Blog

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Motivasyon mektubu kısmı tabiri caizse Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin (AGH) can damarı diyebiliriz. Bir projeyi ne kadar istediğinizden, nasıl faydalı olabileceğinizden ve geçmişte yaptığınız tecrübelerinizden kısaca bahsettiğiniz bu mektuba göre sizi seçiyorlar. Bu bir gönüllülük programı olduğundan hali hazırda bir dernekte gönüllü aktivitelerde bulunmanız veya geçmişte bireysel olarak yaptığınız gönüllülükler büyük önem taşıyor. Yaptığınız en ufak bir gönüllü faaliyeti bile küçümsemeyin, bu da buraya yazılmaz ki demeyin bence. Önemli olan yapılan işin büyüklüğü değil sizde var olan gönüllülük duygusu. Eğer hiçbir şey yapmadıysanız proje arama esnasında bile gönüllü aktivitelerde bulunabilirsiniz. Tabii bir de yapılan faaliyetleri resmedip motivasyon mektubunuza koyarsanız tadından yenmez !

Ben daha önce hiç gönüllülük yapmadım seçilme ihtimalim hiç yok mu ? diye sorabilirsiniz. Bu noktada tabii ki  daha önce gönüllülük yapmış olanların bana göre şansı daha fazla ama hiç yapmamış olanların da kabul edildiğini söylemek mümkün. Etkili bir anlatımla sizi seçmelerini sağlayabilirsiniz ama siz de bir proje koordinatörü olsaydınız daha önce gönüllülük yapmış birine öncelik verirdiniz öyle değil mi ? Yapmadığınız aktiviteyi sadece yazmış olmak için yazmanızı ise hiç önermem, dürüstlük önemli !

Başka bir önemli nokta da motivasyon mektubunuzun projenin temasına uygun olarak hazırlanması .Örneğin çocuklarla ilgili bir projeye başvuracaksanız ona uygun ifade ve görsellere yer vermek, fotoğraf veya müzik temalı bir projeyse ona uygun ifade ve görsellere yer vermek akıllıca olacaktır.

Motivasyon mektubunuzu başvurduğunuz projeye özel yazarsanız çok daha etkili olur. Tabii ki bir sürü proje var hepsine ayrı ayrı motivasyon mektubu yazmak çok zahmetli olabiliyor. Ben genel bir motivasyon mektubu yazıp başvurduğum ülkeye göre ekleme çıkarma yapmıştım ama aynı motivasyon mektubunu elli projeye yollarsanız beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Unutmayın ki mektubunuzu yıllardır o işin içinde olan proje koordinatörleri okuyacak ve otomatik olarak onun her projeye yollanmış bir motivasyon mektubu olduğunu anlayıp belki de sizi eleyecek. Önemli olan çok fazla başvuru yapmak değil, kendinize uygun projelere etkin bir anlatımla az ama öz başvuru yapmak.

Bildiğiniz gibi ülke faktörü de var neden o ülkeyi seçtiğinize dair de birkaç ifade kullanmalısınız. Gideceğiniz ülkenin kültürüne,gelenek ve göreneklerine meraklı ,öğrenmeye de istekli olduğunuzu belirtmeniz artı puan olacaktır. Örneğin ben Portekiz için, Lizbon’un meşhur 28 numaralı turistik tramvay hattından, ve en meşhur tatlısı Belem pastasından bahsetmiştim. Emin olun bu küçük detaylar sizin özenli, o ülke ve proje için istekli ve meraklı olduğunuzu gösterir bu da yine artı puandır.

Sonuç olarak projeye uygun, görsellerle ve hatta videolarla süslenmiş, özenle ve dikkatle hazırlanan motivasyon mektubunun meyvesini er ya da geç alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Örnek motivasyon mektubu için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Seher Can

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba benim adım ferhat sporcu ülkenizde yaşamak istiyorum yardımcı olacağınızı biliyorum şimdiden teşekkür ediyorum hakımda tetaylı bilgiler z

  Left and right hand
  Preffered hand
  country flag Turkey
  Country

  CALENDAR

  World Armwrestling Championships 2013
  World Armwrestling Championships 2013
  12:00 | 01÷07-09-2013 Comments: 0
  Poland Poland, Gdynia

  World Armwrestling Championships 2009
  12:00÷00:00 | 06-09-2009÷30-11–0001 Comments: 0
  Italy Italy

  XVII EUROPEAN ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS 2007
  12:00÷00:00 | 19-06-2007÷30-11–0001 Comments: 0
  Sweden Sweden

 2. Merhaba benim adım ferhat ülkemizde yaşamak istiyorum lütfen yardımcı okursanız sevinirim z

  Left and right hand
  Preffered hand
  country flag Turkey
  Country

  CALENDAR

  World Armwrestling Championships 2013
  World Armwrestling Championships 2013
  12:00 | 01÷07-09-2013 Comments: 0
  Poland Poland, Gdynia

  World Armwrestling Championships 2009
  12:00÷00:00 | 06-09-2009÷30-11–0001 Comments: 0
  Italy Italy

  XVII EUROPEAN ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS 2007
  12:00÷00:00 | 19-06-2007÷30-11–0001 Comments: 0
  Sweden Sweden. Hakkımda tetaylı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu