Blog

Yeşil Posta ile Çevre Haberlerine Abone Olun

yesil-posta-haber

Yeşil Posta’nın başlangıç tarihi 2 Mayıs 2019’a tekabül ediyor. Geçtiğimiz sene bahar ayında bir grup üniversiteli gencin ‘Gönüllü olmak’ üzerine teorik ve pratik dersler aldığı İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ne bağlı Gönüllü Akademisi’ne biz de katılmıştık. Bir dönem süren eğitimler sonucunda bizden beklenen şey, bir bitirme projesiydi. Bu projelerin sosyal hayatta ve dünyada sorun olarak gördüğümüz çeşitli konular üzerine odaklanarak küçük ve kısa süreli şeyler olarak yapılması bekleniyordu. Biz de Yeşil Posta ekibi olarak bitirme projesinde birlikte olduk ve hepimizin aklında olan ve bir şeyler yapmak istediği ‘ekoloji’ ve ‘sürdürülebilir çevre’ konularına odaklandık. Bu bağlamda, bu dönemde ufkumuzu açan şeyler oldu elbette. Örneğin Uygar Özesmi hocamızın Gönüllü Akademisi’nde sosyal girişimcilik üzerine verdiği teorik ders, bunlardan biriydi ve hatta o gün ders bitiminde Uygar hoca ile konuşarak Yeşil Posta için ilk fikren adımımızı atmış olduk. Karar vermiştik. Daha sürdürülebilir bir proje ile ulaşabileceğimiz herkesin çevre konusunda farkındalığını arttırmak istiyorduk. Ekolojik, adil ve daha iyi bir dünya adına çıkılan bu yolda, şu an 950 kişi maillerimizi alıyor ve neredeyse 1. senemizi dolduracağız.

 

YEŞİL POSTAYA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Projeyi oluşturur oluşturmaz ilk yaptığımız şey ise sosyal medya ayağını sağlam tutmaktı. Çünkü sosyal medya bildiğiniz gibi insanlara ulaşabileceğimiz çok yegane bir yer. Tabi Yeşil Posta’nın asıl yeri: mail ağı. Sitemize girip e-postasını bırakan herkese ücretsiz olarak haftada 2 kez yeşil postalar bırakıyoruz. Şimdi yeni bir şeye başladık. Her ayın bir teması oluyor. Örneğin Mart ayının teması ‘su’ idi. Mart ayı boyunca su hakkında neredeyse her şeyi öğrenip, yapabileceklerimize odaklandık. Böylece daha sistematik ve bilgiye doyarak gitmiş olduk. Bunun dışında her ayın sonunda ‘Bu Ay Neler Oldu?’ maili ile o ay içerisinde olmuş çevre adına önemli, bulduğumuz haberleri Yeşil Posta takipçileri ile paylaşıyoruz; yanı sıra her ayın başında ise ‘Keşfediyoruz!’ serimize devam ediyoruz. Bu bağlamda dünyada ve ülkemizde bulunan doğal güzellikleri paylaşıyoruz. Hazırlamaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığımız maillerden biri ‘Keşfediyoruz!’. Güzel şeyleri görmeye her zaman ihtiyacımız var çünkü. Şimdilik 4 kişilik bir ekiple devam ediyoruz. Sosyal medya hesaplarımızı da her zaman görseller ve postlarla canlı tutuyoruz.

Bir de (yesilposta.org) sitesini artık sadece mail almak için değil, yeni abone olan/olacak takipçilerimizin önceki maillere ulaşabilmesi adına, blog şeklinde hazırlayıp sunuyoruz. İçeriklerimizi oluştururken özellikle tarafsız olmasına, ilgi çekici olmasına ve okurların okuyabileceği uzunlukta olmasına dikkat ediyoruz. Bunun yanında hazırladığımız her içerikle okurlarımıza ulaşabilmeyi, onlara dokunabilmeyi ve onlarda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Ayrıca daha çok kişiye ulaşabilmeyi ve daha çok kişinin farkında olmasını istiyoruz. Sonrasında ekibimizi büyüterek kendi içeriklerimizi oluşturacağımız bir yazar ekibi oluşturacağız. İlerleyen süreçlerde içeriklerimizi hem video hem de metin olarak yayınlamak şimdilik uzun vadeli hedeflerimiz arasında. Yeşil Posta projesi’nde, Gönüllü Akademisi ve Sosyoloji Bölümü motivasyon anlamında her zaman bize destek oldu. Bunun dışında en büyük desteği Uygar Özesmi hocamız verdi. Maddi ve manevi desteğini esirgemedi. Kendisine de teşekkür ederiz. Haricinde destek aldığımız herhangi bir kurum veya kuruluş yok.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı