Blog

Hayatınızı Değiştirecek İlham Verici 35 Film

Gerçekten iyi filmler üstümüzde belki de hiç silinmeyecek bir etki bırakırlar. Aralarında Oscar kazananların da olduğu izlenmeye değer 35 filmi sizin için derledik.

Klişe olmamak adına belki de daha önce izlemediğiniz ya da unutmuş olabileceğiniz filmleri de dahil ettik. Sonuç olarak bu derlemede Schindler’ın Listesi, Forrest Gump ve Esaretin Bedeli gibi herkes tarafından tanınan filmleri görmeyeceksiniz. Ama emin olun önerilerimiz onları aratmayacak!

1. Amadeus

 

amadeus-filmi

 

 

Genel hatlarıyla Mozart’ın dahiliğini anlatan bu destansı film izleyenlere adeta hem görsel hem işitsel bir şölen sunuyor.

‘’Bu daha önce asla duymadığım bir müzik. Adeta arzu dolu, adeta karşılanamayacak bir arzu.’’ (Mozart’ın müziğinin bir tasviri)

2. Kral George’un Deliliği

 

film-tAvsiyesi

Ülkesini bir kaosun içine sürükleyen Kral 3.George akıl sağlığını kaybeder. Bu süreçte tahtı korumak gereklidir ve Dr.Willis bu mükemmel dramada her şeyi yoluna koymak için göreve çağrılır.

‘’Pişmanlıkları olmayan bir hayat yoktur ama tesellisi olmayan da yoktur’’ Kral 3. George

3. Mary ve Max

 

mary-ve-max-filmi

 

 

Alışılmışın dışında olan stop motion film. Dünya’nın başka köşelerinde yaşayan iki insanın mektup arkadaşı olup birbirlerinin hayatlarını nasıl etkilediklerini anlatan harika bir animasyon.

4. Prenses Mononeke

 

mononeke-film

 

 

Ghibli Stüdyoları’ndan çıkan nefes kesici bir başyapıt. Genç bir savaşçı olan Ashitaka’nın doğa üstü güçler ve insan dünyası arasındaki dengeyi sağlama çabasını konu alıyor.

‘’İşte nefret budur! Seni ele geçirdiğinde olan budur!’’ Ashitaki

5. Ruhların Kaçışı

 

ruhlarin-kacisi-film

 

 

Öğrenci olan Chihiro yanlışlıkla ruhani dünyaya gönderilir ve orada özgürlüğünü kazanmak için Japon hamamlarında çalışmak zorunda kalır.

‘’Bir kere biriyle tanıştın mı onları asla gerçekten unutmazsın. Sadece hatırlayabilmek için biraz süre geçmesi gerekir’’ (Chihiro’ya verilen bir öğüt)

6. Yazın Kralları

 

yazin-krallari-film

Ailelerinden bıkan üç genç çocuk, onları bekleyen maceraları kucaklayarak ormanda kendi inşa ettikleri evlerinde yaşamaya giderler.

‘’Haklısın, bu resmen bir adam kaçırma. Çocuklarımızı, konservelerimizi ve makarnalarımızı bizden aldılar.’’ Frank (Öfkeli bir baba)

7. Zafere Hücum

 

zafere-hucum-film

1976 yılının Formula 1 yarışlarında geçen heyecan verici bir serüven. James Hunt ve Niki Lauda dünya şampiyonluğu için yarışırlar ta ki bir kaza her şeyi değiştirene kadar.

‘’Deri nakli olduğunuzda terlemek imkansızdır yani gözlerime bir daha terler giremeyecek ki bu da bir sürücü için inanılmazdır.’’ Lauda (kaza sonrası)

8. Aşk Sarhoşu

 

ask-sarhosu-film

 

Alışılmışın dışında romantik bir drama. Adam Sandler’ın eksantrik yalnız tiplemesi Barry Egan’ın Emily Watson’ın canlandırdığı gizemli Lena tarafından baştan çıkarılmasını konu alıyor.

9. Fareler ve İnsanlar

 

fareler-ve-insanlar-film

 

John Steinbeck’in harika romanından sinemaya uyarlanan bu filmde iradesi yüksek George ve zihinsel engelli Lennie’in, bir gün kendi topraklarına sahip olma hayaliyle Amerika’daki çiftliklerde geçen günlerine tanık oluyoruz.

‘’Bizim bir geleceğimiz var. Derdimizi paylaşacak, bizi seven biri var’’ George

 

 

 

10. Kelebek ve Dalgıç

 

kelebek-ve-dalgic-filmi

Jean-Dominique Bauby’nin kendini anlattığı kitabından uyarlanan bu çarpıcı Fransız filmi felç geçirdikten sonra bir hayatının nasıl değiştiğini konu alıyor. ‘’Kilitli Kalma’’ sendromuyla baş etmeye çalışan Bauby tek gözüyle bu başarı hikayesini yazıyor.

11. Mürekkep Balığı ve Balina

 

murekkep-baligi-ve-balina-filmi

 

Boşanmış bir çiftin çocukları olan Walt ve Frank, anne ve babalarının arasında gelişen psikolojik oyunlarla uğraşmak zorunda kalırlar.

12. İllüzyonist

 

film-tavsiyesi

 

Mücadeleci bir sihirbazın Avrupa boyunca yaptığı yolculuklarında genç bir hayranıyla arasında gelişen bağı anlatan Sylvian Chomet’nin animasyon filmi.

‘’Sihirbaz diye bir şey yoktur.’’ Sihirbazın notu.

13. Tersyüz

 

tersyuz

 

Anksiyete bozukluğuyla uğraşan Charlie Kaufman zor bir romanı uyarlamaya çalışan bir senaristtir ve bu süreçte her şey onun için giderek zorlaşır.

‘’Bütün problemlerim ve anksiyetem kimyasal bir dengesizliğe veya bir çeşit sinaps teklemesine indirgenebilir. Bunun için yardım almam lazım. Ama sonuçta hep çirkin kalacağım.’’ Charlie

14. Düşler Diyarı

 

dusler-diyari-film

 

Bu fantastik dramanın 6 yaşındaki Hushpuppy. İçinde yaşadığı toplum çevresel sorunlarla boğuşurken o ise bu yeni dünyaya nasıl adapte olacağını öğrenir.

‘’Biliyorum ki ben büyük, kocaman bir evrenin küçücük bir parçasıyım ve bu her şeyi anlamlı kılıyor.’’ Hushpuppy

15. Pi’nin Yaşamı

life-of-pi-film

Pasifik Okyanusu’nun ortasında verilen bir yaşam savaşı. Pi’nin yanında sahip olduğu tek arkadaşı ise bir kaplan.

‘’Hayat bir şeyleri geride bırakma sürecidir, en acı şey ise bazen hoşça kal bile diyememek.’’ Pi

16. Uyanışlar

 

uyanislar-film

Nörolojist Oliver Sack’in kitabından uyarlanan bu filmde katotonik hastaları uyandıran bir ilacı keşfeden doktor Sayer olarak Robin Williams’ın harika oyunculuğunu görüyoruz.

‘’Biri daha uyandı; insan ruhu herhangi bir ilaçtan daha güçlü ve biz Onu böyle beslemeliyiz: çalışmakla, oyunlarla, arkadaşlıkla, aileyle. Önemli olan onlar.’’ Dr. Sayer

17. Guguk Kuşu

 

guguk-kusu-film

Jack Nicholson’ın canlandırdığı başına buyruk Randal P.McMurphy hapis yatmamak için akıl hastası taklidi yaparak cezasını bir akıl hastanesinde geçirir ve sonu gelmez kargaşalara neden olur.

‘’Cidden kendini ne sanıyorsun deli falan mı? Ama değilsin. Değilsin! Sokakta yürüyen o ortalama dallamalardan daha fazla deli değilsin.’’ McMurphy

18. Straight Hikayesi

 

straight-hikayesi-film

 

 

İkinci Dünya Savaşı askeri Alvin kardeşinin kalp krizi geçirdiğini öğrenir ve onu görmek için yola koyulur hem de traktörüyle.

‘’Seni kardeşin kadar tanıyan başka biri yoktur şu hayatta. Senin kim olduğunu ne olduğunu herkesten daha iyi bilir.’’ Alvin

19. Piyanist

 

piyanist-film

 

 

Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın İkinci Dünya Savaşı döneminde Yahudilerin Naziler tarafında toplanması sırasında verdiği olağanüstü yaşam mücadelesini anlatıyor.

‘’(saatini çıkarır) Al, bunu sat. Yemek zamandan daha önemli.’’ Szpilman

20. Sol Ayağım

 

sol-ayagim-film

 

Daniel Day-Lewis, İrlandalı Christy Brown olarak olağanüstü bir performans sergiliyor. Ciddi serebral felç geçiriyor, ancak dikkat çekici bir yazar olmayı başarıyor.

‘’Bu oğlum Christy Brown. O bir dahi.’’ Christy’nin babası.

21. Hayat Güzeldir

 

hayat-guzeldir-film

Savaşın dehşetinden oğlunu korumak için hayal gücünü kullanan bir babayı konu alan Roberto Benigni’nin muhteşem filmi.

‘’Bu benim hikayem. Bu babamın yaptığı fedakarlık. Bu bana onun hediyesiydi’’ (Oğlu anlatıyor)

22. Şafak Harekatı

 

safak-harekati-film

Gerçek bir hikayeden esinlenilen, Werner Herzog’un yazdığı sarsıcı ve ilham verici bir ölüm kalım savaşı.

‘’Doluyu boşaltın. Boşu doldurun. Kaşınanı kaşıyın.’’ Dieter Dengler

23. Güneş İmparatorluğu

 

gunes-imparatorlugu-film

Genç Brit Jim, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir kampta savaş esiri olur. Yıllar geçtikçe, hayatta kalmaya çalışırken küçük bir çocuktan olgun bir yetişkine dönüşür.

‘’ Önce bir taraf seni besler ve diğer taraf seni öldürmeye çalışır sonra da tam tersi; hepsi zamanlama meselesi.’’

24. Kaçak

 

kacak-film

İki genç çocuk boş bir adada gizemli bir kaçakla tanışırlar. Arkadaşlıkları geliştikçe kanunların adamın peşinde olduğunu fark ederler.

‘’Dünyada işleyen acımasız güçler var çocuklar. İyi, kötü, şans, şanssızlık. İnsan olarak, elimize geçen her fırsatı değerlendirmek zorundayız.’’

25. Yanyol

yanyol-film

Acılı geçen bir boşanma süreci sonrası, zor durumda olan Miles hedonistik arkadaşı Jack’le bir haftasonu şarap tadımına gider. Sonrası ise kaos ve yeni bir aşk.

‘’Tatları, bu gezegendeki en unutulmaz ve göz alıcı ve büyüleyici ve incelikli ve … eski.’’ Miles

26. Truman Show

 

truman-show-film

 

 

Truman Burbank, dünyanın en popüler televizyon şovunun baş kahramanı olduğundan habersiz sıradan orta sınıf bir hayat yaşamaktadır.

‘’Truman’ın kendisiyle ilgi gerçek olmayan hiçbir şey yok. Senaryo yok, yardım kartları yok. Her zaman bir Shakespeare değil tabii ama hakikat bu. Bu hayatın ta kendisi.’’ Christof (şovun yaratıcısı)

27. 127 Saat

 

127-saat-film

 

 

Aron Ralston tırmanış yaparken kolunu kırar ve sinir bozucu bir gerçeklikle başbaşa kalır.

‘’Bu kaya… Bu kaya ömrüm boyunca beni bekliyordu.’’

28. Sevginin Gücü

 

sevginin-gucu-film

 

 

Leon yalnızlığın ve silahların adamı. Birden kendini bir çocuğun sorumluluğunu almış halde bulur ve insani yönünü keşfeder.

‘’Hayatıma neşe getirdin. Mutlu olmak istiyorum. Bir yatakta uyumak, sabit bir yerde yaşamak. Ve sen Mathilda, bir daha asla yalnız kalmayacaksın.’’

29. Sil Baştan

 

sil-bastan-film

 

 

Utangaç Joel ve hedonistik Clementine bir ilişkiye başlarlar, zaten ortak bir geçmişleri olduğunu bilmeden…

‘’Biz de restoranlarda görüp üzüldüğümüz o sıkılmış çiftlerden miyiz? O asla konuşacak iki kelime bulamayan mutsuz çiftlerden?’’ Joel

30. Milyon Dolarlık Bebek

 

milyon-dolarlik-bebek-film

 

Adım adım zirveye giden bir hikaye. Mütevazi bir garson olan Maggie hayatına boksör olarak devam etmeye karar verir ve çok kısa sürede ringlerin yıldızı haline gelir.

31. Savage Ailesi

 

savage-ailesi-film

 

Yolları ayrılmış iki kardeş olan Jon ve Wendy Savage, babalarının bunaması sonucu tekrar birleşirler.

‘’Senin bu çıkışlı saplantıların hep ters etki ediyor ve dürüst olmak gerekirse çok bencilce. Çünkü bunların babamla alakası yok, senle alakalı ve senin suçluluk duygunla.’’ Jon Savage

32. Senden Bana Kalan

 

senden-bana-kalan-film

 

Karısı hastaneye kaldırılınca, varlıklı Matt King ve ailesi başlarına gelen köklü değişikliklere alışmak zorunda kalırlar.

‘’Çocuklarınıza bir şeyler yapmalarına yetecek ama hiçbir şey yapmamalarına yetmeyecek paralar veriyorsunuz.’’

33. Ömrümüzden Bir Sene

 

omrumuzden-bir-sene-film

 

Mutlu bir evliliği anlatan bu İngiliz dramında, hayatlarını idam ettirmeye çalışırken aynı zamanda mutsuz arkadaşlarını nasıl gözlemlediklerini izliyoruz.

‘’Gençler… Her şey gençler için. O barlar, biliyorsun anlamsızca bağrışan gençlerle dolu.’’

34. Lütfen Beni Öldürme

lutfen-beni-oldurme-film

Kafasının içinde her hareketini yorumlamaya başlayan bir ses duyan Harold Crick’in izlenmeye değer değişik bir hikayesi.

35. Yer Çekimi

 

yer-cekimi-film

 

İzlenilmesi kesinlikle gereken 2013’ün heyecan verici bilim kurgusu. Göz alıcı görsel efektleriyle ve uzaya olan ilham veren yaklaşımıyla adeta görsel bir şölen.

‘’Ya oraya tek parça gidip anlatılabilecek en harika hikayeyi yaşayacağım ya da 10 dakika içinde yanarak yok olacağım.’’ Dr.Stone

Dilay Doğru

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

 


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Leon filmi daha kötü anlatılamazdı. Ayrıca filmlere orjinal isimleri yazsanız daha sağlıklı olurdu. Kaçak dediğin film hangisi mesela ? 25 tane türkçeye kaçak adıyla çevrilmiş film çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu