BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

Derin Odaklanma İçin Müzik Önerileri

Üretkenliği artırmak için herkesin favori alışkanlıkları vardır. Masa düzeniniz, sabah rutininiz veya yemek alışkanlıklarınız- diyetiniz önemli bir rol oynar. Ancak herkesin hemfikir olduğu bir şey fark yaratabilir: odaklanma için müzik dinlemek.

Sakinleştirici ritimler, nerede olursanız olun ve ne yapıyor olursanız olun, dikkat dağınıklığını uzak tutar. İster çim biçme makinesi ile bahçede çalışıyor olun, ister önemli bir rapor hazırlıyor olun, bir çift kulaklık takın ve müziğin üretkenliğinize katkısını keşfedin. Müzik, odak noktanızdaki tüm farkı yaratabilir.

Bununla birlikte, tüm müzikler üretkenliğe eşit derecede elverişli değildir. Ne dinlediğiniz konusunda dikkatli olmalısınız. Çalışırken, antrenman yaparken veya doğa yürüyüşü sırasında dinleyeceğiniz müzikler mutlaka farklı olacaktır.

Bu kılavuz, üretkenlik için en iyi müziği seçmenin yanı sıra başlamanıza yardımcı olacak melodilerin bir listesini seçme konusunda size yol gösterecektir.

Chillhop Music

Bu YouTube kanalının neredeyse 3 milyon abonesi var. Müzik videoları 7/24 yayınlanıyor ve rahatlatıcı ritimler içeriyor.

Bu kanaldaki şarkıların çoğu, bir tür elektronik R&B olan “lofi hip hop” adlı bir kategoriye giriyor. Geleneksel hip hop’un aksine, lofi hip hop şarkıları, odaklanmayı ve rahatlamayı sağlayan yavaş, sabit bir düzeni takip eder.

Chillhop çalma listelerine Spotify, Soundcloud ve Bandcamp üzerinden de ulaşabilirsiniz. Popüler sanatçılar arasında nymano, No Signal ve Sleepy Fish bulunmaktadır.

Andy McKee

Andy McKee, ilk şarkılarından biri olan “Drifting” YouTube’da viral hale geldikten sonra ünlenen bir akustik gitarist. “Drifting”, McKee’nin müziğinin geri kalanında bulunan yaratıcı, sessiz gitar tekniklerinin bir örneğidir.

Bugün, McKee’nin akustik gitar başta olmak üzere altı albümü var. McKee’nin en popüler parçalarından biri olan “Rylynn”, onun sakinleştirici ancak neşeli soundunun mükemmel bir örneğidir.

John Butler Trio

John Butler Trio grubu, YouTube’da 50 milyondan fazla dinlenen 2012’de hit olan “Ocean” ı çıkardıktan sonra popüler oldu.  Akustik gitarda ağır olan “Ocean”, okyanusun kendisi gibi alçalan ve akan karmaşık bir akustik ile dinleyicilere çok farklı bir deneyim sunuyor.

Anahtar ve ruh halindeki akıcı değişikliklerle tanınan John Butler Trio, hızlı şarkıların odaklanmak için harika olabileceğini kanıtlıyor. Grubun uzun şarkıları – “Okyanus” 12 dakika uzunluğunda – John Butler Trio’nun diğer iki favorisi de “Betterman” ve “Spring to Come”.

Classical Radio on Pandora

Klasik müzik, işlerini verimli bir şekilde yapmak isteyen müzik severler için uzun süredir temel bir unsur olmuştur. Pandora’nın klasik istasyonu Beethoven’dan Maria Callas ve Jorge Bolet gibi modern sanatçılara kadar harika bir yelpazede seçenekler sunmaktadır.

Pandora’da akla gelebilecek her tür için radyo istasyonları vardır. Türe, sanatçıya ve hatta belirli bir şarkıya göre çalma listeleri oluşturabilirsiniz.

Diğer müzik uygulamaları, klasik müzik düzeltmeniz için başvurabileceğiniz benzer çalma listeleri ve radyo istasyonları sunar. Piyano ağırlıklı melodilerden keman konçertolarına kadar, kulaklarınızı canlandıracak çok şey bulacaksınız.

Web Site: https://www.pandora.com

Pirates of the Caribbean Soundtrack

Film müzikleri motivasyon ve verimlilik açısından gerçekten harika. Benim favorilerimden biri, canlı ve maceracı  Karayip Korsanları Film Müzikleri

 Karayip Korsanları film müziğinin arkasındaki beyni Hans Zimmer, çok sayıda film üzerinde çalıştı. Zimmer ayrıca The Dark Knight, Interstellar ve Inception film müziklerini bir araya getirdi.

Sinematik müzikte dikkat edilmesi gereken önemli şey enstrümental uyum ve mix kalitesi. Karayip Korsanları film müziği kadar ikonik olsa da, elektronik tabloları dengelemek yerine Jack Sparrow’u ( Johnny Depp) düşünüyorsanız :), muhtemelen yeni bir şarkıya geçmelisiniz. Hans Zimmer’in tüm albümlerini listenize almanızı tavsiye ederim.

Legend of Zelda Soundtrack

Enstrümantal müzik için bir başka etkin nokta da video oyunlarıdır. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, The Legend of Zelda’daki seçimlere göz atın:

The Legend of Zelda oyunlarını oynayan herkes duyduklarını hemen tanıyacaktır. Film müziği hafif, havadar ve hayranlık dolu. Klavyeler, harplar ve flütler belirgin bir şekilde öne çıkar.

The Legend of Zelda müziğini dinleyerek saatler geçirebilseniz de, bu türdeki hayran yapımı şarkıları unutmayın. Video oyun topluluğuna girerek oyunu da deneyimleyebilirsiniz. En sevdiğiniz oyunların müziklerinin enstrümantal yeni versiyonlarını da  internette arama yaparak bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.lifehack.org/889485/focus-music


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu