BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

Modern Çağın Hastalığı: Sürekli Yorgun Hissetmek

Görünüşe göre, düzenli olarak yorgunluk ve yorgunluğun yan etkileri ile gün geçtikçe daha çok karşılaşıyoruz. Aslında birçok insan, her zaman yorgun olmanın 21. yüzyılda yaşayan ve çalışan yoğun bir insan olmanın bir parçası olduğunu varsaymaktadır. Tüm gün akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve bitmek bilmeyen bir koşuşturmaca! Gece yatağa yattığınızda gelmeyen uyku ve sabah kalktığınızda ölü gibi uyanmak? Bunlar size yabancı değilse yazımızı okumaya devam etmelisiniz 🙂

 

NEDEN SÜREKLİ YORGUNSUNUZ?

 

Uyku Düzensizliği

Şunu kabul edelim ki az uyumak veya çok uyumak insandan insana değişen bir durum ama genel olarak kabul gören süre 7-8 saat sağlıklı bir insan için ideal bir süre. Tabii uykunuzu hangi saat aralığında aldığınız da önemli. Çok uyumanın da size enerjik bir gün yerine miskinlik getireceğini unutmayın! Beden ritminizi ayarlayarak kendinize uygun uyku süresini ve saat aralığını geliştirdiğinizde – en önemlisi- bu planı bir düzene soktuğunuzda yorgunluğunuzun azaldığını göreceksiniz.

Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız beslenme, ani yeme alışkanlıkları değişimi, yeme tarzınızı değiştirmeniz ve en önemlisi düzensiz beslenme yorgunluğunuzun en temel etkenlerinden biri olabilir. Şeker ve diğer abur cubur tarzı yemek, size kısa bir süre enerji verebilir, ancak kan şekeri seviyeleriniz düştüğünde kısa bir süre sonra yorgun olacaksınız. Vücudunuz zinde olmak için uykuyu düzenleyen nörotransmitterleri sentezlemek için çeşitli vitaminler ve mineraller gerektirir, bu nedenle bol miktarda sebze ve meyve yemek yorgunluğunuzu yenmede avantaj sağlayacaktır. Alkol ve kafein gibi uyarıcıları uyku saatinize yakın bir zamanda almak uyku düzeninize olumsuz etkide bulunacaktır. Günlük su tüketiminiz de yorgunluğa etki eden en önemli faktörlerden biri. 2 litreden az su içmek size kronik yorgunluk getirebilir.

 

 

Fazla Oturmak ve Az Hareket Etmek

Oturmanın vücut enerjinizi yenileyebileceğini düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Hareket etmek; yorgunluğu yenmek için harika bir yoldur. Ayrıca saatlerce oturarak çalışmak zorunda değilsin. Araştırmalar, ofiste sadece 20 dakikalık bir orta düzeyde egzersiz yapmanın enerji artırıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmalara göre; gündüzleri oturarak daha çok vakit geçiren insanların geceleri daha az uyumaya başladıkları ve az uykunun uzun dönemde kronik yorgunluğa sebep olduğu belirlenmiştir.

 

 

Stresli Yaşam 

Stressiz yaşamak mümkün mü? Pek değil. Zaten bir seviyeye kadar stres vücudunuzu uyararak başarılı olmanızda önemli bir rol oynayabilir.  Önemli olan stres unsurlarının kalıcı olarak hayatınıza yerleşerek sosyal yaşamınızı etkileyecek olmasıdır. Kontrol edilebilir bir stres size zarar vermeyecek olsa da iplerin elinizden kaçtığı anlarla beraber artan stres hayatınızın merkezine oturabilir ve her şeyi yerle bir edebilir. Stresli bir günün sonunda kaliteli bir uykunun da hayal olduğunu unutmayın!

 

 

Fiziksel Nedenler ve Hastalıklar

Hayatınızda gerçekleştirdiğiniz olumlu yaşam tarzı değişikliklerine rağmen hala yorgun mu hissediyorsunuz? Acilen bir doktora giderek kan testlerinizi ve diğer tıbbi tetkiklerinizi yaptırın. Tedavi edilmeyen birçok hastalık kronik yorgunluğa sebep olmaktadır.

 • Anemi
 • Depresyon
 • Kronik Yorgunluk Sendromu
 • Tiroid
 • Uyku Apnesi
 • Diyabet

 

 

yorgunluk

 

 

Kronik Yorgunluk ile Nasıl Mücadele Edilebilir?

 

Hayatınızı Değiştirin

Kolay değil kabul ediyoruz; ancak hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler büyük etkiler yaratabilir! Hayatınızda gülümsemeyi arttırmak, spor yapmak, hobiler edinmek, olaylara bakış açınızı değiştirmek uzun vadede yorgunluğunuzu azaltacaktır.

Daha Sağlıklı Beslenin ve Spor Yapın

Düzenli beslenmek ve düzenli spor yapmak birbirini tamamlayan  aktiviteler ve kronik yorgunluğun düşmanı! Kendinize güzel bir beslenme ve spor planı yaparak daha enerjik ve zinde olabilirsiniz.

 

Su ve Güneş Önemli

Günlük ihtiyacınız olan su miktarını ve güneş ışığını almak sağlığınız için gerçekten önemli! Gündüzleri uyuyarak ve geceleri çalışarak daha verimli olduğunuzu hissedebilirsiniz ancak uzun dönemde bu size kronik yorgunluk olarak dönecektir. Gündüzleri kısa yürüyüşler zinde kalmanızı sağlamasının yanında ihtiyacınız olan güneş ışığını da almanızı sağlayacaktır. Telefonunuza su içme hatırlatıcısı da yüklemeniz yararınıza olacaktır çünkü günlük yoğun tempoda ihmal edilen şeylerin başında su gelmektedir.

 

 

Akşamları Elektronik Cihazlardan ve Kafeinden Uzaklaşın

Akşamları televizyon karşısında kahvenizi yudumlamak hatta bir elinizde de telefonla sosyal medyada gezinmek keyfinizi yerine getirebilir. Ancak kahve, telefon ve televizyon iyi bir uyku için tam bir düşman! Akşamları mümkün olduğunca elektronik cihazlardan uzak durun ve uykunuzu etkileyecek etmenleri minimuma indirin. Ayrıca uyku esnasında yanınızda açık bir telefon uyku kalitenize olumsuz etkide bulunacaktır.

 

 

 

Gökhan Turgut Ünal

Proje Yönetimi Okulu Koordinatörü


İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Yorgunluk Belirtileri

  Yorgunluğun birden fazla belirtisi olabilir.
  Yorgunluğun belirtileri, aşağıdakiler dahil çok çeşitli başka fiziksel, zihinsel ve duygusal semptomlara neden olabilir:

  Kronik yorgunluk veya uyku halsizlil

  Baş ağrısı
  Baş dönmesi
  Ağrıyan veya ağrıyan kaslar
  Kas Güçsüzlüğü
  Yavaşlamış refleksler ve tepkiler
  Bozulmuş karar verme ve muhakeme
  Sinirlilik gibi huysuzluk
  El-göz koordinasyonunda bozulma
  İştah kaybı
  Azaltılmış bağışıklık sistemi fonksiyonu
  Bulanık görüş
  Kısa süreli hafıza problemleri
  Halüsinasyonlar
  ve daha fazlası…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu