Blog

Daha Zeki Olmak İçin Her Gün Bu 20 Şeyi Yapın

Her ne kadar pek çok kişi akıllı kişilerin yüksek IQ’lu olanlar olduğuna inansa da kişinin  bilişsel yeteneklerini arttırmak, profesyonel ve kişisel uğraşlarında daha etkili olmasını sağlamak için çeşitli yöntemler mevcut.

Yeterli motivasyon ve kararlılıkla herkes akli yeteneklerini geliştirip daha zeki olabilir. Günlük rutininize yeni alışkanlıklar eklemek ve  doğru teşvikleri sağlamak zekanızı hızlıca geliştirebilir ve size yeni zorluklara göğüs germek için ilham verebilir. Beyin sağlığı fiziksel sağlığın önemli bir anahtarıdır. Aşağıdaki liste günlük  hayatta beyninizi harekete geçirecek aktiviteleri içeriyor.

 

 

Davetkar Yenilik

Yeni sinirsel yollar yaratmak ve beyni güçlendirmek için, insanların devamlı olarak hayatlarına yeni deneyimler ve bilgiler eklemesi çok önemli. Başta bu anlar gereksiz gelebilir, fakat sonunda bu sessiz anları sabırsızlıkla bekliyor olacaksınız.

Yeni Yerler Görmek

Yeni bir kahve dükkanında ders çalışmak , işe farklı bir yoldan gitmek ya da başka bir ülkeyi ziyaret etmek de olsa, yer değişimi beyin için iyidir. Her ne kadar o an durumun zorluğundan bunu fark etmek zor olsa da.  Kahve dükkanında ‘her zamanki’nden sipariş edemezsiniz. Yeni bir menüyü öğrenmek, daha önce denemediğiniz bir şey seçmek ve bir karar vermek zorundasınızdır.

Her ne kadar kolay görünse de insanlar alışkanlıklarının rahatlığını severler. Bizi neyin beklediğini bilmeyi severiz. Yeni bir ülkeye seyahat ettiğinizde, dil farklıdır, kıyafetler farklıdır ve oranın kültürü değişik bir hayat ritmi sunar. Bu yeni ögelere adapte olmak beyni yeni ve beklenmeyen zorluklara karşı mücadele etmeye mecbur eder. Dil bariyerleri üzerinden iletişim kurmaya çalışmak beyni ihtiyaç ve duyguları ifade etmek için yaratıcı yollar bulmaya zorlar. Yeni bir müzik dinlemek, yeni yiyecekler denemek ve yabancı sokaklarda yol bulmaya çalışmak beyninizin farklı durumlara adapte olma kapasitesini zorlar.

 

Eğitime Devam Etmek

Yetişkin eğitimi yapabileceğiniz en iyi zaman, para ve enerji yatırımlarından biridir. Her ne kadar eğitim çocukluk ve ergenlik dönemlerinde önemli olsa da yetişkinler genelde kendilerinin yeni kavram ve becerileri öğrenme yeteneklerini küçümserler. Kendinize akademik veya yaratıcı bir ders almakta meydan okuyun. Gönüllü bir şekilde eğitiminize devam etmek beyninize yeni bağlantılar kurmak ve daha yüksek bir zeka inşa etmek için mükemmel fırsatı sunar.

Gündemi Takip Edin

Bu, alışkanlık görünümünü korurken sağlıklı beyin dalgalarını besleyen bir aktivitedir.  Her sabah ya da akşam yarım saati gazete okumak ya da haberleri izlemek için ayırmak beyninizin aktif kalmasını sağlar. Yeni bilgileri sindirmek iyi bir günlük alışkanlıktır. Haberler üstüne düşünmek için ilginç konular sunarlar ve beyninizi yeni bilgilerle dolu bırakırlar.

 

Kitap Okuyun

Okumak beyin aktivitelerinizi rahatlatmanın en temel yoludur, ama genelde beyin kapasitesini genişletmek için en fazla çeşitlilik gösteren fırsatları  sunar.  Okumak yeni kelimeler tanıtarak, doğru  dil bilgisi kullanımını sunarak ve  düzgün yazılmış cümlelerin zarifliğini göstererek pratik bir yardım sağlar. Fakat bu okumanın sihrinin sadece yarısıdır.

Kurgusal, kurgusal olmayan, tarihi kitaplar veya şiir kitapları da seçseniz okumak size edebiyat ve gerçek hayattaki bağlantıları görme şansı verir.  Böylece okumak, beyninizin yeni bir yere seyahat etmesine başka bir alternatiftir. Hayal gücünüz sayfadaki kelimelerden somut insanlar, yerler ve olaylar yaratmak için çalıştıkça, beyniniz bütün taze bilgileri anlamak için sinir tellerini  yeniden yapılandırır.

 

İşinize Yeni Yollarla Yaklaşın

İşyeri yeni deneyimler yaratabileceğiniz bir tuvaldir. Ne tür bir işe sahip olursanız olun, herkese alışılagelmişin dışında düşünme, yaratıcı bir şekilde problem çözme ve takıma yeni fikirler sunma fırsatı çıkar. Her yeni problem karşısında strese kapılmak yerine rahatlamak ve sizi sonuca götürecek alternatifleri düşünmek önemlidir.

Kendinize Meydan Okumak

Kaslarını geliştiren bir halterci gibi, günlük olarak beyni çalıştırmalı ki şu anki kapasitesinin ötesine çıksın. Albert Einstein’ın bir zamanlar söylediği gibi ‘Kişi kolayca erişilen hedefleri kovalamamalı, ancak büyük emekler sonucunda ulaşılan şeyler için bir içgüdü geliştirmeli.’

Bu alıntı benim beyin hakkında inandığım şeyleri kapsıyor. Yeterli odaklanma ve esnetmeyle, beyin insanı gerçekten şaşırtabilir. Kendinizi küçümsemek sizi başarıdan geri tutar. İnsanlar yeteneklerine inanmaya başladıklarında, genellikle mümkün olduğunu düşündüklerinin ötesini başarırlar.

Beyin Eğitimi

Lumosity gibi organizasyonlar harika günlük beyin egzersizleri sunuyor.  Nöroplastisiteyi geliştirmek için tasarlanmış puzzle ve oyunlarıyla, Lumosity beyini yeni bağlantılar kurmaya teşvik etmek üzere yaratılmış. California Berkeley Üniversitesi’nden bir grup sinirbilimci bu programı beyine keşfedilmemiş bölgelerde kendini adapte etmesi ve yeniden eğitmesi için uyarıcı sağlamak üzere tasarlamışlar. Bu kamu deneyine ilişkin pek çok başarı öyküsü bulunmakta.

Problemlerle Karşılaştığınızda 5 Neden Sorusunu Sorun

En standart problem çözme yöntemlerinden biri, 5 neden, hala problemlerin kaynağını bulmakta sağlam bir başlangıç sunuyor. Bir soru sormak beynin çözüm bulmak için çalışmasını sağlıyor. Problem hakkında endişelenmek yerine, neden sorusunu sorarak başlayın.

Beyni  Formda Tutmak İçin Teknolojiden Kaçının

Teknoloji modern dünyada harikalar yaratıyor, fakat bazı yönlerden teknolojik bağımlılık beynin problem çözme, yeni yerlere adapte olma, basit matematik ve yön bulma gibi pratik şeylerde sağlam bir kaynak olmasını engelliyor. GPS olmadan bir geziye çıkın. Hesap makineniz olmadan birkaç cebir sorusu çözün. Beyninizin sizin için çalışmasını sağlayın; sonuçları göreceksiniz.

Yaratıcılığı Beslemek

Anaokulundaki parmak boyama sadece eğlenceli bir aktivite değildi, beynin yeni fırsatlara ve sorun çözme yöntemlerine açık olmasını sağlayan bir araçtı. Sanatsal bir zihin yeni çözümler, taze ilhamlar ve huzurlu bir kendine güven duygusu yaratır.

Bu  ögelerin hem kişisel hem profesyonel alanlarda karışması sıradan insanların yenilikçi birer düşünür ve lider olarak parlamasını sağlar. Yaratıcılığı günlük sıkıcı işlerle birleştirin.

 

Çizim Yapın

Beyin aktivitesini eşsiz bir şekilde geliştiren çizim yapmanın artılarından faydalanmak için ressam olmanıza gerek yok. Temel el-göz koordinasyonunu geliştirmesine ek olarak anılarınızı daha kalıcı ve canlı olarak depolaması için nörotransmitterlara sinapslar gönderir. Bir kağıt parçasındaki karalamalardan karakalem portrelere, çizim herkes için sağıklı bir beyin aktivitesidir.

Boyayın

Boyama çizimin bir uzantısıdır. Beynin aynı bölgesini besler fakat çizim yapmanın aksine boyama genelde beyni uyaran tanıdık olmayan doku ve renkleri tanıtır. Ressamlar genelde etraflarındaki şeylere özel bir hassasiyet gösterirler. Boya ile uğraşmak  insanların etraflarındaki küçük detayları fark etmelerine yardımcı olur. Beyni bu bağlamda odaklamak yüksek bir farkındalık yaratır.

 

 

 

 

Bir Müzik Aleti Çalın

Bir enstrüman çalmayı öğrenmenin beyne inanılmaz faydaları vardır. El-göz koordinasyonu, hafıza, konsantrasyon ve matematiksel becerilerin hepsi bir enstrüman çalarak gelişir. Kimisini öğrenmesi diğerlerinden zor olsa da, herhangi bir müzik aletini çalmak artmış ve gelişmiş bir bilişsel işleyiş sağlar.

Piyanodaki karışık pasajları  öğrenmek için parmaklarınızı eğitmekten, müzikal ölçüdeki vuruşları saymaya, enstrümanlar müziği yaratmak için beyninizin çeşitli yerlerinin çalışmasını sağlar.

Yazın

Okumak gibi, yazmak da kelime dağarcığını, gramer yeteneklerini ve  doğru sözdizimini geliştirir. Yazmak beyne bilgileri daha etkili bir şekilde depolamasında yardımcı olur ve hatırlama becerilerini geliştirir. Çalışmalar ders sırasında düzenli olarak not alan öğrencilerin sürekli olarak sınavlarda daha iyi not aldığını gösteriyor. Yazmak kişiyi anılarına, deneyimlerine ve iç diyaloglarına dikkatini vermeye zorlar. Ki bunların hepsi beyin fonksiyonlarını geliştiren bir kombinasyon yaratır.

Rol Yapın

Kendinizi başkasının yerine koyun ve beyniniz farklı biri gibi düşünmek için kendini yenilemeye başlar. Yaratıcı fikirler bulmakta zorlananlar için rol yapma beynin zorlu sorunlara benzersiz çözümler  geliştirmesi için tekerlerin dönmeye başlamasına yardımcı olur.

 

Başkalarıyla Çalışmak

Mantıksal zeka her ne kadar önemli olsa da, duygusal zeka da genel başarı için eşit derecede önemli bir rol oynar. Başkalarıyla iletişime geçmek insanlara kendi kısıtlı düşüncelerinin ötesine geçmek, yeni fikirler kazanmak ve olayları farklı pencereden görmek için yardımcı olur.

İnsanlar zorlayıcıdır. Zeki kişiler genelde yalnızlıktan hoşlanır çünkü bu onları başkalarına karşı eleştirel olmaktan kurtarır. Fakat bu rahatsız durum gerçekten zeki insanlar için gerekliliktir çünkü bu onları kendi balonlarının dışına iter. Bütün doğru cevaplara sahip olduğunuzu düşündüğünüzde bakış açınızı geliştirmek için  başkalarıyla iş birliği yapın.

Öğretin ve Bilgilerinizi Başkalarıyla Paylaşın

Sanal olarak veya yüz yüze, deneyim ve bilgeliği paylaşmak için iş arkadaşlarınızın ve yaşıtlarınızın peşinden koşun. Yeni yüzler ve taze fikirler ilhamı teşvik eder ve  beyin için güçlendirilmiş bir öğrenme ortamı yaratır. Fikir paylaşmak için bir ağ oluşturarak, beyniniz yenilikçi konseptleri formüle etmek ve yürütmek için yeni yollar yaratır.

 

zeka-aktiviteleri

 

 

İlginç Kişilerle Konuşun

Hiçbir insan aynı hayat deneyimlerini paylaşmaz. Herkes bilgiyi kendine özel bir şekilde yorumlar, anıları farklı şekilde depolar ve günlük hayata kendi entelektüel ışıklarına göre katlanır. Her ne kadar hepimiz kendi metotlarımızın en iyi yöntem olduğunu düşünmeye eğilimli olsak da, başka insanlardan farklı bakış açıları kazanmak beynimizin kişisel ve profesyonel konularda yeni çözümler üretmesine yardımcı olur.

Konuşma din, finans, politika veya diyet trendlerinden de olsa insanlar iyi bir dinleyici olmak için çalışmalıdır. Başkası konuşurken kendi düşüncelerinizi bastırmak genel olarak zorlayıcı olsa da beyin, keskin kalmak için kendini disipline etmelidir.

Takım Çalışması

Ortak çalışmaya dayalı ortamlar beyin aktivitesini arttırmak için esastır. Kimi insanlar bağımsız olarak çalışmak zevk alırlar ve  takım çalışması odaklı işyerlerinde dahil olmak zorunda kalmaktan endişe duyarlar. Fakat bu bağımsız çalışmayı seven kişiler  takım çalışmasından en çok faydayı görecek yüksek zekalı kişilerdir.

Steven Johnson’ın kitabı, Parlak Fikirler Nasıl Doğar, iş arkadaşlarıyla çalışmanın orijinal fikirler üretmede ve etkili stratejiler geliştirmedeki yararlarına odaklanıyor. Modern çalışma ortamı bu takım odaklı yönteme doğru kaymaya devam ediyor.

 Fiziksel Sağlık

Vücut beyni besler ve kişinin kendini en iyi fiziksel durumda tutması beynin yeterli enerjiye sahip olması ve işlemesi için hayati önem taşır. Motivasyon eksikliği, zihinsel yorgunluk ve ilhamın yokluğu genellikle zayıf bir beslenme şekli, egzersiz ve odaklanmayla ilişkilendirilir.

 

Egzersiz

Çalışmalar düzenli olarak egzersiz yapan insanların daha yüksek IQ seviyesine sahip olduğunu gösteriyor. Güçlü bir vücuda sahip olmanın dışında, düzenli egzersiz yapan kişiler aynı zamanda beyin hücre gelişimini de uyarıyor. Hücre doğumu adı verilen durum sıkı egzersiz sırasında ortaya çıkıyor. Yüksek dopamin seviyesi gibi yan etkilerin dışında, aktif bir hayat süren kişiler daha az stres yaşıyor, daha iyi odaklanıyor ve ve daha çok enerjiye sahip oluyor.

İsveç’teki Sahlgrenska Akademisi ve Sahlgrenska Üniversitesi Hastanesinden Dr. Michael Nilsson konuyla ilgili geniş bir araştırma yaptı. ‘Fit olmak, sağlıklı bir kalbe ve ciğer kapasitesine sahip olmak demek ki bu da beyne çokça oksijen gitmesi anlamına gelir.’ Dedi. Araştırma bir milyonun üzerinde İsveçli erkek askerlerin üzerinde yapıldı ve Dr. Nilsson fiziksel olarak formda olma ve IQ testlerinde yüksek puan alma arasında direkt bir korelasyon buldu.

 

Spor Alışkanlığı Edinmek

Pek çok çalışma aktif çocukların genelde okul derslerinde daha iyi olduğunu ve lise mezuniyetinden sora eğitime devam etme şanslarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Her ne kadar atletik ilgililer zaman zaman yorucu olsa da, yoğun fiziksel aktivitenin geleceğiniz için yararları tartışılamaz.

İyi olduğunuz tek bir şey bulmak veya her gün yeni şeyler denemek de olsa, bir spor düzeni edinmek beyin sağlığınız için en iyisi.

Meditasyon

Beyni kontrol etmek ve rahatlatmak enstrümanlar ve puzzlelar kullanarak beyin aktivitesini arttırmak kadar güçlüdür. Doktor meditasyonun beyin üzerindeki etkilerini senelerdir araştırıyorlar ve sonuçlar gerçekten etkileyici. Meşhur bir çalışmada, Wisconsin Üniversitesinden Dr. Richard Davidson meditasyon sırasında beyin aktivitesine ne olduğunu görmek için Dalai Lama ile beraber çalıştı.

Metafiziksel Meditasyon beyinde etkileyici sonuçlar yaratıyor. Korku, endişe, depresyon ve diğer akli sorulanlarla başa çıkmaya çalışan kişiler, kendilerii sakinleştirmek ve daha güçlü bir odaklanma duygusu geliştirmek için meditasyonu denemeliler.

 

Besleyici Bir Beslenme Şekline Sahip Olmak

Beyin aktivitesini arttırmakla ilgilenen çocuk ve yetişkinler işe, beslenme şekillerini değiştirerek başlamalılar. İngiltere’deki Bristol üniversitesinde yapılan bir araştırma çocuklarda sağlıksız bir diyet ve düşük IQ arasındaki güçlü ilişkiye işaret ediyor. Sağlıksız eğilimleri tersine çevirmek için fazla yağ, şeker ve fast food u çıkarıp yerine daha fazla sebze, meyve ve yağsız et eklemeye çalışın.

Beyin fonksiyonlarına yardımcı olduğu tespit edilen Matcha Green Tea, Ham kakaodan yapılmış sıcak çikolata ve Gingko Biloba çayı gibi alışılagelmişin dışındaki içeceklerin beyine faydalı olduğu görülmüş. Bazı bilim insanları Gingko Biloba’nın beyne daha fazla kan gitmesine yardımcı olduğunu iddia ediyorlar.

 

Aktif Öğrenme

Çocuklar küçükken interaktif oyunlar oynatın, ip atlatın ve beyin dürtülerini besleyecek aktiviteler yapın. Beyinlerini çalıştırmak için bir müzik aleti, fiziksel aktivite veya bir Sudoku bulmacası verin. Aileler, eğlenceye katılmayı unutmayın!

Sağlıklı bir beyin aktivitesi yaratmak için günlük rutinler yaratmak için bir sinirbilimcinin tavsiyesine gerek yok. Beyninizi çalıştırmak için birkaç basit adım yeterli. Zamanınızı ve enerjinizi amaçlarınız doğrultusunda kullanın ve daha zeki ve dolu bir hayat için çalışmaya başlayın.

Nisa Ödül Topçu

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu