Blog

İşaret Dilini Ücretsiz Öğrenebileceğiniz 3 Youtube Kanalı

isaret-dili-egitim

Yeni bir dil öğrenmek çoğumuz için ilgi çekici. Farklı insanlar ve kültürler tanıma fikri bize cazip geliyor. Peki ya uzaklara gitmeden engelleri ortadan kaldıracak anlamlı bir dil öğrenmeye ne dersiniz?

Dilsel ve işitsel yetilerini kullanamayan işitme ve konuşma engelli bireylerin kendi aralarında veya diğerleriyle iletişim kurmak için el hareketleri, jestler ve mimikler aracılığıyla yaptıkları işaretlerin tümüne işaret dili denilmektedir.

İşitme Engelliler Federasyonu’nun verilerine göre ülkemizde 4 milyonun üzerinde duyma ve konuşma yeteneğinden yoksun kişi var. İşaret dili sadece bu kişilerin kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlamaya yönelik değil. İşaret dilini öğrenmek, bizlere her birinin içinde bambaşka potansiyel, hayaller ve umutlar olan bu işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızla iletişim kurma imkanını sağlıyor. Üstelik işaret dilini öğrenmek yabancı bir dil öğrenmekten çok daha kısa zaman alıyor ve öğrenmesi kesinlikle zor değil.

İlginç bir not: sanılanın aksine işaret dili ülkeden ülkeye hatta bölgeden bölgeye bile farklılık göstermekte. Biz de bu yazımızda sizlerle ulusal işaret dilini öğrenmeye yönelik tamamına internet üzerinden ücretsiz erişebileceğiniz kaynakları paylaşıyoruz:

 

Ev Okulu Derneği

Ev Okulu Derneği’nin Youtube Kanalında oldukça güncel, 12 farklı videodan oluşan ve toplamda 12 saati geçen „Temel İşaret Dili Eğitimi“ adında harika bir oynatma listesi mevcut. Bu eğitimde, Şişli İşitme Engelliler ve Konuşma Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı İşaret Dili Eğitmeni ve Tercümanı Tuğçe Şener, alfabeden mesleklere, duygulardan sayı ve zaman ifadelerine kadar farklı farklı 10 adet ders vermekte. Dersler bol tekrarlı, kolay anlaşılabilir ve oldukça keyifli.

İşaret Dilinin temelini öğrenmek istiyorsanız, bu videolara kesinlikle bir göz atmalısınız.

 

 

 

Titivi

İşitme engellilerle beraber çalışan bir grup arkadaşın işitme engellilerinin dünyasını diğerlerine de tanıtma amacıyla kurduğu Titivi, 10-15 dakikalık eğitim videoları ile işaret dilinin temelini kolaylıkla meraklılarına öğretiyor. Yeni gelişmekte olan bu kanal ilerleyen aşamalarda röportajlar, haberler ve eğitici videolar ile de takipçilerine seslenmek istiyor.

 

 

Meryem Sunna

Meryem Sunna’nın işaret dili üzerine oldukça renkli ve eğlenceli bir kanalı var. Eğitim videolarının yanı sıra işaret diliyle şarkılar ve işaret diliyle şiir okuma denemeleri ile de izleyenlere basit ve keyifli bir şekilde işaret dilini hem sevdiriyor Sunna, hem de öğretiyor. Eğitim videoları 15 dakikayı aşmıyor. Şarkı ve şiir videoları ise oldukça kısa. Günde birkaç dakikanızı bile ayırarak işaret dilini eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bir iki şarkı sonrası sıklıkla kullanılan kelimelerin işaretleri hemen akılda kalıveriyor.

 

İşaret dili için işitme engeli olanlar ile olmayanlar arasında kurulmuş bir iletişim köprüsü diyebiliriz. Bu dili öğrenmek ve anlamak yalnızca işitme engelli olanlar için değil, işitme engellilerle birlikte yaşayan ve onlarla iletişim kurmak isteyen herkes için. Sağladığımız üç farklı ücretsiz kaynaktan işareti hakkında fikir edinebilir ve öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 

Merve Kamay

Proje Yönetimi Okulu Editörü

Kaynaklar:

Boğaziçi Enstitüsühttps://istanbulbogazicienstitu.com/isaret-dili-nedir-nasil-ogrenilir/


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı