Blog

Macaristan Eğitim Rehberi

macaristan-egitim

Nüfus: 10.000.000

Para Birimi: Macar Forinti (HUF)

Üniversite Öğrencileri: yaklaşık 283,500

Uluslararası Öğrenciler: 28,000

İngilizce Öğretim Programları: 526

 

Avusturya, Slovakya, Sırbistan, Romanya gibi orta Avrupa ülkeleri ile komşu, Avrupa Birliği ve NATO üyesi olan Macaristan oldukça gelişmiş bir ülkedir.

Macaristan hükümeti, 1989’da geleneksel demokratik parlamento cumhuriyetlerini düzenleyen ilkeleri ve yasaları kabul etti. Uluslararası bir öğrenci olarak okumak için Macaristan genç, fakat heyecan verici bir ülkedir.

 • Macaristan’daki Üniversiteler
 • Macaristan’daki İşletme Okulları
 • Macaristan’da İngilizce Eğitimi
 • Macaristan’da Öğrenim Ücretleri
 • Macaristan’daki Burslar
 • Macaristan’da Yaşam Maliyeti
 • Macaristan’da Staj ve Şirket Yerleşimleri
 • Macaristan’da Çalışmak
 • Macaristan’da Okumak için Öğrenci Vizesi Başvurusu

Macaristan’daki Üniversiteler

Macar üniversitelerinin çoğu, yüksek öğrenim programlarını Macar öğrencilere ücretsiz sunar. Macar bir üniversiteye kayıt yaptırmadan önce, öğrenciler bir ortaokul çıkış sınavına – Latince bir terim olan- “Matura” sınavını geçmelidir.

Macaristan aynı zamanda, Pecs Üniversitesi (MS 1367) ve Obuda Üniversitesi (MS 1395) gibi dünyanın en eski üniversitelerinin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

 • Debrecen Üniversitesi
 • Dunaújváros Üniversitesi
 • Eszterházy Károly Üniversitesi
 • Miskolc Üniversitesi
 • Batı Macaristan Üniversitesi
 • John von Neumann Üniversitesi
 • Széchenyi István Üniversitesi
 • Szent István Üniversitesi
 • Szeged Üniversitesi

Macaristan’daki İşletme Okulları

Macaristan’da ayrıca bir dizi yerleşik işletme okulu mevcuttur. Bunlar:

 • Budapeşte İşletme Okulu
 • Uluslararası İşletme Okulu (Budapeşte)
 • Wekerle İşletme Okulu
 • Dunaújváros Üniversitesi
 • Budapeşte Metropolitan Üniversitesi
 • Budapeşte Corvinus Üniversitesi\ Corvinus İşletme Okulu
 • CEU İşletme Okulu
 • Orta Avrupa Üniversitesi\ Ekonomi ve İşletme Okulu

Macaristan’da İngilizce Eğitim

Macaristan’daki üniversiteler, yabancı öğrenciler arasında oldukça rağbet görmektedir. Çünkü üniversiteler, öğrencilere ortalama eğitim ücretinden daha düşük bir seviyede, daha üstün bir eğitim sunar.

 Hükümet, Macar üniversitelerine kayıt yaptıran binlerce uluslararası öğrencinin talebini karşılamak için hızlı bir şekilde İngilizce işletme ve diğer İngilizce lisans programları ekliyor.

Güncel rakamlar, 500’ün üzerinde yükseköğrenim programının Macaristan’daki üniversiteler ve okullarda İngilizce olarak öğretildiğini ortaya koymaktadır.

Günümüzde İngilizce eğitim veren üst düzey üniversiteler arasında George Soros tarafından kurulmuş olan Orta Avrupa Üniversitesi ve Uluslararası İşletme Okulu bulunmaktadır.

Macaristan’daki Uluslararası İşletme Okulu, finans ve işletme alanında İngilizce lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır. ISB ayrıca, kariyer değişikliği yapmayı düşünen herhangi bir Lisans derecesine sahip öğrencilerin “İnsan Kaynakları Yönetimi” veya “Uluslararası Yönetim” programlarına kaydolmalarını sağlar.

Macaristan’da Eğitim Ücretleri

Macaristan Eğitim Bölümü, her yıl kayıt ve öğrenim ücreti ödeme zorunluluğu olmayan “devlet tarafından finanse edilen öğrenciler” olarak adlandırılan birkaç kişiyi seçer.

Eğitim gereksinimleriyle ilgili Macaristan ile anlaşmaları bulunan ülkelerde yaşayan Avrupa Birliği öğrencileri, devlet tarafından finanse edilen bir öğrenci olarak atanmaya hak kazanabilirler.

Macaristan’da veya Avrupa’da bir ülkede yaşamayan öğrenciler Macar üniversitelerinde geçirdikleri her akademik yıl için ortalama bin iki yüz dolar veya bin avro ödeme yapacaklardır. Avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler öğrenim ücretini ek olarak elli ila bin dolar veya elli ila dokuz yüz avro arasında kayıt ücreti ödeyeceklerdir.

Öğrenim ve kayıt ücretleri değişebilir. Macaristan’da bir işletme derecesi kazanmak isteyen adaylar, öğrenim ücretlerinin, kayıt ücretlerinin ve diğer geçerli giderlerin tam maliyetini öğrenmek için daima seçtikleri üniversiteye başvurmalıdır.

 

 

Macaristan’da Burslar

Macaristan’da okumayı düşünen öğrenciler için birçok burs imkânı bulunmaktadır.

Bilateral Devlet Bursu:  Bu burs, Macaristan hükümeti ve diğer hükümetler arasındaki eğitimsel ve bilimsel işbirliği anlaşması temeline dayanmaktadır. Bu burs hakkında daha fazla bilgi edinmek için Macaristan Ulusal Kaynaklar Bakanlığının yürüttüğü Tempus Halk Vakfı ile iletişime geçiniz.

Stipendium Hungaricum: Geçen yıl, 4.000’in üzerinde Stipendium Hungaricum bursu uluslararası öğrencilere verildi. Bu bursun amacı; uluslararası öğrencilerin, Macaristan’da üniversite eğitimini tercih etmelerinin en üst seviyeye uluşmasına teşvik etmektir.

Macaristan’da Yaşam Maliyeti

Macaristan’daki yaşam maliyeti, çoğu Avrupa Birliği ülkesi ve Amerika’nın altındadır. Macar bir üniversiteye kayıtlı olup Budapeşte’de yaşayan bir öğrenci, harcamaları küçük bir şehirde yaşamaya göre daha fazla bulabilir.

Yurtta kalmayı tercih etmiş öğrenciler,  konaklama masraflarını daire kiralamaya göre daha uygun bulabilirler. Macaristan’da öğrenim hayatına devam ederken çalışan öğrenciler Macaristan’ın yüksek derecede finanse edilmiş sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

İşsiz öğrenciler için, üniversiteler Macaristan’da okurken sağlık harcamalarının ödenmesine yardımcı olmak için farklı sağlık sigortası türleri sunmaktadır.

Öğrenciler, batı ülkelerinde sunulan özel sağlık hizmetlerinden çok daha uygun olduğu için Macaristan’da özel sağlık hizmeti almayı da düşünebilirler.

Macaristan’da Staj ve İş Yerleşimleri

Öğrenci organizasyonları, öğrencilerin Macaristan’da yerleşmelerine yardım ederler. Örneğin; Uluslararası Ekonomik ve Ticari Bilimler Öğrencileri Birliği, yeni mezunlar ve öğrenciler arasında küresel bilgi alışverişini kolaylaştırır. Leonardo Da Vinci programı, öğrencilere işe yerleştirme ve mesleki eğitim konularında yardımcı olmaktadır.

İşletmeler, öğrenci kuruluşları ve Macar üniversiteleri, Macaristan’daki üniversite öğrencileri için yerleşimler düzenler. Staj programları planlar ve ev sahibi firmalarla anlaşmalar geliştirmek için çalışırlar.

 

Macaristan’da Çalışmak

Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrencilerin Macaristan’da iş ilanını yasal olarak kabul etmeden önce çalışma vizesi için başvurmaları ve izin almaları gerekir. Çalışma vizesi almakla ilgili evrakların çoğu, işverenler tarafından gerçekleştirilir.

Temel belgeler arasında; sağlık sertifikaları, niteliklerinin kanıtı ve vatandaşlık statüsü bulunmaktadır.

Macaristan’da Okumak için Öğrenci Vizesi Başvurusu

Avrupa Birliği ülkeler dışında yaşayan öğrencilerin, Macaristan’da eğitim almayı planlıyorlarsa oturma vizesi almaları gerekir. Oturma vizesi almak için talep edilen bilgiler arasında eğitim türü, ev sahibi kuruluş, burs bilgileri ve okula giderken kendinizi nasıl desteklemeyi planladığınız yer almaktadır. Macaristan’da okumak için öğrenci vizesine başvurma konusunda daha fazla ayrıntı resmi web sitesinde bulunabilir.


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı