Blog

Yurt Dışı Staj Bulmak İçin 5 Faydalı İpucu

yurt-disi-staj

Üniversite eğitiminin tamamlanması ile iş kaygısı öğrencileri sararken, çalışma hayatına atılmak isteyen yeni mezunlar için en büyük engel deneyim yani iş tecrübesi gibi görünüyor. Peki, hem yeni mezun olup hem de çalışma deneyimine nasıl sahip olursunuz? İş piyasasına girmeye çalışırken rekabetin yoğun olduğu ortamlarda pratik çalışma geçmişi büyük önem taşır. Bu nedenle staj yapmak, üstelik bunu yurt dışına taşımak kariyeriniz için eşsiz bir deneyim olacaktır.

Günümüzde yurt dışı stajların faydaları denildiğinde; özellikle genç profesyonellere ilgilendikleri belirli sektörler ve şirketler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamasından elde edecekleri profesyonel ağa ve donanımlı bir özgeçmişe kadar birçok neden sıralayabiliriz. Peki, yurt dışı staj bulabilmek için ne yapmanız gerekiyor?

 

Yurt dışında eğitim alabileceğiniz üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

 

1- Online araştırma yapabileceğiniz web sitelerini kontrol edin

Yurt dışında staj imkanı sunan çok sayıda web sitesi var. Bu nedenle aramalarınızı bu tarz siteler üzerinden yapabilirsiniz. Zira çoğu kaynak, eğitim aldığınız konuya, şehre ve ülkeye göre arama imkanı sunarken kendinize ücretli ya da ücretsiz son derece iyi firmalarda çok sayıda staj fırsatı bulabilirsiniz.

 

2- Üniversitelerin kariyer ofislerine başvurun

Eğer yurt dışı eğitim alıyorsanız, üniversitelerin kariyer ofisleri, yerel ve uluslararası firmalarla işbirliği içindedir ve alanınıza uygun staj olanaklarını sunarlar. Hatta bazı firmalar stajyer olarak aldıkları ve başarılı buldukları öğrencilere okurken yarı zamanlı iş fırsatı da sağlar. Eğer okuduğunuz üniversite böyle bir seçenek sunmuyorsa web siteleri size yardımcı olacaktır.

 

3- Sosyal medyayı kullanın

Günümüzde sosyal medyanın gücü herkes tarafından bilinirken, artık çoğu şirket staj duyurularını Facebook, Instagram, LinkedIn gibi kanallar üzerinden yaparak stajyer ihtiyaçlarına çözüm arıyorlar. Özellikle LinkedIn hem dünya çapında profesyonellerle direkt bağlantı kurabileceğiniz hem de staj ve iş fırsatlarına ulaşabileceğiniz harika bir platformdur.

 

4- Kariyer fuarlarına katılın

Eğitim ve kariyer fuarları bugün öğrenciler için hem vizyon kazanabilecekleri hem de faydalı bilgiler elde edebilecekleri fırsatlarla dolu etkinliklerdir. Ve bu fuarlar, çoğu ülkede her yıl belirli zaman aralıklarında öğrencileri dünyanın önde gelen işverenleri ve ünlü isimleri ile buluşturur. Aynı zamanda MIT, Stanford gibi çoğu teknoloji üniversitesi, akademik yıl içerisinde öğrencileri araştırma projelerini yürüttükleri ve işbirliği içinde oldukları IBM, Google, Facebook gibi şirketlerin üst düzey yöneticileri ile tanışma fırsatları sunar.

 

Yurt dışı eğitim kararı almanızda size yardımcı olacak IDP uzmanlarından, hemen şimdi ücretsiz destek alın!

 

5- Aileniz ya da arkadaşlarınızdan destek alın

Çoğu zaman staj bulmak için sadece profesyonellere başvurmak yeterli gelmez. Bu nedenle staj kararı aldığınızda en yakınınızda olan insanlardan da yardım almanız ve onların sahip oldukları ağlardan da faydalanmanız gerekebilir. Dolayısıyla staj yapmak istediğinizi ne kadar çok duyurabilirseniz, o kadar hızlı ve etkili çözümler bulabilirsiniz.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı