Eğitim & Etkinlik

İklim Tema Eğitim Platformu

İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğinde ve Türkiye’de bir ilk olan “İklim Değişikliği Eğitimi Portalı”nı bugün gerçekleştirdiğimiz basın toplantısıyla kamuoyuna duyurduk. Basın toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanımız Deniz Ataç, Millî Eğitim Bakanlığı Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Dr. Ayşe Kula ve TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Özgür Bolat’ın katılımıyla gerçekleşti.  İklim TEMA Eğitim Portalı ile etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz iklim değişikliği konusunda okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademesindeki çocukların farkındalık geliştirmelerini hedefliyoruz.

Bir öğretmenin ağaçlara duyduğu sevgi; bir çocuğun hayatı boyunca ağaçları yakından tanıyıp sevmesini, yıllar içinde topladığı tohum ve fidanlarla binlerce insana ilham veren bir arboretum yaratmasını ve doğayı korumak için bir halk hareketini başlatmasını sağlayabilir. Ekolojik okuryazarlık becerileriyle doğayı okuyabilen çocuklar, doğayla güçlü bağlar kurarak enerji kullanımının ve tüketimin doğaya etkisini bilebilir. Bu nedenle ekolojik okuryazarlık, yapbozun en önemli parçası olarak önceliklidir ve öğretmenler bu sürecin en önemli rehberleridir. Gezegenimizdeki hızlı ekolojik değişimlere uyum sağlayacak bilgi ve becerileri; doğanın işleyişini ve sınırlarını bilen ve doğayı seven çocuklar, gençler ve yetişkinler hayata geçirebilirler.

İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile TEMA Vakfı tarafından tasarlanan bir doğa eğitimi projesidir. Okul öncesi, ilkokul ve ortaokula giden çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak tasarlanan eğitim içerik ve materyalleri, iklimtema.org eğitim portalında öğretmenlerle buluşturulmaktadır. Projenin amacı; çocukların hava durumu, mevsimler, iklim, iklim değişikliğinin nedenleri ve sonuçları, iklimin insan faaliyetleri sonucunda nasıl etkilendiği ve sürdürülebilir yaşam becerileri hakkında farkındalık geliştirmelerine destek olmaktır.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Etkinlik uygulamaları boyunca çocukların,

  • Hava olaylarını ve etkilerini gözlemlemeleri,
  • İklim ve iklim değişikliği hakkında bilgi edinmeleri,
  • İklim değişikliğinin nedenlerini, sonuçlarını ve etkilerini öğrenmeleri,
  • İklim sisteminin insan faaliyetleri sonucunda nasıl etkilendiği üzerine düşünmeleri,
  • Yaşamı mümkün kılan doğal sistemlerden yola çıkarak, her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve iklimdeki değişikliklerin diğer sistemleri nasıl etkilediği konusunda farkındalık geliştirmeleri,
  • Sürdürülebilir yaşam becerileri kazanmaları,
  • İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için günlük yaşamda uygulanabilecek çözüm önerilerini hayata geçirmeleri hedeflenmektedir.

İklim TEMA Eğitim Portalında okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademelerine yönelik olarak öğretmenler için; etkinlik yönergeleri, eğitici filmler, sunumlar, posterler, e-kitaplar ve uzman yazıları yer almaktadır. Proje materyallerine ulaşmak için “Üye Ol” butonuna tıklayarak portala üye olabilirsiniz. Proje ile ilgili görüş ve sorularınızı iletişim bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.


İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu