BlogDil Öğrenimi

Japonca Öğrenebileceğiniz En İyi 16 Uygulama

Konu Japonca öğrenmek olduğunda, en ufak şey bile önemlidir. Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz ve kendinizi mümkün olduğunca dilin içine katmaya çalışmanız gerekir. Bunu başarmanın yollarından bir tanesi de telefonunuzdaki uygulamaları kullanmak! Ve işin iyi yanı, ulaşabileceğiniz bir çok Japonca öğrenme uygulaması mevcut.

Çok fazla Japonca öğrenme uygulaması kullanan biri olarak çoğunu deneyimleme şansım oldu ve söyleyebilirim ki bazıları çok yüzeyseldi. Hem vaktimi çaldılar hem de yanlış bilgiler öğrettiler. Diğerleri de temel ifadelerden öteye gitmiyordu ve ben çok daha fazlasını öğrenmek istiyordum.

Ve ben de Japoncayı en hızlı şekilde öğreten en iyi uygulamaları bir araya topladım. Bu uygulamaları hem kullanmak kolay, hem çalışma sürenizi çok iyi değerlendiriyor hem de istediğiniz zaman sizi Japoncayla donatmaya yardım ediyor.

Japonca Öğrenmek İçin Ziyaret Etmeniz Gereken 18 Web Sitesi

Japonca Konuşmayı Öğrenin-Profesyonel İpuçları

Uygulamalara geçmeden önce, hep beraber Japonca konuşmayı nasıl öğreneceğimiz hakkında bazı profesyonel ipuçlarına göz atalım.

Büyük ihtimalle Japonca’nın ne kadar zor bir dil olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak ben Japonca’nın diğer dillerden daha zor olduğuna inanmıyorum. Hatta bence, hepsi sizin o dille ne kadar ilgili olduğunuza bağlı. Eğer Japonca’ya karşı tutkuluysanız, size çok daha kolay gelecektir.

Eğer Japonca öğreniyorsanız, çalışma stratejinizi geliştirmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

  • Bildiğiniz Şeyi Pas Geçin. Pek çok uygulama devamlı aynı bilgileri tekrarlıyor. Eğer siz bu işte yeni değilseniz, başladığınız her uygulamada bildiğiniz şeyleri devamlı tekrar etmekten kaçının. ‚Hiragana‘ ve ‚katakana‘ zaten bildiğiniz şeylerse o zaman ‚kanji‘ ye geçin. Gözden geçirmeyi bırakın. Ne demişler, ‚‘İncelemek iyidir, ta ki ilerlemeniz durana kadar.‘‘
  • Aynı Anda Sadece 1 ya da 2 Uygulama Kullanın. Eğer aşağıda bahsettiğim uygulamaları denemek istiyorsanız, bunda sorun yok. Deneyip, hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar verin. Ancak daha sonra 1 ya da en fazla 2 uygulama kullanıp, gerisini bırakın. Biri zor geldiğinde diğerine geçmek yerine, kullandıklarınızın derinine dalın ve bununla baş edin.
  • Kapsamlı Çalıştığınızdan Emin Olun. Örneğin, sadece yazma üzerine odaklanmış iki uygulama seçmeyin. Böyle yaparsanız, öteki dil öğrenme becerilerini ihmal etmiş olursunuz. Konuşma, okuma, dinleme ve yazma becerilerinizi geliştirmeye odaklanın.
  • Sadece Uygulama Kullanmayın. Evet, uygulamalar harikalar ancak sadece tamamlayıcılar. Uygulamaları, özel yaptığınız pratikler olarak kullanmayın. Başka kaynaklar da bulun.

Başka kaynaklar için Japonca Öğrenmek İçin Kaynaklar sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Japonca Dil Değişim Ortağı bulmanızı şiddetle tavsiye ediyorum ve 3 Ayda Akıcı Konuşma Meydan Okuması ile de yeteneklerinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. (Ayrıca 3 ayda akıcı Japonca öğrenme meydan okumamı da buradan okuyabilirsiniz.)

Japonca Öğrenmek İçin En İyi Uygulamalar

Japonca öğrenme konusunda gerçekten ciddiyseniz, işte bunlar sizin için başlama noktaları. Bunlar, dört dil becerisini kapsayan, kapsamlı öğrenme metaryalleriyle en iyi Japonca öğrenme uygulamalarıdır.

Innovative Language: JapanesePod101

Innovative Language, herhangi bir dili öğrenmek için harika bir uygulama ama özellikle Japonca’da çok başarılı.

Uygulamanın Japonca dersleri, etkili, doğru ve geniş konu yelpazesi ile çeşitli beceri seviyeleriyle dolu.

Japonca argoları, yansıma sözcükleri öğrenebilir ya da Japonca Yeterlilik Sınavı’na hazırlanabilirsiniz. Ve eğer seyehat için öğreniyorsanız, ileri düzey seviyeye kadar bu konuyla alakalı dersler de mevcut.

JapanesePod101‘in aynı zamanda mükemmel kültür dersleri de bulunuyor. Kültür, Japonca’nın büyük bir bölümünü oluşturuyor ve sizlere kültürel bilgileri hakkında olan birçok podcast serisi sunuyorlar.

JapanesePod101’i buradan edinebilirsiniz.

Mimic Method Japanese

Mimic Method teknik olarak uygulama değil, ancak ben bunu da dahil etmek istedim, çünkü bir şeylerle meşgulken dinlemek çok iyi oluyor. Uygulama duyduğunu anlamaya ve ana dilinmiş gibi konuşmaya odaklanıyor.

Japoncadaki temel sesleri öğrenerek, daha hızlı anlamaya başlıyorsunuz ve böylece artık size ‚‘yabancı‘‘ gelmemeye başlıyor. Her şey duyduklarınızı taklit etmekle ve seslere odaklanmayı öğrenmekle alakalı böylece bir Japon gibi konuşabilirsiniz. Bu uygulama, aynı zamanda bir enstrüman öğrenme yöntemi de olan ‚‘kulaktan‘‘ öğrenme metodu ile öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Japonca’nın temel 31 sesini öğrenebilir ve telaffuzda ustalaşabilirsiniz.

Mimic Method hakkındaki görüşlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

LinQ

LinQ, Japonca öğrenme becerilerinizi arttırmaya yardım eden seslerin, videoların ve yazılı kaynakların olduğu büyük bir kütüphanedir. Genelde tam olarak ilgilendiğiniz konuyla alakalı, sizin seviyenize göre yerli Japonca içerik bulmak hem vakit alan hem de zor olan bir şey olabilir. Ancak LinQ bunu sizin için yapıyor. Önerimiz, ilginizi çektiğinde en iyi şekilde öğrenmenizdir bu yüzden bırakın ilginç Japonca içeriklerine kendinizi kaptırın.

Aynı zamanda bu uygulama dil değişim partneri de bulabileceğiniz bir dil öğrenenler topluğudur.

Japanese Dictionary App Imiwa

Öğretmeninizin eski bir elektronik sözlükte harcamanızı istediği 100$’dan tasarruf etmek için bu Japonca uygulamasını indirin. Imiwa, Japonca öğrenmek için tartışmasız en iyi ücretsiz uygulama ve yüksek değerli içeriğe sahip. Kapsamlı Japonca-İngilizce girişleri (şu anda 170.000’in üzerinde) içeren çevrimdışı bir Japonca sözlüktür. Ayrıca cümle örnekleri ve kanji vuruş sırası göstergeleri ile doludur. Imiwa ile ücretsiz olarak yeni girişler ve örnek cümleler alacaksınız.

Websitesi için Tıklayınız

Mondly

Mondly, binlerce farklı içerikleri sayesinde en çok bilinen dil öğrenme uygulamalarından biridir. Sanal gerçeklik deneyimi yaşatan MondlyVR, çocuklarınıza oynarken öğrenmelerine yardım eden MondlyKIDS, iş için Mondly ve daha fazlası var.

Mondly ile alakalı en havalı şeylerden bir tanesi, istediğiniz herhangi bir dilden Japonca’yı öğrenebiliyor oluşunuz. Demek istediğim, eğer İspanyolca öğreniyorsanız, İspanyolca’dan Japonca öğrenebilirsiniz. İlla İngilizce’den Japonca olmak zorunda değil! Bu, bir dilden fazlasını öğrenen kişiler için oldukça kullanışlı bir özellik. Böylece, Japonca öğrenirken diğer dilleri de öğrenmeyi sürdürebilirsiniz.

Drops

Drops, ücretli yükseltme seçenekleri de bulunan ücretsiz bir uygulama ama premium fiyatını kesinlikle hak ediyor. Drops, geniş konu yelpazesi ile kelime bilgisi öğrenimini hızlandırmaya yardım ediyor. Ben öğrenmeyi hiç düşünmediğim, bir çok kelime öğrendim ve bu kelimeleri bilmek çok yardımcı oluyor.

Ücretsiz versiyonu günde 5 dakika çalışmanıza izin veriyor ancak premium versiyonu da incelemeniz için Dojo’ya erişmenizi sağlıyor ve sınırsız çalışma zamanı veriyor. Buna ek olarak, hesabınızı diller arasında geçiş yapmak için kullanabilirsiniz. Yani, eğer başka bir dil öğrenmeye karar verdiyseniz (ya da Japonca seçtiğiniz en son dilse), çok dilli çalışma için harika bir fırsat yaratıyor.

LingoDeer

Başlangıçtan orta seviyeye kadar olan öğrenenler için mükemmel bir uygulama. LingoDeer, Japonca Yeterlilik Sınavının N5-N3 seviyelerini baz alan çeşitli eğitimlere sahip. Formatları tıpkı Rosetta Stone gibi diyebiliriz. Deneme-yanılma ve görüntü çağrışımları ile öğreniyorsunuz. Yani, siz yan yana İngilizce-Japonca kelimeler görmek yerine, Japonca kelimeyle verilmiş bir resim görüyorsunuz. Bu uygulamanın tasarımı hem çok sevimli hem de kullanımı çok kolay.

Sizi başlangıcın bir üst seviyesine çıkarmak için bir çok ücretsiz dersleri var. Ancak orta seviye dersler için premium sürüm gerekebilir.

Clozemaster

Clozemaster, oyun ile okuma alıştırması arasında bir şeydir. Size bir sürü cümle ve kelime öbeği veriliyor ve eksik Japonca kelimeyi doldurmanız isteniyor.

Clozemaster hakkında harika olan şey, bağlamın kullanılmasıdır. Diğer bazı uygulamalardan farklı olarak, öğrendiğiniz kelimeler hiçbir zaman tek başına değildir. Bunun yerine asıl odak noktası, sizi gerçek cümleler ve deyimlerdeki kelimelere alıştırmaktır.

Benzer şekilde, Japonca öğrenme uygulaması da anlaşılır girdilere odaklanır. Bu, hiçbir şeyin çok kolay olmadığı anlamına gelir, ancak yanıtı bulmak için bağlamı kullanabilirsiniz.

Websitesi için Tıklayınız

Beelingual

Beelingual bir okuma uygulamasıdır. Kısa hikayeler, romanlar, çocuk masalları ve hedef dille alakalı haberlerle doludur. Hikayeleri zorluklarına göre seviye seviye derecelendiriyor. Ayrıca bünyesinde size yön gösterecek sesler ile çeviriler de mevcut.

Her ne kadar, biraz az içerik ekranı olsa da yine de hâla faydalı bir uygulama. Ve eğer daha fazla okumak isterseniz, ücretli sürümü ayda sadece birkaç dolar.

Anki

Bir klasik. Uygulamanın kendisi abartısız, sade ama yeterli. Uygulamaya hafıza kartlarınızı yüklüyorsunuz (ya da kendiniz yapıyorsunuz) ve Anki aralıklı tekrarlarla hatırlamanıza yardımcı olmak için bunları kullanıyor. Bu kesinlikle herkesin sahip olması gerekenlerden bir tanesi.

Anki’yi nasıl kullanacağınızla ilgili yönlendirmemizi buradan okuyabilirsiniz.

NHK News Easy

Bu uygulama, en bilinen Japon haber kaynağı NHK‘den, Japoncayı başlangıç ya da orta seviyede öğrenenlerin okuduklarını anlamalarını geliştirmeye yardım ediyor. NHK’nin gerçek haber makalelerini alıyor ve bu makaleleri kısaltıp, kolaylaştırarak anlaması kolay makaleler haline getiriyor. Kanji ve kelimeler genellikle daha basit oluyor ve makaleler yeni kelimelere dikkat çekiyor. Aynı zamanda bir sözlüğe de bağlanıyor ve çoğunlukla sesler ve videolar da içeriyor.

Bunpo

Japonca’da ‚‘dil bilgisi‘‘ anlamına gelen Bunpo, bulunduğunuz seviyeyi baz alarak Japonca dil bilgisinde uzmanlaşmanıza yardım ediyor. 6 kategoriden oluşuyor. Bunlar; 5 Japonca Yeterlilik Sınavı seviyesi ile berebar kana ve temel kelimeleri öğrenmek için başlangıç kategorisi.

Uygulamanın temiz bir tasarımı var ve doğru, kolay yoldan öğrenmeniz için tüm önemli dil bilgilerini de açıklıyor. Bu uygulamayı öğrendiğimde çok mutlu olmuştum. Daha önceden zorluk yaşadığım dil bilgisi konusu, bu uygulamada çok daha iyi şekilde açıklanmış ve daha anlaşılır örnekler verilmiş.

Tokoboto Japanese Dictionary

Bir tane sözlük uygulamasına sahip olmak her zaman iyi bir fikirdir ve Tokoboto’da en iyilerinden bir tanesidir. Kelimeleri kana, kanji, romaji ya da İngilizce olarak aratın ve aradığınız cevabı karşınıza çıkarsın. Ayrıca kanji’nin ayrıntılı incelenmesini, vuruş sırasını ve örnek cümleleri de görebilirsiniz.

Poro

Poro’nun üç ayrı Japonca uygulaması var. Biri kelime için, birisi tabirler için, diğeri de kanji için.

Reklam bildirimleri her ne kadar sinir bozucu olsa da yine de güzel bir uygulama. Özellikle kanji ile ilgili olanı daha hızlı hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Faydalı hafıza geliştirme sistemine ve kanji’nin temel analizlerini içeriyor. Poro’yu hem Android’de hem de Apple’da bulabilirsiniz.

Japonca Öğrenme Oyunları

Neden oyunlar öğrenmenin dışında olsun ki? Bu uygulamalar, oyun oynarken Japonca öğrenmenize yardımcı olacak. Hatta çalışıyormuşsunuz gibi hissetmeyeceksiniz bile.

Bucha İle Japonca Öğrenin

Super Mario tarzına çok benzeyen bu oyunda, Japonca kelime sorularını goomba benzeri yaratıkların üstünden atlamak ve sushi toplamak için hızlıca cevaplamak zorundasınız.

Andriod ve Apple için şimdi indirin.

Yami İle Japonca Öğrenin

Role playing tarzı bir macera oyunu. Japonca soruları doğru cevaplayarak karakteriniz için materyal ve para kazanıyorsunuz. Karakterinizi ve silahınızı kişiselleştirebilir ve yaratıklarla savaşabilirsiniz.

Anroid ve Apple için şimdi indirin.

Japanese Dungeon

Game Boy tarzı bir macera oyunu (Dragon Quest gibi) olan oyunda para kazanmak için zindanları geçerek farklı patronları yeniyorsunuz, böylece ‚‘Japonya’ya seyehat‘‘ edebiliyorsunuz. Çünkü ana kahraman beş parasız. Mantıklı değil mi?

Androidde ve Apple’da bulabilirsiniz.

PokemonGo, Animal Crossing Pocket Camp ve Herhangi bir Nintendo Oyunu

Eğer telefonunuzun dil ayarlarını Japonca yaparsanız, neredeyse tüm uygulamalar ve oyunlar dillerini Japonca’ya çeviricektir. Ama bunu yapmanın en iyi, en eğlenceli yolu nedir?

Android ve Apple için olan Nintendo oyun uygulamaları tabii ki.

En beğendiğinizi indirin, dili değiştirin ve Japonca oynayın! Ben bunun için özellikle Animal Crossing’i seviyorum.

Uygulamalar Sayesinde İstediğiniz Zaman İstediğiniz Yerde Japonca Öğrenin

Öğrenme tarzınız ne olursa olsun, şu an telefonunuzla Japonca’da uzmanlaşabilirsiniz. Japonca’yı olduğundan çok daha kolay hale getiren bir sürü harika uygulama var. Bunlar benim favorilerimden bazıları, ama sizlerden de sizinkileri duymak çok isterim. Hangi Japonca öğrenme uygulamasını seviyorsunuz? Aşağı yorum olarak bırakıp beni haberdar edebilirsiniz!

Ve son olarak, yeni bir dil öğrenmenin en iyi yollarından biri podcastlerdir. Daha fazlası için dil öğrenirken podcast nasıl kullanılır adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Sıla Polat

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu