BlogKariyer

2023 Yılının En İyi Kariyer Siteleri

2022 Yılının En İyi Kariyer Siteleri Hayalinizdeki işi bulmak için iş arayabileceğiniz mükemmel bir internet sitesi keşfetmek ister misiniz? Tabii ki istersiniz. Sorun şu ki diğer herkes de öyle. Aradığınız şeye bağlı olarak internette görebileceğiniz tonlarca kariyer sitesi mevcut.

Ve bunlardan yalnızca bir iş ilanı sitesini seçmek gerçekten zorlayıcı olabilir.

Ya size en uygun iş fırsatı çok yakındaysa ama siz onu doğru yerde aramıyorsanız?

Aslında tüm kariyer sitelerinin kendilerine has özellikleri vardır ve iş arama sürecinizde size yardımcı olabilirler.

Sadece nereye bakacağınızı bilmeniz gerekir.

 

Bu kılavuzda iki tür iş ilanı sitesini ele alacağız:

 • Geleneksel iş arama motorları: Hemen hemen her çeşit iş ilanı bulabileceğiniz platformlar. Örneğin: LinkedIn, Job.com, vb.
 • Kitlesel iş ilanları: Daha spesifik meslekler veya iş alanlarına özel yaratılmış platformlar. Örneğin; satış alanı, teknoloji, pazarlama ilanları, sanal asistanlık, vb.

Hayalinizdeki işi bulmaya hazır mısınız? O halde internet üzerindeki en iyi kariyer sitelerinden bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

En İyi Kariyer Siteleri (Tüm İş Arayanlara Uygun)

Bu iş ilanları sitelerinde herkes için pek çok seçenek var. Mesleğiniz veya çalışma alanınız ne olursa olsun muhtemelen size uyan bir ilan bulacaksınız.

Bariz olandan başlayalım.

Indeed

Indeed internetteki en popüler iş ilanları sitelerinden biridir ve bu siteyi muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur.

Bu platformu böylesine popüler kılan özellik ise aradığınız işe dair anahtar kelimelerle ve konuma göre arama yapabiliyor olmanız. Böylece arama sonuçlarında binlerce farklı şirketin kariyer sayfalarına ulaşırsınız.

Dilerseniz sitede bir Indeed profili oluşturarak iş verenlerin sizi bulmasını da sağlayabilirsiniz. Hiç de fena değil, öyle değil mi?

LinkedIn

LinkedIn ise bir başka bariz seçenektir ve aslında sadece bir iş arama motorundan daha fazlasıdır.

Bu platformda aramanızı konum, tecrübe seviyesi ve diğer pek çok özelliğe göre filtrelendirerek daha spesifik iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kendi iş alanınızdaki önemli kişilerle bağlantı kurarak sosyal ve mesleki ağınızı genişletebilirsiniz.

LinkedIn sitesini bir iş bulmak için şu şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Sektörünüzdeki işverenlerle iletişime geçmek
 • Şirketlerdeki iş ilanlarına erişebilmek
 • Açık pozisyonları görebilmek
 • Personel avcılarının (head-hunters) size ulaşması (eğer profilinizi iyi düzenlemişseniz)

Glassdoor

Glassdoor oldukça kullanışlı bir iş arama motorudur çünkü aramalarınızı aradığınız iş türüne, maaş aralığına, mesafeye ve daha fazlasına göre filtrelendirebilirsiniz.

Eğer iş ilanları konusunda daha fazla detay istiyorsanız aşağıdaki seçeneklere bakmak için GlassDoor’u kullanabilirsiniz:

 • İş alanınızda sunulan ortalama maaşlar
 • Belirli bir şirketteki ortalama maaşlar
 • Potansiyel işveren şirketlere yönelik yorumlar ve geribildirimler
 • Spesifik şirketlerin tipik mülakat soruları
 • Ve çok daha fazlası!

Job.com

Job.com yapay zeka ve otomasyon sistemlerini kullanarak işe alım modeline yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır.

Tek yapmanız gereken özgeçmişinizi yüklemek ve böylece platformun sahip olduğu yenilikçi teknoloji sistemi sizi yeni iş fırsatlarıyla eşleştirecektir. Bunu gerçekleştirirken de her adımda size geri bildirimlerde bulunur.

Sitenin otomatik işe alım platformunu kullanarak bir iş bulmanız durumunda ise %5 anlaşma ödülü kazanırsınız.

Monster

Monster anahtar kelime, konum ve diğer sitelerdeki benzer özelliklere göre iş arayabileceğiniz başka bir iş ilanı arama platformudur.

Bu sitede harika bir kariyer seçim listesi vardır ve bu sayede hukuk, muhasebe, pazarlama gibi özel kategorilere göre iş araştırması yapabilirsiniz.

Son olarak Monster’ı diğer sitelerden eşsiz kılan yanı ise bu sitenin başvurunuza dayanarak bireysel kariyer tavsiyesi alabileceğiniz profesyonel bir tavsiye bölümü içermesidir.

CareerBuilder

CareerBuilder ilginizi çekebilecek güncel iş ilanlarından sizi haberdar ederek iş arama sürecinizi kolaylaştırır.

Özgeçmişinizde yer alan anahtar kelimelere dayanarak size özel ilan önerileri sunar. Buna ek olarak sizi benzer diğer adaylarla kıyaslayarak bir karşılaştırma raporu oluşturur ve bunu sizinle paylaşır.

Joblist

Joblist bir milyonun üzerinde iş ilanını tek bir platformda bir araya getirir.

Kullanıcı arayüzü anlaşılır; arama motoru hızlı; alınan sonuçlar arananla epey uyumludur.

Son derece basit ve iyi sonuç veren bir kariyer sitesidir.

ZipRecruiter

ZipRecruiter iş arayan herkes ve özellikle de Birleşik Krallık’taki işverenler için ideal bir sitedir.

Sitede A’dan Z’ye tüm iş alanları ve sektörler için ilanlar vardır.

Eğer aramakta olduğunuz spesifik bir iş varsa onu ZipRecruiter’da bulma ihtimaliniz oldukça yüksek.

SimplyHired

SimplyHired kişiye özel bir iş arama sitesidir çünkü yerelde size uygun iş fırsatlarını keşfetmenizi sağlar ve başvurduğunuz pozisyona dair ortalama maaş tahminini sizinle paylaşır.

Eğer Amerikan vatandaşı değilseniz ya da ABD’de yaşamıyorsanız endişelenmeyin. SimplyHire bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak da çeşitli iş ilanları sunar.

Craigslist

Craiglist mi?! Ne? Nasıl yani?

Evet. İster inanın ister inanmayın ama Craigslist içerdiği kategorilerin ve iş ilanlarının oldukça anlaşılır olmasından dolayı harika bir kariyer sitesi olarak düşünülebilir.

Büyük şirketlere ait iş ilanlarını bulamama ihtimaliniz olsa bile bazı yerel markaların ve küçük işletmelerin iş ilanlarına ulaşmak için uygun bir seçenektir. Hatta eğer arıyorsanız tek seferlik iş ilanlarını da Craigslist’de bulmanız mümkün.

Toptalent.co

En iyi yeteneklerin kariyer platformu Toptalent.co, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen şirketlerini en iyi yeteneklerle buluşturuyor. Her yıl 3.5 milyonun üzerinde kişi toptalent.co’yu ziyaret ediyor. En iyi şirketler aradığı en iyi yeteneklere toptalent.co‘dan ulaşırken, yetenekler de bu platformda şirketleri ve iş ilanlarını keşfederek buldukları iş imkanlarıyla iş dünyasının kapısını aralıyor ve kariyerlerinde yeni bir sayfa açıyorlar. En iyi yetenekleri en iyi şirketlerle buluşturan kariyer platformu toptalent.co, kendilerini geliştirmek isteyen yetenekler için bir kariyer platformundan çok daha fazlası!

LinkUp

LinkUp bir iş arama sitesi ve iş arayanlar için bir veri kaynağıdır.

Milyonlarca iş ilanını dünyadaki tüm iş veren sitelerinden direkt olarak toplar ve indeks haline getirir. Daha sonra bu verileri işleyerek anlaşılır olacak şekilde iş piyasasına ait bilgiler sunar.

Kariyerlere ait verileri başka şekillerde kullanmak isteyenlere yönelik onların işlerine yarayabilecek veri raporları, analizler ve indeksler de paylaşır.

RobertHalf

RobertHalf temelde bir insan kaynakları danışmanlık şirketi olmasına rağmen kullanışlı bir iş arama motoruna da sahiptir.

Dünyanın her yerinden farklı şirketlerle birlikte çalıştıkları için binlerce iş ilanına sahiptirler. Bu sayede insanlarla hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı pozisyonları içeren iş imkanlarını paylaşır.

Uzmanlık alanları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Gerektiğinde ise şirketlere insan kaynakları yönetimi hakkında imkanlar ve çözümler sunmaktadır.

Kendi başınıza iş arayabileceğiniz gibi RobertHalf’ın işe alım ekibiyle iletişime geçerek size yardım etmelerini de isteyebilirsiniz.

USAJOBS

ABD Hükümetinde kurumsal bir iş pozisyonu mu arıyorsunuz?

USAJOBS özellikle hükümet bünyesinde iş arayanlara uygun Amerika Birleşik Devletlerinin resmi  bir internet sitesidir.

Oldukça resmiyet içeren bir alan olduğundan dolayı eğer devlet bünyesindeki bir kamu çalışanı olmak istediğinizden eminseniz gerçekten başarılı olduğunuzu göstermelisiniz.

Snagajob

Snagajob saatlik iş ilanlarını gösteren bir iş arama motorudur.

Bu sitede çeşitli iş ilanları ve esnek çalışma saatlerinden oluşan vardiyalar bulabilir; kariyerinizde nasıl başarılı olacağınıza dair içeriklere erişebilirsiniz.

Ek bir avantaj olarak ise Snagajob mobil uygulamasını telefonunuza indirebilir ve iş durumunuza göre sitede size uygun bir ilan paylaşıldığı anda bildirim alabilirsiniz.

TheLadders

TheLadders yönetici konumunda ve üst düzeydeki iş ilanlarını bulabilmeniz için tek adres olmalıdır.

Altı hane ve daha üstü rakamlardan oluşan maaş imkanı sunan iş fırsatları arayan adaylar bu siteyi oldukça faydalı bulacaktır.

Eğer alanınızda yeteri kadar iş tecrübesine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız TheLadders üst düzey bir iş pozisyonu bulmanız için uygun olan platformdur.

Idealist

Idealist kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların iş ilanlarına ulaşmanız için uygun bir platformdur.

Bu site gönüllülük pozisyonları, stajlar, yüksek lisans programları, çeşitli eğitim kuruluşları ve çok daha fazlasını içerir.

Siteye kaydolduktan sonra gönüllülük esaslı olacak şekilde fayda sağlamak ve birlikte projeler gerçekleştirmek isteyen milyonlarca insanla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz.

Joblift

Joblift iş arama sitelerinin hepsini bir araya getirmeyi amaçlamış bir sitedir.

Tek yapmanız gereken bulunduğunuz konuma göre bir filtre uygulayarak aramanızı gerçekleştirmenizdir. Böylece tüm iş piyasalarına ve sektörlere dair kapsamlı bir listeye tek bir platform sayesinde ulaşmış olursunuz.

Daha sonrasında sitenin anlaşılması kolay ara yüzü ile iş başvurularınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

JobisJob

JobisJob her kariyer alanını içeren ve bu alanlarda birçok iş ilanı bünyesinde bulunduran bir diğer iş araştırma sitesidir.

En çok aranan işlere, konuma, şirketlere ve daha birçok özelliğe göre filtre uygulayarak arama yapabilirsiniz.

ABD’deki şirketlerin koyduğu 5 milyondan fazla iş ilanının bulunduğu bir sitedir.

CollegeRecruiter

CollegeRecruiter fazla iş deneyimine sahip olmayanlara yönelik bir iş arama sitesidir.

Staj veya başlangıç seviyesinde bir iş arıyorsanız bu site sayesinde aradığınızı bulmanız mümkündür.

Okuduğunuz bölüm, büyümekte olan sektörler ve başlangıç seviyesindeki stajlar gibi özelliklere göre filtre uygulayarak iş arayışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Belirli Sektörlere Göre En İyi 20 Kariyer Siteleri (Tüm İş Alanlarına Uygun)

Şimdi iş araştırmasını kariyer alanlarına göre ayırma zamanı.

Birazdan listeleyeceğimiz iş arama siteleri belirli sektörlere yönelik spesifik eğitim ve donanıma sahip olanlara yönelik olacak.

Örneğin; eğer uzmanlık alanınız WordPress ara yüz geliştirme üzerine ise kitlesel bir kariyer sitesinde iş aramanız sizin için daha uygun olacaktır.

Meslek grubunuza bağlı olarak muhtemelen iki ya da üç kariyer sitesi iş araştırmalarınız için yeterli olacaktır.

Size zaman kazandırmak için tüm kitlesel kariyer sitelerini bir liste olarak aşağıda paylaştık:

Kitlesel Kariyer Siteleri

IT (Bilişim Teknolojileri) Alanındaki İş İlanları İçin

 • Hired
 • Dice
 • Stack Overflow

Öğrenci İş İlanları İçin

 • Internships
 • ErasmusIntern

Tasarımcılık Alanındaki İş İlanları İçin

 • Behance
 • Dribble

Pazarlamacılık Alanındaki İş İlanları İçin

 • ProBlogger
 • TalentZoo
 • Public Relations Society
 • MediaBistro

Uzaktan Çalışmak İsteyenler İçin

 • WeWorkRemotely
 • Workew

Diğer İş Alanları İçin

 • AngelList
 • Mashable
 • SalesGravy
 • EFinancialCareers
 • JobsInSport
 • HireMyMom
 • Health eCareers
 • Culintro
 • Go Overseas

Şimdi bu kitlesel kariyer sitelerini biraz daha yakından inceleyelim.

 

IT (Bilişim Teknolojileri) Alanındaki Kariyer Siteleri

Hired

Hired teknoloji alanında çalışan kişileri dünyadaki yenilikçi IT şirketleriyle eşleştiren bir pazardır.

Bu internet sitesi özgeçmişinizi sisteme alıp akıllı eşleştirme teknolojisini kullanarak sizi belirli beceri sahibi kişileri arayan şirketlerle eşleştirir.

Hired sayesinde maaş tekliflerine ve diğer gerekli iş ayrıntılarına da önceden ulaşabilirsiniz.

Dice

Dice bilişim alanındaki diğer bir iş arama sitesidir.

En iyi teknoloji şirketlerinden bazılarında iş bulmanıza ve profilinizi herkese açık hale getirerek alanında başarılı işverenler tarafından keşfedilmenize yardımcı olur.

Siteye kaydolduktan sonra size özel iş fırsatlarına yönelik bildirimler alabilir; hızlı başvuru seçeneğini kazanabilir; kişiselleştirilmiş maaş tahminleri oluşturabilirsiniz.

WorkIndo

Workindo; 2020 yılında kurulmuş, hızla büyüyen yeni bir platformdur. İnşaat sektörüne özel bir kariyer platformu olarak yola çıkan Workindo’da yurt içi ve yurt dışı inşaat iş ilanları bulunmaktadır. Sektördeki tüm mesleklere dair işlere erişmek için profil oluşturmanız yeterlidir. Ayrıca sistem yetkinlik ve tecrübelerinize göre en uygun iş ilanlarıyla sizi eşleştirir. Size uygun bir ilan açıldığında anında email veya SMS’le bildirir. Böylece iş bulma şansınız artar.

Stack Overflow

Eğer bir teknoloji meraklısıysanız daha önce Stack Overflow’u duymuş olma ihtimaliniz yüksektir. Peki sitede yazılım geliştiricilere öncelik verdikleri bir bölüm olduğunu biliyor muydunuz?

Site yazılım geliştirme üstüne hemen hemen her türden ilanı içermektedir. Ayrıca size uzaktan çalışabilme yetkisi, çalışmak istediğiniz belirli teknoloji endüstrisi, ücretlendirme, iş avantajları ve daha fazla özelliğe göre filtreleyerek iş arayabilme fırsatı sunar.

Öğrencilere Yönelik Kariyer Siteleri

ErasmusIntern

Eğer hala bir öğrenciyseniz ya da yeni mezun olduysanız ErasmusIntern uygulamalı bir staj yaparak pratik deneyim kazanmak için harika bir seçenektir.

Eğitim seviyenize ve okuduğunuz bölüme bağlı olarak Avrupa’nın birçok ülkesinde çeşitli asistanlık ve stajyerlik ilanları sunarlar.

Kendinizi zorlamak ve bunu yaparken de yeni beceriler edinmek istiyorsanız ErasmusIntern doğru bir seçenek olacaktır.

Internships

Internships piyasadaki en iyi stajyerlik sitelerinden bir tanesidir.

Başlangıç seviyesinde iş fırsatları, yaz dönemi iş ilanları, maaşlı ve maaşsız stajlar da dahil olmak üzere 300.000’den fazla çeşitli fırsat sunar. Bütün bunları da farklı iş kategorileri ve mezun olunan bölüme göre ayırarak gösterir.

Tasarım Alanındaki Kariyer Siteleri

Behance

Behance sadece grafik tasarımcıların portföylerini gösterebildiği bir platform olmamakla birlikte aslında yaratıcı olduğunu düşünen herkes için iş fırsatları sunmaktadır.

Bu sitedeki iş ilanları bulunduğunuz konum ve tasarımın alanına (örneğin; UX, UI, ürün tasarımı, vb.) göre değişiklik gösterir. Herhangi bir ilana başvururken ise Behance profilinize daha önceden eklemiş olduğunuz portföyünüzü başvurunuza kolayca yükleyebilirsiniz. Böylece iş başvurusu sürecini oldukça kolaylaştırmış olursunuz.

Dribble

Dribble Behance ile benzer özellikler taşıyan başka bir kariyer sitesidir. Bu site de tüm tasarımcılar için iş ilanları içermektedir.

Dünyanın her yerinden iş fırsatları sunan Dribble’da uzaktan ya da evinizden çalışma seçenekleri olan pozisyonları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Pazarlamacılık Alanındaki Kariyer Siteleri

Public Relations Society 

PRSA website kurumsal iletişim, medya, halkla ilişkiler ve iletişim alanındaki diğer iş fırsatlarında çalışan herkes için bir kariyer merkezi gibidir.

Diğer pek çok meslek grubunun aksine kullanıcıların sitedeki iş ilanlarına erişebilmesi için kuruluşun bir üyesi olması gerekmemektedir.

İlgilenen herkes bir aracı ile uğraşmak zorunda kalmadan listelenen pozisyonlara e-posta yoluyla doğrudan başvuru yapabilir. Bu sayede başvuran kişiler direkt olarak işe alım uzmanları ile iletişime geçmiş olur.

ProBlogger

ProBlogger adından da anlaşılacağı üzere her türden yazara (blog, sosyal medya, kitap, vb.) ev sahipliği yapmaktadır.

İş ilanlarının yanı sıra sitede yazarlık üzerine pek çok kaynak da bulunur. Ek olarak doğru iş başvurusunun nasıl yapılması gerektiğine dair çeşitli yazılar ve farklı konularda online eğitimler içerir.

MediaBistro

MediaBistro medya alanındaki kariyerinizi inşa etmeniz ve geliştirmeniz için iyi bir sitedir.

Kurslar, iş fırsatları, serbest çalışma olanakları ve çok daha fazla seçenek sunar.

Medya sektöründe veya reklamcılık alanında çalışıyorsanız bu platformda size uygun bir fırsat bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

TalentZoo

TalentZoo reklamcılık, pazarlama, tasarım gibi alanlarda çevrimiçi teknoloji iş fırsatları bulabileceğiniz bir iş arama sitesidir.

Aradığınız iş ilanlarını görebilmek için yapmanız gereken tek şey nerede (konum) ne (çalışma pozisyonu) aradığınızı yazmak olacaktır. İşte bu kadar basit.

Uzaktan Çalışmak İçin Kariyer Siteleri

Workew

Workew dijital ortamda göçebe yaşayan herkesin hayalindeki iş arama sitesidir.

Uzaktan çalışabileceğiniz her türden iş fırsatını (çoğunlukla startup ve kobilerde) bulmak için bu platformdan yararlanabilirsiniz.

Sitedeki kategoriler pazarlama, yazılım geliştirme, UX tasarımı, satış, yazarlık ve çok daha fazlasını içermektedir.

WeWorkRemotely

WeWorkRemotely dünyanın en büyük uzaktan çalışma topluluğu ve bu alanda iş fırsatları bulabileceğiniz en iyi seçenek.

Bu site aşağıdaki alanlar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda uzaktan çalışma imkanı sunar:

 • Yazılım Mühendisliği
 • Pazarlama
 • Yazarlık
 • Düzenleme
 • Müşteri Hizmetleri
 • Ve daha fazlası!

HubStaff Talent

HubStaff Talent tüm uzaktan çalışma iş fırsatları için bir başka ücretsiz iş arama platformudur.

Hem serbest çalışanlar hem de şirketler için tüm dünyadaki kaliteli iş ilanlarını gösteren harika bir kaynaktır.

Siteden faydalanmanız ücretsizdir ve sitede çevrimiçi yapılabilecek her tür iş fırsatı bulunmaktadır.

VirtualAssistants 

Virtual Assistants 1999’dan bu yana hizmet vermekte olan insanların evden çalışmasını sağlayan ABD menşeli bir kariyer sitesidir.

Müşteri hizmetleri, tele pazarlama, transkripsiyon gibi alanlarda sözleşme dahilinde çalıştırma anlayışıyla evden çalışmayı mümkün kılan iş fırsatları sunar.

Diğer Kariyer Siteleri

AngelList

AngelList startup şirketlerin sunduğu iş ilanlarını bulmak için bakılması gereken bir site.

Özel olarak başvuru yapabilir; maaşları ilana başvurmadan önce görebilir; ilanı paylaşan startup kurucularıyla direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Mashable

Mashable Job Board dijital ortamda yetenekli kişiler için iş arama sitesidir.

Site çoğunlukla reklamcılık, tasarım, finans, IT, vb. uzaktan çalışma olanağı olan çevrimiçi işleri içermektedir.

SalesGravy

SalesGravy adından da tahmin edeceğiniz üzere satış alanındaki her şeyi kapsayan bir iş arama sitesidir.

Satış alanındaki iş ilanlarının yanında sitede satış üstüne eğitimler, çeşitli kurslar ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm satış becerileri ile ilgili bolca kaynak bulunur.

EFinancialCareers

EFinancialCareers finans, bankacılık, muhasebe, teknoloji, vb. alanlardaki finans sektörüyle ilgili iş fırsatlarını listeler.

Diğer birçok iş arama sitesinde olduğu gibi bir profil oluşturabilir ve size özel bildirimler alabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız bölgeye göre iş ilanı araştırabilir ve iş arayışınıza yardımcı olması için sitedeki kariyer tavsiyeleri bölümüne göz atabilirsiniz.

JobsInSport

JobsInSport spor alanına adanmış bulabileceğiniz en güncel iş arama sitesidir.

Site medya, satış, yönetim ve hatta koçluk gibi uygulamalı pozisyonları bile kapsar.

HireMyMom

HireMyMom ev hanımlarına veya kariyerlerine bir sure ara vermiş kişilere özel bir iş arama platformudur.

Site çoğunlukla evden yapılabilecek iş fırsatlarını içerir. Yani idari asistanlık, yazarlık, pazarlama, sanal asistanlık ve bunun gibi roller fazlaca vardır.

Health eCareers

Health eCareers sağlık sektöründe çalışanlara yönelik oluşturulmuş bir organizasyon ve iş arama sitesidir.

Sağlık alanındaki iş fırsatlarını mesleğe ve kategoriye göre filtreleyebilir; sağlık hizmetlerine yönelik kurum ve kuruluşların oluşturduğu iş ilanlarına başvurularınızı yapabilirsiniz.

Culintro

Culintro yönetici şefler, restoran müdürleri ve daha fazlası gibi üst düzey pozisyonları içeren iş ilanlarını listeleyen restoran sektörüne özel bir iş arama sitesidir.

Bu sektöre derinden bağlı 65.000’den fazla üyeden oluşan bir topluluk olduğundan dolayı sitede aktif rol alabileceğiniz sosyalleşme etkinlikleri, blog yazımı ve kariyer tavsiyeleri gibi bölümler de vardır.

Go Overseas

Go Overseas yurtdışındaki iş fırsatları, staj ve öğretmenlik pozisyonları gibi ilanları içeren bir kariyer sitesidir.

İş Bulmanın 3 Diğer Popüler Yolu

Kariyer sitelerinden faydalanmak bir iş bulmanın tek yolu değildir.

Eğer belli bir şirketin spesifik bir pozisyonunda çalışmayı aklınıza koyduysanız o şirketin bu iş ilanını paylaşmalarını beklemek fazla uzun sürebilir.

Diğer adaylar arasından sıyrılmak istiyorsanız girişimci olmalısınız.

İşte yapabileceklerinizden bazıları:

Doğrudan İletişim Kurun

Çalışmak istediğiniz şirket için orada en uygun çalışan olabileceğiniz konusunda kendinize güveniyor musunuz?

Peki ya başvuru yapabileceğiniz herhangi bir açık pozisyonları yoksa? Yine de bunun sizi engellemesine izin vermemelisiniz.

Beklemek yerine kontrolü elinize alabilir ve onlara direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Bu davranış biçimi sizin özgüveni yüksek ve sorumluluk almaktan korkmayan biri olduğunuzu gösterecektir.

Bu birçok işverene göre sizi hemen işe almaları için yeterli bir sebeptir.

Kendinizi öne çıkarmak ve işverenlerin dikkatini çekmek için yapabileceklerinizi aşağıda sıraladık.

 • İlk olarak özgeçmişinizi başvuru yapacağınız spesifik şirkete göre düzenleyin ve o şirkete uygun hale getirin.
 • Ardından Hunter gibi bir e-mail adresi bulma uygulaması kullanarak şirketin İK yöneticisinin (ya da küçük bir şirket ise doğrudan CEO’nun) iletişim bilgilerine ulaşın.
 • Son olarak etkileyici bir motivasyon mektubu yazın. Bu mektupta kendinizi tanıtın ve o iş için neden doğru kişi olduğunuzu net bir şekilde açıklayın.

Üçüncü nokta olan etkileyici bir motivasyon mektubu yazımı başvurunun en önemli kısmıdır.

Spam yani istenmeyen e-posta gibi olmayacak bir mail yazmalısınız. Sonuçta istediğiniz işi kapabilmeniz için sizin mailinizin İK Yöneticisinin gelen kutusundaki diğer tüm gereksiz mailler arasından sıyrılması gerekmektedir.

Yanlış Bir E-mail Örneği:

Merhaba! Şirketinizi LinkedIn aracılığıyla buldum ve yaptığınız işleri gerçekten çok beğendim. Tecrübelerim ve yeteneklerime dayanarak ekibinize büyük bir katkı sağlayacağımı düşünüyorum. Özgeçmişimi ve motivasyon mektubumu aşağıya ekliyorum. Cevabınızı dört gözle bekliyorum!

Bu mailde yanlış olan noktalar:

 • Herhangi bir kişiselleştirme yok yani fazla genel.
 • Hitap şekli fazla doğrudan.
 • Yeterince şirket odaklı değil.

Karar ne olacaktır? Doğrudan istenmeyen e-postalar klasörüne gider!

Doğru Bir Örnek:

Merhaba Mike!

İsmim Josh ve ben bir SEO uzmanıyım. İş ilanınızı … sitesinden buldum.

Blogunuzun çok büyük bir hayranıyım (Blog ismi eklenebilir). Bu yüzden bir SEO uzmanı aradığınızı görmek beni epey mutlu etti.

SEO alanında 5 yıldan fazla bir tecrübeye sahibim ve beşten fazla internet sitesinin aylık 200.000 ile 500.000 arası arama sonuçlarına ulaşmasını sağladım. Benim uzmanlık alanım içerik oluşturma ve teknik SEO alanlarını kapsıyor. Ayrıca backlinking üstüne de ortalama bir deneyime sahibim.

Ne düşünüyorsunuz?

Özgeçmişimi aşağıya ekliyorum fakat herhangi bir sorunuz olursa lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bu mailde doğru olan noktalar:

 • Kendini doğru bir şekilde tanıtma ve şirketi nasıl bulduğunu iyi açıklama: “İsmim Josh ve ben bir SEO uzmanıyım. İş ilanınızı … sitesinden buldum.”
 • Kişinin şirketi detaylı bir şekilde araştırdığını gösteren spesifik bilgiler vermesi: “Blogunuzun çok büyük bir hayranıyım (Blog ismi eklenebilir). Bu yüzden bir SEO uzmanı aradığınızı görmek beni epey mutlu etti.”
 • Sektördeki geçmiş başarılarını paylaşarak başvurduğu şirkete nasıl bir fayda sağlayabileceğinden bahsetmesi: “SEO alanında 5 yıldan fazla bir tecrübeye sahibim ve beşten fazla internet sitesinin aylık 200.000 ile 500.000 arası arama sonuçlarına ulaşmasını sağladım. Benim uzmanlık alanım içerik oluşturma ve teknik SEO alanlarını kapsıyor. Ayrıca backlinking üstüne de ortalama bir deneyime sahibim.”

Karar ne olacaktır? Büyük ihtimalle bir mülakata çağırılır!

Bir iş bulmak için kullanılan başka bir yöntem ise networking yani sosyal ağınızı genişletmektir.

Biraz da bunun hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedelim.

Networking

Pek çok kişi için networking kulağa ürkütücü gelebilir çünkü bu kişiler network oluşturmayı konferanslara katılmak ve kendi yaptıkları işler hakkında sürekli başkalarına övünmek olarak algılayabilirler.

Aslında bu tam olarak da nasıl networking yapmamanız gerektiğine dair bir örnektir.

Bunun doğru yolu yaptığınız işler konusunda dürüst olmak ve yakın çevrenizdekileri çalışmalarınız hakkında bilgilendirmeye başlamaktır.

Oldukça basit olacak şekilde çevrenizdekileri yaptığınız işler konusunda bilgilendirip sizin ilgilendiğiniz konulara ilgisi olan başka kişileri tanıyıp tanımadıklarını sorun.

En kötü ihtimalle hayır diyeceklerdir.

En iyi ihtimalle ise sizin gibi birini arayan bir işverenle ilişkili bir arkadaşları olabilir ve sizi önerebilirler.

Bu yolu deneyerek hiçbir şey kaybetmiş olmazsınız. Hatta eğer bu kişi yakın bir arkadaşınız ise size doğrudan referans bile olabilir!

LinkedIn Bağlantıları

LinkedIn hakkında yukarıda da bahsetmiştik ancak eğer doğru kullanılırsa gerçekten etkili bir platform olabilir.

LinkedIn’i en etkili biçimde kullanmanız için yapmanız gerekenler:

 • İlk olarak profilinizi en iyi şekilde doldurun ve düzenleyin.
 • Daha sonra alanınızda öncülük eden sektördeki önemli kişileri eklemeye başlayın. Onlarla site üstünden etkileşime geçin ve içeriklerine yorumlar yapın.
 • İnsanlar sizin adınıza aşina olduklarında ise profilinizi incelemeleri için ilgi çekici ve düşündürücü içerikler oluşturmaya başlayın.
 • Böylece iş arama sürecinde oluşturduğunuz sosyal ağ içindeki kişilerle iletişime geçerek açık bir iş pozisyonu bilip bilmediklerini sorabilirsiniz. Daha öncesinde iletişim kurduğunuz biriyse ve sizi iyi tanıyorsa size yardım etme ve sizi başkalarına önerme ihtimalleri daha da yüksek olacaktır.

Yine de bizzat kalıcı bir izlenim bırakmak istiyorsanız direkt olarak oraya gitmeyi de deneyebilirsiniz.

Doğrudan Ofise Gitmek

İlginizi çeken bir şirket mi var?

Özgeçmişiniz ve motivasyon mektubunuz hazır bir şekilde doğrudan ofise gidip İK yöneticisi müsait ise onunla görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

Kulağa korkutucu mu geliyor?

Belki de. İşte bu yüzden neredeyse hiç kimse bunu yapamıyor.

Aslında direkt olarak ofise gitmekle ilgilerini çekmeyi ve günün geri kalanında sizi düşünmelerini garantilemiş olursunuz.

Bu şekilde kaybedecek hiçbir şeyiniz olmadığını unutmayın. Aksine kazanma ihtimaliniz fazladır.

Şu an için işe alım yapmadıklarını söyleseler bile ilgilendiğiniz pozisyon için bir iş ilanı vermeyi düşündüklerinde akıllarına ilk siz geleceksinizdir.

Bu Yazıdan Yapabileceğiniz Esas Çıkarımlar

Sonuç olarak aradığınız her iş tipine ve meslek alanına adanmış bir internet sitesi olduğu barizdir.

Genel anlamda bir iş bulmak için başvurabileceğiniz farklı yollar vardır.

 • Geleneksel iş arama motorları: Size uygun anahtar kelimeler ile arama yapabileceğiniz her türden iş ilanını listeleyen kariyer siteleri.
 • Kitlesel iş ilanları: Uzaktan ya da evden çalışabileceğiniz şekilde blog yazmak gibi bir yeteneğiniz mi var? Sektöre özgü iş ilanlarına bakabileceğiniz kariyer sitelerini içerir.

Ancak iş arama siteleri iş ilanı bakabileceğiniz tek seçenek değildir. Aynı zamanda aşağıdaki yollara da başvurabilirsiniz:

 • İlgilendiğiniz şirket ile doğrudan iletişime geçerek size uygun güncel bir pozisyonları olup olmadığını sorun. Kendinizi tanıtın ve şirkete nasıl fayda sağlayacağınızı açıklayın.
 • Çevrenizdeki insanlarla sosyal ağınızı genişletin ve sizi tavsiye ederek adınızı işverenlere duyurmalarını sağlayın.
 • İsminizin ve profilinizin ilgili şirketlerdeki İK personellerine tanıdık olmasını sağlayın ve yayınlanan güncel iş ilanlarını takip edin.
 • Son bir seçenek olarak da ilginizi çeken bir şirketin ofisine bizzat giderek yöneticiyle görüşmek için şansınızı deneyebilirsiniz. Ne olursa olsun şirketin sizi takibe alması ve diğer adaylardan sıyrılmanızı sağlayacak olması garantidir.

Koç Kariyer İş Fırsatları

Yazı link: https://novoresume.com/career-blog/job-search-sites

Simge İrem İzgördü

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler


Bir Yorum

 1. en iyi iş ilanları sitesi bence isverenden.com ücretsiz üye ol cv hazırla basvuru yap gibi uğraşlarda yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu