BlogÜniversite Hayatı

Temsilci Genç Başvuruları Başladı

Temsilci Genç, üniversitelerin ön lisans, lisans veya lisansüstü programlarında okuyan, temsil yeteneği olan, gençlik çalışmalarına aktif katılım sağlayan, sportif, kültürel ve sosyal etkinliklerde aktif rol alabilecek, çevresine örnek olabilecek, milli ve manevi değerlere saygılı,  istiklal mücadelesi ruhunu yaşayıp yaşatabilecek, toplumla bütünleşmiş, 18-25 yaş aralığında yer alan gençleri ifade etmektedir. Ülkemizin her bir ilinden ve yurtdışından gençlerimizin yoğun yaşadığı ülkelerden bir bay ve bir bayanın katılımıyla oluşan temsilci gençler Gençlik Haftasında devlet erkânını ziyaret etmek, Gençlik Haftası , 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenecek resmi tören ve programlara katılmak ve ayrıca gerçekleştirilecek “Milli Mücadele: Bitmeyen Yolculuk” programıyla tarihi ve kültürel zenginliklerimizi de yerinde görüp milli mücadele ruhunu yerinde müşahede etme fırsatı bulacaktır.

Tarih:

12 – 21 Mayıs 2024

Yer:

Milli Mücadele: Bitmeyen Yolculuk ∞ Samsun – Amasya – Sivas – Ankara

Gençlik Haftası

Gençlerin; sosyal, kültürel, zihinsel, sportif ve sanatsal gelişimlerine katkıda bulunmak, kendilerini ifade edebilen bireylerin ortaya çıkmasına yardımcı olmak, milli ve manevi değerlere saygılı, görev ve sorumluluk bilinci gelişmiş ve toplumla bütünleşmiş sağlıklı nesiller yetiştirilmesini sağlamak amacıyla Gençlik Haftası ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır. Temsilci Gençler 12-21 Mayıs 2024 tarihleri arasında Gençlik Haftası, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı programı ile “Milli Mücadele: Bitmeyen Yolculuk” etkinliklerine katılacaklardır.

Program Akışı

Temsilci Gençler programı 12 Mayıs 2024 tarihinde Samsun’da başlayacak ve 21 Mayıs 2024 tarihinde Ankara’da sona erecek olup, katılımcılar 21 Mayıs 2024 tarihinde ise Ankara’dan illerine hareket edeceklerdir. Bu tarihler arasında gençlerimizle birlikte resmi ziyaretler ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir. “Milli Mücadele: Bitmeyen Yolculuk” programıyla, ayrıca, milli mücadele tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Samsun, Amasya ve Sivas illerimiz ziyaret edilerek milli mücadele ruhunu yerinde müşahede etmeleri sağlanacaktır.

Temsilci Genç Başvuruları için Tıklayınız

Takvim

Son Başvuru Tarih ve Saat: 15 Nisan 2024, Saat 17:00

Başvuru Şartları:

 • 18-25 yaş grubunda yer almak  (02 Nisan 1999-02 Nisan 2006 arası doğumlular),
 • Üniversitelerin Ön Lisans, Lisans veya Lisans Üstü programlarında okumak veya mezun olmak
 • Temsil yeteneğine sahip olmak,
 • Bakanlığın uluslararası projelerine daha önce katılmamış olmak,
 • 657 veya diğer kanunlara tabi olarak iş hayatında çalışmamak,
 • Daha önceki yıllarda Temsilci Genç seçilmemek,
 • Gençlik Merkezi, sportif, kültürel, sosyal etkinliklerde ve gönüllülük faaliyetlerinde aktif rol almak,
 • Yoğun programa uygunluk gösterecek sağlıklı bir yapıya sahip olmak,
 • Temsilci Genç olmak için adına başvuruda bulunduğu ilde ikamet ediyor olmak.

Sıkça Sorulan Sorular:

Temsilci gençlerle yapılacak etkinlikler nelerdir?

 • Devlet erkânı tarafından temsilci gençler kabul edilmektedir.
 • Anıtkabir resmi programına iştirak sağlanmaktadır.
 • Temsilci gençlerin milli ve manevi değerlerinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla ülkemizin özellikle milli mücadele tarihi açısından önem arz eden tarihi ve kültürel yer ve mekânlar ziyaret edilecektir.
 • Temsilci gençlerle 12-21 Mayıs 2024 tarihleri arasında başta Ankara olmak üzere Samsun, Amasya, Tokat ve Sivas gibi illerde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Temsilci Genç Programları için Temsilci Gençlerden herhangi bir ücret alınacak mı?

Hayır. Temsilci Genç Programı etkinliklerinin bütün masrafları Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır.

Temsilci Genç Programı Başvuruları nasıl olacaktır?

Aşağıda yer alan Başvuru Formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Başvuru bilgilerimi tekrar güncel hale getirebilir miyim?

Sisteme giriş yaparak bilgilerinizi son başvuru tarihine kadar güncelleyebilirsiniz.

Seçildikten sonra başvurumdan veya program esnasında hakkımdan vazgeçebilir miyim?

Program başlamadan önce yazılı olarak başvurmanız halinde ayrılabilirsiniz. Program başladıktan sonra ayrılma olmayacaktır. Program 12-21 Mayıs 2024 tarihlerini kapsadığı düşünüldüğünde bu tarih aralığında gerçekleşecek sınav, mülakat vb. durumlar için ayrılış söz konusu olmayacaktır.

Temsilci Genç Programı süresince üniversitedeki durumum ne olacak?

Temsilci Gençler program tarihleri süresince resmi olarak görevli (izinli) sayılacaksınız. Bu durum talep edilmesi halinde yazılı olarak üniversitelerinize bildirilecektir.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu