Blog

İş Yerinde Değerinizi Artırmanın 7 Yolu

is-yeri-performans

Bir çalışan olarak çalıştığınız kurumdaki öneminizi, işvereninizin ve iş arkadaşlarınızın size verdikleri değeri daha da artırmak istemez misiniz?

– Tabi isterim. Evet. Ama.. bundan ne gibi bir sonuç elde edeceğim ki? dediğinizi duyar gibiyim.

Bugünün fazla rekabet gerektiren iş piyasasında değer verilen bir çalışan olmak, ortalamanın üzerinde bir pozisyona ve yeni iş dağılımı için rakipleri gölgede bırakacak bir potensiyele sahip olmak anlamına geliyor.

Bu da tam anlamıyla, gelecekteki promosyonlar için sizi daha muhtemel bir aday yapmaktadır. Ayrıca, iş yerinizde net ve ölçülebilir bir değer taşıyorsanız, maaş artışı gibi ciddi konuları müzakere edebilme ya da iş güvenliğinizi sağlama gibi ayrıcalıklı konular üzerinde söz sahibi olabilmeniz mümkün.

Şimdi,

Başlamadan önce kabul etmeliyiz ki, bir gecede iş yerinizdeki alışılagelmiş değerinizi artırmanın kesin ve net bir yolu olmayabilir. Fakat, bazı şeylere adım atmak, bir yerlerden başlamak için hala geç değil. İşte sizin için hazırladığımız 7 madde ile öneri listesi;

 

Konfor alanınızın dışına dışın

Patronunuza ya da işvereninize yeni işler üstlenmek için ne kadar istekli olduğunuzu göstermeniz; bulunduğunuz konumda hak ettiğiniz değeri görmenizi ve kolayca sıyrılmanızı sağlayacaktır. Tabi ki kimse sizden her konuda her şeyi biliyor olmanızı beklemiyor, fakat belirli konularda eksiklerinizi kapatmak için azimli ve istekli olmanız kafadan hanenize artı bir puan yazılması demektir.

Peki, neden?

İnsan bünyesi, her gün aynı şeyleri tekrarlamaya ne kadar alışırsa, rahatlama evresine geçerek, yeni görevleri alma konusundaki istikrarı o denli azalacaktır. Her daim, sınırlarınızın ötesine geçmeyi deneyin. Bu durum, yeni görevler almak veya bilmediğiniz şeyleri denemek adına yeni fırsatlar yaratmanıza olanak tanıyacaktır.

Mesela, iş yerinize yeni başlayacak çalışanlara destek olmak adına deneyimli bir ekip oluşturuluyor diyelim. Siz de gönüllü olarak bu grubun bir parçası oluyorsunuz. Unutmayın, konfor alanlarınızın dışına çıkmak, insan ve sosyal iletişim yeteneklerinizin gelişmesi açısından da bulunmaz bir fırsattır.

 

Geri Bildirimlere Her Daim Açık Olun

Kabul edelim ki, her birimiz pozitif geri bildirimlere karşı fazlasıyla açık bireyleriz. Peki ya olumsuz, negatif yorumlar?

Gerçek şu ki, her ikisine de eşit derecede duyarlı olmalısınız. Bu durum, sizi kendi güçlü ve zayıf yönlerini daha iyi bilen, öz farkındalığını kazanmış bir çalışan yapıcaktır. Zayıf yönlerinizin üzerine gittikçe, kişisel gelişiminize yatırım yapmış olacak ve böylece daha iyi bir iş çıkarmaya özen göstereceksiniz.

SHRM and Globoforce’nin 2018 yılında yaptığı araştırma sonuçları, akran geribildirimleri ile performans oranlarındaki artış arasında net bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

 

Başarı Odaklı Bir Zihin Yapısına Sahip Olun

Son zamanlarda LeadershipIQ, insanın motivasyon şekilleri üzerine bir araştırma yaptı ve insanları motive eden ana sebepleri 5 gruba ayırdı;

1- Başarı odaklı insanlar – sürekli kendi kişisel başarılarına meydan okuyan ve her seferinde daha iyi sonuçlar almaya odaklanan grup

2- Güç odaklı insanlar – kararlar alarak ve yeterli sorumluluğu üstlenerek motive olan grup

3- Ortaklık odaklı insanlar – asıl motivasyonu başkalarıyla uyumlu bir ilişki/ortaklık içinde çalışarak elde eden grup.

4- Güvenlik odaklı insanlar – işlerindeki tutarlılığı ve sürekliliği esas alan grup

5- Macera odaklı insanlar – risk almaya ve yeni şeyler keşfetmeye her daim hevesli olan grup

 

Hiçbir motivasyon türü, bir diğerinden daha iyi olmasa da, yapılan analizler; başarı odaklı insanların, yaptıkları işi sevme ve harika sonuçlar elde etme ihtimalinin % 44 oranında daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ve tahmin edildiği gibi bu, işverenlerin de fazlasıyla takdir edeceği bir durum.

 

Peki, sizi ilerlemekten alın koyan ne?

Motivasyon türünüzü keşfetmek için LeadershipIQ sınavına buradan girebilirsiniz.

https://www.leadershipiq.com/blogs/leadershipiq/what-motivates-you

..ve böylece kendinize meydan okumaya ilk adımı atmış olursunuz.

 

Başarı odaklı bir kişi olmadığınız sonucuna ulaşsanız bile, bu durumu kendiniz için günlük veya haftalık küçük hedefler belirleyerek destekleyebilirsiniz.

Unutmayın, ilk adım kendinize “Nasıl daha iyi yapabilirim?” sorusunu sormanız ile başlayacaktır.

Bu küçük hedeflere ulaştığınız her an, hissedeceğiniz memnuniyet bir sonraki adımınız açısından bir ödül ve motivasyon kaynağı olacaktır. Daha zorlu görevler için daha iyi hazırlanacak, konfor alanınızdan çıkmış, özgüveni yüksek bir birey ve çalışan olarak iş ortamınızdaki değerinizi artıracaksınız.

 

is-yeri-motivasyon

 

Profesyonel Sertifikalar Kazanın

Profesyonel sertifikalar, sadece iş ararken değil aynı zamanda sahip olduğunuz iş için beceri ve niteliklerinizin doğrulanmış bir kanıtı olacaktır.

Yani, işinizle ilgili yeni sertifikalar kazanmak, hem aday hem de çalışan olarak değerinizi artıracaktır.

İşte size pratik bir örnek;

Ulusal bir e-ticaret ve lojistik şirketinde dijital pazarlama stratejisti olan Alexandra Tran, Google Analytics yeterlilik sınavına girmişti. Tran, bu durumun iş yerinde yarattığı etkiden son derece memnun kaldığını şu sözlerle belirtiyor; ”Yeterliliğimi aldıktan hemen sonra çeşitli pazarlama projelerine dahil oldum ve 2019’un yaz ayında Pazarlama Müdürü olarak atandım. Bu karar kariyerimde ilerlememe yardımcı olmak adına yaptığım en iyi şeylerden biriydi.”

 

Kişisel veya mesleki gelişim konuları ile uğraşmanın bir başka yararı da profesyonel ağınızı genişletmektir. Pew Araştırma Merkezi, yetişkinlerin neden yaşam boyu bu tür öğrenme aktivitelerine katıldığını araştırdı. Araştırma sonuçları, mesleki gelişmeyi bu yolla takip edenlerin% 65’inin kendi profesyonel ağlarını bu aktiviteler aracılığıyla genişlettiğini ortaya çıkarmıştır.

Tek Günlük Çalışma Atölyelerine Kayıt Olun

İşte size hayat boyu öğrenmeye devam etme konusunda başka bir nokta.

Bazı alanlarda profesyonel sertifika kazanmak uzun vadeli bir eğitim gerektirebilir. Peki, ya bu  vadeye harcayacak kadar vaktiniz yoksa?

Bir günlük atölye çalışmalarına, çevrimiçi olarak sunulan kısa süreli kurslara veya yakınınızda düzenlenen etkinliklerin bir parçası olarak küçük eğitimlere kaydolun. Bu, çevrenizde gelişen önemli konulardan haberdar olmanıza olanak sağlarken aynı zamanda iş yeriniz’de kullanabilmeniz için uygulamaya değer yeni bilgiler öğrenmenizi sağlayacaktır.

 

 

Kutuda Sakladığınız Düşünceleri Ortaya Çıkarma Vakti

Yaratıcı, geleneksel kalıpların çok uzağında bir fikir ortaya atmanız, durumlara farklı bir perspektiften bakabilme ve problemleri daha önce denenmemiş şekillerde çözebilme potansiyeline sahip olduğunuzu gösterir.

İşvereniniz bunu fark ettiğinde sizi kesinlikle takdir edecektir.

Peki, neden?

Yeni, daha deneysel fikirlerle gelmeniz hem çözüm odaklı hem de yaratıcı bir insan olduğunuzu gösterir. Bir şirket içinde kabul edilen norm ve beklentilere fazlasıyla uyduğunuzda , beklenmedik açılardan size doğru ilerleyen problemlerle etkin bir şekilde başa çıkmanız zorlaşır. Kasıtlı olarak kuralları çiğnemeniz gerektiğini söylemiyorum. Fakat bir tık daha açık fikirli olmak, çözüm arama sürecinde elinizi daha da kolaylaştıracaktır.

 

 

Değerinizin Düşmesine Sebep Olan Davranışlardan Kaçının

Bu aşamada, iş yerinizde bir tık daha değer gören bir çalışan olabilmeniz için gereken 6 yolu zaten biliyorsunuz. Fakat, değerinizin düşmesine sebep olabilecek şeylerin de farkında olmanız gerekir. Ve tabii, bu davranışları ortadan kaldırmanız da gerekecektir. En sık görülen hatalardan bazıları;

– Çok fazla şikayet etmek

– Takım oyuncusu olmamak

– Genellikle işe geç gelmek

– Görevlerle yeterli etkileşimin olmaması

– Dedikodu gibi moral bozabilecek şeylerde yer almak

– Kötü alışkanlıkları tespit edememek ve dolayısıyla onların üzerinden gelmek için herhangi bir girişimde bulunmamak

– Şirket politikalarını bilerek yok saymak

2018 yılında SailPoint’in yaptığı bir araştırma sonucu, yukarıda belirtilen son iki nokta özellikle siber güvenlik açısından bazı problemler doğurmaktadır. Araştırma; çalışanların yaklaşık dörtte üçünün ticari ve kişisel hesapları için kullandıkları şifreleri tekrar kullandıklarını belirtmiştir. Ayrıca bilgi teknolojileri departmanının yardımı ya da onayı olmadan iş yerinde kullandıkları bilgisayarlara yeni yazılım yüklediklerini de söylemiştir.

Peki, sen ne düşünüyorsun?

Bu yazıda belirtilen 7 ipucu, işvereniniz için sizi daha değerli hale getirmek adına uygulanabilir stratejilerden oluşmaktadır. Buna ek olarak, sizi çok yönlü, açık fikirli ve çözüm odaklı bir insan yapan şeyler kendinizle daha fazla gurur duymanıza da katkı sağlayacaktır.

Peki ya siz, iş yerinizde değerinizi artırmak için hangi stratejileri kullanıyorsunuz? Mesleki gelişim için nelerin daha önemli olduğunu düşünüyorsunuz? Yukarıda bahsedilen maddeleri daha önce uyguladınız mı? Ne gibi sonuçlar elde ettiniz? Yorumlarınızı heyecanla bekliyoruz!

 

 

Beste Gizem Cicioğlu

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı