BlogOnline Kaynaklar

Kitapseverler İçin Sosyal Ağ: 1000kitap

Sadece kitaplardan oluşan bir sosyal ağ tanımak ister misiniz 1000kitap ile kitapseverler ile buluşun!

 

Hatırlarsanız size geçen günlerde “Okuma sevginizi canlandıracak harika uygulamalar”dan bahsetmiştik. O yazının sizler tarafından fazlaca ilgi toplaması sayesinde gördük ki çok fazla kitapsever takipçiye sahipmişiz. Bu duruma çok sevinmekle birlikte size daha fazla yararlı olabilmek için en az o uygulamalar kadar faydalı ama bizce çok daha samimi başka bir uygulama/internet sitesini daha size tanıtmak istedik. Bu uygulamanın samimiyeti yerli malı olmasından kaynaklanıyor. Biz de “yerli malı, yurdun malı, herkes onu kullanmalı” sloganından yola çıkarak kurucusu Hacı Seydaoğlu’nun deyimiyle “faydalı sosyal ağ” sloganlı internet sitesini sizlerle tanıştırmak istiyoruz.

Sitenin kurucusu Hacı Seydaoğlu lise yıllarında okuduğu kitapların ismini bir okuma listesi halinde dosyalıyormuş. Kitap isimlerinin yanı sıra her kitap için kişisel yorumlarını ve özel notlarını da saklamaya özen gösteriyormuş. Üniversiteye gelince liste o kadar kabarmış ki işin içinden çıkılmaz bir hale gelmiş. Yazılımcı olmasının kendisine sağlamış olduğu yeteneklerden de faydalanarak herkesin okuduğu kitapları kaydedebileceği bir internet sitesi hazırlamak istemiş ve başlamış kod yazmaya. Sitenin isminin 1000kitap olmasının nedeni ise her iki haftada bir kitap okusam 40 senede 1000 kitap okurum, “bir ömür, bin kitap” düşüncesiymiş. Biz bu sitenin kurulma hikayesini bile çok sevdik ama biraz da site içeriğinden bahsedelim.

1000KİTAP IOS UYGULAMASI

Bahsettiğimiz gibi sitenin öncelikli amacı okuduğunuz kitabı “okudum” seçeneğine tıklayarak kaydetmek ama kayda geçmesi için illa bitirmeyi beklemenize gerek yok. Okumaya başladığınızda “okuyorum” ya da okumayı planlıyorsanız “okuyacağım” seçeneğini de işaretleyebilirsiniz. Böylelikle elektronik bir okuma listesine sahip olabilirsiniz. Ara sıra okuma durumunuzu güncellemek için kaçıncı sayfada olduğunuzu işaretleyebilir ya da kitaptan beklediğiniz sürükleyici etkiyi yakalayamadıysanız “yarım bıraktım” seçeneğini de seçebilirsiniz. Umuyoruz ki karşınıza hep sürükleyici kitaplar çıkar da bu özelliği hiç kullanmak zorunda kalmazsınız.

Sitenin bir diğer güzel yanı ise kitap incelemesi yazabilmeniz ya da sizden önce yazılan incelemeleri okuyabilmeniz. Böylece kitabı okumadan önce kitapla ilgili fikir edinebilir, size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Site yöneticileri o kadar duyarlı insanlar ki kitap incelemeleri konusunda güncel hayatımızda çok önem verdiğimiz bir önlem almışlar. Eğer ki yapılan incelemede kitapla ilgili ileriki sayfalardan bazı örnekler verildiyse incelemeyi yazan okur incelemenin başına “DİKKAT, SPOILER İÇERİR!” diye uyarıda bulunmak zorunda. Ne kadar da bizden bir site değil mi?

En sevdiğimiz özelliği ise şüphesiz kitaptan alıntı yazabilmemiz. Nice kitaplar var ki bir cümlesine yazılan alıntı sayesinde denk gelip de “Bu kitap okumaya değer görünüyor” dediğimiz, yazarın nasıl güzel bir zihin ile o kitabı yazdığını bazen bir cümlelik alıntıdan anlayıveririz. Ayrıca bıraktığımız alıntılar sayesinde üstünden yıllar geçse de kitap zihnimizde bir anda daha dün okumuşuz gibi canlanıverir.

Sevdiğiniz yazarları veya beğendiğiniz kitapları tıpkı Twitter’daki takip etme özelliği gibi takip ederek ana sayfanıza düşmelerini sağlayabilir, böylece sürekli olarak yazarlardan ve kitaplardan yeni alıntılar, incelemeler alabileceğiniz harika bir akışa sahip olabilirsiniz. Bunun haricinde azıcık da sosyalleşelim kim ne okuyor öğrenelim diyorsanız farklı okurları da takip edebilir onların da hangi kitapları okuduklarını, okumayı düşündüklerini görebilir, alıntı ve incelemelerinden yararlanabilirsiniz. Hatta samimi arkadaşlarınızı da siteye davet ederek birbirinizin okuma alışkanlıklarını takip ederek siteyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Rekabeti seviyorsanız, en çok okuyan, en çok alıntılayan ya da en çok inceleme yapan okurlar arasında kaçıncı sırada olduğunuzu görüntüleyebilir, daha yukarıda yer almak için tatlı bir hırsla daha fazla kitap okuyup daha fazla kendinizi geliştirebilirsiniz. Site kitabı “okuyorum” seçeneğini işaretledikten sonra “okudum” seçeneğini işaretleyene kadar kitabı kaç günde okuduğunuzu saydığı için daha kısa sürede okumak için kendinizi motive edebilir, böylelikle daha hızlı kitap okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Eğer okuduğunuz ya da okumayı planladığınız kitabı sitede bulamadıysanız “eksik kitabı bildir” yazısına tıklayarak hem siteye katkıda bulunabilir hem de gönül rahatlığıyla o kitabı da listenize ekleyebilirsiniz. Açıkçası biz sitenin bu şekilde yeniliğe açık ve dinamik bir yapısı olmasını da çok sevdik.

1000KİTAP ANDROID UYGULAMASI

Aramızdaki üşengeçler için bir de müjdemiz var. Barkod okuma özelliği sayesinde elinizdeki kitabın adını bile yazmadan üzerindeki barkodu kameraya okutarak okuma durumunuzu kaydedebilir böylelikle okumaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Yalnız bu özelliğin sadece uygulamasında geçerli olduğunu internet sitesinde olmadığını da hatırlatmak fayda var.

Siteyi inceledikten sonra fikirlerinizi bizimle de paylaşmanızı bekliyor olacağız. Umuyoruz ki daha çok kitap okuma isteğinizi daha da arttırabilmişizdir.

Gül Dila Dinçsoy

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler


14 Yorum

  1. Çok süper bi uygulama. Proje sahibine ve bu güzel yazı için size çok teşekkür ederim.

    1. Peki bir kitabı eledikten so ra nasıl okuyabiliriz ben kütüphaneye kitap ekliyorum okuyacağım diye ama acamiyorum kitabı nasıl açacağım telefon uzerinden

  2. Zaten bunları yapabildiğimiz goodreads uygulaması vardı, haberi yayınlarken yepyeni bir fikirmis gibi anlatmanız biraz sinir bozucu.

    1. açıkçası yorumunuz biraz şaşırttı çünkü Türkiye kaynaklı bir uygulama yenilikçi bir fikir diye de sunmadık.

    2. GoodReads’e rakip, hatta ondan bile daha iyi olması, Türkiye’de bu anlamda en büyük internet sitesi olması, GoodReads’ten daha fazla özellik barındırması, kitap okurların birleştiği sosyal ağ olması birlikte değerlendirildiğinde YEPYENİ bir fikir olarak tanımlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu