BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

En Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Verimli ders çalışma tekniklerini bilmek çalışmalar için verdiğiniz eforun karşılığını alabilmeniz için oldukça önemli. Verimli ders çalışma teknikleri ile hem hızlı öğrenip hem çalıştıklarınızı kalıcı olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için nasıl ders çalışır sorusunu iyi cevaplayabilmek gerekli.  Eğer siz de çalışıyorum ama başaramıyorum, çalıştıklarımı çok çabuk unutuyorum diyorsanız farklı ders çalışma teknikleri size yardımcı olacaktır. Nasıl verimli ders çalışılır birlikte inceleyelim.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

  • Size en iyi gelen öğrenme yöntemini araştırın:

Bazılarımız okuyarak, bazılarımız dinleyerek, bazılarımız ise görsellerle daha iyi öğrendiğini keşfetmiş olabilir. Aynı zamanda doğru teknik farklı dersler için değişkenlik gösterebilir. Örneğin Türkçe dersinde okumaktan daha çok verim alırken matematik dersinde video izlemek daha çok işe yarayabilir.

  • Konu çalışırken uzun notlar almaktan kaçının:

Verimli ders çalışma ile yapılan araştırmalar uzun notlar almanın verimi düşürdüğünü gösteriyor. Bu sebeple yine de not almak istiyorsanız konuya dair anahtar kelimeleri not almak daha faydalı bir yol olacaktır.

  • Pasif öğrenmeden aktif öğrenmeye geçin:

Okurken ya da dinlerken pasif öğrenme sürecini yaşarız. Ancak pasif öğrenmede kalıcılık oldukça düşüktür. Bu da konuyu çalıştıktan kısa bir süre sonra unutmaya sebep olabilir. Konu çalışırken ilk maddede bahsettiğimiz gibi kendinize uygun yöntemi bulmalısınız. Seçtiğiniz yöntemle çalışırken durup kendinize bir önceki sayfada bir önceki videoda ne öğrendiğinizi sorun. Böylece öğrenme sürecinin aktif olarak içinde olabilirsiniz.

Konu ile ilgili sorular çıkarmak ve sonrasında sorular üzerinden çalışmak etkili aktif öğrenme yöntemlerindendir. Soru çıkarıp sorular üzerinden çalıştığınızda artık soruyu aktif olarak yanıtlarsınız. Zihniniz soruyu cevaplarken yeni bağlantılar kurar. Aktif öğrenme için bir diğer yöntem ise öğrendiğiniz konuyu sesli olarak anlatmaktır.  Öğrendiğiniz konuyu birine anlatır gibi sesli anlatmak bilgileri olduğu yerden geri çağırmanızı sağlar. Anlatırken konuya dair bir çerçeve çizersiniz. Bu sebeple çok daha etkili bir öğrenme gerçekleşir.

  • Tekrarları unutmayın:

Psikolog Hermann Ebbinghaus’un öğrenme araştırmaları bize unutma eğrisinden bahseder. Unutma eğrisine göre  tekrar yapılmadığında yeni öğrendiğimiz bir bilgiyi 9 saat içerisinde %60 oranında unuturuz. Bir günün sonunda ise yeni bilginin yaklaşık üçte ikisini unuturuz. Ancak bunu aşmak aralıklı tekrarla mümkün.

Aralıklı öğrenme, aralıklı tekrar nedir?

Aralıklı tekrar; öğrenmenin, kalıcı bilgi edinmenin en iyi yollarından biridir. Konuyu çalıştıktan sonra ilk tekrarınızı 1 gün sonra yapmanız önerilir. Böyle zihninizde kalan yaklaşık %30 oranındaki bilgi yeniden %100’e çıkacaktır. Ardından bir hafta sonra tekrar yapmanız önerilir. Daha sonra ise bir ay sonra tekrar yapabilirsiniz.

Sınavdan bir gece önce çalışıp sonra tüm çalıştıklarınızı unuttuğunuz olmuştur. Bunun sebebi konuyu tek seferde çalışmak, aralıklı öğrenme yapmamak. Ancak eğer derste konuyu öğrendikten sonra ödevlerinizi yapmış ve soru çözmüşseniz konunun uzun süre aklınızda kaldığını bilirsiniz.

Aralıklı tekrara bir örnek olarak soru çözümünü verebiliriz. Sorular hem aktif öğrenme hem aralıklı tekrar için en iyi yöntemlerden biridir. Örneğin konuyu çalıştıktan bir gün sonra ve bir hafta sonra konuya dair testleri çözebilirsiniz.

  • Soru çözümüne ve soru sormaya önem verin:

Elbette yalnız soruyu çözmek bir yere kadar etkili olacaktır. Yapılamayan soruların peşine düşmek de sürecin önemli bir parçası. Yapamadığımız sorular konu ile ilgili bilgi eksikliği ya da tekniği bilmemekten kaynaklanabilir. Yapamadığınız soruları öğrendiğinizde zihniniz eksik noktaları birleştirecek ve daha iyi bağlantılar oluşturarak kalıcı öğrenmeye yardımcı olacak.

Her zaman bize soruyu anlatacak birine ulaşmak ise kolay olmayabiliyor. Bu sebeple soru çözüm uygulamalarından destek almak bu işi oldukça kolaylaştıracaktır. Önerdiğimiz soru çözüm uygulaması ise Kunduz. 15 dakikada cevap alabilmeniz, anlamadığınız sorularda eğitmenle iletişime geçerek çözümü detaylandırmanıza imkan sağlıyor. Böylece oldukça aktif ve kişiselleştirilmiş bir öğrenme süreci yaşamanıza olanak sağlıyor. Buradan Kunduz soru çözüm uygulamasını inceleyebilir ve 4 milyon öğrenci gibi sorularınıza detaylı açıklamayı bulabilirsiniz. Aynı zamanda uygulama içinde bulunan konu anlatım videoları ile konu tekrarlarınızı ve çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz.

Verimli ders çalışma tekniklerini sizlerle paylaştık. Eğitim hayatınız ve öğrenmek istediğiniz tüm konularda verim alabilmek için verimli ders çalışma yöntemlerini bilmek oldukça önemli. Öğrenme aşamasında sabır göstermemek sadece video izlemek, soruların doğru cevaplarını öğrenmemek daha kolay gözükebilir. Ancak sonrasında unutma ile sonuçlanacağından verimli değildir. Bu sebeple size en uygun yöntemleri araştırmanızı ve kalıcı öğrenmeye çalışmanızı öneririz. Bol verimli çalışmalar!

Kaynak


İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu