BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

Hayatınızı Değiştirmek için 21 Günlük Kişisel Değişim Programı

Hayatınızı değiştirmek ve her gün kendinizi geliştirmek ister misiniz? Bu 21 Günlük Kişisel Değişim Programına girin ve hayal ettiğinizden daha tatmin edici bir hayat yaşarken kendiniz ve sağlığınız hakkında daha iyi hissetmeyi sağlayın. Şimdi atılacak en büyük adım bugün başlamaktır! Vazgeçmek istediğinde, kendine hak ettiğin daha iyi hayatı hatırlat ve devam et!

Hayatınızı Değiştirmek için 21 Günlük Kişisel Değişim Programı

1. Gün Yeni bir hedef belirleyin

Bir şeyi başarmak veya elde etmek istiyorsanız, önce üzerinde çalışacağınız bir hedefiniz olmalıdır. Şimdi hedef(ler)inizi yazmak ve ona neden ulaşmak istediğinizi anlamak için biraz zaman ayırın. “Neden” sorusunu sormak, motivasyonunuz durduğunda sizi itecek olan şeydir. Hedefinizi yazdıktan ve amacı bulduktan sonra, hedeflerinizi daha küçük adımlara ayırmayı deneyin ve her biri için son tarihler belirleyin. Gerçekçi bir plana sahip olarak ve her gün gerekli aksiyonları alarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşacaksınız.

2. Gün Yeni bir şey öğrenmek için her gün bir saat ayırın

Her zaman öğrenmek istediğin ama “zamanın olmadığı” için ertelediğin bir şey var mıydı? Her seferinde paçayı sıyırmak ve kendinize dünyadaki tüm bahaneleri vermek yerine, her gün bir saatinizi öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye ayırmayı deneyin. Ne zaman yeni bir şey başarsak harika hissettiriyor. Ne öğreneceğiniz konusunda fikirleriniz tükendiyse, blog ve eğitim bölümümüzdeki yazılara bakabilirsiniz!

3. Gün Her gün bir eşyadan kurtulun

Minimalist olmak sayısız fayda sağlar ama aynı zamanda çok fazla bağlılık gerektirir. Hepimizin bir başlangıç noktası bulmamız gerekiyor, bu yüzden bu yolculuğa başlamanıza yardımcı olacak bir meydan okuma olarak kabul edin. Artık ihtiyacınız olmayan veya istemediğiniz bir öğeyi bulun ve ister satıyor, ister başkasına veriyor veya bağışlıyor olsun, onun için yeni bir yer bulun. Hayatınızdaki maddesel objeleri küçülttükçe siz büyüyeceksiniz.

4. Gün Bir kitap alın ve her gün bir bölüm okuyun

İnternet, sahip olduğumuz soruların cevaplarının çoğuna sahip olsa da, öğrenmenin en sevdiğim yollarından biri yine de okumaktır. Ortalama bir CEO’nun yılda 52 kitap okuduğu söyleniyor. Bu her hafta bir kitap demek! Hepimizin her gün oturup saatlerce okuma lüksü olmayabilir ama zenginleştirici bir kitaptan günde bir bölüm sizi yormaz.

5. Gün Günlük tutun

Günlük tutma, hedeflerinize ulaşma açısından ilerlemenizi takip etmenin ve ayrıca hayatınızı takdir etmenin ve üzerinde düşünmenin harika bir yoludur. Her gün hiçbir şey değişmemiş gibi görünebilir ama geriye dönüp baktığınızda ne kadar yol kat ettiğinizi ve daha ne kadar ilerleyeceğinizi anlayacaksınız. Geriye dönüp ilerlemenize bakmanın yanı sıra, bu yazma ipuçlarıyla kendinizi daha iyi anlamayı da öğrenebilirsiniz.

6. Gün Her gün 30 dakika egzersiz yapın

Egzersiz eksikliğinin sigara içmek kadar ölümcül olduğu söyleniyor, ancak çoğumuz haftada en az 5 gün egzersiz yapmıyoruz. İşte size meydan okumanız, bu hafta 5 gün boyunca her gün en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Spor salonunda egzersiz yapmak, sabahları koşmak ve hatta ip atlamak olabilir. Daha sağlıklı bir vücut için her gün sadece yarım saat boyunca herhangi bir egzersiz şekli sizi daha iyi hale getirecektir.

7. Gün Yeni bir sabah rutini oluşturun

Bir Pazartesi sabahı hayal edin, alarm sesiyle erkenden uyanıyorsunuz. Belki gün henüz aydınlanmış. Yeterince de uyumuşsunuz fakat üstünüzde büyük bir yorgunluk var. Yataktan çıkmak tam bir işkence, uyanmak için telefonunuzu karıştırıyorsunuz. Artık daha fazla yatakta kalamayacağınız, kalırsanız geç kalacağınız zamanda da kendinizi bir telaş yataktan dışarı atıp, hızlıca hazırlanıp yola düşüyorsunuz. Zaten yorgunluk ve ağrılarla uyanan bedeninizi ve zihninizi uzun bir gün bekliyor. Çok kolay geçmeyecek bir gün. Biliyoruz, akşama kadar tekrar yatağa dönmeyi hayal edeceksiniz.

Size kötü bir haberimiz var, bu yorgunluğun çaresi akşam koşarak yatağınıza girmek değil. Günün nasıl geçeceğinin en büyük belirleyicisi aslında günün nasıl başladığı. Güne enerjik başlamak, sabahlarınıza ekleyeceğiniz küçük rutinlerle mümkün.

8. Gün Yarım saat erken kalkın

Yeni bir sabah rutini ile bunu gerçekleştirmek için her sabah daha erken uyanmamak için hiçbir mazeret yok. Zor olmadı desem yalan olur ama sabah rutinimi takip ettikçe daha fazlasını başarmaya başladım. Bir aydır aralıksız meditasyon yapıyorum, çok daha sağlıklı beslendim VE ilk blogumu yayınladım. Bu senin de başına gelebilir!

Yarım saat erken kalkarak başlayın ve sonunda uyanmak için en rahat hissettiğiniz saate kadar çalışın. Alarmınız için hareketli bir şarkı ayarlamak yardımcı olabilir!

9. Gün Sosyal Medya Detoksu Yapın

İnsanların en çok zaman öldürdüğü ve çok da bir şey kazanmadığı alanlardan biri; sosyal medya! Çevrenizi saran sosyal medya bulutunu biraz aralamak için kendinize bir sosyal medya detoksu başlatabilirsiniz. Sosyal medya detoksu sosyal medyayı tamamen hayatınızdan çıkartmak, hesaplarınızı silmek anlamına gelmiyor. Sadece bu bağımlılıktan kurtulmak için belirli bir süre sosyal medyadan uzaklaşmayı içeriyor.Bu Detoks sosyal medya kaynaklı yaşadığınız olumsuzluklardan uzaklaşmanıza, kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırmanıza,dopaminin etkisini azaltmanıza, hatta yok etmenize olanak verecektir.

10. Gün Yatmadan 1 saat önce fişi çekin

Mavi ışığın uykumuz üzerindeki olumsuz etkilerine dair pek çok araştırma var. Bu nedenle, uyku kalitemizi düşürmemek için yatmadan en az bir saat önce fişi çekmemiz önerilir. Telefonla harcadığınız zamanın yerine yapabileceğiniz bazı akşam aktiviteleri meditasyon, kitap okuma ve hatta yatmadan önce biraz esneme hareketleri olabilir.

11. Gün Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın

Ne zaman öğle yemeğinden önce hızlı bir şeyler atıştırsam kendimi abur cuburlara yönelirken buluyorum. Kendime ne kadar sağlıksız olduklarını hatırlatsam da, acıktığımda onları atıştırmaktan kendimi alamıyorum çünkü hazırlık süresi gerekmiyor. Acıktığım anda onları yiyebilirim. Bu yüzden her sabah bir kutu sağlıklı atıştırmalık (örneğin bir elma, bir salkım üzüm, çeri domates veya dilimlenmiş salatalık vb.) hazırlamak için biraz zaman ayırır ve onları ne zaman istersem kemirmem için işe getirirdim. aç.

12. Gün Mali durumunuzu yönetin

Hayatınızı bir araya getirmenin harika bir yolu, mali durumunuzu bir araya getirmektir. Hesap defterinizi veya bir bütçeleme uygulamasını alın ve bugün mali durumunuzu yönetmeye başlayın. (Hangi uygulamayı kullanacağınızı bilmiyorsanız Fortune City’yi tavsiye ederim. Ücretsiz ve eğlenceli!)

Harcamalarınızı takip ederek ve trendleri anlayarak, paranızın sihirli bir şekilde nereye kaybolduğunu bulabilir ve yüzlerce hatta binlerce tasarruf etmenizi sağlayacak çözümler üretebilirsiniz. Para biriktirmenin yanı sıra, daha fazla para kazanmak için paranızı yatırmanın yollarını da bulabilirsiniz!

13. Gün Kendinizi olumlamalarınızı bir aynaya yapıştırın

Kendinden olumlamalarınızı post-it’lere veya bir parça kağıda yazın ve her gün görebileceğiniz bir yere yapıştırın. Her sabah aynada yüksek sesle okuyun ve tekrarlama yoluyla, bilinçaltınız sizi yavaş yavaş onaylamalarınızı gerçekleştirmeye zorlayacaktır.

14. Gün Yaratıcı bir şeyler yapın

Sanat paletinizi alın ve yaratmaya başlayın! Resim yapmak size göre değilse, her zaman güzel bir boyama kitabı alabilir veya hatta çanak çömlek öğrenmek için bir sınıfa katılabilirsiniz. Yaratıcı yeteneklerinizi sergilemenize ve içinizdeki sanatsal canavarı serbest bırakmanıza izin veren her şey!

15. Gün Bir belgesel izleyin

Öğrenme söz konusu olduğunda okumak yerine video izlemeyi tercih ediyorsanız, ufkunuzu genişletebilecek sayısız belgesel var. Netflix’iniz olmasa bile YouTube’da veya diğer platformlarda kolayca arama yapabilirsiniz. Şahsen Netflix’in “Explained” serisinden hoşlanıyorum. Belgesellerin yanı sıra TED konuşmalarını izleyerek de çok şey öğrenebilirsiniz.

16. Gün Bir şükran listesi yazın

Hayatımızda her gün olan o kadar çok şey var ki, sabah uyanıp başka bir günü görmek için yaşamaktan hızlı ve istikrarlı internete sahip olmaya kadar doğal karşılıyoruz. Minnettar olduğumuz her şeyin bir listesini yazarak, sahip olduklarımızın kıymetini bilmeyi ve onları hafife almamayı öğreniriz.

17. Gün Yeni bir podcast dinleyin

Podcast’ler öğrenmenin harika bir yoludur! Konuşmak istediğiniz yeni bir dil veya başlamak istediğiniz ancak nasıl başlayacağınızı bilmediğiniz bir e-ticaret işi varsa, podcast’ler oldukça işinize yarayabilir. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Benim favorilerimden biri olan “The Mindset Mentor”u denemekten çekinmeyin. Günüme her zaman Rob Dial’ın motivasyonel bir podcast’iyle başlarım.

18. Gün Tüm kaslarınızı gerin

Her günü, tamamen gevşemiş bir şekilde yatağıma düşmeden önce kaslarımı esneterek bitirmeyi seviyorum. Ne zaman esnemeyi bitirsem, işten salıverilmemden kalan stresi ve gerilimi hissedebiliyorum ve bu da sağlıklı bir şekilde uyumamı sağlıyor. Gerginliği azaltmanın yanı sıra, kaslarınızı germek aslında duruşunuzu ve dengenizi iyileştirmeye, güç oluşturmanıza ve ayrıca fiziksel aktiviteye katılırken yaralanma şansınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

19. Gün Konfor Alanınızdan Çıkın

Bunun için tam olarak ne yapmak istediğimi anlamam çok zamanımı aldı. Zorlayıcı oldukları için kesinlikle ertelediğim bazı şeyler vardı. Bu görevleri değerlendirmeye karar verdim ve elbette onları neden ertelediğimi anladım. Konfor alanımın dışındaydılar. Gitmek istediğim bir staj vardı ama bunu yapmaya hiç hazır olmadığım insanlarla iletişim kurmak ve konuşmak anlamına geldiği için sürekli erteliyordum. Ben de çok tembel bir insanım ve staja gitmek, tatillerimi iş için feda etmek anlamına geliyordu ki bu kesinlikle benim rahat bölgemin dışında bir şeydi. Ama sonunda aramaya karar verdim ve UX tasarımı için staj yapmaya başladım. Şimdiye kadar eğleniyorum ve pek çok harika şey öğreniyorum. Bunu yapmaya karar verdiğim için mutluyum.

20. Gün Gönüllü Olun

En son ne zaman birilerini mutlu etmek için gönüllü bir iş yaptınız? Sivil toplum kuruluşlarında ve yardım organizasyonlarında çalışmak sizi gerçekten daha iyi hissettirecektir. Zamanınızı veya kaynaklarınızı gönüllü olarak kullanarak topluluğunuza geri verin. Bölgenizdeki fırsatları araştırın veya değerlerinizle uyumlu bir dernek veya vakıfa üye olmayı düşünün.

Türkiye’de Gönüllü Olmanız Gereken 10 Sivil Toplum Kuruluşu

21. Gün Daha fazla Networking Yapmaya Başlayın

Ağ oluşturma, her profesyonelin yapmayı sevdiği bir şey değildir. Göz korkutucu ve kendini ortaya koymak sinir bozucu. Ancak, ağ oluşturmaya zaman ayırmanın kariyerinizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğini düşünün, güveninizden bahsetmeye bile gerek yok.

İşinizle ilgili atölyelere veya seminerlere katılın ve oradan yeni fırsatlar arayın. İnsanlarla sohbet etmek ve düşüncelerinizi ifade etmek gibi diğer becerileri unutmayın.


İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu