Başarı ÖyküleriBlog

Tüm Zamanların En İyi Başarı Hikayeleri

Tüm zamanların en iyi başarı hikayeleri size imkansızlıklar içerisinde başarılı olma motivasyonu sağlayabilir. Birçok başarılı insan çok zengin şartlarda doğmadı, hayatında önüne çok fırsat da gelmedi ancak bu insanlar imkansızlıkları başarıya çevirdi. Umarım sizler de hayatınızdaki tüm olumsuzluklara karşın başarılı olma yolunda emin adımlarla ilerlersiniz!

Tüm Zamanların En İyi Başarı Hikayeleri

Oprah Winfrey

Amerika’nın en güçlü kadınlarından biri olan Oprah Winfrey, hayatı boyunca sayısız engelin üstesinden gelmek zorunda kaldı. Parçalanmış bir evde büyüyen Winfrey, yoksulluk içinde yaşadı ve yıllarca erkek aile üyelerinin cinsel istismarına katlandı. Ancak babasının yanına taşındıktan sonra bu travmanın üstesinden gelmeyi başardı ve üniversiteye tam burslu bir onur öğrencisi olmaya devam etti.

Kariyeri, henüz ikinci sınıftayken, Nashville’de CBS için haber spikeri olarak çalışırken başladı. Bu, Winfrey’in başarılı kariyerinin sadece başlangıcıydı, çünkü o televizyon endüstrisinde yükseldi ve Amerika’nın en sevilen TV kişiliği oldu.

Bugün, bir multimedya prodüksiyon şirketi olan Harpo Productions’ın kurucusu ve CEO’su, aynı zamanda çok satan bir yazar, hayırsever  ve Amerika TV Gündüz kuşağını fethetmeyi sürdürüyor.

Stephen King

Korku edebiyatının ustası, kariyeri boyunca çok satanlar listesine giren 90’dan fazla hikaye kaleme aldı. Ancak King için hayat her zaman kolay olmadı.

Aynı zamanda yazar olan eşi Tabitha ile bir aile kuran ikili, geçimlerini zar zor sağlıyordu King, öğretmen olarak çalışmadığı zamanlarda bir çamaşırhanede, bir benzin istasyonu görevlisi ve kapıcılık gibi ek işler yaptı.

Telekinetik güçlere sahip sorunlu bir gencin öyküsünü anlatan ilk romanı Carrie, 30 kez reddedildikten sonra nihayet yayımlandı ve sonunda tüm zamanların en çok satan romanlarından biri oldu.

Lionel Messi

Lionel Messi’nin futbola olan sevgisi ve tutkusu erken yaşlarda görülebiliyordu ve 5 yaşında diğer çocuklarla Newell’s Old Boys takımında antrenman yapmaya başladı. Leo harika bir çocuk olarak kabul edildi. Topa dokunuşu ve kontrolü yaşına göre olağanüstüydü. Onu oynarken görenler top kontrolünü görünce hep şaşırdılar.İşler gerçekten iyi gidiyordu ama 11 yaşında, büyümesine neden olabilecek Hormon Eksikliği yaşadı. Zengin bir aileden gelmediği için tedavisi çok para gerektirecekti.

Ailesi onun tedavisi için elinden gelen her şeyi yaptı ama bu onlar için gerçekten çok pahalıydı. Ancak bu tedavi sırasında bile futbol oynamaya devam etti. Tutkusu ve adanmışlığı, Lionel Messi’nin Başarı Hikayesini büyük hayalleri olan tüm insanlar için bir ders haline getiriyor. Yeteneği Barcelona’nın ilgisini çekti ve zayıf çocuk dünya starı olmak için ilk adımını attı. Messi’nin kariyerini anlatmak için ayrı bir yazı lazım ama tartışmasız futbol tarihinin en iyi 3 oyuncusu arasında kariyerini özetliyor. Son olarak 2022 yılında dünya kupasını kaldıran Messi için küçüklükte yaşadıkları önemli bir motivasyon kaynağı olarak kaldı.

Micheal Jordan

NBA yıldızı, tüm zamanların en büyük basketbolcularından biri olarak adlandırılıyor. Ancak Jordan liseye döndüğünde, boyundan dolayı üniversite takımına giremediği için yeteneklerini sergilemek için mücadele etti. Bu onun için moral bozucu bir deneyim olsa da, onu eskisinden daha sıkı çalışmaya da itti.

Büyüdükten ve bir basketbolcu gibi oynamaya başladıktan sonra, en iyi şutunu atmak için dokuz binden fazla şutu kaçırdı ve sonunda üç yüzden fazla oyun kaybetti. Çok hüsrana uğradı ama bağlılığı ve tutarlılığı başarıya giden yolu açtı.

Steve Jobs

Steve Jobs, sınırsız yeniliklerinden dolayı etkileyici bir girişimci, ama aynı zamanda neredeyse telafisi olmayan bir başarısızlıktan empatik geri dönüşü nedeniyle tam bir ilham kaynağı.

Bir lise öğrencisiyken Jobs bilinen bir baş belasıydı, ancak dördüncü sınıf öğretmeni Imogene Teddy Hill sayesinde kısa sürede akademik olarak gelişti ve hatta sınıf atladı. Ancak sınıf arkadaşları tarafından maruz kaldığı yoğun zorbalık, ailesinin onu yeni bir okula nakletmesine neden oldu.

Reed College’a kabul edilmiş olmasına rağmen, ailesinin mali mücadeleleri onun okuldan ayrılmasına ve yarı zamanlı kurslara devam etmesine neden oldu. Jobs, Apple büyük bir imparatorluk haline geldiğinde 20’li yaşlarında başarıya ulaştı, ancak 30 yaşındayken Apple’ın yönetim kurulu onu kovmaya karar verdi.

Başarısızlıktan yılmayan Jobs, sonunda Apple tarafından satın alınan NeXT adlı yeni bir şirket kurdu. Jobs, Apple’a döndüğünde, şirketin imajını yeniden keşfederek ve Apple markasını yeni zirvelere taşıyarak, büyüklük kapasitesini kanıtladı. Düşünsenize kendi şirketinizden kovuluyorsunuz ve sıfırdan başlayarak yeni bir şirkette kendinizi ispat ediyorsunuz. Acı deneyim tarihin en önemli ürünlerinden olarak adlandırılan Iphobe ve Macbook gibi icatların önünü açtı.

Mustafa Kemal Atatürk

1900’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nda gençliğini yaşayan biri için hayatın çok da kolay olduğunu söyleyemeyiz. 1. Dünya savaşı öncesi parçalanma sürecinde olan bir ülkeden Cumhuriyet ortaya çıkaran, devrimler gerçekleştiren, toplumu modernleştiren ve aynı zamanda entellektüel gelişimini elden bırakmayan biri. Fakirlik, imkansızlık, şartların elverişli olmaması gibi şeyler hayatınızda ise Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek alabilirsiniz. Hayatının büyük bölümü cephede geçen, savaştan sonra sıfırdan bir ülke ortaya çıkaran, binlerce kitap okuyan ve aynı anda yabancı dil öğrenen biri için imkansızlık yoktur. Unutmayın sizin için de imkansızlık yoktur.

Vincent Van Gogh

Van Gogh hayatı boyunca tek tablo satabildi. O tabloyu da oldukça ucuz bir fiyata arkadaşına sattı. Fakat o hayatı boyunca toplamda 800 tablo yaptı. Onları bitirilebilmek için günlerce aç kaldı. Bugünse tabloları milyonlarca dolar gelir sağlıyor! Eminim Vincent Van Gogh o günlerde başarılı biri olduğunu düşünmüyordur hatta ünlü olmadan hayatını kaybetmişti. Yüzyıllar sonra başarıyı yakalaması ise kaderin garip bir cilvesi olsa da hakkını teslim etmek gerekiyor!

Bu harika ancak bir o kadar da trajik sonlu adamın deyişiyle: “Eğer içinizden bir ses ‘çizemezsin’ derse, tüm çabanızla çizin, boyayın; o zaman bu ses sessizliğe gömülmeye mahkumdur.”

James Dyson

İngiltere’nin en zengin insanlarından olan James Dyson, icatlarıyla dünyayı kasıp kavurdu. Ancak, eğitimi dünyaca ünlü bir mucitten beklediğiniz gibi değil. Gerçekten de, Dyson bir öğrenci olarak sanata yöneldi ve Londra’daki Royal College of Art’ta mobilya tasarımı okudu. Ancak kariyer yolu, evindeki boşluktan hüsrana uğradıktan bir gün sonra bir dönüş yapacaktı. Dyson, onu parçalara ayırdıktan ve üründeki bir tasarım kusurunu belirledikten sonra, pazarda devrim yaratacak bir buluşu yaratmak için yola çıktı: ilk torbasız elektrikli süpürge.

Çalışan bir prototip yapması 5 yılını aldı ve 5.126 başarısız prototip üretti. Ancak onu üretecek bir üretici bulamayınca Dyson, kendisi de üretici olmak için evini tehlikeye attı. O zaman bile, satıcılara ve mağazalara elektrikli süpürgesini stoklatmak bir mücadeleydi ve tek kişilik bir operasyon olduğundan ürününün tek tasarımcısı, mühendisi, üreticisi ve satış elemanı olarak hareket etti. Buluşunun tüketicilerin ilgisini çekmesi biraz zaman alsa da, bir kez ilgi gördüğünde, kaçınılmaz olarak Dyson imparatorluğunun temellerini atan milyar dolarlık bir fikir haline geldi. Dyson marka ürünler şu an dünyanın her ülkesinde en çok satan ürünleri arasında!

Albert Einstein

Einstein deyince aklımızda hep zekâ ve dahilikle bağlantılı kavramlar belirir. Ancak genel izafiyet teorisinin kurucusu Albert Einstein’ın 9 yaşına kadar konuşamadığı da aşikâr bir gerçektir. Asi ruhu, okuldan atılmasına sebep olmuştur ve Zurich Çok Programlı Okuluna kabul edilmemiştir.

Önceki tökezlemeleri, 1921’de Fizik alanında Nobel Ödül’ünü almasına engel olamadı. Her şeyden sonra, başarının gelişmekte olan başarısızlık olduğuna inanmıştır. Günümüze kadar, araştırması kültür, din, sanat ve hatta talk show programları gibi hayatın içinden olan çeşitli konuları bile etkisi altına almıştır.

Henüz hayatınızda ahım şahım bir başarıya imza atmış olmamanız, kendi Einstein’ınınız olmayacağınız anlamına gelmez.

Başarısızlığı Aşan 6 Süper Başarı Hikayesi

Kaynak


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu