BlogÜniversite Hayatı

Dünyada Öğrenim Ücreti Olmayan En İyi 10 Üniversite

Yurt dışında okuma hayalleri kuranlardan biriyseniz uygun bir üniversite bulmaya yönelik araştırmaların heyecanla başladığını ve kafa karışıklığı ile devam ettiğini siz de muhtemelen deneyimlemişsinizdir. Hangi ülke, başvuru süreci, burslar, dil bilgisi, kültür farkı gibi akla takılan pek çok nokta oluyor. İşte bunlardan iki tanesi de bu maceranın maddi boyutu ve seçilen üniversitenin tanınır ve başarılı olup olmadığı. Biz de bu yazımızda sizler için dünyanın hem en iyi eğitim veren hem de ücretsiz olan en iyi 10 üniversitesini bir araya topladık.

Seçim Kriteri: QS Dünya Üniversite Sıralamaları (QS World University Rankings) tarafından yayınlanan dünyanın en iyi üniversiteleri listesinden en iyi ücretsiz eğitim veren 10 üniversiteyi bu yazımızda derledik.

 

 

University of Bergen, Norveç

Üniversite Hakkında: Bergen Üniversitesi, Norveç’in kentsel üniversitesidir ve tesislerinin çoğu iki bölgede yoğunlaşmıştır. Årstadvollen; üniversitenin diş hekimliği, tıp ve sağlık hizmetlerinin yer aldığı ve Haukeland ve Haraldsplass  üniversite kliniklerine de yakın olan “sağlık kampüsü” dür. Doğa bilimleri, sosyal bilimler, psikoloji, sanat ve hukuk gibi diğer konular ise evlerin, dükkanların ve eğitim kurumlarının bir karışımı gibi olan Nygårdshøyden’de öğretilir. Bergen Üniversitesi, şehrin coğrafi, tarihi ve kültürel çerçevesine karmaşık bir şekilde dokunmuştur.

Öğrenim Ücretleri: Bergen Üniversitesi bir kamu kurumudur ve bu nedenle öğrenim ücreti almaz. Bu hem Norveçli hem de uluslararası öğrenciler için geçerlidir. Bergen Üniversitesi’ne verilen tek ücret şu anda Öğrenci Refahı Örgütü’ne (SiB) ödenen 590 Norveç Kronu olan dönem harcıdır. Değişim programlarındaki öğrencilerin bu dönem harcını yatırmaları gerekmez. Bu yüzden Bergen Üniversitesi lisansüstü eğitim için caziptir. Mezun olan her üç doktordan biri Norveç dışından.

Yaşam Maliyeti: Genel yüksek yaşam maliyetine rağmen, sıkı bir öğrenci bütçesiyle oldukça iyi idare edebilirsiniz. Ortalama bir üniversite öğrencisi bütçesi ayda yaklaşık 9785 Norveç Kronudur (2014). Bu miktar, konut, yiyecek, giyecek, çalışma materyalleri, kitaplar, ulaşım ve sosyal faaliyetler gibi çoğu aylık masrafı karşılamaya yetebilir.

Burslar: Bergen Üniversitesi, üniversitede okumak isteyen uluslararası öğrencilere burs sunmamaktadır.

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.uib.no/en

 

 

RWTH Aachen University, Almanya

Üniversite Hakkında: RWTH Aachen Üniversitesi, Almanya’nın en büyük ve Avrupa’nın en ünlü teknoloji üniversitesidir. Her yıl çok sayıda uluslararası öğrenci ve bilim adamı, uluslararası düzeyde kabul görmüş olan yüksek kaliteli derslerinden ve mükemmel olanaklarından yararlanmak için üniversiteye geliyor.

RWTH Aachen Üniversitesi entegre ve disiplinlerarası bir teknik üniversite olma sürecindedir. Üniversitenin mühendislik odağı, doğa bilimleri ve tıp ile ilişkilendirilir. Yapısal olarak temel disiplinlerle bağlantılı olan sanat, sosyal bilimler ve ekonomi de üniversitenin öğretim ve araştırma profiline önemli katkıda bulunur.

Dokuz fakültedeki 260 enstitüsü ile RWTH Aachen, Avrupa’nın önde gelen bilim ve araştırma kurumları arasında yer almaktadır. Üniversitede, 2015/16 kış döneminde 144 bölüme kayıtlı, 8.000’i 120’den fazla farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenci dahil olmak üzere toplamda 43.721 öğrenci okumuştur.

Öğrenim Ücretleri: RWTH Aachen Üniversitesi’nde öğrenim ücreti yoktur ve bu durum uluslararası öğrenciler için de geçerlidir! Ancak tüm öğrenciler bir öğrenci organına ve 239,75 €’luk dönemlik sosyal yardım ücreti yatırmaya tabidir.

Burslar: Üniversitenin sunduğu çeşitli burslar mevcuttur.

Yaşam Maliyeti: RWTH Aachen Üniversitesi’ndeki öğrenciler için asgari konaklama ve yaşam masrafları tahmini ayda yaklaşık 700 €’dur (yıllık 8.400 €).

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.rwth-aachen.de/cms/~a/root/lidx/1/

 

 

Aalto University, Finlandiya

Üniversite Hakkında: Aalto Üniversitesi’nin misyonu daha iyi ve daha güçlü bir Finlandiya inşa etmektir. Burada bilim ve sanat, teknoloji ve iş dünyasıyla buluşuyor. Aalto Üniversitesi, 2010 yılında Finlandiya’nın Helsinki metropol bölgesinde bulunan üç ünlü üniversitenin birleşmesiyle kurulmuştur. Üniversitesi, disiplinler arası projeler ve uygulamada öğrenme ile ilgilidir. Öğrenciler hem çalışmalarında hem de gelecek kariyerlerinde başarı göstermeleri için teşvik edilir ve desteklenir. Böylelikle, birçoğu mezun olduklarında zaten geniş bir iş deneyimine sahip olmuş olurlar. Aalto Üniversitesi; teknoloji, işletme, sanat, tasarım ve mimarlık alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde 90’dan fazla program sunuyor.

Öğrenim Ücretleri: 2017 yılı itibarıyla üniversitede öğrenim ücretleri alınmaya başlanmıştır. Bu, Ağustos 2017’den itibaren Finlandiya’ya AB / AEA dışından okumak gelen öğrencilere yönelik bir uygulamadır. Fakat ücretler hala oldukça düşüktür. 600 $ kadarlık bir öğrenim ücreti ile bile bir lisans derecesi tamamlayabilirsiniz.

Burslar: Aalto Üniversitesi, uluslararası öğrencilere yönelik yüksek lisans bursları sunmaktadır.

Yaşam Maliyeti: Öğrencilerden tüm yaşam masraflarını (aylık yaklaşık 800 €) ve öğrenimle ilgili diğer masrafları kendi mali kaynaklarından karşılamaları beklenmektedir.

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.aalto.fi/en

 

 

University of Oslo, Norveç

Üniversite Hakkında: Oslo Üniversitesi Norveç’in en büyük ve en eski yüksek öğrenim kurumudur. Üniversite, Norveç hala Danimarka hakimiyeti altındayken 1811’de kurulmuştur. Bugün Oslo Üniversitesi yaklaşık 30.000 öğrenciye ve 4.600 çalışana ev sahipliği yapmaktadır. Dört Nobel Ödülü sahibi, üniversitedeki araştırmanın kalitesini gösterir.

Öğrenim Ücretleri: Oslo Üniversitesi bir devlet üniversitesi olduğundan ve bu nedenle kamu tarafından finanse edildiğinden, buradaki öğrenciler öğrenim ücreti ödememektedir. Fakat çoğu öğrenci 550 Norveç Kronu olan küçük bir sömestr kayıt ücreti ödemek zorundadır (yaklaşık 50 €). Bu ücret öğrencilere Öğrenci Yaşamı Vakfı’nın (SiO) hizmetlerinden yararlanma imkanı sağlar.

Burslar: Lisans programlarındaki öğrenciler için burs yoktur, ancak Üniversite doktora ve doktora sonrası araştırma programları için çeşitli burslar sunmaktadır. Yüksek Lisans bursları Erasmus, Nordplus ve EEA Grants / Norway Grants programı gibi programlar altında verilmektedir.

Yaşam Maliyeti: Genel yüksek yaşam maliyetine rağmen, sıkı bir öğrenci bütçesiyle oldukça iyi idare edebilirsiniz. Ortalama bir üniversite öğrencisi bütçesi ayda yaklaşık 9785 Norveç Kronudur (2014). Bu miktar, konut, yiyecek, giyecek, çalışma materyalleri, kitaplar, ulaşım ve sosyal faaliyetler gibi çoğu aylık masrafı karşılamaya yetebilir.

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.uio.no/english/

 

oslo-universitesi

 

Humboldt-Universitaet zu Berlin, Almanya

Üniversite Hakkında: Humboldt Üniversitesi 1810 yılında Berlin’de kuruldu ve Wilhelm von Humboldt’un temel konsepti ona “tüm modern üniversitelerin annesi” unvanını verdi. Akademisyen ve devlet adamı Wilhelm von Humboldt’un konsepti, diğerlerinin yanı sıra, üniversitenin ilk rektör yardımcısı filozof Johann Gottlieb Fichte ve teolog ve filozof Friedrich Schleiermacher’ın reform fikirleri tarafından etkilenmiştir.

Eğitim Ücretleri: Humboldt Universitaet zu Berlin’de ne Alman öğrenciler ne AB öğrencileri, ne de diğer ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler için eğitim ücreti yoktur! Ancak, dönemlik 307 € (değişim öğrencileri için 257 €) ödenmelidir.

Burslar: Üniversite, çeşitli kuruluşlar ve hayırsever bireyler aracılığıyla uluslararası öğrencilere çeşitli burslar sağlamaktadır.

Yaşam Maliyeti: Yaşam maliyeti ayda yaklaşık 600-700 €’dur (Alman öğrenciler için 670 €’luk maksimum BaföG hibesine dayanarak). Genel olarak, yurtdışındaki bir Alman diplomatik temsilciliğine vize başvurusunda bulunurken ya da Berlin’deki Yabancılar Kayıt Ofisine (Ausländerbehörde) oturma izni başvurusunda bulunurken, başvuran en azından ilk başta mali sıkıntı yaşamadan üniversite çalışmalarına devam etmesini sağlayacak yeterli finansal kaynağı olduğunu ispatlamalıdır.

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.hu-berlin.de/en?set_language=en

 

Freie Universitaet Berlin, Almanya

Üniversite Hakkında: Freie Universitaet’te, seçkin genç akademisyenleri ve bilim adamlarını eğitmenin temeli; yeni fikirler peşinde koşmak için olanca özgürlük sağlamakta, kişisel özgürlüğü akademik danışmanlardan gelen güçlü bireysel destekle birleştirmekte ve genç akademisyenlerin yanı sıra deneyimli bilim insanlarının da dahil olduğu disiplinler arası ağ oluşturmak için pek çok fırsat oluşturmakta yatar. Üniversite böylelikle yüksek lisans öğrencilerini daima bağımsızlıkla çalışmaya teşvik eder. Freie Universitaet, aynı zamanda ilgili bölümün öğretim üyeleri tarafından bireysel rehberlik ve diğer lisansüstü öğrencileri tarafından da düzenli değerlendirilme fırsatları sunar.

Öğrenim Ücretleri: Bazı lisansüstü veya lisansüstü programlar hariç, Freie Universitaet Berlin öğrenim ücreti almaz; öğrenciler nadiren her dönem belirli ücret ödemekle yükümlüdür.

Burslar: Freie Universitaet Berlin, uluslararası öğrencilere hem lisans hem de yüksek lisans bursları vermektedir.

Yaşam Maliyeti: Yaşam masraflarınız esas olarak kişisel gereksinimlerinize ve alışkanlıklarınıza bağlıdır. Fakat en az 600 ila 700 Euro’luk bir bütçeyle hesaplamalısınız (kira, gıda alışverişi, serbest zaman aktiviteleri vb.). Okumak amacıyla giriş vizesi veya oturma izni almak için, bu aylık miktarın herhangi bir işten bağımsız olmak üzere hesabınızda mevcut olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.fu-berlin.de/en/index.html

 

 

University of Helsinki, Finlandiya

Üniversite Hakkında: Üniversite üst düzey bilimsel araştırma ve araştırmacı eğitimine odaklanmaktadır. Bilimsel araştırma, üniversitede verilen öğretimin de temelini oluşturmaktadır. Üniversitenin işleyişi, iş dünyasının ve endüstrinin yanı sıra toplumun da gelişimini desteklemektedir. Üniversite temsilcileri, bir dizi güven ve uzmanlık pozisyonu aracılığıyla yetkinliklerini toplumun yararına sunarlar. Üniversitede yürütülen araştırma ve öğretimin ürettiği sonuçlar şimdiye dek büyük beğeni toplamıştır. Üniversite, ulusal Araştırmada Mükemmeliyet Merkezleri tarafından seçilen uluslararası bilimsel panellerin yarısından fazlasına katılmaktadır.

Öğrenim Ücretleri: Finlandiya, 1 Ağustos 2017’den itibaren yabancı dilde eğitim yapılan lisans ve yüksek lisans programlarında yıllık öğrenim ücretleri uygulamaya başlamıştır. Helsinki Üniversitesi’nde, bu İngilizce Master programlarına atıfta bulunur. Bölgede kalıcı oturma statüsü olmayan AB / AEA ülkelerinin dışından gelen öğrenciler bu ücrete tabidir.

Burslar: Helsinki Üniversitesi, Uluslararası Yüksek Lisans Programında öğrenim görmek üzere kabul edilen nitelikli diploma öğrencilerine yaklaşık 50 farklı burs vermektedir. Burslar 3 çeşittir:

Tam Fonlu Hibe (Öğrenim ücreti + 10000 EUR)

Tam Öğrenim Ücreti Hibesi

Okuma Bursu (10000 EUR)

Yaşam Maliyeti: Tüm öğrenciler, kitap ve diğer eğitim materyalleri dahil olmak üzere konaklama ve yaşam masraflarını kendileri karşılamak yükümlülüğündedirler. Harcama alışkanlıklarına bağlı olarak tek bir öğrencinin aylık toplam yaşam masrafları ortalama 700 ila 1000 euro arasındadır.

Kendi ülkenizden ayrılmadan önce eğitim sürenizin tamamı için yeterli finansal kaynağınızın olduğundan emin olmalısınız. Yine de, okurken bir öğrenci olarak hayatınızı biraz daha kolaylaştırabilecek çeşitli öğrenci avantajlarına erişebilirsiniz.

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.helsinki.fi/en

 

 

Ludwig-Maximilians-Universitaet Münih, Almanya

Üniversite Hakkında: Ludwig-Maxmilians-Universitaet (LMU) München, 500 yılı aşkın geleneği ile Avrupa’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Alman hükümeti tarafından üst düzey üniversite araştırmalarını teşvik etmek amacıyla başlatılan bir yarışma olan Üstün Başarı Girişimi kapsamında “üstün başarı üniversitesi” olarak seçilmiştir. Hakiki bir “üniversite” olarak LMU Münih; beşeri ve kültürel bilimler, hukuk, ekonomi ve sosyal bilgilerden tıp ve fen bilimlerine kadar geniş bir bilgi yelpazesi sunmaktadır.

Öğrenim Ücretleri: Öğrencilerin, çoğu program için öğrenim ücreti ödemesi gerekmez. Yaz programları ve bazı İngilizce öğretilen Master programları için eğitim ücretleri vardır, bu nedenle ayrıntılar için bölümlere tek tek bakmalısınız.

Ancak, tüm öğrencilerin öğrenci hizmetleri (52 €) ve temel “Semester Ticket” (62,50 €) olarak geçen toplu taşıma kartı dahil olmak üzere toplamda 114,50 € ücret ödemeleri gerekmektedir. (Ayrıca dönemlik 146,50 € karşılığında size sınırsız seyahat sağlayan IsarCard Semester 24/7 adlı kontörlü bir kart da alabilirsiniz.)

Burslar: Uluslararası öğrencilerin, Bavyera Eyaleti ve Almanya genelinde sınırlı sayıda burs imkanı vardır.

Yaşam Maliyeti: Münih’te aylık yaşam masrafları için neyi bütçelemeniz gerektiğinin temel bir özeti şöyle:

Özel konutlardaki kiralık odalar: 350 € – 600 €

Üniversite yurtlarındaki odalar: 300 € veya elektrik, su vb. dahil 370 €

Sağlık sigortası: € 80

Yemekler: 200 € – 250 €

Cep telefonu: € 15–30 €

Toplu taşıma: 33 €

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.en.uni-muenchen.de/index.html

 

almanya-universite

 

Heidelberg Universitaet, Almanya

Üniversite Hakkında: 1386 yılında kurulan Heidelberg Üniversitesi, Almanya’nın en eski üniversitesidir ve Avrupa’nın en güçlü araştırma kurumlarından biridir. Üniversite, öğrencileri eğitmek ve kariyerlerinin başındaki umut veren akademisyenleri teşvik etmek açısından araştırmaya dayalı öğretime ve olağanüstü, iyi yapılandırılmış bir doktora eğitimine inanıyor. Heidelberg Üniversitesi, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve hukuk disiplininin yanı sıra tıp da dahil olmak üzere doğa ve yaşam bilimlerinin tüm dallarını sunan kapsamlı bir üniversitedir.

Öğrenim Ücretleri: Heidelberg Üniversitesi’nde lisans programları, ardışık yüksek lisans programları veya doktora programları için genel eğitim ücreti yoktur. Fakat sürekli eğitim yüksek lisans programları için özel eğitim ücretleri alınabilir.

Burslar: Yüksek nitelikli adaylar için Alman Akademik Değişim Servisi (Deutscher Akademischer Austauschdienst – DAAD) ve diğer kurumlar aracılığıyla birkaç burs bulunmaktadır.

Yaşam Maliyeti: Yaşam masraflarını karşılamak için Heidelberg Üniversitesi öğrencilerinin ayda en az 670 €’ya ihtiyacı olacaktır.

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.uni-heidelberg.de/en

 

 

Technical University of Munich, Germany

Üniversite Hakkında: Technische Universitaet Muenchen (TUM) mühendislik, doğa bilimleri, yaşam ve tıp bilimleri ve ekonomi alanlarında çok çeşitli okuma programları sunmaktadır. TUM, temel ve uygulamalı araştırmaların geniş bir yelpazesini kapsamaktadır. Üniversitede, % 98’i lisans ve yüksek lisans dereceleri olan yaklaşık 160 farklı bölüm bulunmaktadır. TUM, 20’den fazla üniversite ile çift diploma anlaşması yapmıştır ve dünya çapında yaklaşık 170 üniversite ile de ortaklık yürütmektedir. Bugün TUMon üç fakültede okuyan yaklaşık 37.000 öğrenciye (yaklaşık yüzde 20’si yurt dışından geliyor), 475 profesöre ve akademik ve akademik olmayan yaklaşık 10.000 personele ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrenim Ücretleri: TUM’da öğrenim ücreti alınmamaktadır. Öğrencilerin sadece bir Öğrenci Birliği Ücreti ve toplu taşıma kartını (Semester Ticket) kapsayan 114,50 € tutarında dönemlik bir ücret ödemeleri gerekir.

Burslar: Çeşitli vakıflar, tüm eğitim seviyelerindeki öğrencilere hibe sunar ve seçilebilirlik, üstün not alan öğrencilerle sınırlı değildir.

Yaşam Maliyeti: Münih’te yaşamak nispeten pahalıdır. Mevcut hesaplamalara göre, Bavyera eyaletinin başkenti Münih’te yaşamak için ayda aşağı yukarı 830 €’ya ihtiyacınız olacak (kira dahil ama serbest zaman etkinlikleri dahil değildir). Bununla birlikte, vizeniz için başvururken, aylık sadece 659 €’luk bir bütçenizin olduğunu kanıtlamanız yeterlidir. Burslara  tamamen güvenemeyeceğiniz ve sadece belirli koşullar altında okurken çalışmanıza izin verildiği için, çalışmalarınızın tamamı için yeterli birikiminiz bulunduğundan emin olun.

Üniversite hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.tum.de/en/

 

 

Yurt dışında okuma deneyimi hem hayatınıza hem de kariyerinize çok şey katabilir. Böyle bir deneyim için bir öğrenci olarak kısıtlı bir bütçeye sahipseniz, araştırmalarınızı sıraladıklarımız gibi ücretsiz üniversitelere yönlendirebilirsiniz. Başvuru koşulları, bölümler ve mevcut burslar hakkında detaylı bilgilere ise üniversitelerin web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

*** Önemli Not: Lütfen burada verilen bilgilerin herhangi bir zamanda değişebileceğini unutmayın. Üniversiteler ve Federal Hükümetler, gelecekte uluslararası öğrencilerden öğrenim ücreti almaya başlamaya karar verebilirler. ***

 

Merve Kamay

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Kaynak: Emma Korstanje

https://www.afterschoolafrica.com/11986/top-10-tuition-free-universities-world/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu