BlogDil Öğrenimi

Almanca Öğrenmek İçin 5 Netflix Dizisi

Dürüst olalım Almanca öğrenmek zordur. Dilbilgisi, kelime bilgisi, telaffuzu karışık ve bazen anadili İngilizce olan kişiler için bile zorlayıcıdır. Almanya’da Almanca öğrenmek muhtemelen ilerleme kaydetmenin en iyi ve en etkili yolu olsa da akşamlarınızı bu harika Alman dizilerine katılarak geçirmek de son derece yardımcı olacaktır.

Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Sorun değil, sizin için bir liste hazırladık: Almanca öğrenmek için en iyi 5 Netflix dizisi. Bonus: Tüm diziler aslında Almanya’da çekildi, bu nedenle hem sahne hem de dil açısından gerçek bir Almanya görmüş oluyorsunuz.

Almanca seviyeniz oldukça ileri seviyedeyse, hemen başlamanız ve altyazısız izlemeniz gerektiğini unutmayın. Ancak altyazıları açık bıraksanız bile, bu dizileri izlemek size telaffuz konusunda ve dilin doğal akışını kavramanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

İyi eğlenceler!

Dark

Stranger Things’i veya Twin Peaks’i seviyorsanız, izlenmesi gereken dizi Dark! Kurgusal Wenden kasabasında geçen dizi, kayıp bir çocuğun gizemi ve onu çevreleyen dört ailenin birbirine bağlı yaşamları etrafında merkezleniyor.

Kulağa çok ilginç gelmese de, bu korku dolu dizinin karanlık ve çarpık atmosferi, ikonografisi ve görsel ipuçlarıyla birleştiğinde, tüm sezonu art arda izlemek istemenize neden oluyor.

 

Dogs of Berlin

Almanlar suç ve komedi şovlarını sever ve Dogs of Berlin, her ikisinin benzersiz bir kombinasyonunu sunar.

Konu, ünlü bir Alman-Türk futbol yıldızının cinayetini çözmekle görevli iki polis memurunun etrafında dönüyor. Ve biri kanunu esnetirken adaleti bulmaya çalışırken, diğeri uğursuz suçu kendine fayda sağlamak için kullanıyor. Çetelerin, uyuşturucunun, şantajın, yolsuzluğun, ihanetin ve sosyal kontrolün çarpıcı bir karışımını sunuyor.

 

Parfum

Bu dizi, Patrick Süskind’in ünlü romanı The Perfume’ün yeniden yapımı değil. Sadece kitabın temel önermesini alıp bir modern dönem mini dizisine dönüştürüyor.

Dizinin merkezinde, beş eski yatılı okul öğrencisinin dahil olduğu bir dizi acımasız cinayeti umutsuzca çözmeye çalışan genç bir dedektif var. Geçmişle bugün arasında gidip gelen bu altı bölümlük sezon, heyecan verici, karanlık ve kesinlikle izlemeye değer.

 

How To Sell Drugs Online (Fast)

Gerçek bir öyküden esinlenilerek senaryolaştırılan, suç draması ve gençlik draması ögelerini harmanlayan komedi-drama türünde bir dizi. Eski kız arkadaşını geri kazanmaya çalışan inek bir çocuk, internet üzerinden uyuşturucu satmaya başlar ve Avrupa’nın en büyük uyuşturucu tacirlerinden biri hâline gelir. Hikaye’nin devamında yaşanan olaylar ise heyecan verici ve bir an önce izlemek isteyeceğiniz şekildedir.

 

Bıohackers

Bir tıp öğrencisi, Almanya’nın en iyi üniversitelerinden birine girer. Ama asıl amacı, bir aile trajedisi ile bir profesörü birbirine bağlayan komployu açığa çıkarmaktır.

Tıp öğrencisi Mia Akerlund üniversitede son derece gelişmiş biyo-hackleme teknolojisinin kullanımını keşfederek geçmişinde yaşananları anlamaya çalışıyor. Bu gerilim dizisi drama ile zenginleştirilerek izleyiciye sunulmuş.

Kaynakça:

https://www.ef.com/wwen/blog/language/10-netflix-shows-to-learn-german-with/

Yasin Karaçelebi

Proje Yönetimi Okulu Editörü


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu