BlogOnline Kaynaklar

İnternet Hızınızı Nasıl Ölçebilirsiniz?

İnternetin hem iletişim hem de iş dünyası için her geçen gün daha kritik bir rol oynamaya başladığı günümüzde, internet hızı, internet ile ilgili ölçümlerden en önemlisi konumundadır.  Yavaş bir bağlantı, veri akışında ciddi problemlere neden olabileceği gibi eğlence amacıyla internet kullanan kullanıcılar için de problemli bir durumdur. Örneğin, bir oyun oynarken sizin oyundan düşmenize neden olabilir ya da bir filmi izleyememenize neden olabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı, internet hızı kritik bir konudur.

İnternetinizin yavaş olduğunu düşünüyor veya internet hızınızın ne olduğu hiç bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız, internet hız testi yaparak bağlantı hızınızı öğrenebilirsiniz. Bağlantı hızını ölçmenizi sağlayacak farklı internet siteleri mevcuttur. Bu siteler arasında, geniş kitleler tarafından kabul göreni ise speed.one sitesidir. Bu site, internet hızınızı doğru olarak gösterir ve hem upload (karşıya yükleme) hem de download (indirme) hızınızı net olarak öğrenmenizi sağlar.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür

Speed.one ile internet hızınızı ölçmek oldukça tekdüze ve interneti çok sık kullanmayanların bile rahatça yapabileceği kolaylıkta bir işlemdir. Aşağıdaki adımları takip ederek internet hızınızı ölçebilirsiniz.

  1. Speed.one adresine gidin
  2. Ekranın ortasında görülen “GO”tuşuna basın
  3. Ölçümün yapılmasını bekleyin
  4. Sonuç değerlerini kaydedin

İnternet hız testi bu adımların yerine getirilmesi ile tamamlanır. Eğer kullandığınız tarifenin sunduğundan daha düşük bir hız gördüyseniz, servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek bir sorun olduğundan bahsedebilirsiniz. Eğer internet hızınız tarifenizin sunduğu hıza uygunsa fakat bu bağlantı hızı sizin için yavaş kalıyorsa, servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek farklı bir tarifeye geçmek istediğinizi söyleyebilir ya da servis sağlayıcınızı değiştirebilirsiniz.

İnternet Hızını Etkileyen Faktörler

İnternet hızı her ölçümde aynı çıkmayabilir. Fakat bu tek başına bir sorun değil, doğal bir durumdur. Zira, internet hızını etkileyen birçok faktör vardır ve bunlar nedeniyle internet hız testi sonuçları farklı denemelerde değişebilir. Bu faktörleri de şöyle sıralayabiliriz.

İnternet Servis Sağlayıcı

İnternet hızını etkileyen faktörlerin en başında servis sağlayıcı gelir denebilir. İnternet servis sağlayıcı, internet bağlantınızı sağlayan telekomünikasyon firmasıdır. Servis sağlayıcılar arasında kalite farkı vardır ve bu nedenle de sundukları bağlantı hızları değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse, Turkcell kaliteli hizmet sunan bir internet servisi sağlayıcısı olarak son zamanlarda öne çıkmaktadır.  Türkiye’nin birçok noktasını kapsayan bir fiber internet ağı mevcuttur. Aynı zamanda, sunulan internet tarifleri de özellikle hız olarak kullanıcıları memnun eder. 10 Gbps’ye kadar hıza ulaşmanızı sağlayan tarifeleri vardır. 

İnternet Tarifesi

İnternet servis sağlayıcı kadar, bu sağlayıcının sunduğu paketlerden hangisini tercih ettiğiniz de internet hızı konusunda önemli bir faktördür. Örnek vermek gerekirse, yukarıda söylediğimiz gibi Turkcell iyi bir servis sağlayıcı olarak öne çıkmaktadır ve hızlı internet tarifeleri de sunar. Fakat, 10 Gbps hız sunduğu paketleri olduğu gibi, 16 Mbps hız sunan tarifeleri de vardır. Eğer sizin kullandığınız paket 16 Mbps hızını sunan bir tarifeyse, internet hız testi sonucunuz da doğal olarak bu civarda olacaktır.  Bu nedenle eğer yüksek hız istiyorsanız bu hızı size sağlayacak bir servis sağlayıcı ve tarife seçmeniz gerekir.

Çevresel Faktörler

Sadece servis sağlayıcınız ve kullandığınız tarife değil, kimi çevresel faktörler de internet hızı üzerinde son derece etkilidir. Örneğin, bulunduğunuz bölgede fiber altyapısı zayıfsa, fiber internetten istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Ya da hava durumu şartları zaman zaman internet bağlantısının kalitesini etkileyebilir. Bununla birlikte, internetin aktarıldığı kabloların zarar görmesi, çevredeki bir sorundan ötürü yer altından geçen fiber kablolarda sorun yaşanması gibi durumlar bağlantı kalitenizi etkileyebilir. Fakat bu gibi durumlar daha ender görülen ve genelde geçici durumlardır. Asıl önemli faktörlerin internet servis sağlayıcısı ve kullandığınız tarife olduğunu unutmamak gerekir.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu