BlogOnline Kaynaklar

En İyi Online 10 Yapay Zeka Eğitimi

İşletmelerin her gün ChatGPT ile para kazanmanın yeni ve yaratıcı yollarını bulmasıyla birlikte Yapay Zeka Eğitimi kurslarının giderek daha fazla rağbet görmesi şaşırtıcı değil.

Her türden endüstrideki çalışanlar, meydana gelen hızlı teknolojik değişimlere paralel olarak kendilerini geliştirmek istiyor. Neyse ki Microsoft ve Google gibi şirketler, bazı yüksek öğretim kurumları gibi ücretsiz yapay zeka eğitim kursları sunuyor.

Mevcut en iyi Yapay Zeka Eğitimi kurslarının yanı sıra mevcut iş piyasasında yapay zeka hakkında bilgi edinmenin faydalarını ele alıyoruz. Yüzlerce veya binlerce dolara mal olan ücretli derece kursları yerine, işinizdeki rolünüze veya kariyerinize hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

En İyi Online 10 Yapay Zeka Eğitimi

Google Üretken Yapay Zeka Öğrenme Yolu (10 Kurs)

Gerçek öğrenim saatleri açısından mevcut en cömert kurslardan biri olan Google’ın Üretken Yapay Zeka Öğrenme yolunda 10 ders bulunmaktadır. Tüm kursların tamamlanması bir gün sürer.

Kurslardan yedisi giriş niteliğinde olarak sınıflandırılıyor; bunlar arasında “Üretken Yapay Zekaya Giriş”, “Büyük Dil Modellerine Giriş” ve “Üretici Yapay Zekanın Temelleri” yer alıyor. Orta düzey olarak tanımlanan öğrenme yolunda “Kodlayıcı-Kod Çözücü Mimarisi” ve “Dikkat Mekanizması: Genel Bakış” olmak üzere üç ders bulunmaktadır.

İlk iki giriş kursu, büyük dil modellerinden en iyi sonucu elde etmek için hızlı ayarlamanın nasıl kullanılacağı gibi, hemen uygulanabilir birçok içeriği kapsar. Yapay zekanın sorumlu kullanımına ilişkin bir kurs da var.

Resmi bir yeterlilik sunmamasına rağmen, dijital özgeçmişinize ekleyebileceğiniz bir tamamlama rozeti ile ödüllendirileceksiniz.

Google Eğitime Ulaşmak için Tıklayınız

Microsoft “İşinizi Yapay Zekayla Dönüştürün” Kursu

Bu Microsoft öğrenme yolu, teknoloji devinin söylediği gibi, iş adamlarının “kuruluşlarında yapay zekayı benimsemek için gereken bilgi ve kaynakları” edinmelerine yardımcı olmak için tasarlandı ve “Yapay zeka projelerini sorumlu bir şekilde planlamayı, strateji oluşturmayı ve ölçeklendirmeyi” araştırıyor.

Microsoft, bu kursun hedeflerinin mevcut yapay zeka araçlarına aşina olmak, temel yapay zeka terminolojisini ve uygulamalarını anlamak ve akıllı uygulamalar oluşturmak için önceden oluşturulmuş yapay zekayı kullanmak olduğunu söylüyor.

Microsoft, 2 saat 40 dakika süren bu kursa kaydolmak için BT ve iş kavramlarına ilişkin “temel bir anlayışa” sahip olmanız gerektiğini söylüyor.  Eğitimin içerdiği modüller şunlardır:

  • İşletmeniz için yapay zeka araçlarından ve kaynaklarından yararlanın (55 dakika)
  • Yapay zekadan iş değeri yaratın (21 dk)
  • Sorumlu yapay zeka ilkelerini ve uygulamalarını benimseyin (48 dakika)
  • Kuruluşunuzda yapay zekayı ölçeklendirin (36 dakika)

Microsoft Yapay Zeka Eğitimine Ulaşmak için Tıklayınız

Linkedin “Üretken Yapay Zekada Kariyer Esasları” eğitim kursu

Linkedin Yapay Zeka Kariyer Temelleri Kursu, toplam çalışma süresi yaklaşık dört saat olan beş farklı videodan oluşuyor. Her video, yapay zeka modelleriyle ilgili çeşitli temel kavramları ve etik hususları kapsayan farklı bir yapay zeka uzmanı tarafından sunulmaktadır.

Videolardan biri, Microsoft Bing Chat ile çalışmanızı nasıl kolaylaştıracağınıza ilişkin ayrıntılı bir açıklama sağlarken, bir diğeri arama motorları ile muhakeme motorları arasındaki temel farkları tartışıyor. Herhangi bir akreditasyon veya sertifikasyon olmasa da, bu kursu tamamladığınızda LinkedIn’den profilinizde görüntülenebilecek bir tamamlama rozeti kazanacaksınız.

Serinin “Yapay zekaya giriş” başlıklı beşinci videosu bir buçuk saat sürüyor ve işletmeler için en iyi yapay zeka araçlarına basitleştirilmiş bir genel bakış sunuyor; bu, henüz bu işe girişmemiş ve uygulamaya koymamış kişiler için kullanışlıdır iş başında bir araç.

Linkedin Yapay Zeka Eğitimi için Tıklayınız

IBM “Herkes için Yapay Zeka Temelleri” Eğitim Kursu

IBM, Coursera aracılığıyla “Herkes için Yapay Zeka Temelleri” başlıklı bir kurs sunuyor ve bu kursa hâlihazırda 19.000’den fazla kişi kaydoldu. Kursu ücretsiz olarak denetleyebilirsiniz; bu, tüm materyallere ve bazı ödevlere erişmenizi sağlar, ancak sonunda notlandırılmayacak veya sertifika alamayacaksınız.

Yeni başlayanlara yöneliktir ve kaydolmak için önceden deneyime ihtiyacınız yoktur ve program esnek olduğundan kendi hızınızda öğrenebilirsiniz. Kurs, yapay zeka temellerinin yanı sıra, işletmelerin yapay zekayı mevcut altyapılarına entegre etmelerine yardımcı olan IBM’in kendi yapay zeka hizmetlerine de aşina olmanızı sağlayacaktır.

Kurs üç modülden oluşuyor: “Yapay Zekaya Giriş”, “IBM Watson Kullanarak Yapay Zekaya Başlamak” ve “Programlama Olmadan Yapay Zeka Destekli Sohbet Robotları Oluşturmak”. Her modülün tamamlanması dokuz ila on bir saat sürer.

IBM Yapay Zeka Eğitimi için Tıklayınız

Digital Partner ChatGPT’nin Temelleri Eğitim Kursu

Digital Partner’ın “ChatGPT’nin Temelleri” başlıklı kursu, Üretken Yapay Zekanın temellerini kapsayan ücretsiz, akredite bir kursa katılmak isteyen herkes için harika bir seçenektir.

Kurs sırasında OpenAI’nin küresel yapay zeka gelişimindeki rolünü öğrenmeye zaman ayıracak ve ChatGPT’nin nasıl çalıştığını, avantajlarını ve sınırlamalarını öğrenebileceksiniz. Ayrıca kursta, farklı görevler için ChatGPT’den nasıl yararlanacağınızı gösterecek çeşitli örnekler de bulunmaktadır ve ChatGPT ile ChatGPT Plus arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Modüller arasında “ChatGPT ile Çalışmak”, “ChatGPT ve Eksiklikleri” ve “GPT Modelini Eğitmek” yer alıyor.

Digital Partner Yapay Zeka Eğitimi için Tıklayınız

Phil Ebner ChatGPT, Midjourney, Firefly, Bard, DALL-E

Udemy’de MidJourney ve diğer AI oluşturma araçlarının tüm ayrıntılarıyla ilgili size rehberlik edecek bazı iyi kurslar olsa da, bu eğitmen çoğu konuyu ele alıyor ve 4,6/5 puana sahip kursa halihazırda yaklaşık 12.000 öğrenci kaydoldu.

Kurs neredeyse iki saat sürüyor ve görsellerin yanı sıra metin yanıtları oluşturmak için ChatGPT gibi araçları daha iyi kullanmanıza yardımcı olacak içeriği de içeriyor.

Ancak “Görsel Yaratıcılık için Yapay Zeka” bölümü size “çeşitli tarzlarda fotogerçekçi görüntüler, illüstrasyonlar ve dijital sanat” oluşturmak için hem MidJourney’i hem de Dall-E’yi nasıl kullanacağınızı gösterecek.

Udemy’de ücretsiz kurslar için bitirme sertifikası almazsınız ancak yalnızca ücretsiz olarak becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız bu kursa kesinlikle göz atmaya değer.

Eğitime Ulaşmak için Tıklayınız

Harvard Üniversitesi “Python ile Yapay Zekaya Giriş”

Harvard Üniversitesi, “modern yapay zekanın temelindeki kavramlar ve algoritmalar” üzerine, hızı kendiniz belirleyebileceğiniz 7 haftalık bir kurs sunuyor.

Haftada 10-30 saat arası zaman taahhüdü – ancak kaydolmak tamamen ücretsizdir ve projeleri tamamlarken ve derslere katılırken destekleneceksiniz. Ancak kayıt olabilmek için öncelikle Harvard’ın “Bilgisayar Bilimine Giriş” dersini almış olmanız gerekmektedir.

Harvard Üniversitesi Eğitime Ulaşmak için Tıklayınız

DeepLearning.AI’nin “Geliştiriciler İçin ChatGPT İstemi Mühendisliği” (Coursera)

Bu kurs, daha etkili istemler yazmak için OpenAI API’sini kullanmanıza, metin dönüştürme ve özetleme gibi görevleri gerçekleştirmek için büyük dil modellerinin nasıl kullanılabileceğini öğrenmenize ve özel bir AI sohbet robotunun nasıl programlanacağını ve oluşturulacağını öğretmenize yardımcı olacaktır.

Kurs, yapay zeka uzmanı ve DeelLearning.AI kurucu ortağı Andrew Ng ve OpenAI’den Isa Fulford tarafından yürütülüyor ve yalnızca bir saat sürüyor. DeepLearning.AI, kursun “sınırlı bir süre için ücretsiz” olduğunu söylüyor. Temel Python bilgisine ihtiyaç vardır ancak bunun dışında yeni başlayanlar için de uygundur.

Deep Learning Eğitimi için Tıklayınız

Makine Öğrenimi için TensorFlow’a Giriş (Udacity)

Bu kurs katılımcılara en popüler açık kaynaklı Python yazılım kitaplıklarından biri olan TensorFlow ile derin öğrenme uygulamalarının nasıl oluşturulacağını öğretir.

Kursun tahmini tamamlanma süresi yaklaşık iki aydır ve temel cebirin yanı sıra değişkenler, işlevler ve sınıflar da dahil olmak üzere Python sözdizimi konusunda biraz deneyime sahip olmanız gerekir.

Udacity sağlayıcıları, kursu alırsanız, diğer derin öğrenme modellerinin yanı sıra “kendi son teknoloji görüntü sınıflandırıcılarınızı oluşturma konusunda uygulamalı deneyim” elde edeceğinizi söylüyor.

UdaCity Yapay Zeka Eğitimi için Tıklayınız

Georgia Tech’in Güçlendirme Öğrenimi (Udacity)

Bu Georgia Tech kursu Udacity’de ücretsizdir ve “bilgisayar bilimi perspektifinden otomatik karar almayı” keşfetmeye odaklanır.

Tamamlanması yaklaşık dört ay süren ancak aynı zamanda kendi hızıyla devam eden kurs olarak da tanımlanan kursun sonunda katılımcılar, takviyeli öğrenme üzerine yayınlanmış bir makalenin sonucunu yeniden oluşturacaklar.

Kursu tamamlamak için verilen resmi bir sertifika olmasa da, Udacity’nin 4 aylık “Derin Güçlendirme Öğrenimini” tamamlayarak nano derece programı sertifikası kazanabilirsiniz, ancak bunun maliyeti 1116 ABD dolarıdır.

Georgia Tech Yapay Zeka Eğitimi için Tıklayınız

Yapay Zeka Destekli Mühendis Olun: ChatGPT, Github Copilot (Udemy)

Bu kursta öğrenciler ChatGPT’yi kullanarak yüksek kaliteli kod parçalarının nasıl oluşturulacağını ve bunu diğer metin düzenleyicilerle nasıl entegre edeceklerini öğrenecekler. Ayrıca GitHub Copilot’un nasıl kullanılacağını da kapsar.

Bu ücretsiz bir eğitim olabilir ancak kurs, Udemy’de bulunan diğer AI kurslarından çok daha iyi incelemelere sahip; inceleme bırakan izleyicilerin %56’sı kursa beş yıldız verirken, %24’ü de kursa dört yıldız verdi.

Kurs, genel olarak kodlama sorumlulukları için yapay zeka araçlarından yararlanmak ve ayrıca kodlama uygulamalarında daha verimli olmak isteyen geliştiriciler için çok uygun olacaktır.

Udemy Yapay Zeka Eğitimi için Tıklayınız

GreatLearning’in “Yeni Başlayanlar için ChatGPT” eğitim kursu

Bu tamamen ücretsiz, iki saatlik, yeni başlayanlara yönelik bir ChatGPT kursudur. Kodlama istemleriyle ilgili bir bölüm içeren, internetteki tek başlangıç kurslarından biridir, ancak aynı zamanda e-posta yönlendirmesi de dahil olmak üzere pek çok başka alanı da kapsar.

Bu kurs için herhangi bir ön koşul gerekmemektedir ve ortalama 4,61/5 puana sahiptir; değerlendirenlerin %75’i kursa 5 yıldız vermektedir.

Great Learning Eğitim için Tıklayınız

Stanford Üniversitesi’nin “Yapay Zekaya Giriş” dersi (Udacity)

Haftada 10 saat olmak üzere tamamlanması yaklaşık 10 ay süren bu temel çevrimiçi program, temel yapay zeka kavramlarına ve pratik makine öğrenimi becerilerine odaklanır ancak orta düzey bir kurs olarak sınıflandırılır.

İki şemsiye bölüme ayrılan kurs (“Yapay Zekanın Temelleri” ve “Yapay Zeka Uygulamaları), Udacity’ye kaydolduğunuzda tamamen ücretsizdir (ki bu da hiçbir ücrete tabi değildir). 22 farklı dersten ve bir dizi etkileşimli sınavdan oluşur.

Stanford Üniversitesi Yapay Zeka Eğitimi için Tıklayınız

Vanderbilt Üniversitesi “ChatGPT için Hızlı Mühendislik”

Vanderbilt Üniversitesi’nin stratejik öğrenme programlarından sorumlu dekan yardımcısı ve bilgisayar bilimleri doçenti Jules White, Coursera aracılığıyla hızlı mühendisliğe odaklanan ücretsiz bir çevrimiçi kurs başlattı.

Özetleme, simülasyon, programlama ve girdilerinizle ChatGPT’nin gücünden yararlanabileceğiniz diğer yararlı yolları kapsayan hızlı mühendislik için en etkili yaklaşımlardan geçer.

Kursun tamamlanması yaklaşık 18 saat sürer ve yönlendirmelere bir giriş ve ipucu kalıpları üzerine üç ayrı oturumun yanı sıra örnekler üzerine 2 saatlik bir modülden oluşur.

Vanderbilt Yapay Zeka Eğitimi için Tıklayınız

Georgia Tech’in “Makine Öğrenimi” Kursu (Udacity)

Udacity, Georgia Tech ile iş birliği yaparak, tamamlanması yaklaşık 4 ay süren bir orta düzey makine öğrenimi kursunu ücretsiz olarak kullanıma sundu, ancak kurs listesinde bunu kendi hızınızda yapabileceğiniz belirtiliyor.

Kurs, iki farklı makine öğrenimi türü olan Denetimli ve Denetimsiz Öğrenmeyi ve bunların yapay zeka sistemlerinde nasıl kullanıldığını kapsar.

Bununla birlikte, “Olasılık Teorisi, Doğrusal Cebir ve İstatistik konusunda güçlü bir aşinalığa” sahip olmak ve istatistik konusunda önceden deneyime sahip olmak faydalıdır. Öğrencilerin ayrıca programlama konusunda biraz deneyime sahip olmaları gerekir.

Georgia Tech Eğitim için Tıklayınız


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu