BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

Dünyanın En İyi Dans Ülkeleri

En İyi Dans Ülkeleri , sanatsal ve katılımcı performans açısından en başarılı ülkeleri içermektedir. Dans, fikirlerimizi, duygularımızı ve deneyimlerimizi ifade etmek için hareketi kullandığımız bir sanat biçimidir. İster dansçıların seyirciler için performans sergilediği tiyatro dansı olsun, ister herkesin birlikte dans etmeye teşvik edildiği katılımcı dans olsun, çevremizde her zaman çeşitli biçimlerde var olmuştur.

Modern, çağdaş, bale, balo salonu, folk, caz, hip-hop ve çok daha fazlasını içeren farklı dans türleri vardır. Dans etmekten hoşlanıyorsanız, muhtemelen bunun fiziksel olarak da yorucu olduğunun farkındasınızdır; belirli bir düzeyde zindelik, disiplin ve azim gerektirir.

Dans dünyanın hemen bütün ülkelerinde çok önemli bir yere sahiptir. Bazı danslar dünyanın en iyileri olarak kabul edilir ve dikkat çeker. Her dans kültürü farklı anlamlar ve mesajlar ile izleyiciyi heyecanlandırır. Dünyanın en iyi dans eden 10 ülkesini sizlerle paylaşacağız.

Dünyanın En İyi Dans Ülkeleri

Arjantin Tango

Tango kelimesinin dilbilimde kesin bir kökeni yoktur. “TANGO” isminin Afrika tamtamı tarafından üretilen “tan-go” seslerinden veya Latince dokunmak anlamına gelen “tangere” fiilinden geldiğine inanılmaktadır. Tango, Buenos Aires’te, o zamanlar alt sınıf olarak adlandırılan, yoksul ve en temel sosyal haklardan bile yararlanamayan insanlar tarafından yaratıldı. Böylece 1865-1880 yılları arasında önemli ölçüde ortaya çıkan tango müziği, kalp kırıklıkları ve yıkılan hayaller sonucunda huysuzluk, isyan, kibir, melankoli gibi bazı duyguları taşır.

Tango, bir kadın ve bir erkeğin uyum içindeki hareketlerinden meydana gelen, partner ile yapılabilecek en güzel danslardan biridir.

Küba – Salsa

Salsa, Latin Amerika ve ABD’ye ait, Karayip kökenli olduğu varsayılan, salsa adı verilen müzik türleri eşliğinde ikili ya da grup halinde icra edilen modern bir danstır. Önceleri sadece Latin Amerika halkları arasında yaygın olan bu müzik türü, Karayipler’den ABD’ye gelen göçmenler sayesinde ABD’de yaygınlaşmış ve salsa dansı özellikle 1980’li yıllardan sonra tüm dünyada tanınmaya ve uygulanmaya başlanmıştır.

Bugünün salsa dansı, Afrika, Karayipler ve Avrupa stilleri, dans ve müzik unsurlarının bir karışımı olarak karakterize edilir. Bir “serbest stil” dansı olan salsa, rutin hareketlere bağlı kalmadan doğaçlama yapılır. Salsa, fokstrot veya samba gibi dans pistinin tamamen kullanılmasını gerektiren danslardan biri değildir. Salsa dansı Latin dansları kapsamında değerlendirilmektedir. Diğer Latin danslarının en bilinenleri Merengue, Cha Cha, Bachata, Mambo, Samba ve Rumba’dır.

Avusturya – Waltz

Vals bir Avusturya dansıdır. En belirgin özelliği ise çiftlerin birbirlerine sımsıkı sarılıp bir nokta etrafında dönerek dans etmeleridir. Kökeni, 16. yüzyılın ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan “Valto” adlı folklorik bir danstır. İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo bile büyük ün kazandı. Vals, 19. yüzyılın başlarında Avusturya ve Almanya’daki dans bölgesinin yerel farklılıklarını bünyesine katarak gelişmiştir. Özellikle Kuzey Avusturya’nın “Land lob der Enss” bölgesinde icra edilen dans tarzı “Landler” adını alarak çok popüler oldu.

İtalya – Tarantella

İtalyanlar arasında “çılgın dans” ya da “örümceğin dansı” olarak da bilinen tarantella, 15. yüzyılda ortaya çıkan geleneksel bir dans türüdür. Adını tarantula adlı örümcekten aldığı söylenen bu dans, örümceğin ısırdığı zehri vücuttan atmak için yapılan bir ritüeldir. Hakkında söylentiler olsa da 17. yüzyılda son derece yaygın olan bu hareketli dansın kan dolaşımını hızlandırması ve vücuttan ter atılmasına neden olmasıyla böyle bir üne sahip olduğu söylenebilir.

İtalya’nın Taranto kentinde ortaya çıkan Tarantella, renkli kıyafetler giyilerek ve kırmızı kurdeleler takılarak oynanır. Dans edenlere ve izleyenlere yüksek enerji ve keyif aşılayan bu dans, tüm tören ve kutlamalarda kalabalık gruplar tarafından oynanır.

Yunanistan Sirtaki

Yunan kültürünün olmazsa olmazı Sirtaki, İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde doğmuş, Yunanistan’da gelişerek tüm dünyaya yayılmıştır. Ortak bir kültürün ürünü olan Sirtaki dansı, beceri ve ustalık gerektiren figürleri, keyifli müzikleri ile hala ilgi odağıdır. Nitekim pek çok dans tutkunu günümüzde de Sirtaki dansını öğrenmek için Sirtaki kurslarına gitmekte, Sirtaki hareketleri ve teknikleri ile hayatına renk katmaktadır.

İspanya Flamenko

Flamenko, Güney İspanya’nın Endülüs bölgesine özgü ancak bu bölgeyle sınırlı olmayan bir müzik ve dans türüdür. 14. yüzyıl. Çingeneler, Araplar, Yahudiler ve dışlanmış Hıristiyanların toplumun dış çemberinde kaynaşması sonucu oluşmuştur. Flamenko Endülüs bölgesine özgü olsa da sadece İspanya’nın bu bölgesine ait değildir. Yıllarca zulüm gören, yoksulluk çeken, ezilen, toplumsal sorun ve güvenilmez olarak nitelendirilen, bütün tarihleri boyunca mal mülk edinemeyen, adi işlerde, tarım yada maden ocaklarında çalıştırılan çingeneler hırs, şefkat, özgürlük ruhu, isyan, sosyal kalıplaşmanın olmaması gibi etkenlerle flamenko’yu oluşturdu. Acılarını, mutsuzluklarını flamenko ile ifade ettiler. Flamenko’daki sert duruşlar, ifadeler hep bunların sonucudur.

Hawaii Hula Dansı

Hawaii Adalarına özgü bir dans türüdür. İki tür hula dansı vardır. Biri ilahiler ve geleneksel müzik aletleri ile icra edilir. Buna “kahiko” denir. Diğerine şarkı ve gitar eşlik ediyor. Buna “auana” denir. Hula dansı “Halau” adı verilen özel okullarda öğretilir. Bu dansı öğreten öğretmenlere “kum hulası” denir. Kum, ‘bilgi kaynağı’ anlamına gelir.

Brezilya Samba

Samba dansı, 19. yüzyıldan beri samba müziği ile icra edilen bir Brezilya dansıdır. Samba, 2/4 veya 4/4 ölçüsü ile yapılan bir balo salonu dansıdır. Dizleri hafifçe bükerek dans edin. Bazı hareketlerin kökenleri Afrika geleneksel danslarına ve Angola Capoeira’sına dayanmaktadır.

Samba okulunun tarihi oldukça zengindir. Samba tarihinin başlangıcından 1984 yılına kadar Rio de Janeiro sokakları ana sahneydi. Daha sonra ünlü mimar Oscar Niemeyer, Sambadrome adlı gösteri stadyumunu kurdu. Rio’daki Karnaval, Katolik Takvimine göre her zaman Paskalya Pazarından 40 gün öncesine ayarlanır. Her yıl Paskalya öncesi diyet değiştiği için Karnaval tarihleri de değişir.

https://www.youtube.com/watch?v=jwk__8wH8KM

Çek Cumhuriyeti Polka

Polka, bir Çek halk dansı türüdür. Çek halkı arasında oldukça popüler olan bu dans türü 19. yüzyılda yaygınlaşarak günümüzde birçok ülkede kendini göstermeye başlamış ve oldukça popüler olmuştur. Geleneksel bir Çek dansı olan polka, kelimenin tam anlamıyla Çekçe’de “yarım adım” anlamına gelir. Bu dans türünün tarihi çok eskidir. Figürleri 1830’da Anna Slezak adlı bir Çek kızı tarafından belirlendi.

Polka dansı birçok özel gösteride, okul yarışmalarında icra edilmektedir. Çocukların keyifle izlediği bu gösteri izleyenler için görsel bir şölene dönüşüyor. Polka dansı gibi birçok dans türü insanlara enerji verir. Polka dansını icra ederken müziğin ritmine uygun tempoda tutulan eller ve buna uyum sağlayan adımlar tüm stresinizi üzerinizden atmanıza yardımcı olur.

Kafkas Dansı

“Kuzey Kafkasya” dansları ve “dağ” oyunları adları bölgenin genel halk dansı anlayışı olup, genellikle hızlı, ateşli danslar olarak algılanan, cesaret ve el becerisini gösterir. Kahramanlık, asalet ve zarafet ile özdeş olan Kafkas danslarının asırları aşan bir tarihi vardır. Zamanla oynandı ve unutuldu; yerine bir yenisi geldi, anlamını ve şeklini değiştirdi ama özünde hep aynı ruhu korudu.

Dansın özelliklerinden bahsedecek olursak; Kafkas danslarında erkekler ve kadınlar birlikte oynarlar. Kafkas dansı kadına saygıyı, kadınla birlikte hareket etmeyi, saygıyı ve gururu, yiğitliği ve cesareti temsil eder. Kız çocuklarında zarafet, asalet; erkeklerde kahramanlık, cesaret ve çeviklik ön plana çıkıyor. Kadınların ceylan gibi süzüldüğü daha naif başka bir dans yoktur.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu