BlogDil Öğrenimi

İngilizce Öğrenirken Kelime Bilginizi Geliştirmek İçin 7 Etkili Yöntem

Günümüz teknoloji çağında İngilizce öğrenmek artık bir zorunluluk haline geldi diyebiliriz. Bundan 20 yıl önce İngilizce bilmek, iş yaşamında sizi bir adım öne çıkaracak en önemli niteliklerden biriyken, bugün uluslararası şirketler ikinci bir yabancı dil bilen adaylara daha çok şans veriyor.

Peki, İngilizce öğrenirken en önemli hususlardan biri olan kelime dağarcığınızı nasıl geliştirebilirsiniz? Kelime bilgisi, daha iyi bir iletişim kurmak ve dil öğrenmek için ilk adımlardan biridir. Bu nedenle İngilizce öğrenirken de üstünde durmanız gereken ilk konu kelime dağarcığınız genişletmek olmalıdır. Gelin en etkili 7 yönteme birlikte göz atalım.

Bol bol okuyun!

İngilizce çizgi romanlar, dergiler, gazeteler… Ne kadar çok okursanız, o kadar çok kelime öğrenirsiniz. Başlangıç için bu materyaller, size yeni kelimeler sağlayacaktır, ancak bu size yeterli gelecek mi? Kapasitenizi arttırmak ve kelime bilginizi günlük yaşamın ilerisine götürmek istiyorsanız, romanlar ve akademik makaleler tam size göre olacaktır.

Elinizin altında bir sözlük olsun!

Yeni kelimeler öğreniyorsanız, kesinlikle bir sözlük bulundurmalısınız. İngilizce öğrenme maceranız süresince sahip olacağınız sözlük, yeni bir kelime ile karşılaştığınızda ilk bakacağınız yer olacaktır. Bunun için cep telefonlarınıza yükleyeceğiniz, mobil uygulamalardan da faydalanabilirsiniz, ama size önerimiz kaliteli bir İngilizce sözlüğün her zaman yanınızda olması ve öğrendiğiniz kelimelerin altını çizerek tekrar etmeniz olacaktır.

Bir hedef belirleyin!

Kendinize bir hedef belirleyerek kelime bilginizi arttırmaya çalışabilirsiniz. İngilizce öğrenmek için yola çıktıysanız, ilk aşamada her gün bir kelimeyi öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Birçok insan yeni bir kelime öğrenmek için farklı teknikler kullanır, en bilinenlerden biri de kelimeyi sık sık cümleler içinde kullanarak hafızanıza kaydetmek olacaktır. Bunu yaparken kendinizi günde bir kelimeyle sınırlandırmayıp zamanınız varsa iki ya da üçe çıkarabilir, öğrenciyseniz hafta da 2-3 olarak kendinizi ayarlayabilirsiniz.

Sohbet edin!

İngilizceyi yeni öğrenmeye başlayanların en büyük sorunu, bunu yaparken başkalarıyla sohbet etmek ya da pratik yapmak için birileriyle konuşmaktan utanmaları ve çekinmeleridir. Aslında tam tersini yapmalı, başkalarının hata yaptığınızda sizinle ilgili önyargılı davranacağını düşünmeden kendinize anadili İngilizce olan arkadaşlar bulmak olacaktır. İnternet, bu açıdan size mükemmel fırsatlar sunacaktır.

Not alın!

Birileriyle sohbet ederken, bir film izlerken ya da bir kitabı okurken kesinlikle elinizin altında bir not defteri bulundurun. Böylelikle yeni öğrendiğiniz bir kelime olduğunda hemen not ederek ezberleme alıştırmalarınıza ekleyebilirsiniz. Kelimelerinizi ilgi duyduğunuz ya da eğitim aldığınız bölümle ilgili farklı konular üzerine kategorilere ayırabilirsiniz. Bunu yaptığınızda emin olun, öğrendiğiniz yeni kelimeler sürekli elinizin altında olacak ve onları sıklıkla cümleler içerisinde kullanarak kolayca ezberleyebileceksiniz.

Online ve Mobil Kaynaklardan Yararlanın

Son dönemde online ve mobil eğitim uygulamaları oldukça revaçta. Hem IOS hem Android platformlarında birçok ödüllü İngilizce eğitim uygulaması mevcut. İnternette arama yaptığınızda da ücretsiz seçenekler de bulunan İngilizce kelime eğitimlerini bulabilirsiniz.

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu