BlogOnline Kaynaklar

Google Yapay Zeka Platformu Bard Nedir?

Google Yapay Zeka Platformu Bard, Google’ın deneysel, sohbete dayalı, gelişime açık AI yapay zeka sohbet hizmetidir. ChatGPT’ye benzer şekilde çalışması amaçlanmıştır, en büyük fark, Google’ın hizmetinin bilgilerini web’den almasıdır.

Çoğu yapay zeka sohbet robotu gibi, Bard da kod yazabilir, matematik problemlerini yanıtlayabilir ve yazma ihtiyaçlarınıza yardımcı olabilir.

Bard, 6 Şubat’ta Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai’den yapılan açıklamada tanıtıldı. Duyuruda Bard tamamen yeni bir konsept olsa da, lansman sırasında AI sohbet hizmeti Google’ın iki yıl önce tanıtılan Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli (LaMDA) tarafından destekleniyordu.

Google Bard, Google I/O 2023’te tanıtılan Google’ın kendi ve en gelişmiş büyük dil modeli (LLM) PaLM 2 tarafından desteklenmektedir.

Google Yapay Zeka Platformu Bard İçin Tıklayınız

Nisan 2022’de piyasaya sürülen PaLM’nin daha gelişmiş bir versiyonu olan PaLM 2, Bard’ın çok daha verimli olmasını, çok daha yüksek seviyede performans göstermesini ve önceki sorunları düzeltmesini sağlayacak.

Bard’ın ilk sürümü, daha az bilgi işlem gücü gerektirdiği ve daha fazla kullanıcıya ölçeklendirilebildiği için LaMDA’nın hafif bir model sürümünü kullanıyordu.

LaMDA, Google’ın 2017’de icat ettiği ve açık kaynaklı sinir ağı mimarisi olan Transformer üzerine inşa edildi. Google’a göre ilginç bir şekilde, ChatGPT’nin üzerinde çalıştığı dil modeli olan GPT-3 de Transformer üzerine inşa edildi.

Google’ın kendi LLM’leri olan LaMDA ve PaLM 2’yi kullanma kararı, Google’ın cesur bir kararıydı çünkü ChatGPT ve Bing Chat dahil olmak üzere şu anda en popüler yapay zeka sohbet robotlarından bazıları GPT serisinde bir LLM kullanıyor.

Google Bard’a kimler erişebilir?

Google I/O’da teknoloji devi, Bard için artık bir bekleme listesi olmayacağını, yani listenin genel halka açık olacağını duyurdu.

Google Bard’ın önceki bekleme listesi 21 Mart 2023’te açıldı ve bekleme listesi, ABD ve Birleşik Krallık’taki sınırlı kullanıcılara sürekli olarak erişim izni verdi.

Bard hangi dillerde mevcuttur?

Google I/O’da Google, Bard’ın Japonca ve Korece’yi destekleyeceğini ve yakında 40 dili daha destekleme yolunda olduğunu duyurdu.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu