BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

7 Adımda Kendini Bulmak

Kendini bulmak uzun bir yolculuktur ve çoğu insanın hayatlarının bir noktasında başlayacağı bir yolculuktur. Kendini bulma düşüncesi korkutucu gelebilir, ama aslında korkutucu olmak zorunda değil. Bu sadece kendinizi keşfedişinizdir; arzularınızı, sahip olduğunuz değerleri ve inanç sistemlerinizi. Yolculuk her zaman kolay değildir, ama buna değer. Diğer tarafta huzur, amaç ve derin bir tatmin duygusu bulacağınıza emin olabilirsiniz. İşte Kendini Bulmanın Yolları.

Aşırı Düşünmeyi Nasıl Durdurursunuz?

7 Adımda Kendini Bulmak

Değerlerinizi Keşfedin

Kendinizi bulmak söz konusu olduğunda, başlamak için harika bir yer, değerlerinizin ne olduğunu bulmaktır. Lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanı ve terapist DuEwa “Kaya” Spicer, “Değerleriniz, yani dürüstlük, şefkat veya yaratıcılık, yaşamda sizin için en önemli şeylerdir,” diye açıklıyor. “Değerlerinizi yansıtmak ve sizinle en çok rezonansa girenleri belirlemek için biraz zaman ayırın.”

Spicer, değerlerinizin ne olduğunu bildiğinizde, o zaman bu değerlerle nasıl daha iyi uyum içinde yaşayabileceğinizi düşünmeye başlayabilir ve sizin için en önemli olanı yansıtan seçimler yapabileceğinizi söylüyor.

Günlük Tutun

Oshibadu Onyali, bir günlük tutma uygulamasına başlamanızı öneriyor. Her gün kendinize check-in yapmak için birkaç dakikanızı ayırın. Sizi mutlu eden şeyleri, sizi mutsuz eden şeyleri ve her gün hissettiğiniz, düşündüğünüz ve deneyimlediğiniz yeni şeyleri yazın.

Kendinize Güvenmeyi Öğrenin

Sherry Samuels, kendinizi bulmanın tamamen içsel güven inşa etmekle ilgili olduğunu söylüyor. Ne yazık ki, başkalarının beklentilerine dayalı bir yaşam sürdüyseniz, muhtemelen kendi içinizde güven inşaa edecek yer bulamadınız. Ancak kendimize güvendiğimizde, risk alabilir ve rahatlık alanımızın dışına daha büyük bir rahatlık duygusuyla çıkabiliriz.

Geçmişe hatalara bakarak kim olduğumuzu azaltma konusunda ders çıkarabiliriz diye ekliyor Samuels, ancak içinde güven oluşturmanın güzel bir yolu, kazanımlarımızı listelemek için zaman ayırmaktır.

Yeni Şeyler Deneyin

Yeni şeyler denemek, neyi sevdiğinizi, neyi iyi yaptığınızı ve size anlam ve amaç getiren şeyleri keşfetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca konfor bölgenizden çıkmanıza ve kendinize meydan okumanıza da yardımcı olabilir. Yeni şeyler denemeye başlamak için, her zaman merak ettiğiniz etkinlikleri veya hobileri listeleyebilir ve denemek için birini seçebilirsiniz. Büyük veya pahalı bir şey olması gerekmez; Yeni bir tarif denemek veya çalışmak için farklı bir rota izlemek kadar basit bir şey de denemeye değer olabilir.

Anksiyeteniz Ne Diyorsa Tersini Yapın

İnsanları memnun eden içgüdülerinizi görmezden gelmek, kendinizi bulmanın büyük bir parçasıdır çünkü her zaman herkesin iyi olduğundan emin olmaya odaklandığınızda, kendinize odaklanamazsınız.

Vadakumchery, “İnsanları memnun eden endişenizi duruma göre ele alın,” diyor. “Beyninizin sadece senaryolar oluşturduğunu bildiğiniz zaman, size söylediğinin tam tersini yapın. Neden olduğuna dair herhangi bir neden olmadan ‘Bu kişi için elinizden gelenin en iyisini yapın’ diyorsa, daha azını yapmayı deneyin ve ne olduğunu görün. İlişkinizde herhangi bir değişiklik fark etmediğini ve yine de sizi takdir ettiğini görebilirsiniz.”

Olumlama Yapın

Kendinizi bulurken mutlu olduğunuz ve kayıp hissettiğiniz anlar olacaktır. Kendinize karşı nazik olmanız ve kendinizle konuşmanız önemlidir. Kendinizi keşfetme sürecinde ortaya çıkan ve kendinizi net bir şekilde görmenize engel olabilecek olumsuz düşünceleri ortadan kaldırabilmek için olumlama yapmalısınız.

Kendinize Zaman Verin

Kendini keşfetme sürecinde rahat olmak zaman alır. Sonuca odaklanmak yerine, Mancao, odağınızı değiştirmenizi önerir.

“Dikkatinizi yol boyunca bulduğunuz yolculuğa ve bilgelik külçelerine kaydırın. Bunların hepsi sürecin bir parçası,” diyor Mancao.

“Buna direnmek ya da bir şeylere belirli bir şekilde sahip olmadığınız için kendinizi utandırmak onu uzatabilir, bu yüzden her şeyde kendinize lütuf verin. Hepimiz hayat denen şeyi ilk defa yapıyoruz.”

Çisem Arslan


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu