Eğitim & Etkinlik

Yeşil Girişimcilik ve Geleceğin Ekolojik Meslekleri

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Avrupa Dayanışma Programı kapsamında yürüttüğümüz “Çevreni Değiştir, Hayatını Değiştir” proje faaliyetleri çerçevesinde “Yeşil Girişimcilik ve Geleceğin Ekolojik Meslekleri” 28 Eylül 2020 Pazartesi günü düzenlenecektir.

Girişimcilik ülkemizde görece yeni olan fakat hızla gelişen bir süreç ancak gereklilik. Hatta Koronavirüs tüm Dünyada bir milat oluşturmuşken artık 2020 ve sonrası hayata ve kariyere yeni bir bakış açısıyla bakmamız gerekiyor. Dünyada ekonomi, teknoloji ve üretim-tüketim şekillerinin değişmesiyle beraber girişimciliğin ülke ekonomilerindeki yeri de giderek artıyor ve ülkeler bu payı daha da artırmak için neler yapacaklarını düşünüyor. Girişimciler start-up gibi oluşumlarda işverenlerle, yatırımcılarla tanışıyor. Fakat girişimciliği sadece “ekonomi” odağında düşünmek, ekolojik ve sosyal yönleri ihmal etmek uzun vadede toplumlarda iç huzursuzluğa, şirket ve ülkelerde kaynak ve emek sarfiyatına neden oluyor.

İşte burada karşımıza son yıllarda çok konuşulan yeni bir kavram ortaya çıkıyor. “Yeşil Girişimcilik” denen ekosistem, çevre ve sağlığa duyarlı bir girişim modeli. Peki bu kavramın tanımı ne, içeriği nasıl, hangi sorunlara nasıl alternatif bakış sunuyor? Mekanizmaları ne ve Dünyada-ülkemizde bu alanda nasıl fırsatlar var ve olacak?

Bu soruların cevaplarını yeşil kimyager, sürdürülebilir yaşam danışmanı ve polimer mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Fatih KÜÇÜKUYSAL sunumuyla irdeliyoruz. Yeni çağdaki sorunları iş fırsatlarına dönüştürmek isteyenleri yapacağımız sanal (online) tanıtım seminerine bekliyoruz. İlerdeki daha kapsamlı eğitsel çalışmalar ve potansiyel paydaşlar için alt yapı oluşturuyoruz.

 Seminer İçeriği:

  • Yeşil Girişimcilik ve Geleceğin Ekolojik Meslekleri hakkında bilgi edinmek
  • Konuyla ilgili BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Öğrenmek
  • Ekolojik Sorunları fark etmek
  • Bu sorunları nasıl fırsata çevirebileceğimizi fark etmek
  • Dünya’dan ve Türkiye’den örnekleri görmek

Seminer Detayları:

– Seminer 28 Eylül Pazartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında düzenlenecektir.

– Seminer çevrimiçi Zoom programı üzerinden düzenlenecektir.

– Kontenjan 100 kişi ile sınırlıdır.

– Seminer ücretsizdir.

– Katılım Belgesi verilecektir.

– Başvurular Türkiye genelinden kabul edilecektir.

Eğitmen: Fatih KÜÇÜKUYSAL

Ege Üniversitesi 1998 Kimya Bölümü, Eskişehir Üniversitesi 2014 “Sağlık Kurumları İşletmeciliği”, 2016 “Sosyal Hizmetler” ve 2019 “Medya & İletişim” mezunudur. 8 yıl özel ve kamu okullarında kimya ve fen & teknoloji öğretmenliği yaptı. Kişisel Gelişim ve bütünsel sağlık konularında da kendini geliştirdi. Avrupa Birliği fonuyla Letonya’da bir haftalık “Yetişkin Eğitimi ve Cahilliği Önlemede Yeni Okuma Metodları” ve Slovenya’da 1 haftalık “Gönüllü Gençlik Değişimi Grup Liderliği” ve İtalya’da bir haftalık “Ekoloji ve Sportif Aktif Gençlik” eğitim programlarında bulundu. Belediye, üniversite, kamu ve özel okullarda, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında “Evde Yapılabilen Ekolojik Kimyasal Ürünler” atölyeleri yaptı. İstanbul ve şehir dışında “Ekolojik Yeşil Kimya” “Yeşil Girişimcilik ve Geleceğin Eko Meslekleri” ve “Stres Yönetimi ve Farkındalık” seminerleri verdi. Bu konularla ilgili çeşitli kişisel gelişim merkezlerinde bireysel ve grup çalışmaları yönetti.

Şu an İstanbul’da ve şehir dışında özel akademilerde eğitsel ve bireysel çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda kamu yararına sosyal projeler tasarlamakta ve yürütmektedir. Savaş kimyasalları hikayesi kitabı yazmıştır. Dezenfektanlar ve bütünsel (holistik) sağlık hakkında kitaplar yazmakta, kimya ve ekoloji farkındalığı ve yeşil girişimcilikle ilgili televizyon programlarına konuk olmakta ve gazete-dergilere röportaj vermektedir. Aynı zamanda Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliğinde antimikrobiyal doğal plastikler ve jeller üzerine yüksek lisans yapmaktadır. Avrupa Birliği çalışmaları yürüten gençlik derneği YOUTHART, TÜSODER Tüketici Sorunları Derneği ve BÜSED Bütünsel Sağlık ve Ekoloji Derneği ve EKO GG Ekolojik Gönüllüler ve Girişimciler Sivil İnisiyatifi gibi STK’larda aktif görevdedir.

Son başvuru tarihi: 26 Eylül 2020 Saat: 20.00

Başvuru için lütfen tıklayınız…

Sosyal medya hesaplarımızı takip edenlere öncelik verilecektir.

Sorularınızı bilgi@sorged.org adresine sorabilirsiniz.

Lütfen Web adresimizi ziyaret etmeyi ve Sosyal Medya sayfalarımızı takip etmeyi unutmayın.

Web: www.sorged.org

Facebook/SORGED

Twitter & Instagram: @sorged66


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu