Blog

Kendi Kendine Korece Öğrenmek için 12 Yöntem

Asya ülkelerine meraklı olanlar bilir daha fazla aşina olduğumuz Avrupa kültüründen çok farklı, ilginç hatta kimi zaman büyüleyicidir. Güney Kore ise benzersiz kültürü, mutfağı, gelenekleri, sineması ve dizileriyle birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Bir kültüre ilgi duyunca siz de benim gibi ister istemez diline de merak sarıyorsanız elinizdeki bilgisayar ve internet bağlantısı özel dil sınıfına dönüşebiliyor. Bu yazımda Korece meraklılarına çalışınca temelini oluşturacak hatta başlangıç seviyesinin biraz da üstüne getirecek kaynaklar paylaşacağım. Yalnız unutmayın, kaynaklar ne kadar güzel olursa olsun bir dili öğrenmek her gün tekrar ederek çalışarak ve emek vererek oluyor. Umarım hayallerinize ulaşmada biraz yardımcı olabilirim. Keyifli okumalar. (Not: Memrise, Korecedersler blog ve Türkçe altyazılı diziler dışındaki öneriler İngilizce bilenlere göre hazırlanmıştır. Yani bir yandan İngilizce pratik de yapabilirsiniz 🙂 )

Telefon Uygulamaları

 1. Memrise

Bu uygulama gerçekten çok yararlı. Korece öğrenmek istiyorsanız biliyorsunuz ayrı bir Korece alfabe var. Bu alfabenin adı Hangeul. Memrise uygulamasında ilk başta belli başlı kelimeleri latin alfabesi ile öğrenip sonraki seviyede Kore harflerini öğrenmeye başlayacaksınız. İlk önce bu alfabeyi yazmayı ve okumayı öğrenmeliyiz ve bu uygulamada oldukça açık. Sonraki seviyelerde ise kolaydan zora doğru kelimeler ve cümleler öğretiyor. Memrise başlı başına büyük bir yardımcı.

 1. Ankidroid

Ankidroid uygulamasını herkes öğrenmeli. Sadece Korece değil her dilde her konuda büyük yardımcı. Kısaca bahsedecek olursak bir flashcard uygulaması. İsterseniz kendi kartlarınızı da oluşturabilirsiniz ama hazır desteleri indirip kullanmak daha pratik. Bu uygulamada üç tane deste önereceğim. Alfabeyi öğrenmenizde yardımcı olması için Korean Minimal Pair Sounds destesini çalışın. Sonrasında kelime ezberlemeye başladıysanız Korean Core 100 destesine başlayın. Korean Grammar Sentences by Evita ise karmaşık olmayan cümleleri öğretiyor. Tüm önerdiğim bu listeler ses de içerdiği için çok öğretici.

 1. Dongsa

Korece aynı Türkçe gibi sondan eklemeli bir dil. Yani fiil çekimleri ve kip ekleri var. Bazen gelen eke göre fiilin kökü de değişebiliyor. Bu uygulamada istediğiniz fiili yazarak olası her şekilde çekimlenmiş haline ulaşabiliyoruz. Oldukça kullanışlı.

 1. Vivikorean

Bu tatlı, sevimli uygulamada ise sıkça kullanılan ifadeleri konulara bölmüşler. Mesela tanışma, yemek, duygular, seyahat gibi kategorilere girerek en çok kullanılan cümlelerin yazılışlarını ve söylenişlerini öğrenebilirsiniz.

 1. Kway

Bu uygulamada ise zaman ekleri gibi başlangıç dilbilgisi eklerini, örnek cümlelerini, deyimler ve atasözlerinden örnekler bulabilirsiniz.

İzleme ve Dinleme Materyalleri

 1. Talk To Me in Korean

Bu site o kadar güzel ki. Neredeyse tüm dünyada Korece öğrenmek isteyenlerin başvurduğu bu sitede bir ders sırası yapmışlar. Dersler 9 seviyeden oluşuyor her seviye içinde ayrı dersler bulunduruyor. Her ders için bir podcast ve rehberlik etmesi açısında ders notu PDF hazırlanmış. Hem dinleyerek hem de yazılara bakarak çalışmak oldukça etkili. Bu sitenin yararı bununla sınırlı değil. Youtube kanallarını takip etmekte fayda var. Kanallarında farklı oynatma listeleri var. Mesela benim favorim bir dakikada Korece. Bu bir dakikada gündelik hayatta kullanılan Korece ifadeleri öğretiyorlar. Oldukça akılda kalıcı oluyor. Bir de kitaplarını sattıkları bölüm var internet sitesinde fakat dolar üzerinden satıldığı için biraz pahalıya geliyor. Yine de bir seçenek olabilir.

 1. Pimsleur Korean

Bu materyali internette bulabilirsiniz. Mesela otobüste, yolda çok vakit geçiriyorsanız kulaklıkla bu dersleri dinleyerek vakit kazanmış olursunuz. Çok basitten başlayarak selamlaşmayı randevulaşmayı sayıları saatleri söylemeyi ve daha fazlasını bu sayede öğrenebilirsiniz.

 1. SEEMILE

Bu Youtube kanalında Jenny adında tatlı bir Korece öğretmeni var. Tahtanın önünde sanki sınıftaymışsınız gibi Korece öğretiyor hem de alfabeden başlayarak. Bu derslerin haricinde kanalda başka videolarda var. Dinleme pratiği yapmak açısından oldukça faydalı.

 1. Diziler, Filmler, Şarkılar

Bunlar zaten bir dili öğrenirken olmazsa olmazlar ve en kolay ulaşabildiğimiz yardımcılar. Dizileri izleyip şarkıları dinledikten bir süre sonra kulak aşinalığınız başlayacak ve daha çabuk kelime öğrenmeye başlayacaksınız. Hem de Kore kültürü adına fazlaca şey öğreneceksiniz.

Kitap

 

 1. Korean Grammar in Use

Ülkemizde İngilizce değilse eğer yabancı dildeki kitapları bulmak biraz sıkıntılı oluyor. Ama Korean Grammar in Use kitabı internette pdf olarak bulunan kitap ve başlangıç seviyesi için dilbilgisini örneklerle anlatıyor.

Blog

 

 1. blogspot

Alfabe de dahil olmak üzere basitten zora doğru giden Korece dersleri Türkçe anlatım ile bu blogda bulabilirsiniz.

 1. wordpress

Bu blogda da konulara ve seviyelere göre ayrılmış dersler, pasajlar, şarkılar ve sözlerini bulabilirsiniz.

Şura Çan

Proje Yönetimi Okulu Editörü


İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhabalar gösterdiğiniz uygulamaları appstore dan bulamıyorum çıkmıyor başka önerebileceğiniz bir şey var mı

 2. blogspot koreceyi doğru anlatıyormu bazıları diyor ki bu yanlış anlatıyor diye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu