilirsiniz.

İncelemeleri genelde parlak olmasına rağmen bazı kullanıcılar bu uygulamayı kullanırken karşılaştıkları sorunları bildirmişlerdir.

15) MICROSOFT ONENOTE

OneNote, Microsoft’un sunduğu bir uygulamadır ve Google Keep ve Evernote gibi diğer kurumsal uygulamalara karşılık olarak tasarlanmıştır.

OneNote , önemli detayları saklamanıza, randevuları planlamanıza ve her şeyi bir yerden izlemenize yardımcı olmak için harika bir uygulamadır. Çapraz platformludur ve Android ile bilgisayarınızın masaüstü veya diğer aygıtlar arasında mükemmel bir senkronizasyon sağlar.

Kullanımı ücretsizdir ve genellikle düzenli olarak kullanan herkes tarafından sevilmektedir. Bu uygulama;  el yazısıyla yazmanız ve internetten alıntı yapmanıza ve bu sayede tüm düşüncelerinizi bir araya getirmenize de olanak tanır.

Pek çok farklı iş alanında kullanılabilecek çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Elle yazılmış notları veya sayfaları bile doğrudan OneNote’a tarayabilir ve sonra internet üzerinden aranabilir hale getirebilirsiniz.

Hilal Gelgi

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı