BlogKariyer

İş Görüşmelerinde Gelebilecek 5 Sürpriz Soru ve Cevapları

İş Görüşmelerinde Gelebilecek sorulara hazırlıklı olarak mülakatlarda rakiplerinizden bir adım öne çıkabilirsiniz. Yeni bir iş arıyorsanız, özgeçmişinizi güncellemek ve düzenlemek, LinkedIn profilinizin başvurularınızı desteklediğinden emin olmak ve hedef alanınızda profesyonellerle ağ kurmak için zaman harcıyorsunuz demektir. Şimdi, mülakatlara hazırlanmaya başlamak için hazırsınız, bunlar arasında muhtemelen karşınıza çıkacak olan durumsal sürpriz sorulara cevap vermeyi de içerir.

Durumsal mülakat soruları işverenler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Bunlarla tanışık değilseniz, durumsal sorular, iş yerinde ortaya çıkabilecek belirli durumlarla nasıl başa çıkacağınızı sorgular. Örneğin, karmaşık bir müşteri hizmetleri konusunu nasıl ele alacağınız veya son dakika tamamlamanız gereken bir proje verildiğinde ne yapacağınız sorulabilir.

Bu mülakat soruları korkutucu olabilir, ancak hazırlıklı değilseniz amaçlanan etkisi yaratamazsınız. Unutmayın, bu sorular size kişiselleştirilmiş ve ilgili bir şekilde rakiplerinizden ayrılma fırsatı verir.

Mülakatçı, düşünme sürecinizi anlamak ve eğitiminizi ve deneyiminizi gerçek dünya bağlamlarında uygulama yeteneğinizi değerlendirmek istiyor. İşe alım yöneticisiyle uyumlu hikayeler paylaştığınızda, sadece özgeçmişinizle elde edebileceğinizden çok daha iyi bir izlenim bırakırsınız.

İş Görüşmelerinde Gelebilecek 5 Sürpriz Soru ve Cevapları

1. Geçinmesi zor olan bir iş arkadaşınızla çalışmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatır mısınız?

Bir perakende satış elemanı olarak, hayatın her kesiminden insanlarla çalışmaya alışkınım. En zorlu deneyimlerimden biri, benimle sürekli aynı fikirde olmayan bir iş arkadaşımla çalışmak zorunda kaldığım zamandı. Sakin kalmak kolay değildi ama olumlu bir tavır sergilemenin ve profesyonel kalmanın çok önemli olduğunu biliyordum.

Çoğundan çok daha agresif olan iletişim tarzına maruz kalmak zordu ve onun farklı yönlerine bakarak bazı mükemmel fikirleri olduğunu keşfettim. Onunla çalışmanın kolay olduğunu hiçbir zaman düşünmesem de, üretken olmamızı sağlayan farklılıklarımıza saygı duydum.

2. Zor bir müşteriyle uğraşmak zorunda kaldığınız bir zamanı bizimle paylaşır mısınız?

Bir zamanlar aldığı üründen son derece memnun olmayan bir müşterim vardı. Bağırıyorlardı ve bir yöneticiyle konuşmak istiyorlardı. Savunmaya geçmek yerine endişelerini dikkatle dinledim ve durumlarıyla empati kurdum. Sorunu çözmelerine yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımı açıkladım ve müşteriyi memnun eden ve durumu dağıtan bir çözüm önerdim.

Müşteri mutlu ayrıldı ve ben de durumun büyümesini engelleyebildim. Bu deneyim bana zor durumlarda sakin kalmanın ve müşteri şikayetlerine yaratıcı çözümler bulmanın önemini öğretti. Müşteri ilişkilerinde müşterinin kendini önemsenmiş hissetmesi ve empati gerçekten çok önemli.

3. Tam olarak eğitim almadığınız bir liderlik rolünü üstlenmek zorunda kaldığınız bir zamanı paylaşın.

Önceki işimde pazarlama asistanı olarak çalıştım. Ekip liderimiz beklenmedik bir şekilde ayrıldığında, yerime biri bulunana kadar ekibin liderliğini üstlendim.

Bu, liderlik becerilerimi göstermeme izin veren geçici bir pozisyondu. Ekibimi başarıyla motive ettim ve tüm projelerimizi zamanında tamamladım. Bir ekibe liderlik etme deneyimim bana net iletişimin ve delegasyonun önemini öğretti. Ayrıca zor durumlarla nasıl başa çıkacağımı ve bir ekip içindeki çatışmaları nasıl çözeceğimi öğrendim.

Genel olarak, geleceğin lideri olarak büyümeye odaklanmam gereken yeri de fark edebildiğim için, kariyer gelişim planımı şekillendirmeme yardımcı olan harika bir öğrenme deneyimiydi.

Most Common Interview Questions 2023

4. Çok fazla bilgiye sahip olmadan zor bir kararla karşı karşıya kaldınız mı? Ne yaptınız?

Aldığım en zor kararlardan biri, başka bir şirketten gelen iş teklifini kabul etmek veya mevcut işverenimde kalmaktı. Diğer rol daha iyi bir maaş ve yan haklar sunuyordu. Yine de, iş hayatında oldukça kısa bir süre geçirdikleri için aynı uzun vadeli istikrara veya öğrenme ve büyüme fırsatlarına sahip olacağından emin olmadığım daha küçük bir girişimdi.

Kariyer hedeflerimi düşündüğümde, mevcut işverenimle büyümek için daha fazla potansiyele sahip olduğumu hissettim. Nihayetinde kariyer gelişim planım için en iyi kararı verdim ve bu kararı vermek için sahip olduğum kaynakları kullandım.

5. Zorlu bir teslim tarihini karşılamak için stresle başa çıkmanız gereken bir zamandan bahsedin.

Karşılaştığım en zorlu durumlardan biri, üniversitenin son yılında tezim üzerinde çalışırken oldu. Projeyi zamanında tamamlamak ve tüm gereksinimleri karşılamak için büyük bir baskı altındaydım.

İşleri daha da kötüleştirmek için, odaklanma yeteneğimi etkileyen kişisel sorunlarla da uğraşıyordum. Baskıya boyun eğmek ve okulu bırakmak yerine, stresimi yönetmek için çok düzenli bir program ve yaklaşım oluşturdum. Stres yönetimi için egzersiz ve programlı molalardan yararlandım ve günlük olarak temel zaman yönetimi stratejime odaklandım.

Mülakatlarda STAR Tekniği Nedir

İş Görüşmelerinde Gelebilecek Diğer Sorular

  • Bana iş görevlerinizin ötesine geçtiğiniz bir zamandan bahsedin.
  • Beğenilmeyen bir karar vermek zorunda kaldığın bir zamandan bahset.
  • Bana iş yerinde zorlu bir durumla karşılaştığınız bir zamanı anlatın.
  • Bir müşterinizi veya iş arkadaşınızı farklı bir yöne gitmeye ikna etmek zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın.
  • İş yerinde ek sorumluluklar aradığınız bir zamanı bana anlatın.
  • Bana karmaşık bir projeyi yönetmeniz gereken bir dönemden ve çözüm önerilerinizden bahsedin.
  • Bana bir ekip içindeki çatışmayla uğraşmak zorunda kaldığınız bir olayı anlatın.
  • Bana etkisiz bir lider için çalışmak zorunda kaldığın bir zamandan bahset.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu