Blog

Yurt Dışı Burs Bulmanın Yolları

yurt-disi-egitim

YURT DIŞI BURS BULMANIN YOLLARI

 

 

Burs Arama

Öncelikle istediğiniz üniversitelerin burs programları ve şartlarını incelemelisiniz. Sizin bu şartlara uyup uymadığınızı belirlemeniz başlangıç aşamasında çok önemli çünkü yeterlilik kriterlerini sağlamıyorsanız daha sonrasında bunu öğrendiğinizde önemli bir zaman kaybı yaşamış olacaksınız. Şunu bilmelisiniz ki çoğu üniversite, öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır ancak tüm öğrencilere değil! Peki üniversiteler neden burs sağlar? Üniversitelerin burs sağlamasının temelinde; üniversitede öğrenci çeşitliliği oluşturmak ve eğitim giderlerini karşılayacak maddi durumu olmayan öğrencileri üniversiteye kazandırmak amaçları yatmaktadır.

Peki bu bilgilere nereden ulaşacağım? Üniversitelerin web siteleri ve tüzüklerinde bursiyer şartları her yıl açıklanmaktadır. Bu konuda çoğu üniversitenin burs dokümanlarının bulunduğu burslar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğer sitemizde veya üniversitenin web sitesinde burs ve finansal yardımlar konusunda açıklayıcı ibareler göremediyseniz umudunuzu kesmeyin! Birçok üniversitede bulunan iletişim noktalarına sorularınızı ileterek ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Tabii bu durumda soruyu sorarken iletişim tarzınız ve ciddi bir bursiyer olduğunuzu belirtmeniz önem taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse, üniversite ile burs konusunda iletişim kuruduğunuzda mailinizde “ Üniversitenizde burs olanakları nelerdir” tarzında bir soru sormanız karşılığında sağlıklı bir cevap alamayacaksınız. Eğitim bilgilerinizi anlattığınız, dil belgelerinizi sunduğunuz ve becerilerinizi belirttiğiniz bir mail ile hedef bölümünüzü seçtiğiniz bir mail attığınızda daha sağlıklı ve somut cevaplar gelecektir.

Burs Seçeneklerini Araştırma: Uygun Dil Nasıl Olmalı?

Üniversiteler her gün binlerce öğrenciden burs olanakları ve burs seçenekleri ile ilgili sayısız mail almaktadır. Üniversite yetkilileri de aynı işe alımlarda yapılanlar gibi ciddi başvuruları diğerlerinden ayırmak için bazı kıstaslar uygulamaktadır. Peki bu kadar mail, mektup ve talep  arasından nasıl ön plana çıkacağım? Şu bir gerçek ki, üniversitenin ilk hissetmesi gereken, burs isteğinizin geçici bir heves olmadığıdır. Kullandığınız dil, terimler, selamlama ve iletişim detaylarınız gibi bilgiler sizin ciddiyetinizi belirtecektir. Ayrıca ön planda olması gereken konu, burstan ziyade o okulu gerçekten istediğinizi kanıtlamanızdır. Bunun için de burs kazanamazsanız bile finansal açıdan “B” planınız olduğunu belirterek okulu gerçekten istediğinizi belirtmeniz faydalı olacaktır.

Üniversitelere burs konusunda ciddi olduğunuzu gösterecek bazı iletişim ipuçlarımız:

1. Sadece Burs Konusunda İletişime Geçmeyin!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi üniversite ile iletişiminiz sadece burs temelinde olmasın. Öncelikle okulu tanıyın ve web sitesini inceleyerek size uygun bölümler konusunda bilgi alın. Mailinizde hedeflediğiniz bölümü mutlaka belirtin. Ayrıca okulun daha uygun bir program önerip öneremeyeceğini sorun. Karşınızdaki kişi sizin üniversiteyi araştırdığınızı hissetsin. Örnek vermek gerekirse yurt/konaklama seçenekleri hakkında bilgi isteyin veya sosyal kültürel konularda bilgi alın. Burs şartları ve uygunluğu en son konuşulan konulardan biri olsun.

2. Talepkar Bir Dil Kullanmayın!

Adayların en çok yaptıkları hata; başvuru için iletişime geçtiklerinde talepkar ve sürekli isteyen bir dil kullanmaları. Üniversiteden bir şeyler talep etmeniz ve bir şeyler beklemeniz kaba görünmenize neden olabilir ve bu sizin için bir burs başvurusunda en son isteyeceğiniz şey J Diller arasında anlam farklılıkları olduğunu ve size göre rica olabilecek bir cümlenin karşıdaki kişi tarafından emir veya saygısızlık olarak nitelendirilebileceğini unutmayın ve yazım dilinize dikkat edin. Birçok başvuruda adaylar üniversitelerden randevu talep etmekte veya ayrıntılı bilgi göndermelerini istemektedirler. Yoğun ve meşgul bir öğrenci işleri için bu durumların ne kadar imkansız olduğunu söylemeye gerek bile yok J Unutmayın ki üniversite sizi uygun bir aday olarak değerlendirirse sizden iletişim bilgilerinizi isteyerek daha somut ve ciddi bir iletişime geçecektir. Kısa, özensiz ve kaba bir dil sizi yanlış tanıtacaktır bu nedenle empati yaparak karşıdaki kişiyi etkileyecek bir dil kullanın.

3.Hüzünlü Hikayeler Anlatmayın!

Üniversiteler başarılı oldukları kadar dezavantajlı kişilere burs vermeyi tercih etmektedir. Maddi açıdan zorlu bir yaşantınız olabilir, ailede birçok sorununuz olabilir ama üniversite sizin uzun uzadıya bu hüzünlü hikayeleri anlatmanızı hoş karşılamayacaktır. Evet şartlarınız kötü olabilir ama emin olun üniversite bu konularla ilgili her gün yüzlerce mail almaktadır. Duygu sömürüsü veya acıtasyon hissetmeleri sizin aleyhinize olacaktır. Üniversitelerin burs kriterlerinde başarı ön plandadır ve maddi imkanı kısıtlı öğrencilere de belirli bir kota koyabilmektedir. Bu sebeple maddi durumunuzun kötü olduğunu belirten uzun bir mail ciddiye alınmamanıza ve elenmenize sebep olacaktır.

4. Ciddi Bir Aday Olduğunuzu Gösterin!

Başvurunuzu veya mesajınızı çok uzun yazmadan ciddi bir aday olduğunuzu göstermeniz önemli. Başvurunuzda en yüksek akademik başarılarınız (tümünü sıralamanız yanlış olacaktır), İngilizce seviyeniz ve diğer akademik sertifikalarınız hakkında bahsetmeniz sizi ciddi ve uygun bir aday olarak gösterecektir.

5. İngilizce Seviyeniz!

Başvurunuzda kullandığınız dilin önemli olduğunu ve kısa – net bir mesajla ulaşmanız gerektiğinden önceki maddelerde bahsettik. 4-5 cümlelik bir metin bile İngilizceye hakimiyetiniz konusunda karşı tarafa fikir verebilir! Yazım yanlışları, emirli cümleler, ünlem gibi işaretler iletişime geçtiğiniz kişide kötü bir etki yaratabilir. Unutmayın dil seviyeniz başvurunuzda önemli etki edecektir ve ilk intiba her zaman önemlidir.

Doğru İletişim Örneği:

Hello,

My name is Joe Brown. I am currently completing my undergraduate degree in Business at Full Sail University in the States.

I’m interested in studying the Human Resource Management and Business MSc with you at Aston University. I have a few questions about the module structure for the course, specifically which are mandatory and whether I would get to choose particular areas to focus on? Also how is the course assessed? Are there any specific scholarships for students from Middle Eastern countries?

Regards,

Joe Brown

Doğru İletişimde Önemli Noktalar:

 • Resmi ama kibar dil
 • İyi seviyede İngilizce
 • Bölüm ile ilgili spesifik sorular
 • Burs ile ilgili sorularda içeriğin anlaşılabilir olması
 • Kısa ama tanıtıcı bir dil

Yanlış İletişim Örneği:

My name Joe Brown. Pls send me all info about business course scholarships. I am very poor and need help.

Yanlış İletişimde Belirlenen Hatalar:

 • Çok kısa olması
 • Kötü bir İngilizce ( pls, my name Joe)
 • Maddi durumun kötü olduğunun vurgulanması
 • Öğrenci hakkında bilgi olmaması
 • “Pls send me all info” talepkar cümle yapısı
 • İmza ve “ regards “ gibi iyi dilek yapısının kapanışta kullanılmaması

Bu tavsiyelerimiz size çok yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bu sayfadan üniversitelerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Feray Suda

Kaynak: http://www.hotcourses-turkey.com/study-abroad-info/student-finance/finding-a-scholarship-to-study-abroad-the-right-way/


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı