Başarı ÖyküleriBlog

Elon Musk 5 Başarı Sırrı

Pandemi nedeniyle durgun ve umutsuz geçen bir 2020 yılından sonra herkes 2021’de başarılı olmak istiyor. İzlenecek en iyi başarı ipuçlarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Smallbizgenius’a göre dünyada 583 milyon girişimci var. Bazıları büyük, bazıları küçük işletmelerden oluşuyor. Bununla birlikte, piyasada hayatta kalma şansı %50 – %50 dengesinde!

Piyasayı iyi anlayan ve analiz eden bir girişimciyseniz başarılı olursunuz.  2021’de takip edilecek ve örnek olan pek çok başarılı insan var ancak en ön planda olan Elon Musk!

Elon Musk, girişimciler ve yeni başlayanlar için en iyi ilham kaynağı çünkü özgüvenli tutumun yanı sıra, karizmatik ve ileri görüşlü vizyonu herkesi etkiliyor. Bir girişimciyseniz bir startup sahibiyseniz veya futurist bakış açısıyla dünyada bulunan bir ihtiyaca inovatif bir çözüm bulabileceğinize inanıyorsanız bu yazı tam size göre. Elon Musk’ın en önemli 5 başarı sırrı!

1. Risk Alın

Başarılı olmak için kimse risk almak istemez. Ancak Elon Musk, daha büyük başarılar elde edebilmeniz için gençken risk almanızı öneriyor. İyi hesaplanmış bir risk olmasına rağmen, sonuçlarından kaçınmak için bu daha riskli adım atmayı reddediyoruz. Elon Musk, sürücüsüz araçların test edilmesi sırasında risk aldı.

NASA’yı destekleyen ilk özel şirket olmayı hayal ettiğinde bile, hiç düşünmeden riski aldı. Elon SpaceX’i ilk başlattığında, ilk üç fırlatma başarısız oldu ve Tesla ile ilgili tasarım ve üretim sorunları vardı.

Dahası, Zip2 ve Paypal’ın satışından elde ettiği 200 milyon doları SpaceX ve Tesla’ya yatırdı, bu girişiminde de gerçekten iyi bir başlangıç yapmadı. Elon Musk, çoğumuzdan çok daha fazla risk aldı ve uzun dönemli düşünerek bu riskleri minimize etti. Risk alırken de hayalci olmamayı tavsiye ediyor Elon Musk ve elinizde mutlaka bir risk analizinizin olmasını öneriyor.

2. Yeni Beceriler Öğrenin

Elon Musk, SpaceX ve Tesla girişimlerini başlattığında bir roket bilimcisi veya araba üretiminde profesyonel değildi. Yeni becerileri çılgın bir zaman çizelgesinde öğrendi. Asla bilmediğin şeyin tutkunun peşinden gitmeni engellemesine izin verme. Uzun veya kısa her zaman bir öğrenme eğrisi vardır.

Yeni beceriler öğrenmeye yatırım yapmak asla para kaybı değildir. Gelecekte sizi kesinlikle 100 kat ödüllendirecektir. Ayrıca, yeni becerilerden yararlanmak ve öğrenmek için kullanıma hazır birçok çevrimiçi kaynak ve kitap vardır. Artık her konuda temel bilgiler ulaşılabilir ve kendinizi geliştirmek size kalmış.

Yeni beceriler öğrendiğinizde ve bilginizi kitaplarla genişlettiğinizde yeni fikirler ve çözümler ortaya çıkar. 2021’de başarılı olmak için yeni becerilerinizi keskinleştirmek gerekiyor.

3. Asla Vazgeçme

Elon Musk hedeflerinden asla vazgeçmedi. Girişimci olarak kurduğu şirketlerden bu yana tutkusundan, hayallerinden ve özellikle çalışanlarından vazgeçmediği oldukça açık. Bir startup sahibiyseniz, “asla pes etme” mottosu sizi daha da yükseğe çıkaracaktır. 2021 yılında bu asla pes etmeme tavrı başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

SpaceX Falcon 1’in büyük başarısızlığından sonra bile, Elon Musk asla pes etmedi. Bunun yerine, ekibinin sıkı çalışmasına güvendi ve onları daha çok çalışmaları için destekledi. Sonuç? Falcon 1, 2008 yılında dünya yörüngesine ulaşan ilk özel yapım roket oldu. Elon Musk’ın en iyi başarı sırlarından biri “asla pes etme” tavrıdır.

4. Yapıcı Geribildirim Alın

Elon Musk’ın başarı felsefelerinden biri “Ne yaptığınızı ve bunu nasıl daha iyi yapabileceğinizi sürekli olarak düşündüğünüz bir geri bildirim döngüsüne sahip olmak çok önemlidir”. Bence bu en iyi tavsiye: sürekli olarak işleri nasıl daha iyi yapabileceğinizi düşünün ve kendinizi sorgulayın. “

Yapıcı geri bildirim almak büyümenize yardımcı olacaktır çünkü her zaman iyileştirme gereken bir alanınız vardır. En çok ilginizi çeken insanlardan gelen olumsuz geri bildirimlere de çok dikkat edin. Çünkü bu kişiler en zayıf yönlerinize vurgu yaptıklarından dolayı size geliştirmeniz gereken yönlerinizi gösterebilir.

Hayatınızda düşeceğiniz en büyük yanılgı mükemmel olduğunuzu düşünmek ve eleştirileri kulak arkası etmenizdir.

“Olumsuz geribildirime gerçekten dikkat edin ve özellikle arkadaşlarınızdan geribildirimler isteyin. Birçok girişimci bunu yapmıyor ve olumsuz geri bildirimleri dikkate almanız başarınıza yardımcı oluyor. ” – Elon Musk

5. Karları Yeni Girişimlere Yatırın

Bu başarı sırrı, birçok girişimci tarafından en çok göz ardı edilen sırdır, çünkü karı yeni bir işletmeye yatırmak birçok kişi için zordur.

Elon Musk, SpaceX ve Tesla’ya yatırım yapmak için hem Zip2 hem de Paypal şirketlerini sattı. Riskli olmasına rağmen, karlara ve tüm servetine yatırım yapmanın önemini bilerek tavır aldı. 2021’de bir girişimci olarak, kârları yeni işlere yatırmanın ve başarılı bir şekilde büyümenin önemini anlamak gerekiyor. Zip2 ve Paypalı yüksek bir fiyatla satıp geleceğin teknolojilerine yatırım yapmak o zaman için gerçekten çılgınca! Düşünün sürekli kar eden ve para basan 2 girişimiz var, ikisini de satıp hiç bilmediğiniz bir alanda girişime yatırıyorsunuz.

Elon Musk, sıfırdan gelen girişimciler için en önemli örnek, Sıfırdan başladı ve şimdi dünyanın en zengin insanlarından biri. Artık Elon Musk’ın en önemli 5 başarı sırrını hayatınıza uygulayarak başarılı olma zamanı!

Kaynak

Gökhan Turgut Ünal

Proje Yönetimi Okulu Koordinatörü


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu