BlogYurt Dışı Eğitim

Yurt Dışında Makine Mühendisliği Alanında İş Fırsatları

Yurt dışında çalışmak ve yaşamayı seçmek, kariyerinizi ileriye taşımak için harika bir yoldur. Becerilerinize bağlı olarak yabancı bir ülkede sahip olacağınız geniş kariyer fırsatları, yeni yaşam deneyimleri, kültürlerarası etkileşim ve profesyonel ağ, şüphesiz sizi uluslararası şirketlerde dünya çapında aranan adaylardan biri haline getirecektir.

Bugün, mühendislik alanında eğitim almayı seçen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden biri olan makine mühendisliği, genişleyen kariyer seçenekleri ve yüksek kazanç potansiyeli ile dikkat çekiyor. Peki, makine mühendisliği alanında dünya çapında iş fırsatları neler, makine mühendisleri ne kadar kazanıyor?

Yurt dışında makine mühendisliği eğitimi almak istiyorsanız, uzmanlarımıza ücretsiz olarak danışabilir, üniversiteler ve giriş koşulları hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Hemen form doldurun, uzmanlarımız size ulaşsın.

Makine Mühendisleri ne iş yapar?

Farklı endüstrilerde, hareketli parçaların tasarımı ve uygulanmasında merkezi bir rol oynayarak çözümler üretebilen makine mühendisleri, küçük bileşenlerden büyük tesislere ya da gelişmiş makineler ve araçlara kadar ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konusunda çalışırlar. Bir makine mühendisi olarak; ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesi, üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, yeni malzemelerin ve teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılması gibi alanınızla ilgili çok sayıda konuda etkin olmanız gerekecektir.

Makine Mühendisleri ne kadar kazanır?

Bir makine mühendisi olarak mezun olduktan sonra alacağınız maaşlar, çalışacağınız firmaya ve sektöre ya da lisans ve yüksek lisans derecenize göre değişiklik gösterecektir. Genel olarak deneyimsiz yeni mezunlar için yıllık ortalama maaşlar 60.000$’dan başlar. Bu, elde edeceğiniz deneyime ve uzmanlık derecenize göre otomatik olarak artış gösterecektir.

Makine Mühendisliği derecesi ile çalışabileceğiniz ülkeler hangileri?

Makine mühendisleri, birçok endüstri ve iş sahasında geniş bir teknik beceriye sahiptirler. Bu da onları, aralarında Amerika, İngiltere, Almanya’nın olduğu çok sayıda ülkede zengin iş fırsatları sunar. Örneğin; dünyanın en iyi mühendislik ve teknoloji okullarına ev sahipliği yapan Amerika’da çalışmak istediğinizde, makine mühendislerinin ülke genelinde iş bulabilseler bile özellikle Texas, Michigan, New Mexico gibi şehirlerde büyük istihdam imkanlarının olduğunu söylemekte fayda var.

Hangi sektörlerde iş imkanı bulabilirsiniz?

Makine mühendisliği genellikle, çevremizde gördüğümüz hemen hemen tüm ürün ve hizmetlerde rol oynamış bir alan olduğu için makine mühendislerinin çok çeşitli sektörlerde iş bulabilmeleri de şaşırtıcı değildir. Bunlar arasında;

  • Havacılık ve otomotiv endüstrisi
  • Savunma Bakanlığı, Silahlı Kuvvetler gibi devlete bağlı kuruluşlar
  • Petrol ve gaz endüstrileri
  • İlaç, gıda, kozmetik sanayi
  • Karayolları ve demiryolları gibi ulaşım hizmetleri
  • Sağlık sektörü
  • İnşaat ve yapı hizmetleri
  • Nükleer dahil enerji hizmetleri

Sitemize kayıt olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

Makine mühendisliğinde kariyerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Yurt dışında makine mühendisliği alanında kendinize bir kariyer başlatma hayaliniz varsa ve bunu gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, kesinlikle lisans derecenizi bir yüksek lisans derecesi ile tamamlamanızı öneririz. Böylelikle hem kazancınızı artırmış hem de seçtiğiniz alanda uzmanlaşarak daha kıdemli pozisyonlarda kendinize iş fırsatları yaratmış olursunuz. Zira, rekabetin yoğun olduğu Amerika, İngiltere gibi ülkelerde size kapılar açacak profesyonel organizasyonlara katılabilir, eğitimin yanı sıra ağ oluşturma fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Hotcourses Turkey


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu