BlogYurt Dışı Eğitim

İngiltere’de Uygun Ücretli Üniversiteler

İngiltere yurt dışında okumak için en yaygın tercih edilen ülkelerden biri. Övündükleri çok kültürlülükleri ve uluslararası tanınmış üniversiteleriyle tüm Dünya çerçevesinde insanlar İngiltere’de eğitim almaktadır. Genel kanı İngiltere biraz pahalı bir ülke ve İngiliz üniversiteleri düşük maliyetli değil. Açıkçası, bu kısmen doğru. Eğitim harçları İngiliz eğitiminin pahalı olmasının tek sebebi değil çünkü aynı zamanda yaşam giderleri de pahalı. Londra özellikle gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrenciler için Dünya’daki en pahalı öğrenci şehri. Londra’da yer alan çoğu üniversite, Londra dışında yer alan üniversitelere göre oldukça pahalı.

Ayrıca, yaşam giderlerinizden nasıl tasarruf edeceğiniz de artı puan. Buna rağmen, ucuz ve karşılanabilir üniversiteler var olduğundan ümidinizi kaybetmenize ve eğitimin kalitesinden ödün vermenize gerek yok.

Her ne kadar bazı İngiliz üniversiteleri ucuz olmasa da çoğu karşılanabilecek eğitim harçları sunar. Kısacası eğer siz de banka hesabınızda boşluk oluşmadan eğitim almak istiyorsanız, İngiltere maddi açıdan karşılanabilir üniversiteleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bu yazı güzel bir ülkede okumak isteyen uluslararası öğrencilere en uygun İngiliz üniversitelerini getiriyor. Bazı uygun fiyatlı üniversitelere bakalım;

Middlesex Universitesi- Middlesex İngiltere’nin Londra şehrinin kuzeybatısında Hendon’da yer alır. Bu üniversite yaklaşık £10.000-£12.000 arası lisans eğitim ücreti ile en ünlü ve uygun üniversitelerden biridir ve lisansüstü eğitimde 13.000£’dan 16.000£’a kadar ücret talep ediliyor. Middlesex Üniversitesi 2021 Dünya Üniversite Sıralamalarında sırada yer alıyor.

Newcastle Üniversitesi– Newcastle Üniversitesi müsrif bir yerde yer alıyor,İngiltere Newcastle’da. Bu üniversite aynı zamanda ünlü Russel Üniversite Grubunun bir parçasıdır. Üniversite mezunları için kurs ücreti yaklaşık £17.000£-£23.000 arasında. Üniversite; ücretini ödeyemeyecek olan öğrenciler için muafiyet ve burslarla ünlü aynı zamanda profilinize göre ücreti £4000-£5000’a kadar hafifletme payı da var. Bu heyecan verici değil mi?

Southampton Üniversitesi- Southampton, Russel Grubunun bir parçası ve geleneksel bir üniversite.Southampton Üniversitesi; İngiltere Southampton’da yer alan bir araştırma üniversitesi. 2021 yılında Dünya Üniversite Sıralamaları’na göre   Sırada ve 2021 tüm sıralamalarda 17. sırada yer almaktadır. Üniversite ücretleri yaklaşık olarak £19.000-£25.000 arasında  değişir. Bu üniversite Russel Grubunun bir parçası olarak uygun üniversitelerden biri ve size maksimum £5000’a kadar burs hakkı sunuyor. İngiltere’deki en iyilerden biri, Southampton üniversitesi kesinlikle listenizde olması gerekenlerden biri. 

Aston Üniversitesi- Aston Üniversitesi mükemmel burslar sunuyor. Bu üniversite İngiltere’nin en ünlü üniversitelerindendir. Aston Üniversitesi İngiltere’de Birmingham şehir merkezinde yer alan bir devlet araştırma üniversitesidir. 2021 dünya sıralamasında 501.-500. Sıradadır. Aston Üniversitesi ile ilgili en iyi şey üniversitenin öğrencilere farklı borçlar ve krediler sunması böylece herkes finansal bir bariyer olmadan eğitime ulaşabilir. Harçlar £16.000-£19.000 arasında değişiyor. Öğrenciler £300-£5000 arasında burs alabiliyor. 

Teesside Üniversitesi – Teesside Üniversitesi öğrenci memnuniyet oranına göre İngiltere’nin en iyi ilk on Üniversitesi’nden biri. Teesside Üniversitesi; Times’ın Yükseköğrenim Üniversite Listesi’ne giren ilk ve tek modern üniversite. Bu üniversite kaliteli eğitim veren kurum ününe sahip. Ücretler lisans programları için £10.750 ve lisansüstü programlar için £11.000’a kadar düşük. 

London Metropolitan University – Bu üniversite Londra’da yer alır. Okul ücretleri lisansüstü ve lisans programları için £14.000-£16.000 arasında değişir. Üniversite yeteneklerinizi geliştirmek için mükemmel bir yer. Bu üniversite mükemmel araştırma olanakları sağlıyor.

Bolton Üniversitesi – Bolton Üniversitesi görsel sanatlar da bazı özel dereceler sunar ve aynı zamanda dünyada ilk %14 üniversite arasındadır, İngiltere’de 118. Sırada 2021 Dünya sıralamasında 2347. Sıradadır. Ayrıca Bolton üniversitesi; Üniversiteler arası olarak numaralandırılmıştır. Üniversite ücretleri hem lisans hem de lisansüstü programlar için £11.000’a kadar düşer. Aynı zamanda üniversite uluslararası vakıftan yaklaşık yıllık £8500 ücreti sunuyor. 

Surrey Üniversitesi – Surrey Guildford’da yer alır. Surrey Üniversitesi Dünya Üniversite sıralamasında 267. sıradadır ve 2021 Dünya sıralamasında 34. Sıradadır. Üniversite ücretleri programlar için £14.000-£16.000 pound arasında değişiyor. Aynı zamanda üniversite en iyi fakülteleri ve mükemmel bursları sunuyor. Surrey Üniversitesi, okumak için mükemmel bir yer.

Stirling Üniversitesi – Stirling İskoçya’da yer alır. Bu güzel bir üniversite ve İskoçya’nın merkez kuşağında yer alır. Stirling’in harika bir kadrosu ve 7 gün 24 saat açık kütüphanesi vardır. Öğrencilerin kabul ettiği burs £4000 kadar oluyor. Programlar için toplam harç ücretleri yaklaşık £1170 oluyor. Bu üniversite işletme alanında uzmanlaşmıştır.

Strathclyde Üniversitesi – Üniversite İskoçya Glasgow’da yer alır. Bu üniversite psikoloji alanında uzmanlaşmıştır. Strathclyde aynı zamanda öğrencilere harç ücretlerine karşı çok iyi burslar sağlıyor. Burada okumak için ortalama ücret £15.000-£17.000; bunun dışında tam zamanlı £5.500’a kadar öğrenim kredisi almak için seçilebilirsiniz. Strathclyde Üniversitesi’nde uluslararası öğrencilerin stajlarını da kapsayan farklı burslar da var. Üniversite odaklı burslar dışında, birçok farklı kuruluş bursları da var.

Pahalı olmayan, ucuz ve uygun üniversiteler radarımızda bir çok farklı üniversite bulunmakta. Yukarıda bahsedilen üniversiteler konum, tanınmış kadro ve çok iyi olanaklara odaklı en iyi bazı üniversiteler.

H.ECEM KİBAR

Proje Yönetim Okulu Yazarı

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu